Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 14 листопада

У випуску спростовуємо такі фейки: українська армія «готує наступ» на Бєлгородську та Курську області, британський прем’єр Ріші Сунак «у розпачі» через біженців з України. А також розбираємо нові методички пропагандистів, якими намагають збити негатив у росЗМІ щодо мобілізації.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк Військовослужбовиці у Тіндері шукають чоловіків, які хочуть «спалювати російських дітей»

Таку інформацію поширили у своїх телеграм-каналах російські пропагандисти. Як доказ вони наводять скриншот профілів трьох жінок у військовій формі у додатку для пошуку знайомств Тіндер. Нібито в інформації про себе військовослужбовиці зазначили: «Познайомлюся із хлопцем, який любить різати русню», «Ти підходиш мені, якщо хочеш бачити, як горять російські діти», «Рагулів зі східних областей не турбувати».

Одне з фото, використаних у подібних публікаціях, нібито належить 25-річній Ксенії. Але це не відповідає дійсності. StopFake впізнав його власницю: нею виявилася Шура Рязанцева (позивний «Ялта»), яка наразі служить у лавах Збройних сил України.

Шура Рязанцева розповіла StopFake, що не має профілю у Тіндері, а фото, яке вона опублікувала ще 12 квітня, було взяте з її сторінки Інстаграм. На ньому вона вдягнена в берет військово-морських сил України.

Російська пропаганда від початку повномасштабної війни проти України поширює фейкові фото та відео, щоб просувати думку про те, що українські військові та й загалом всі українці — нацисти. У такий спосіб вони хочуть виправдати війну, яку Росія розв’язала в Україні. Під час окупації росіяни вбивають цивільне населення, зокрема дітей, виправдовуючи свої злочини, мовляв, так вони чинять «денацифікацію», знищують нацистів, які загрожують росіянам і Росії.

Маніпуляція Навчання українських військових у Великій Британії виявило «низький рівень підготовки»

Про це написали російські медіа з посиланням на британське видання Financial Times.

Нібито підполковник Джон Гарріс, який відповідає за навчання українців, сказав, що вони погано освоюють «тактику бою, поводження зі зброєю та основи кібербезпеки» і що їм «буде складно протистояти мобілізованим російським солдатам».

Йдеться про статтю «Новобранці української армії приєдналися до британського навчального табору для підготовки до бою» («Ukrainian army recruits join British boot camp to prepare for combat» у Financial Times).

Як зазначали фактчекери Stopfake, російський агітпроп повністю спотворив суть статті у Financial Times, тому що в матеріалі якраз дуже хвалять високу мотивацію українців та їхню готовність навчатися.

«Це найбільш мотивовані, рішучі та спраглі до навчання стажери, з якими я працював у всьому світі за 20 років служби в армії, — сказав Гарріс. – Те, що вони тренуються у воді по коліно протягом 36 годин і все ще можуть сміятися, жартувати та швидко відповідати на запитання, говорить саме за себе».

Висновки абсолютно протилежні тому, про що пише кремлівська пропаганда.

Російські пропагандисти поширюють маніпуляції про «неуспішність» українських військових на навчаннях за кордоном, бо насправді бояться підготовлених за стандартами НАТО, вмотивованих противників, які підуть у контрнаступ і відсунуть російські війська з території України.

Меседж В Україні йде «війна до останнього українця», навіть ненародженого

Такий меседж поширюють проросійські телеграм-канали. Мовляв, і президент, і ЗСУ готові відряджати на фронт абсолютно всіх, навіть ще ненароджених дітей. У дописах пропагандисти маніпулюють словами президента про готовність українців захищати свою країну та відеозаписом, на якому вагітна українка розповідає про те, що отримала повістку. Буцімто, посил президента має саме таке втілення. 

Мобілізація жінок в Україні є добровільною. Обов’язковим є військовий облік лише для працівниць медичної сфери. Вагітні жінки та  жінки, які перебувають у відпустці для догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку (чи в окремих випадках шестирічного віку), звільняються від мобілізації відповідно до законодавства. Тож, очевидно, що повістку жінка отримала помилково. 

Пропагандисти використали емоційне відео для просування одразу кількох дезінформаційних наративів: щодо мобілізації жінок в Україні, некомпетентності української влади й  слабкості української армії.

Меседж Зеленський свідомо відвідав Росію

Про таке пишуть проросійські телеграм-канали з посиланням на речника російського президента Дмитра Пєскова. Мовляв, Володимир Зеленський приїхав до Херсона, хоча знає, що це «територія Росії». Також у телеграм-каналах пропонують відкрити проти Зеленського кримінальну справу за «незаконний перетин російського кордону».

