Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

13 Жовтня станом на 962 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2450
Фейк
740
Маніпуляція
721
Меседж
523
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція У Секторі Гази за 25 днів більша кількість жертв, ніж в Україні за 563 дні

У прокремлівських медіа та в російському сегменті фейсбуку поширюють інформацію про те, що за 25 днів у Секторі Гази вбито майже стільки ж цивільних, скільки нібито вбито в Україні за 563 дні повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Агітпроп подає інфографіку з порівнянням кількості жертв. Це — маніпуляція.

Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. У графіках, які виклав агітпроп, зазначено, що за 25 днів конфлікту в Газі загинуло 8 тисяч 796 осіб, із яких 3648 — це діти. Поранених — 24 тисячі, із яких 9 тисяч 600 осіб — діти. Ці дані наводить ООН.

За 563 дні повномасштабної війни в Україні загинуло 9 тисяч 614 осіб, з яких 554 дитини. Поранених — 17 тисяч 535 осіб, з яких 1180 — діти. Проте в Управлінні Верховного комісара ООН з прав людини вважають, що «фактичні цифри значно вищі», адже у підрахунках організації не враховуються дані з окупованих міст, де точилися запеклі бої, як-от Маріуполь, Лисичанськ, Попасна та Сєвєродонецьк, де є повідомлення про численні жертви серед мирного населення.

Про це також заявляв речник Управління ООН з прав людини в Україні Криштоф Яновський. Він зазначав, що надати точні цифри з Маріуполя неможливо. Українські правозахисники вважають, що в одному Маріуполі російські окупанти вбили близько 100 тисяч людей.

Маніпулюючи цифрами та використовуючи для цього чутливу тему, російські пропагандисти намагаються чинити психологічний тиск на українців. Також росіяни прагнуть відбілитися: буцімто на фоні Ізраїлю, який, не зважаючи на мораль, убиває людей, Росія виглядає як гуманістична країна, бо нібито береже українців. Раніше ми спростовували фейк про те, що міністерка економіки Свириденко заявила, що Україна відновлюватиме Сектор Гази.

Фейк Міністерка економіки Свириденко заявила, що Україна відновлюватиме Сектор Гази

Російські медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють заяву нібито міністерки економіки України Юлії Свириденко про те, що Київ буцімто зобов’язаний відновити Сектор Гази після завершення конфлікту. Це — неправда.

Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. Вони встановили, що Юлія Свириденко не робила подібних заяв, а цитата, яку використовує агітпроп, повністю вигадана. В офіційних каналах комунікації Міністерства економіки України також не було заяв його очільниці або будь-кого з відомства.

Агітпроп поширював вигадану цитату в контексті того, що Україна знову «випрошуватиме гроші» у Заходу для свого начебто нового проєкту.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються дискредитувати Україну, підкріпити наратив про її несамостійність, показати як «країну-жебрачку» і в результаті зменшити підтримку західних партнерів. Раніше ми спростовували фейк про те, що Ізраїль закликає українців вступати до ЦАХАЛу.

Фейк Глава МЗС України Дмитро Кулеба шантажує Захід, аби збільшити постачання нової зброї

У російських медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що глава МЗС України Дмитро Кулеба нібито маніпулює темою обстрілів критичної інфраструктури. Він заявляє, що Україна готується до «найгіршої зими в історії», грає на почуттях партнерів і таким чином прагне збільшити допомогу. А Росія насправді проводила «легкі удари» по тепло- та енергоінфраструктурі восени та взимку 2022-2023 років. Це — неправда.

Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. Дмитро Кулеба дав інтерв’ю виданню Die Welt, де повідомив, що Росія може знову почати обстрілювати критичну інфраструктуру. Адже російські атаки — не вигадки і не шантаж. 10 жовтня 2022 року Росія розпочала масові ракетні удари нібито «у відповідь на український удар» по незаконно збудованому мосту через Керченську протоку.

Як повідомляє ООН, 42 з 94 (45%) ключових високовольтних трансформаторів в Україні пошкоджено або зруйновано внаслідок російських ракетних обстрілів. Восени та взимку 2022-2023 років в Україні майже не залишилося цілих теплових та гідроелектростанцій.

Саме тому Дмитро Кулеба сказав в інтерв’ю: «Я купив десятки свічок. Мій батько купив вантажівку, повну дров. Ми готуємось до найжахливішої зими в історії. Тому ми заплющимо очі, якщо не отримаємо Taurus, але отримаємо системи ППО. Ми намагаємось захистити наші електростанції якнайкраще. Але росіяни навчаються. Вони ще раз перевірять нашу витривалість своїми ракетами».

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються легітимізувати удари по критичній інфраструктурі України та знецінити проблеми нашої держави. Також вони намагаються дискредитувати Дмитра Кулебу, сподіваючись, що це зменшить західну підтримку. Раніше «Детектор медіа» спростовував фейк про те, що у листопаді в Україні можуть бути вимкнення світла навіть без обстрілів.

Фейк Видання The Washington Post опублікувало матеріал про те, що Україна збільшила постачання зброї ХАМАСу

В анонімних телеграм-каналах, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що «постачання української зброї угрупованню ХАМАС за останній місяць потроїлося». Агітпроп посилається на статтю видання The Washington Post, у якій буцімто написали, що наразі в ХАМАСу немає проблем із забезпеченням зброєю завдяки Україні. Це — фейк.

Як зазначають фактчекери Центру протидії дезінформації, насправді видання The Washington Post не публікувало такої статті. А скриншот, який використав агітпроп, вперше опублікувало Міністерство оборони Росії у 2022 році.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються дискредитувати Україну та зменшити допомогу Заходу, зокрема постачання зброї. Раніше ми спростовували фейк про те, що імам Великої паризької мечеті подякував Україні за зброю для ХАМАСу.

Викриття В «Українській правді» не публікували статтю про те, що загинули офіцери 128-ї бригади, яку підозрювали в продажу зброї ХАМАСу

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють скриншот нібито статті медіа «Українська правда» із заголовком «Загинули офіцери 128-ї бригади, яку підозрювали в продажу зброї ХАМАС». Також агітпроп повідомляє про 50 загиблих військовослужбовців та натякає, що це не було випадковістю. Це — неправда.

Кейс дослідили фактчекери Центру протидії дезінформації. Насправді такої статті у виданні «Українська правда» не існує. Внаслідок російського удару загинуло 19 військових 128 ОГШБ, а не 50, як написали пропагандисти.

У такий спосіб росіяни намагаються дискредитувати українських військових та продовжують поширювати фейки про те, що Україна продає західну зброю ХАМАСу. Раніше ми спростовували фейк про те, що представники ХАМАСу записали відео, в якому подякували Зеленському за надану зброю.

Автор: Олександра Котенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.