Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

27 Грудня станом на 1037 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2608
Фейк
776
Маніпуляція
755
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «Киргизія»

У часи Радянського Союзу назви деяких країн відрізнялися від тих назв, які нам звичні сьогодні. Наприклад, теперішня країна Молдова — це тодішня «Молдавія», Білорусь — «Білорусія», а Киргизстан — «Киргизія». Нібито за звичкою в російському медіапросторі продовжують використовувати колишні назви цих країн. Киргизи вважають образою національної гідності та суверенітету той факт, що після понад 30 років незалежності їхню країну все ще називають «Киргизією», позаяк нині її офіційна назва — Киргизька Республіка (Киргизстан).

У першій половині 2023 року творча команда вебдизайнерів із Киргизстану розробила розширення до браузера, що закреслює червоною лінією колишню колоніальну назву країни та показує офіційну. Враховуючи те, що Киргизстан уже кілька десятиліть є незалежним, учасники команди вирішили порушити питання, що турбує багатьох його громадян, та відділити радянське минуле від сучасного та майбутнього країни. 

Росія вважає Киргизьку Республіку, як і решту країн, що колись входили до складу СРСР, своєю «зоною впливу», тобто територією, на якій може диктувати власні умови. Варто зазначити, що в радянські часи постійні репресії та нівелювання ідентичності все ж не оминули й киргизів. Терміни на кшталт «Киргизія» вже застаріли та використовуються лише в Росії, зокрема в медіа, щоб наголосити на надуманій належності цих територій до Росії. Це один зі способів культивування ностальгії за Радянським Союзом, оскільки покоління старших людей чує звичні для себе фрази.

Меседж Говорити про перспективи перемоги України – це абсурд

Російські високопосадовці стверджують, нібито говорити про перспективи перемоги України — це абсурд. Мовляв, усі цілі, які ставилися для «СВО», будуть виконані. 

На цей меседж звернули увагу фахівці Центру протидії дезінформації при РНБО. Вони зʼясували, що такі висловлювання є маніпулятивними та контрастують із російськими невдачами на фронті, санкційним тиском та численними втратами під час повномасштабного вторгнення в Україну. 

Поширюючи подібні меседжі, пропагандисти намагаються закріпити серед росіян міф про могутність російської армії. Ба більше, такі повідомлення також мають на меті показати, що в Росії нібито все під контролем. Вони прагнуть створити враження, ніби Росія перебуває у виграшній позиції та воюватиме проти України доти, доки не досягне власних цілей. Таких меседжів стало більше на тлі українського контрнаступу, який неодноразово намагались дискредитувати російські пропагандисти. Про це писав «Детектор медіа», спростовуючи низку фейків та меседжів на цю тему. 

Фейк «Азов» шукає добровольців у Франції

Пропагандисти, що поширюють проросійську риторику в медіа, стверджують, нібито батальйон «Азов» розпочав кампанію з пошуку добровольців у Франції для участі у війні в Україні. Мовляв, на це вказує навіть сайт із потрібною інформацією. Це — фейк. 

На нього звернули увагу фахівці Центру протидії дезінформації при РНБО. Вони зʼясували, що на офіційних сторінках батальйону немає інформації про початок рекрутингової кампанії у Франції. Ба більше, поштова адреса та факс сайту, який поширюють пропагандисти, — у Німеччині, що не збігається з легендою фейку.  

Поширюючи подібні фейки, росіяни намагаються дискредитувати українських військових та окремі бригади на міжнародній арені. Крім того, у такий спосіб вони хочуть викликати паніку серед іноземців. Мовляв, Україна масово потребує військових, тому й шукає їх за кордоном. «Детектор медіа» неодноразово спростовував й інші російські меседжі, маніпуляції та фейки, спрямовані на дискредитацію батальйону «Азов». 

Фейк Зеленський здався Росії на вихідних

Пропагандисти, що поширюють проросійську риторику в соцмережах англомовного сегменту, стверджують, нібито Президент України Володимир Зеленський здався, а Україна вже із цих вихідних перебуває під повним контролем Росії. Першоджерелом є невідомий твіт такого змісту: «Зеленський здався. Україна впала. Ізраїль наступний». Це — фейк. 

