Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 19 вересня

У випуску спростовуємо фейки про те, як СБУ "відбирає документи у жителів сходу" України, про ЗАЕС і українську ядерну зброю, про постачання далекобійної зброї як спосіб США стати "стороною конфлікту", та про Європу, яка "сподівається досі" лише на російський газ. Також у випуску Олександр Педан розповідає як уберегтися від неправдивої інформації!

Наш подкаст номіновано на премію «Слушно» від MEGOGO Audio. Вирішальними є голоси аудиторії. Допоможіть нам перемогти, щоб якомога більше людей дізналися про проект та навчилися критично споживати інформацію. За лінком проголосуйте за подкаст «Русскій фейк, іди на...» у категорії «журналістські розслідування». Кожен голос — додає сил нищити російську дезу!

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Меседж МАГАТЕ приховує, що українці обстрілюють ЗАЕС, із політичних причин

Цю тезу поширюють російські пропагандисти. У своїх дописах вони посилаються на голову «Росатома» Лихачова, який заявив, що фахівці МАГАТЕ розуміють, хто насправді обстрілює ЗАЕС. Мовляв, експерти організації, які побували на Запорізькій АЕС, знають, хто саме обстрілює станцію, однак у заявах не згадують про удари по ЗАЕС нібито з боку українців через політичний компонент. 

Насправді ж експерти місії МАГАТЕ у звіті не згадують про обстріли з боку українських військ через те, що вони не вважають українців винними в ситуації, що там склалася. У Центрі протидії дезінформації при РНБО наголошують, що у резолюції МАГАТЕ за підсумками місії на ЗАЕС міститься заклик «негайно припинити всі дії проти та щодо Запорізької АЕС і будь-яких інших ядерних об'єктів в Україні». 

Натомість українська сторона неодноразово фіксувала обстріли саме з російського боку. Цьому є докази, а от жодного підтвердження, що обстріли сталися з боку України — не існує.

Поширюючи подібні повідомлення, пропагандисти перекладають на Україну провину в створенні небезпеки ядерної аварії та виправдовують свою військову присутність на станції. Раніше, нагадаємо, пропагандисти з цією ж метою поширювали меседж, що МАГАТЕ — антиросійська організація; стверджували, що росіянам не вигідно обстрілювати об’єкт, який вони ж і контролюють тощо.

Фейк СБУ забирає документи у жителів сходу України

СБУ забирає у жителів сходу України документи, щоб ті не могли залишити місця проживання та були живим щитом для українських військових. Цю тезу російські пропагандисти ширять у фейсбуці та ілюструють світлиною зі стосами українських паспортів, що лежать на підлозі. Однак ця фотографія опублікована ще в липні та ілюструє протилежне.

Як пишуть аналітики проєкту Myth Detector, вперше цю фотографію опублікувало Агентство стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки Міністерства культури та інформаційної безпеки України у твіттері. Згідно з їхньою інформацією, на фото зображені українські паспорти в місті Лисичанську, які вилучили якраз росіяни у місцевих на тимчасово окупованих територіях.

Однак поширюючи такі фейки, російські пропагандисти прагнуть дискредитувати Україну та українську владу. Так вони хочуть показати, що українська армія жорстока та нехтує безпекою і життям власного народу. Тоді як саме росіяни відзначилися тим, що масовано міняли українські документи на російські або документи тимчасово окупованих територій, щоб перетворити місцеве населення або на росіян, або на громадян самозваних утворень на загарбаних землях сходу й півдня України.

Маніпуляція У Великій Британії шкодують, що не запросили Путіна на похорон Єлизавети ІІ

Таку маніпуляцію поширили російські ЗМІ. Нібито про відсутність лідера РФ шкодують у Лондоні, адже його варто було б запросити на церемонію прощання з королевою, бо це сприяло б поліпшенню відносин між Москвою та Лондоном.  

Насправді російські ЗМІ, як повідомляє StopFake, послалися на колонку в газеті «Індепендент», яку веде проросійська авторка. І в ній ані слова немає про те, що у Великій Британії «шкодують», що не запросили Путіна на церемонію. Вона пише лише про те, що його варто було б запросити для поліпшення відносин між країнами. Жодних офіційних повідомлень про шкодування з Лондона не надходило.

