Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

10 Жовтня станом на 959 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2447
Фейк
739
Маніпуляція
720
Меседж
523
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк У Херсоні закривають лікарні у звʼязку з тим, що весь медичний персонал направили до ТЦК

Пропагандистські ресурси почали поширювати інформацію, нібито в Херсоні більше немає державних служб охорони здоровʼя. Так званим «доказом» слугують нібито оголошення, що розмістили на лікарнях імені О. С. Лучанського та імені Є. Є. Карабелеша. У них повідомляється, що лікарні не працюватимуть, бо всі працівники медзакладів пішли ставати на військовий облік. Це — фейк.

Фактчекери проєкту VoxUkraine проаналізували цей кейс і зʼясували, що інформація є неправдивою, а оголошення підробили. Окрім того, серед медперсоналу є й лікарі-жінки, військовий облік яких до 2026 року є добровільним. Згадані лікарні й інші медичні установи в Херсоні продовжують працювати. Дефіцит лікарів, який постав у Херсонській області з початком повномасштабного вторгнення Росії, компенсовують шляхом спрямування лікарів з інших областей України. 

Росія нагнітає ситуацію, коли поширює інформацію про закриття Херсонських лікарень, вдаючись до однієї з тактик пропаганди, що має на меті посіяти страх, непевність та сумніви серед українців щодо теперішнього та майбутнього життя в Україні. Раніше ми задокументували меседж російської пропаганди, згідно з яким українські медикині та фармацевтки нібито масово «втікають» з України, бо бояться мобілізації.

Скриншот із телеграм-каналу

Фейк Україна може здійснити провокації з біологічною зброєю «під чужим прапором»

Пропагандистські ресурси поширюють інформацію про те, що нібито Служба безпеки України та Національна поліція України «під чужим прапором» можуть вдатися до провокацій, повʼязаних із біологічною зброєю. Начальник військ радіаційного, хімічного та біологічного захисту Росії Ігор Кирилов заявив, що згідно зі сценарієм спочатку в Миколаївській області зафіксують появу випадків інфекційного захворювання на вірус грипу птиці, а потім звинуватять у цьому Росію. Це — фейк. 

Кейс задокументували фактчекери з Центру протидії дезінформації. Вони зʼясували, що інформація про провокації не має жодного стосунку до реальності, тобто фейкова. Крім того, за останні 20 років ні українська сторона, ні ВООЗ не повідомляли про випадки зараження людей пташиним грипом в Україні. 

Цей випадок дезінформації націлений переважно на звичайних громадян Росії та підживлює російський наратив про біологічну зброю в Україні. Раніше ми спростовували інформацію, що в Одесі влада знищує сліди військово-біологічних лабораторій США. 

Маніпуляція На війні в Україні загинуло понад 500 американських добровольців

Прокремлівські ресурси поширюють дезінформацію про втрати американських військових у російсько-українській війні. Пропагандисти посилаються на інтерв’ю американського добровольця Метью Ван Дайка, що вийшло на ютуб-каналі «Judge Napolitano — Judging Freedom». У ньому доброволець нібито заявив, що 510 американських добровольців, які стали до лав Збройних сил України, загинули. Це — маніпуляція. 

У Центрі протидії дезінформації опрацювали цей кейс. Вони зʼясували, що насправді під час відповіді добровольця на запитання ведучого про кількість загиблих військових-американців на війні в Україні Ван Дайк озвучив цифри в пʼять-десять людей. Також він додав, що багато американських добровольців було поранено.

Російські пропагандисти перебільшують здобутки армії Росії у війні проти України, аби підживлювати наратив про «другу армію світу». З іншого боку, маніпулюючи інформацією, агітпроп намагається переконати всіх навколо в тому, що мобілізація до ЗСУ є марною справою — і так усі загинуть, а тому Україні простіше здатися вже зараз. Раніше ми спростовували інформацію про те, що нібито американських студентів вербують до Іноземного легіону України.

Фейк Українці вимагали гроші в родини загиблої заручниці ХАМАСу

Проросійські ресурси стверджують, нібито «шахраї з України» шантажували родину громадянки Німеччини й Ізраїлю Шані Лук, яка була викрадена бойовиками угруповання ХАМАС. Буцімто після того, як стало відомо про викрадення дівчини, українці почали телефонувати її сімʼї від імені ХАМАСу й вимагати викуп у розмірі 500 тисяч євро. Такого висновку начебто дійшли поліціянти, що розслідували справу вже загиблої Шані Лук. Пропагандисти посилалися на скриншот «новини, опублікованої німецькою газетою WDR». Це — фейк. 

Інформацію взялися аналізувати фактчекери проєкту StopFake. Після самостійного пошуку цієї новини на сайті німецького видання WDR вони зʼясували, що такий матеріал не публікувався на цьому новинному ресурсі. Пошук у Google теж не дав жодних результатів про нібито вимогу викупу від «українських шахраїв». Крім того, не було жодних згадок про поліційне розслідування цього кейсу в авторитетних німецьких та інших медіа.  

Агітпроп, використавши авторський стиль німецької газети, спробував виправдати дії ХАМАСу та очорнити Україну. Кремль намагається демонізувати Україну в очах звичайних громадян Росії, щоб виправдати воєнні злочини своєї армії в Україні. Також, поширюючи фейки такого роду, пропагандисти сподіваються послабити міжнародну підтримку України, щоб та була неспроможна фінансувати оборонні потреби. Раніше ми спростовували інформацію, що нібито колишня порноакторка Мія Халіфа подякувала Україні за допомогу ХАМАСу.

Фейк На Сумщині формується перша в Україні «бригада дітей»

Проросійські ресурси стверджують, що в Сумській області нібито планують сформувати першу в Україні бригаду, яка складатиметься з неповнолітніх. Мовляв, у Шостці місцевий військкомат начебто замість того, щоб відправляти хлопців 14-16 років на воєнізовані курси, почав утворювати з них 153-ю бригаду територіальної оборони. Це — фейк.

Кейс проаналізували фактчекери проєкту StopFake. Вони сконтактували зі 117-ю окремою бригадою ТрО, сформованою в Сумській області, і та зі свого боку підтвердила, що інформація про мобілізацію дітей є фейковою. Ба більше, у Збройних силах України не існує 153-ї бригади, проте є 153-ій окремий батальйон ТрО. У соцмережах згаданого батальйону можна знайти фотографії його військових і переконатися в тому, що підлітків у його складі немає. В Україні мобілізації підлягають усі громадяни віком від 18 до 60 років, які здатні виконувати свій військовий обов’язок, окрім винятків, передбачених законом. Про жодну мобілізацію неповнолітніх в Україні не йдеться. 

Прокремлівські пропагандисти намагаються просувати наратив, нібито в Україні бракує людей на фронті, і тому українська влада вдається до радикальних способів — вербує дітей до лав війська. Раніше ми спростовували фейк, буцімто міністр оборони України Рустем Умєров закликав мобілізувати підлітків

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.