Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Листопада станом на 1003 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк На Вінниччині спалах гепатиту А стався через «роботу біолабораторій та знищену медицину»

Російські пропагандисти поширюють інформацію про те, що у Вінниці стався спалах гепатиту А, і наголошують, що «причини прості — біолабораторії та знищена медицина» в Україні. Це — фейк.

Як зазначають фактчекери проєкту VoxCheck, у Вінниці справді госпіталізують людей з гепатитом А, з 16 жовтня зафіксовано 280 випадків зараження. Проте наразі проводиться дослідження причини спалаху цієї хвороби, вживають необхідних заходів. Саме з цією метою команда Міністерства охорони здоров’я України на чолі з Ігорем Кузіним прибула до Вінниці 28 жовтня.

Спалахи гепатиту А не є ознакою того, що в Україні медицина «знищена», адже такі спалахи фіксували у 2022 році у США в таких штатах: Каліфорнія, Гаваї, Орегон та Вашингтон. У 2023 році захворювання поширилося в Каліфорнії, Арізоні, Міннесоті та Північній Дакоті, а причиною спалаху стала імпортована з Мексики полуниця.

Заступниця директорки Департаменту охорони здоров’я та реабілітації Вінницької ОВА Тетяна Бондаренко повідомила, що ситуація контрольована. Ба більше, Вінницька область отримала від Міністерства 1 060 доз вакцини для щеплень медиків, залучених до ліквідації спалаху, і 1100 доз вакцини для щеплення дітей. А в разі необхідності у Вінницю перенаправлять необхідну кількість вакцин з інших областей. Цей факт свідчить про те, що в Україні працює система охорони здоров’я.

Російський агітпроп систематично поширює фейки про біолабораторії в Україні. У такий спосіб пропагандисти намагаються посіяти паніку серед українців, мовляв, біолабораторії тепер не тільки шкодять росіянам, а й знищили українську медицину. І як наслідок — хвороби, які неможливо вилікувати. Раніше ми писали про маніпуляцію, що влада знищує сліди військово-біологічних лабораторій США в Одесі.

Викриття У фейсбуці поширюють «пророчий» вірш нібито Тараса Шевченка про «зраду в Україні», який він не писав

В українському сегменті соцмережі «Фейсбук» поширюють нібито вірш Тараса Шевченка, де він буцімто пророкує події сучасної України: «Бідняк плаче, багач скаче, а влада грабує. Бідний люд синів убитих на війні ховає. Багач ситий і пихатий весілля справляє». Однак у творчому доробку українського поета Тараса Шевченка такого вірша немає.

Кейс дослідили фактчекери Центру протидії дезінформації. У Тараса Шевченка немає такого вірша, а ще він написаний не в його стилі. На це вказала українська письменниця Оксана Забужко: «Стиль, холера, стиль: як би не маскувалась чекістська гопота, як би не кувала собі голосочок, як у казці про вовка й козенят, — стиль обов'язково їх видасть». На її думку, «шевченківські фейки» — «склепані в стилістиці малописьменного графомана й вкинуті в мережу як буцімто належні перу ТГШ, з припискою, для заохоти поширювачам, в дусі "ах як актуально, і справді пророк!" [...]».

Першоджерелом фейкового вірша є сторінка у фейсбуці «Соломія Українець», яка не вперше просуває дезінформацію, антисемітизм та проросійські наративи. У 2018 році про це писало видання «Читомо» з посиланням на дослідження «Опори».

У такий спосіб агітпроп намагається розхитати українське суспільство, дискредитувати українську владу та спонукати до бунту проти неї. Цей «фейковий вірш» з’являється в дописах зі звинуваченнями влади у знеціненні життів українців майже одночасно з російськими фейками про те, що Головнокомандувач ЗСУ закликає до військового перевороту.

Викриття Росія розвиває дезінформаційну кампанію в Латинській Америці для дискредитації України

Держдепартамент США 7 листопада 2023 року опублікував пресреліз «Спроби Кремля таємно поширювати дезінформацію в Латинській Америці», у якому розповів, що російський уряд фінансує кампанію з дезінформації, використовуючи місцеві медіа по всій Латинській Америці. Це роблять задля того, щоби підірвати підтримку України й заразом поширювати настрої проти США та НАТО серед латиноамериканської аудиторії. Основна ціль російських пропагандистів, як ідеться в повідомленні, — створити органічний простір для поширення пропаганди. 

