Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Листопада станом на 1003 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Внаслідок обстрілу ЗСУ «пекарні» в Лисичанську нібито загинуло 28 «мирних жителів»

Проросійські ресурси поширили інформацію, що 3 лютого 2024 року ЗСУ завдали «жорстокого удару» по Лисичанську Луганської області, внаслідок якого обвалилася двоповерхова будівля «пекарні» й нібито постраждали «мирні жителі». Про це писав, зокрема, й гауляйтер окупованої Луганщини Леонід Пасічник у своєму телеграм-каналі. Наступного дня, 4 лютого, після завершення розбору завалів росіяни заявили про 28 загиблих «цивільних» і звинуватили в цьому ЗСУ. 

Проте вже 5 лютого сам Пасічник у своєму телеграм-каналі визнав, що під час обстрілу загинув міністр надзвичайних ситуацій «ЛНР», полковник Олексій Потелещенко. Той у 2019 році отримав громадянство Росії, працював у лавах так званої «Народної міліції ЛНР», а вже у 2023 році очолив окупаційне МНС на ТОТ Луганщини. 

Як повідомляє британське медіа Reuters, за дизайном і кольором обстріляної будівлі, а також за знаком, що збігається з файловими знімками місцевості, вдалося підтвердити місце зйомки відео, яким поділилося МНС Росії. На картах Google воно збігається з місцем розташування ресторану «Адріатика» на вулиці Московській у Лисичанську. Тобто, удар був завданий не по пекарні, що стоїть поряд із рестораном, а якраз-таки по «Адріатиці». Про це також пише й український блогер, журналіст Денис Казанський, посилаючись на пропагандистку Анастасію Кашеварову, яка до того ж стверджує, що в ресторані з міністром МНС «ЛНР» було багато силовиків. За її словами, вони святкували день народження «високопоставленого чоловіка». Проте їх нібито здали місцеві жителі, які не підтримують діяльність окупаційної влади. 

Поширюючи дезінформацію про обстріл «пекарні» й загибель внаслідок цього 28 «мирних жителів», росіяни прагнуть демонізувати українську армію й підживити свій наратив про «звірства ЗСУ» проти мирного населення ТОТ. Раніше «Детектор медіа» спростовував інформацію, що ЗСУ нібито обстріляли ринок у Донецьку. 

Фейк У Києві нібито можуть знищити понад 70 храмів канонічної УПЦ

Прокремлівські ресурси поширюють інформацію, що міськрада Києва нібито розглядає питання щодо знесення храмів канонічної УПЦ — у списку, як стверджують пропагандисти, понад 70 об'єктів. А у Вінницькій області вже буцімто навіть працюють бульдозери. 

На цю «новину» звернули увагу фахівці з Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки й спростували її. Вони зʼясували, що на сайті міської ради столиці немає будь-яких новин, заяв чи петицій щодо знищення культових споруд. Пошук за запитом «УПЦ» видає там новину від 20 квітня 2023 року з проханням міськради Києва до Кабміну й РНБО вжити невідкладних заходів щодо припинення з УПЦ Московського патріархату договорів оренди або користування культовими спорудами, які перебувають у державній власності. І тут немає жодного слова про знищення храмів.

Нічого подібного не знайти й на офіційному сайті Вінницької міськради. Найсвіжіша новина з поміткою «УПЦ» датована 28 квітня 2023 року і йдеться в ній про звернення до народних депутатів із проханням пришвидшити розгляд законопроєктів, що забороняють діяльність Московської церкви в Україні.

Мета цього дезінформаційного вкиду полягає в тому, щоби вкотре спробувати розсварити українців на релігійному підґрунті. З іншого боку, росіяни бажають демонізувати українську владу, яка нібито «чхати хотіла» на українців-вірян УПЦ. Дізнайтеся більше про те, як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «грішники».

Меседж Угорщина нібито має територіальні амбіції щодо Закарпаття

У Росії продовжують просувати меседж, мовляв, «угорці зазіхають на Закарпаття», попри пряму заяву глави МЗС Угорщини Петера Сійярто щодо підтримки суверенітету й територіальної цілісності України. Відповідні інформаційні вкиди відбулися на фоні приїзду Сійярто до Ужгорода для зустрічі зі своїм українським візаві Дмитром Кулебою, а також керівником ОП Андрієм Єрмаком. 

Важливим завданням такої зустрічі було налагодити відносини між обома країнами, організувавши відвертий і конструктивний діалог. Ще одне завдання розмови полягало в тому, щоби створити передумови для зустрічі угорського премʼєр-міністра Віктора Орбана з Президентом України Володимиром Зеленським.

Водночас результатом переговорів в Ужгороді між Сійярто, Кулебою та Єрмаком став початок важливого діалогу щодо прав угорської нацменшини в Україні. Тож Угорщина й Україна домовилися створити спільну комісію, яка через 10 днів із моменту зустрічі має представити повний список спірних питань щодо прав нацменшин.

Також під час зустрічі йшлося про членство України в ЄС, співпрацю в логістиці, розвиток транспортного сполучення, енергетичні та фінансові проєкти тощо. Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації.

Викриття У мережі поширюють фото фейкового листа від СБУ до Посольства України в Німеччині

Прокремлівські телеграм-канали поширюють фото листа нібито від СБУ до Посольства України в Німеччині з вимогою надати відомості про всіх повнолітніх чоловіків, які беруть участь у мітингах, для подальшого відправлення їхніх даних до ТЦК та СП. 

Після верифікації листа в Міністерстві закордонних справ України Центр протидії дезінформації повідомив, що цей «документ» є фейковим. Текст листа містить ознаки редагування в фотошопі, на «документі» немає електронного підпису, а також є помилки в оформленні листа. Крім цього, лист буцімто від СБУ було написано на бланку Посольства України в Німеччині, а це не відповідає правилам організації діловодства. 

Поширюючи подібні фейки, російські пропагандисти намагаються посіяти паніку серед українців, що перебувають за кордоном, зокрема в Німеччині. Варто зауважити, що цей вкид дезінформації відбувся на фоні нової версії Законопроєкту про мобілізацію

• Читайте також: В Україні нібито закликають людей мобілізуватися до лав ЗСУ цілими сімʼями

Фейк Велика Британія нібито підготувала план таємного введення сил НАТО в Україну

Проросійські ресурси поширюють інформацію, що Лондон буцімто розробив план таємного відправлення сил НАТО в Україну. Пропагандисти повідомляють, що Велика Британія ініціювала план введення контингенту НАТО на правий берег Дніпра й на кордон із Білоруссю, щоб «вивільнити» сили ЗСУ й направити їх у зону «реальної війни». 

Насправді ця інформація не відповідає дійсності, пишуть у Центрі протидії дезінформації. Це черговий дезінформаційний вкид росіян, що базується на маніпуляціях навколо заяви Великої Британії щодо навчань НАТО Steadfast Defender 2024. Самі ж навчання розпочалися поблизу кордонів Росії наприкінці січня 2024 року. 

У такий спосіб пропагандисти прагнуть демонізувати НАТО, зокрема Велику Британію, й ствердити, мовляв, у разі будь-яких «агресивних дій» Північноатлантичного альянсу Росія буде неодмінно «захищатися». Цей фейк підживлює наратив агітпропу, що нібито Росія насправді воює не проти України, а проти «колективного Заходу», який зацікавлений у виснаженні Росії. Україна — буцімто не більше, як інструмент у руках Заходу. Раніше ми спростовували інформацію, що країни НАТО нібито будуть намагатися захопити «шість субʼєктів Росії».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.