Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 15 листопада

У випуску розбираємо такі фейки росіян: військовослужбовиці у Тіндері шукають чоловіків, які хочуть «спалювати російських дітей»; англосакси намагаються «нашкребти» юридичні підстави для крадіжки «незаконно» заарештованих російських активів; навчання українських військових у Великій Британії виявило «низький рівень підготовки»; у ЄС випустили відео, чому Україна «не має стати членом НАТО».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Меседж Щоб вивести з ладу всю енергосистему України потрібно 15 ракет

Про таке пишуть проросійські телеграм-канали після масованого ракетного обстрілу 15 листопада 2022 року. Мовляв, по Україні випустили понад 90 ракет, з них 70 збили. Всього влучили у 15 об’єктів енергетичної інфраструктури.

Насправді російська пропаганда використовує одразу кілька маніпуляцій. Для того, щоб досягти масових уражень, Росія змушена випускати  в кілька разів більше ракет. Тож «рахуються» всі випущені ракети, а не лише ті, що потрапили в ціль. Без електро-, водо- та теплопостачання справді залишилася частина областей, але не вся Україна. 

Умисний цілеспрямований напад на цивільне населення чи окремих цивільних осіб, які не беруть безпосередньої участі у воєнних діях та умисний напад на цивільні об'єкти — воєнні злочини. Поширюючи такі меседжі, російська пропаганда опосередковано підтверджує, що російська армія свідомо вчиняє воєнні злочини й свідомо знищує критичну інфраструктуру. 

Загалом такі меседжі є інформаційним супроводом масованих ракетних атак. Їхня мета — посилити паніку та страх, спричинені обстрілами. Раніше під час повітряної тривоги по всій Україні пропагандисти поширювали меседжі про те, що нібито українська ППО не може впоратися з масованими обстрілами.

Меседж Ракетні удари по Україні — «помста» за Херсон

Про таке пишуть у соціальних мережах під час повітряної тривоги через загрозу ракетних ударів по всій територій України. Мовляв, не треба було Володимиру Зеленському їхати в деокупований Херсон й лютити ворога. Тож тепер маємо «розплату».

Російська пропаганда вкотре позиціює ракетні обстріли по цивільній та енергетичній інфраструктурі України як «помсту». У жовтні пропагандисти використовували аналогічні виправдання. Нібито обстріли були через атаку дронами у Севастопольській бухті та після вибуху на Кримському мосту. 

Фактчекери видання The Insider дослідили особливості наведення російських ракет на об’єкти цивільної інфраструктури та довели, що підготовка таких ударів займає кілька тижнів. Тож, як і в жовтні, так і сьогоднішня атака не могли бути ударами «у відповідь». 

Фейк У Києві припинять вимикання світла вже за тиждень

Про таке пишуть у соціальних мережах та телеграм-каналах. У дописах посилаються нібито на повідомлення голови правління НЕК  «Укренерго». Це — неправда.

За інформацією НЕК  «Укренерго», планові вимкнення триватимуть у м. Київ та у низці інших областей до завершення відповідних ремонтів та відновлення можливості електромережі передавати у ці регіони додаткову потужність, яку вони потребують. 

Як пише Центр протидії дезінформації, багато телеграм-каналів поширили дописи з  некоректним трактуванням слова голови правління НЕК "Укренерго" Володимира Кудрицького в ефірі марафону «Єдині новини» і згодом написали спростування на свої ж повідомлення.

Також в обох організаціях закликають перевіряти інформацію, яку поширюють телеграм-канали та довіряти лише офіційним джерелам.

Меседж Англосакси намагаються «нашкребти» юридичних підстав для крадіжки «незаконно» заарештованих російських активів

Про таке пишуть російські медіа з посиланням на слова Дмитра Медведєва. Мовляв, через резолюцію ООН щодо відшкодування Україні збитків під час війни англосакси «узаконюють» крадіжку російських коштів.