Насправді президент України відвідав деокупований Херсон, який завжди був і є частиною України. Не лише Україна, а й весь демократичний світ не визнали результати незаконних російських псевдореферендумів, так само як і рішення Росії приєднати тимчасово окуповані українські території всупереч всім міжнародним правовим нормам.

Однак, російська пропаганда навіть після деокупації правобережної Херсонщини продовжує просувати меседжі про те, що це нібито деокуповані території «залишаються російськими», а для цивільних після деокупації почнеться «пекло».

Меседж У звільненому Херсоні мобілізують усіх чоловіків призовного віку

Починаючи з 11 листопада, такі меседжі поширюють анонімні телеграм-канали. Мовляв, із приходом України в Херсон почнеться масова мобілізація, всіх чоловіків призовного віку, попри стан здоров’я заберуть в українську армію.

Така інформація не відповідає дійсності, оскільки мобілізаційні заходи по всій території України відбуваються за одним алгоритмом. Наразі Україна не має наміру проводити додаткову мобілізацію. З огляду на те, що в Україні триває війна, перебіг мобілізації залежатиме винятково від ситуації на фронті, пояснила заступниця міністра оборони Ганна Маляр.

Російські пропагандисти нагнітають страх серед мирних мешканців Херсонщини, нібито мобілізація – це один із методів «розправи» і «зачищення» за те, що люди жили під російською окупацією. Нібито на тих, що співпрацювали з росіянами, чекає фільтрація, а відповідно катування, всіх решти чоловіків призовного віку – мобілізація.

Такі меседжі мають на меті посіяти сумніви щодо законності загальної мобілізації, викликати недовіру до влади України та української армії на звільненій території та показати, що під російською окупацію на Херсонщині жилося краще і не було жодної небезпеки для мирного населення. При тому, що на сьогодні ситуація у Херсоні складна.

Перед відступом росіяни суттєво пошкодили критичну інфраструктуру, замінували квартири й адміністративні будівлі. Відновлення електро-, тепло- та водопостачання і розмінування потребує певного часу. Триває загроза обстрілів російськими військами. Херсонська обласна військова адміністрація взагалі закликає жителів правобережної Херсонщини, зокрема чоловіків призовного віку, евакуюватися до безпечніших регіонів і допомогає з безплатним виїздом. 

Меседж Польща забере Захід України за її борги

Російські медіа і проросійські телеграм-канали вкотре поширили інформацію, що нібито Польща хоче повернути «свої території». Мовляв, про окупацію Західної України домовилися Київ та Варшава, а план мають втілити польські найманці, велика кількість яких воює за Україну.

На це у своєму Twitter звернув увагу речник міністра-координатора спецслужб Польщі Станіслав Жарин.

Він зазначив, що російські пропагандисти поширили дезінформацію, нібито «польський уряд схвалює таку участь зазначених найманців».

За його словами, російська пропаганда активно попрацювала над впровадженням цих меседжів у західне інформаційне середовище, і ці ворожі зусилля «цілком відповідають спробам Кремля зобразити Польщу як розпалювача війни та ізолювати Варшаву на міжнародній арені».

«Російська пропаганда активізує інформаційну війну, щоб зламати волю і готовність союзників продовжувати підтримувати Київ, та вигадує надумані приводи для завдання ударів по об'єктах цивільної та енергетичної інфраструктури України», – додав Жарин.

Раніше пропагандисти неодноразово поширювали фейки щодо Польщі. Зокрема писали про те, що Польща почала «економічне захоплення» України та західних областей України, що на Львівщині проведуть референдум щодо приєднання області до Польщі та що Польща будує енергоміст від Хмельницької АЕС до Жешува, тому що хоче захопити Україну.

Фейк 14 листопада у центрі Херсона роздаватимуть гуманітарну допомогу

Таку інформацію поширили у деяких групах у соцмережах. Це неправда.

14 листопада на площі Свободи працюватимуть вибухотехніки та проводитимуть роботи з розмінування. Керівник обласної військової адміністрації Ярослав Янушевич закликав усіх побути вдома.

Росіяни замінували в Херсоні майже все, тож збиратися в людних місцях ризиковано. Херсонців просять обережно пересуватися містом і не чіпати підозрілі предмети.

Пропагандисти збурюють людей виходити на вулиці Херсона нібито для отримання «гуманітарки», щоб вони втрачали пильність і наражали себе на небезпеку натрапити на міну.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.