Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Листопада станом на 1003 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 30 серпня

У випуску розбираємо такі фейки: "менше третини країн-членкинь ООН підтримали резолюцію", яка засуджує агресію Росії проти України та про те, що у Дніпрі начебто "за спілкування російською мовою" жінку прив’язали до стовпа. А також розповідаємо, як окупанти незаконно погрожують батькам школярів штрафами та позбавленням батьківських прав.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк Україна не має «історичних прав» на «Північне Причорномор'я»

Російські медіа пишуть, що нібито Одеса, Миколаїв. Херсон і Запоріжжя, які входять до «Північного Причорномор’я», ніколи не були українськими землями, тож Україна не має жодних «історичних і моральних прав на цей регіон». Тож Росія лише «повертає додому Новоросію». Це — неправда.

Ці території ніколи не були  «исконно русской землей» з «коренным русским населением». Як пише StopFake, починаючи з раннього Середньовіччя південно-східні території України пережили кілька етапів колонізації. Однак, навіть у XIX столітті демографічні дослідження засвідчили, що на цій території проживало 70% українців. За результатами першої «ревизии» (перепису населення) в Російській імперії 85% так званої «Новоросії» також були українцями. У 1851 році в Херсонській губернії, до складу якої входили теперішні Херсонська, Миколаївська, Одеська, частина Кіровоградської та Дніпропетровської областей, а також Придністров'я, понад 70% населення були українцями та лише 3% — росіянами. Найпоширенішою мовою на цих територіях також була українська. Результати наступних переписів населення також вказують на те, що переважна більшість мешканців цих територій були українцями.

Під час Всеукраїнського референдуму 1991 року 90,13% мешканців Херсонської, 90,66% – Запорізької, 85,38% – Одеської, 89,45% — Миколаївської областей підтримали  Акт проголошення незалежності України. 

Фейк В Україні дислокуються Збройні Сили США

У соціальній мережі Facebook поширюють відео, в якому диктор обговорює російсько-українську війну і натякає, що американські війська перебувають в Україні. Під відео розміщено підпис: «Кінець дороги для Путіна! Армія США в Україні!». Це відео — фейк.

Відео перевірили фактчекери проєкту Logically. На відео немає жодних деталей щодо ймовірної присутності американських військ в Україні: не згадується скільки часу війська перебувають в Україні, в якому регіоні країни вони дислоковані, яка мета їх присутності тощо. Немає жодних інших доказів щодо присутності військових США в Україні.

Згідно зі звітом CNBC, міністр оборони Ллойд Остін наказав військам США, розміщеним в Україні у 2021 році, залишити країну та передислокувати особовий склад до Європи. Міністерство оборони США 12 лютого оприлюднило заяву, в якій уточнило, що 160 військовослужбовців Національної гвардії Флориди, які навчали українських військових, тимчасово передислоковані до Європи. Речник Пентагону Джон Кірбі повідомив, що таке рішення ухвалено з міркувань безпеки.

Російські пропагандисти поширюють фейки про іноземні війська в Україні для того, щоб приховати причини невдач власної армії, мовляв, вони воюють не проти українців, а проти професійних іноземних військових.

Меседж Зброя, надана США, не потрапляє до України

Російські медіа поширюють такі повідомлення з посиланням на інтерв'ю виконувача обов'язків генерального інспектора Міністерства оборони США Шона О'Доннела американському виданню Bloomberg. Нібито О'Доннелл визнав, що ні США, ні Україна, не можуть зі 100% упевненістю сказати, куди потрапляє зброя, яку вони відправили в Україну. Це — неправда. 

Як пишуть фактчекери грузинського проєкту Myth Detector, російська пропаганда маніпулятивно цитує лише ті частини інтерв’ю, у яких йдеться про можливі порушення, і не згадуються встановлені механізми контролю за зброєю. О’Доннел справді сказав про те, що у Пентагоні розглянуть можливі випадки потрапляння зброї на «чорний ринок». Але поки йдеться лише про припущення, а не про доконаний факт порушень. Також у статті розповідають, що Пентагон має детальні механізми моніторингу озброєнь, які також охоплюють Європейське командування збройних сил США та новий офіс аташе з питань оборони у Києві. Як зазначається у статті Bloomberg, команда О'Доннелла перебувала в Німеччині в червні й обговорювала це питання з представниками Європейського командування. 

Фейк Для українських військових постачають психотропні препарати

Такі дописи поширюють у соціальних мережах. Нібито російські військові знайшли рапорт на ім’я командира 72-ої ОМБр полковника Вдовиченка щодо того, що буцімто «нова партія препаратів», яка надійшла наприкінці червня, «спричиняє занепокоєння». Це фото — фейк.