Російські ЗМІ не вперше висмикують фрази в іноземних ЗМІ з контексту для просування потрібних їм наративів. Цього ж разу йдеться про перекручення змісту окремої колонки в англійському медіа. Це робиться для того, щоб виставити Росію впливовою стороною у відносинах між двома державами та здобути першість у протистоянні з Лондоном. А водночас — щоб виставити союзника України в негативному світлі.

Меседж Контроль за ЗАЕС потрібен Україні для створення ядерної бомби

Таке повідомлення поширюють російські пропагандисти. Мовляв, виведення з території станції російських військових дасть Україні змогу завести туди свої війська та під їхньою орудою втілити репресії щодо місцевого населення, а також вивезти відпрацьоване ядерне паливо, з якого створити ядерну бомбу.

Однак ЗАЕС в енергосистемі Україні посідає чільне місце, тож контроль за нею потрібен не для того, щоб створити бомбу, а щоб запобігти катастрофі. Адже російські військові неодноразово обстрілювали територію ЗАЕС, спричинивши аварійні стани й відімкнення її з електромережі. Також за повідомленням «Енергоатома», персонал станції працює в неналежних умовах, що так само підвищує імовірність аварії. Крім того, контроль за станцією дасть змогу забезпечувати електроенергією весь південь країни.

Україна на початку 90-х добровільно відмовилася від ядерного статусу.  Створення ядерної бомби — це тривалий і вартісний процес, а його початок зіпсує стосунки з партнерами України з-поміж ядерних держав. Україна не є державою-терористом, тому не працює над створенням ядерної бомби. Також це неодноразово коментували українські посадовці.

Росії вигідно стверджувати, що Україна створює свою ядерну бомбу, адже у такий спосіб вони прагнуть виправдати свої злочини та нібито запобігають поширенню ядерної зброї у світі.

Меседж Якщо США постачатимуть Україні ракети більшої дальності — вони стануть стороною конфлікту

Такий меседж поширюють російські чиновники, яких цитують проросійські телеграм-канали. За їхніми повідомленнями, постачання ракет більшої дальності дії, ніж є зараз — це критична межа. Мовляв, у такому випадку Росія залишає за собою право захищати «свою» територію.

Цей меседж є частиною великого наративу російської пропаганди щодо того, що Росія насправді воює не з Україною, а зі США, ЄС чи НАТО. Пропагандисти постійно намагаються втягнути у війну ще одну сторону й щоразу створюють нові так звані червоні лінії. Мовляв, якщо якась країна дає Україні зброю — її можна вважати стороною конфлікту й винною в тому, що війна все ще триває. Насправді ж винною у війні, яка триває в Україні, є виключно Росія, а зброю країни-партнери надсилають Україні для того, щоби ми мали змогу оборонятися від загарбників та відвойовувати окуповані території.  

Також це повідомлення має на меті змусити США відмовитися від підтримки України, і є черговим у низці подібних «попереджень».

Маніпуляція Європа має сподіватися лише на російський газ

В Іспанії вийшла стаття у виданні La Vanguardia, яку російські пропагандисти знову довільно переклали й використали вирвані з контексту цитати. У їхньому перекладі йдеться, що в Європі підрахували запаси газу й зрозуміли, мовляв, надія лише на поновлення постачання з Росії. Насправді стаття присвячена темі економії, а переклад російських ЗМІ — маніпуляція.

Про це пише StopFake. У статті її автори за допомогою незалежної служби підраховують, наскільки Європі вистачить газу за теперішнього рівня споживання та за умови зменшення споживання. Якщо нинішній рівень використання газу збережеться, йдеться у статті, то запасів у сховищах вистачить до кінця зими. Тож альтернативою є політика зменшення споживання, щоб зберегти запаси. Проблемою на цьому шляху може стати відсутність єдиної енергетичної політики в ЄС.

Отже, про жодну надію на Москву та безальтернативність її постачання в статті не йдеться. Російські пропагандисти не вперше перекручують статті в іноземних ЗМІ задля просування своїх тез. Це потрібно для того, щоб створити уявлення, ніби Європа не впорається з газовою кризою, що санкції проти Росії шкодять насамперед ЄС, а постачання енергоносіїв із РФ є єдиним виходом для країн континенту.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.