Генеральна Асамблея ООН на спеціальній сесії 14 листопада ухвалила резолюцію про виплати репарацій від Росії за збитки, завдані внаслідок повномасштабної агресії проти України. Авторами документа є Україна та ще майже пів сотні держав. За резолюцію проголосували 94 країни, ще 73 утрималися. «Проти» висловилися 14 країн. 

Документ визнає потребу у створенні спільного з Україною міжнародного механізму для відшкодування збитків, втрат або шкоди, що є наслідками дій Росії в Україні або проти України. Резолюція рекомендує членам ООН створити у співпраці з Україною міжнародний реєстр збитків для фіксації доказів. 

Поширюючи такі меседжі, Росія вкотре намагається  уникнути відповідальності за скоєні злочини. Раніше пропагандисти стверджували, що Росія має право «карати нацистів всюди» та почала війну «згідно зі статутом ООН».

Фейк На Харківщині третій тиждень не дають гуманітарну допомогу

Таку інформацію поширюють російські пропагандистські медіа та телеграм-канали. Нібито у громадах Харківського району вже три тижні не видають гуманітарну допомогу. Мовляв, людей морять голодом, влада сказала затягнути ремені, не ходити й нічого не просити.У повідомленнях не зазначають конкретні селища, де нібито є проблема з наданням гуманітарної допомоги. Це не так.

Як зазначає  «Харківський антикорупційний центр», ситуація з  гуманітарною допомогою різна в різних громадах. Навіть в громадах, які розташовані поряд, може бути неоднакова інтенсивність надання допомоги. Однак, на сторінках різних громад майже щодня є повідомлення про отримання гуманітарної допомоги. В області працює Єдиний координаційний гуманітарний центр, який допомагає надсилати гуманітарну допомогу у громади, в яких потреби гостріші.

У такий спосіб пропагандисти намагаються просувати наратив про те, що українська влада не піклується про своїх громадян. Раніше пропагандисти писали, що українців каратимуть за отримання російської гуманітарки на тимчасово окупованих територіях.

Викриття Шахраї збирають інформацію про українських біженців та переселенців

Шахраї створили сайт, що видає себе за ресурс, який нібито допомагає українцям, які постраждали від війни. Під дописами у Facebook боти залишають коменти на кшталт: “ми створили проєкт, який безпосередньо об’єднує донорів з окремими українцями або українськими біженцями, які звертаються по матеріальну допомогу” й додають посилання на шахрайський сайт. Замість допомоги цей ресурс насправді збирає дані користувачів. 

Як зазначають фактчекери проєкту НотаЄнота, на шахрайських сайтах здебільшого немає даних про команду проєкту, розподіл обов’язків, відповідальність та звітність. Так само, зазвичай немає контактів — лише можливість залишити свої.  Попри те, що на сайті є згадування про Facebook-сторінку, посилання на неї немає. Немає відгуків від тих, хто вже отримав допомогу, хоча зазвичай шахраї додають фейкові відгуки.

Для того, щоб нібито отримати фінансову допомогу, потрібно створити акаунт на платформі для криптовалют Binance. Далі потрібно зняти відеоролик до хвилини та надіслати свій номер гаманця на Binance. Дивно, що шахраї не запитують дані паспорта, щоб пересвідчитись, що на «допомогу» претендують саме українці. Ймовірно, надалі відеозапис шахраї використовуватимуть для обману технології ідентифікації за обличчям та отримання доступу до особистих даних. 

Платформа Binance справді раніше брала участь у проєкті фінансової допомоги для біженців з України. Однак допомогу могли отримати лише ті, хто проживає за кордоном. Зараз цей проєкт закрито і отримати допомогу неможливо.

Наразі шахрайський сайт заблокований, але подивитися, який вигляд мав  цей ресурс можна через веб-архів. Попри постійне блокування таких шахрайських ресурсів постійно з’являються нові. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.