Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

08 Травня станом на 804 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2127
Фейк
691
Маніпуляція
647
Меседж
434
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Міжнародний валютний фонд вимагає від України скасування соцвиплат для українців

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що Міжнародний валютний фонд нібито вимагає від України повністю скасувати субсидії для частини українців і залишити тільки «мінімальну допомогу». Автори дописують до повідомлень, що про соціальні виплати українцям варто забути, адже Зеленський «здає Україну» й не піклується про своїх людей. Вони посилаються на резолюцію МВФ щодо програми «розширеного фінансування для України». Це — маніпуляція. 

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake, які встановили, що у березні 2023 року Рада директорів МВФ затвердила нову чотирирічну програму розширеного фінансування для України у розмірі 15,6 мільярда доларів. У програмі вказані пункти для виконання в Україні, щоби посилити контроль за розподілом коштів і зменшити кількість імовірних випадків корупції. Серед таких пунктів є, наприклад, реорганізація Бюро економічної безпеки України. Власне, МВФ надав підтримку Україні за умови, що український уряд виконає взяті на себе зобов’язання щодо реформ та заходів державного управління. Однак про жодне скасування субсидій чи соціальних виплат не йдеться, оскільки пропагандисти спотворили контекст основних положень реалізації проєкту. 

Фактчекери також пояснюють, що Програма МВФ передбачає поступове підвищення тарифів на газ та електроенергію для забезпечення сталості енергетичного сектора. Тимчасом економіст Центру економічної стратегії Максим Самойлюк наголошує, що це необхідний крок в умовах війни.

Поширюючи таке повідомлення, пропагандисти хочуть підживити наратив, що Україна буцімто непридатна для життя через відсутність електроенергії або через високі ціни на комунальні послуги. У такий спосіб вони хочуть посіяти паніку серед українців, щоб дестабілізувати настрої та викликати відчуття, що «нічого не зміниться». Проте Росія не враховує той факт, що це саме вона вторглася на територію України, знищуючи нашу інфраструктуру, вбиваючи цивільних та перешкоджаючи мирному життю.

Тактики Як російська пропаганда застосовує тактику «перенесення»

Пропаганда використовує тактику «перенесення», щоб викликати в аудиторії стійкі асоціації з певними символами чи сталими виразами. Вони можуть бути як позитивними і викликати схвалення, так і негативними — для дискредитації певних людей, спільнот чи явищ.

Так, радянська, а згодом і російська пропаганда ніколи не використовували термін «воїн Української повстанської армії», натомість називали їх «бандерівцями». Це слово в СРСР та Росії має стійку асоціацію з бандитами та нацистськими колаборантами. Червоно-чорний прапор ОУН та УПА має таку ж негативну конотацію для російської пропаганди, натомість для патріотів України він є символом волі, незламності та визвольної боротьби проти будь-яких іноземних загарбників.

Під час повномасштабної війни 2022-2023 років агітпроп часто воліє називати солдатів ЗСУ «нацистами», «бойовиками», «найманцями». У такий спосіб відбувається перенесення на воїнів регулярної армії незалежної держави асоціацій з нерегулярними бандами різного наброду. Щоб уникнути страшного слова «війна» для позначення повномасштабного вторгнення в Україну і назвати його якщо не позитивно, то хоча б нейтрально, путінська влада вигадала недолуге словосполучення «спеціальна військова операція».

Російська пропаганда також намагається застосовувати й нібито позитивні символи для збільшення підтримки та виправдання агресії щодо України. Так звана «георгіївська стрічка» є військовим символом Росії ще з XVIII століття, означає військову славу та доблесть. Вона зберегла своє значення навіть у Радянському Союзі та стала одним із символів «перемоги». У сучасній Росії «георгіївська стрічка» є поширеною та популярною, оскільки не пов'язана з комуністичним режимом СРСР, до якого всередині країни дуже неоднозначне ставлення, незважаючи на те, що радянське минуле активно служить російській пропаганді

Ще одним символом є так званий «прапор перемоги», який агітпроп сакралізував у рамках гіперболізації ролі Росії в перемозі над нацизмом та зробив одним з ключових елементів «побєдобесія», що є наріжним каменем сучасної державної ідеології «рашизму».

Маніпуляція Зеленський заявив, що Україна більше не хоче вступати в НАТО, бо йде на поступки Росії

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в грузинському сегменті фейсбуку. У повідомленнях ідеться, що Зеленський відмовився від членства в НАТО, бо, мовляв, більше не хоче тиснути на західних високопосадовців. Автори повідомлень переконували, що Зеленський іде на поступки Росії. Вони також  посилаються на матеріал каналу France 24. Це — маніпуляція.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту Myth Detector, які встановили, що Зеленський справді казав, що не наполягатиме на вступі України до НАТО, хоча не вказував, що це через Росію і тиск на нього. Автори повідомлень просто спотворили контекст матеріалу, у якому навіть не вказано, що Володимир Зеленський іде на поступки.