Про публікацію повідомили медійники онлайн-видання «Еспресо». У пресрелізі, зокрема, зазначили також, що Москва використовує розгалужену систему поширення неправдивої інформації: від вебсайтів до державних медіа, аби все більше проникати в західний дискурс. 

Водночас у повідомленні Держдепартаменту пояснили, як така дезінформаційна кампанія взагалі працюватиме. Насамперед планують організувати підготовлену групу спеціалістів редакційного колективу — а формуватимуть редколегію, наприклад, журналісти та лідери громадської думки саме латиноамериканського регіону. Згодом команда в Росії створюватиме й відправлятиме матеріали до медійників Латинської Америки для перегляду, остаточного редагування та публікації у місцевих медіа. Крім того, російська команда передбачає, що їхні матеріали «персоналізуватимуться» під латиноамериканського споживача — шляхом додавання туди локального контексту і створення в такий спосіб питомої площини для ненав’язливого поширення прокремлівських наративів. 

Серед іншого, залучатимуть технологію перекладу з російської на іспанську мову. Причому переклад здійснюватиме російський фахівець, який вправний в іспанській мові. Імовірно, задля того, щоб запобігти втраті основного контексту у повідомленнях, — російський перекладач зберігатиме потрібний Кремлю настрій. 

Фейк Валерія Залужного відправляють у відставку

Таку інформацію поширили у прокремлівських медіа. У повідомленнях пишуть, що чинний міністр оборони України Рустем Умєров нещодавно нібито вніс подання щодо звільнення Головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного. Автори публікацій посилаються на фейсбук-пост одного з народних депутатів України — Володимира Ар’єва. Однак це — неправда. 

На своїх сторінках у соціальних мережах Рустем Умєров спростував фейк: справді, народний депутат вкинув інформацію буцімто про відставку Валерія Залужного, але вона не відповідає дійсності та не є обґрунтованою. Зрештою, він посилався на анонімні джерела й не навів жодних доказів. Пізніше Володимир Ар’єв видалив публікацію у фейсбуці й перепросив, а в іншій публікації пояснив, що видаляє пост, адже «наразі у багатьох джерелах кажуть, що це [внесення подання на Ставку щодо звільнення. Ред.] — не так».

Рустем Умєров у фейсбуці, власне, підтвердив, що це — вкид. Але пропагандистські ресурси підхопили заяву народного депутата ще до видалення публікації й розтиражували її. 

Нагадаємо, раніше ми документували кейс, у якому розповідали, як невідомі створили фейковий акаунт Валерія Залужного в телеграмі, щоби поширювати повідомлення дискредитаційного змісту.

Фейк У соцмережах поширюють фейк, що Головнокомандувач ЗСУ закликає до військового перевороту

У телеграмі, тіктоку та інших соціальних мережах поширюється підробне відеозвернення Головнокомандувача Збройних сил України Валерія Залужного, у якому він нібито закликає населення України вийти на площі своїх міст, а військових — не підкорятися «злочинним наказам влади».

Це відеозвернення не є справжнім. Воно було створене за допомогою технології дипфейк. У Центрі протидії дезінформації Ради національної безпеки і оборони України повідомили, що першоджерелом відео є телеграм-канал «Радио Труха». Творці дипфейку сфабрикували звукоряд і потім за допомогою комп’ютерів переробили відеозвернення Валерія Залужного, щоб рухи губ відповідали цій звуковій доріжці.  

Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний не виступав із таким зверненням і не закликав до військового перевороту. Звернення з такими словами немає ні на сайті, ні на сторінках у соцмережах Валерія Залужного і Генерального штабу Збройних сил України.

«Розповсюджуючи подібні фейки, рашисти прагнуть посіяти панічні настрої серед населення та запевнити у розколі між владою і військовими», — стверджують у Центрі протидії дезінформації РНБО.

Протягом тижня перед публікацією дипфейку «Детектор медіа» і колеги-фактчекери звернули увагу на збільшення кількості фейків із Валерієм Залужним. Мовляв, він визнав провал України у війні, підготував документ із твердженнями про поганий психологічний стан військових. До того ж пропагандисти створили фейковий телеграм-канал Валерія Залужного, у якому поширювали інші вигадки.

Це не перший випадок, коли пропагандисти використовують технологію дипфейку для поширення дезінформації. Раніше вони поширювали дипфейки відеозвернень Президента України Володимира Зеленського, колишнього Генерального прокурора України Юрія Луценка та інших українських чиновників і політиків.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.