Як зазначають фактчекери VoxCheck, рапорт не містить конкретної інформації: назв препаратів, їхнього призначення, кількості поставлених одиниць, дат отримання тощо. «Скарги» військових також сформульовані нечітко, згадується лише один випадок насильства серед військових, що нібито стався через «відмову у видачі препарату». 

У «рапорті» допустили як фактологічні, так граматичні помилки. Михайло Драпатий насправді має звання бригадного генерала, а не майора. Станом на липень 2022 Михайло Драпатий є заступником командувача військ оперативного командування «Південь». Командиром 2-го механізованого батальйону 72-ої ОМБр він був ще у 2014 році. Граматичні помилки свідчать про автоматичний переклад «рапорту» з російської мови.

Поширюючи фейковий рапорт, російська пропаганда намагається підтримати вигадки про примусове застосування у ЗСУ наркотиків. Також раніше пропагандисти розповідали, що більша частина українських військових вживають наркотики. Також агітпроп систематично вдається до створення фейкових  «документів». Нещодавно поширювали фейковий документ, що нібито підтверджує втрати української армії.

Фейк Менше третини країн-членкинь ООН підтримали резолюцію, яка засуджує агресію Росії проти України

У соціальних мережах поширюють однотипні публікації про те, що нібито підтримка України в ООН за останні 6 місяців суттєво знизилася. Буцімто 24 серпня лише 58 зі 193 держав, що входять до ООН, підтримали резолюцію, яка засуджує дії російської армії на території України. На відміну від попереднього разу, коли 2 березня 2022 року Генасамблея ООН ухвалила резолюцію з вимогою до Росії припинити так звану спеціальну воєнну операцію в Україні, яку підтримала 141 держава. Це — неправда.

Голосування за резолюцію про притягнення Росії до відповідальності за злочини на території України відбудеться на 77-й сесії Генеральної Асамблеї ООН у вересні. Документ від 24 серпня, який у мережі називають «резолюцією Генасамблеї ООН», насправді не є таким. Це спільна заява України та ще 57 країн-членкинь ООН, яка засуджує невиконання Росією резолюцій Генасамблеї ООН від 2 березня та 24 березня з вимогами припинити воєнну агресію проти України.

Першу резолюцію «Агресія проти України» (A/ES/11-1), яка засуджує вторгнення Росії в Україну, ухвалили 2 березня 2022 року. Резолюцію підтримала 141 держава. Другу резолюцію Генеральної Асамблеї ООН щодо війни в Україні ухвалили 24 березня 2022 року. Документ підтримали 140 країн. Третя резолюція XI надзвичайної спеціальної сесії Генеральної Асамблеї ООН призупинила членство Росії в Раді ООН з прав людини. ЇЇ прийняли 7 квітня 2022 року – 93 голосами «за».

У такий спосіб пропаганда продовжує вибудовувати наратив про нібито втому світової спільноти від «українського питання». Раніше поширювали фейки про те, що нібито британці втомилися від українських біженців, або ж переконували нібито «бурхливий роман європейців з українцями завершується». Детальніше.

Фейк Німецьке видання Die Welt закликало Україну визнати «втрату Донбасу»

Про таке пишуть російські медіа та в соціальних мережах. Нібито західне видання закликало Україну визнати не лише «втрату Донбасу», а й «безглуздість атак на Херсон». Мовляв, «київський режим не здатен змінити успіхи Росії в спецоперації». Це — неправда.

Насправді оглядач Die Welt Крістоф Шильц в авторській колонці наголошує, що західні країни все ще дають Україні недостатньо зброї для перелому у війні. Основна ідея матеріалу закладена у заголовку — «надто мало воєнної допомоги». Автор говорить про те, що Україна може втратити свої території на сході, значна частина півдня теж окупована і, на його думку, немає ознак того, що ситуація найближчим часом зміниться. Російські пропагандисти вирвали ці слова з контексту та надали їм іншого сенсу.

Також Шильц переконаний, що Заходу необхідно ухвалити рішення — або суттєво поліпшити оснащення України зброєю найближчим часом, або ж залишити Україну «на відкуп російській воєнній машині».

Тобто видання Die Welt не закликало Україну визнати втрати територій, ба більше, автор колонки закликав Захід, і Німеччину зокрема, постачати Україні більше важкого озброєння, а не обмежуватися лише «обіцянками й промовами про солідарність».

Російські пропагандисти систематично маніпулюють вирваними з контексту цитатами західних медіа та політиків, щоб у такий спосіб  видавати бажане за дійсне. Раніше за допомогою спотворених цитат вони стверджували, що президент України Володимир Зеленський збирався йти у відставку на початку повномасштабного вторгнення. Детальніше.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.