У самому матеріалі журналісти написали, що в контексті членства в НАТО Зеленський заявив, що не хоче бути президентом «країни, яка щось просить на колінах». Тобто про жодні поступки Росії не йдеться, Зеленський лише сказав, що не намагатиметься випрошувати членство й не наполягатиме. 

Викриття Росіяни поширили пам’ятку про радіаційну небезпеку нібито від імені Міністерства охорони здоров’я України

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що Міністерство охорони здоров’я України опублікувало пам’ятку про радіаційну небезпеку. У документі перелічено запобіжні заходи та рекомендації у випадку загрози радіаційної небезпеки у Хмельницькому та його околицях.

Фахівці Центру протидії дезінформації розглянули цей кейс і встановили, що такого документа не існує. Фактчекери звернулися по коментар до МОЗ, де їм відповіли, що вони не створювали жодних рекомендацій щодо радіаційної небезпеки у Хмельницькому. Крім того, на сайті МОЗ України також немає пам’яток зі згадкою про радіаційну небезпеку на Хмельниччині. 

До того ж фактчекери з’ясували, що фото з фейковою пам’яткою поширювали тільки в російському сегменті соцмереж. 

Нагадаємо, шо ця «пам’ятка» стосується серії фейків про так звану радіаційну небезпеку, яка «насувалася» на території Хмельниччини чи Тернопільщини. Пропагандисти переконували, що у містах відбулися витоки небезпечних речовин та радіації. У такий спосіб агітпроп прагне дестабілізувати настрої українців і вкотре їх залякати «ядерним бомбардуванням» з боку Росії. Нагадаємо, що раніше аналітикині та аналітики «Детектора медіа» також досліджували кейс, пов’язаний із «ядерною зброєю» в Україні. Ми проаналізували меседж, у якому пропагандисти стверджували, що українські військові використовують заборонену зброю з великим вмістом урану.

Меседж Мобілізація в Україні незаконна, оскільки не оголосили стан війни

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що з сайту Верховної Ради зник зареєстрований 24 лютого 2022 року законопроєкт №7114, який нібито оголошує стан війни. Автори стверджують, що відтак проведення мобілізації є незаконним. Вони додають до повідомлень скриншот, на якому зображений документ-запит громадянина на публічну інформацію. У відповідь на запит Апарат Верховної Ради заявив, що законопроєкт №7114 у базі даних відсутній.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck, які встановили, що законопроєкт «Про оголошення стану війни» Володимир Зеленський подав на розгляд Верховної Ради 24 лютого 2022 року і його справді не затвердили. Однак це не свідчить про те, що в нас не триває війна. Наприклад, ще у березні 2022 року заступниця Міністра оборони України Ганна Маляр пояснила, що ухвалювати спеціальний закон чи указ про оголошення війни не потрібно. Вона процитувала 3 статтю Резолюції ООН «Про агресію» 1974 року й наголосила, що вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої країни, бомбардування або блокада портів кваліфікується як акт агресії. 

Крім того, після початку повномасштабної агресії Росії Володимир Зеленський видав указ «Про введення воєнного стану в Україні», який 24 лютого ухвалила Верховна Рада. Цей документ надає повноваження військовим адміністраціям сприяти організації мобілізації та доводити до населення наказ військового комісара про оголошення мобілізації. 

Поширюючи цей меседж, агітпроп хоче довести, що, мовляв, в Україні війна інсценована, а взагалі й стан війни не оголошений. 

Фейк Поляки звинувачують українських біженців у проявах нацизму

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що поляки начебто звинувачують українських біженців у «проявах» нацизму. Мовляв, у багатьох польських містах з’явилися антиукраїнські білборди, а у Варшаві все частіше проходять мітинги проти «втягування» Польщі у війну в Україні. Автори посилаються на видання Myśl Polska. Це — неправда. 

Фактчекери проєкту VoxCheck дослідили цей кейс і встановили, що такі тези безпідставні й не мають жодних доказів. Як вони пояснюють, видання Myśl Polska, на яке посилаються проросійські медіа, стабільно поширює прокремлівську риторику. Наприклад, у своїх матеріалах «журналісти» Myśl Polska звинувачують Захід, а не Росію у розв’язуванні війни в Україні. Тобто імовірний «матеріал» про мітинг/антиукраїнські настрої може містити в собі низку фейків та маніпуляцій. Водночас фактчекери дописують, що у польських медіа немає жодних згадок про білборди з антиукраїнськими закликами чи масові мітинги проти України. Вони переконані, що це вкид пропагандистів. 

Поширюючи цей фейк, автори прагнуть демонізувати українських біженців та показати, як Європа нібито не підтримує Україну й українців загалом. У такий спосіб агітпроп намагається представити українських біженців як злочинців або терористів, як культурну та економічну загрозу ЄС — для того, аби зменшити підтримку України. Про це ми згадували у власному дослідженні. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.