На нього звернули увагу фахівці Associated Press. Вони зʼясували, що твіт поширили/вподобали більше 10 тисяч разів станом на понеділок 5 листопада. Низка високопосадовців, а особливо Володимир Зеленський, наголошують, що про перемирʼя не йдеться, як і про нічию у війні. Російська агресія проти України впродовж вихідних не припинилася — на це вказує повітряна атака Росії на 10 областей України, що призвела до руйнування цивільної інфраструктури. 

Поширюючи подібні фейки на основі висловлювань українських високопосадовців, пропагандисти хочуть спотворити реальність і створити хибну тотожність між російською агресією проти України та війною в Ізраїлі й Палестині. Крім того, вони використовують збільшення рівня висвітлення подій на Близькому Сході, намагаючись переконати іноземців у своїй правоті. «Детектор медіа» спростовував й інші російські меседжі, маніпуляції та фейки на тему подій в Ізраїлі. 

Фейк Залужний визнав провал України у війні

Російські медіа відреагували на статтю Головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного для закордонних медіа, подаючи окремі його цитати як доказ «провалу української армії» на полі бою та припускаючи, що він «анонсував неодмінну капітуляцію» України. Втім це — фейк. 

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони зʼясували, що Залужний насправді наголосив: українці на практиці продемонстрували готовність «покласти душу й тіло за свою свободу». Він відзначив, що Росія, маючи перевагу в ресурсах, не змогла реалізувати плани свого генштабу. В інтервʼю Головнокомандувач визначив п'ять пріоритетних напрямів розвитку України для уникнення перетворення війни на позиційну. На його думку, на цей момент Україна, обмежена ресурсами, досягла паритету з Росією у таких сферах, як повітряна війна та радіоелектронна боротьба.

Додатково, Головнокомандувач ЗСУ підкреслив важливість підвищення ефективності управління українськими військами шляхом широкого застосування сучасних інформаційних технологій. Залужний також наголосив на необхідності покращити логістичне забезпечення оборони країни. Він зазначив, що ситуація «вимагає пошуку нових та нетривіальних підходів для уникнення військового паритету з противником».

Поширюючи подібні фейки на основі висловлювань українських високопосадовців, пропагандисти хочуть спотворити реальність та викликати суперечки між представниками української влади. «Детектор медіа» вже неодноразово спростовував фейки та меседжі, спрямовані безпосередньо проти Валерія Залужного. 

Фейк У храмах Православної церкви України відсвяткували Геловін

Пропагандисти, що поширюють проросійську риторику в медіа та соціальних мережах, стверджують, нібито у храмах Православної церкви України святкували Геловін, який автори таких дописів називають «святом нечисті». Мовляв, доказом цьому є відео, на якому можна побачити церковний хор, що виконує пісню, присвячену цьому святу. Його зняли нібито в соборі Святої Трійці у Луцьку. Втім це — фейк.

На нього звернули увагу аналітики проєкту StopFake. Вони зʼясували, що насправді відео зняли не в Луцьку, а в храмі Пресвятої Богородиці у Львові 8 жовтня, тобто до Геловіну. Ба більше, це храм Української греко-католицької церкви, а не ПЦУ. Крім того, в оригінальному відео хор виконує не пісню про свято, а церковну пісню «Як гарно у Храмі Твоїм, Богородице», що не має жодного стосунку до Геловіну. «Святкування» Геловіну в українських храмах неможливе, оскільки Православна церква України публічно виступає проти цього свята, про що розмістила розʼяснення на своїй офіційній сторінці  у фейсбуці. 

Поширюючи подібні фейки, пропагандисти хочуть зобразити українців як розкольників, що знищують свою віру задля ідеології. Мовляв, західні впливи заполонили навіть храми в Україні, тому Росія і ввела війська, щоб захистити «справжні цінності». «Детектор медіа» неодноразово спростовував меседжі та фейки, повʼязані з ПЦУ. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.