Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

15 Листопада станом на 995 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2531
Фейк
751
Маніпуляція
735
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк У мережі шириться фото, де у Джозефа Байдена три руки

В американському сегменті твітеру поширюється скриншот із відео, де Джозеф Байден стоїть біля трибуни, його дві руки трохи підняті над нею, а третя рука — притиснута до краю трибуни. Зображення супроводжується текстом: «Коли ви думали, що бачили все…». Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери медіа Reuters. Вони встановили, що фото було відредаговано. Скриншот зробили зі звернення президента після вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року, де видно лише дві руки. Саме відео завантажено Білим домом.

У такий спосіб президента США намагаються дискредитувати та викликати до нього недовіру. Раніше «Детектор медіа» спростовував низку фейків про Джо Байдена, зокрема, що він нібито попросив «людину-невидимку» не стрибати під час свого виступу.

Фейк Для Володимира Зеленського побудували персональне бомбосховище у Молдові

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширили фото Володимира Зеленського з переговорів у Молдові та заявили, що для нього побудували персональне бомбосховище. Також агітпроп стверджує, що сама зустріч проходила під землею. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck. Насправді переговори проходили не під землею, а на виноробні, в одній із кімнат старовинного замку «Мімі». Пропагандисти використовують фото, зроблені під час іншого засідання Європейської політичної спільноти, де взяли участь голови 45 держав та урядів.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються дискредитувати Володимира Зеленського, мовляв, він боїться російських ракет навіть за кордоном. Раніше «Детектор медіа» розповідав про тактику віддзеркалення, яку росіяни застосовують для відвернення уваги.

Викриття У мережі поширили фото Романа Вінтоніва під виглядом «іноземного найманця» з Міжнародного легіону ЗСУ

Анонімні телеграм-канали, що транслюють прокремлівську риторику, поширили фото журналіста Романа Вінтоніва, відомого також як Майкл Щур, з шевроном-прапором Канади і написали, буцімто за повідомленнями французьких джерел, «останніми днями Російська армія посилила удари по Міжнародному легіону ЗСУ, що формується з іноземних найманців, на території Луганської області». Це — неправда.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck. Вони знайшли фото Романа Вінтоніва у твітері, його він опублікував  8 травня 2022 року, подякував за нещодавній візит прем’єр-міністра Канади Джастіна Трюдо та позначив його в дописі. Роман Вінтонів служить у 112-ій бригаді Сил територіальної оборони ЗСУ та є громадянином України, а не іноземним добровольцем.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються створити видимість, що Росія воює проти колективного Заходу. Раніше «Детектор медіа» пояснював, як Росія розмиває реальність за допомогою новомови, називаючи іноземних бійців «іноземними найманцями».

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «силові дії»

Російські пропагандисти намагаються завуалювати в медіапросторі жорстокість дій своїх військових, особливо щодо цивільних. Справжні визначення можуть дистанціювати росіян від своєї армії. Тому вони вдаються до терміна «силові дії». 

У такий спосіб агітпроп зазвичай описує злочини проти цивільних, наприклад, атаки на лікарні, школи та інші обʼєкти цивільної інфраструктури. Пропагандисти найчастіше виправдовують це «перебуванням українських військових» у цих місцях або тим, що українська армія нібито «використовує цивільних як живий щит», до чого часто вдаються якраз росіяни.

Використовуючи це словосполучення, Росія намагається підтримати меседж, що вона нібито не чіпає цивільних, а отже — не порушує міжнародного права. Крім того, у такий спосіб вона також хоче перекласти відповідальність за агресію на жертву агресії та виправдати себе, вдаючись до знелюднення українських цивільних осіб. Мовляв, «силові дії» мусили застосовувати до тих, хто займався нацизмом. Однак досвід показує, що росіяни подібні та зазвичай безпідставні звинувачення використовують як інструмент для знущання з українців, чим регулярно порушують міжнародне право. 

Викриття Росіяни поширюють інформацію, що завдали удару по нібито місцю проживання «натовських інструкторів» у Краматорську

У російських медіа, які транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що 27 червня російські військові завдали ракетного удару по місцю проживання «натовських інструкторів» у Краматорську. Це — неправда.

Як зазначають фахівці Центру протидії дезінформації при РНБО, росіяни обстріляли ракетами «Іскандер» кафе, де перебувала велика кількість цивільних людей. Мер міста Олександр Гончаренко повідомив, що станом на 28 червня в результаті удару загинуло 11 людей, серед них — троє дітей.

У такий спосіб пропагандисти хочуть перекласти відповідальність за черговий теракт, скоєний росіянами, на жертву, тобто Україну. Також росіяни намагаються довести, що «не завдають ударів по цивільній інфраструктурі». Раніше «Детектор медіа» розповідав про викриття того, як росіяни поширюють інформацію, що Україна нібито створює «брудну ядерну бомбу».

Фейк Посольство України в Туреччині опублікувало документ щодо фінансування звільнених захисників Маріуполя

У російських медіа, які транслюють прокремлівську риторику, поширюють нібито документ посольства України в Туреччині. У ньому йдеться про виділення бюджетних коштів на перевищення суми витрат на проживання на території Туреччини п’ятьох звільнених з російського полону захисників Маріуполя. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери Центру стратегічних комунікацій. Посольство України в Турецькій Республіці офіційно спростувало цю інформацію на своєму сайті. Про те, що цей документ є підробним, «свідчать неіснуючі реєстраційні номери, використаний недійсний бланк Посольства, зокрема зазначено давно неіснуючий сайт Посольства (актуальний сайт: turkiye.mfa.gov.ua), порушені інші правила ведення службової кореспонденції».

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються дискредитувати українських військових та ускладнити співпрацю України з Туреччиною, націлену на звільнення українських військових із російського полону. Раніше «Детектор медіа» розповідав про маніпуляцію, що Росія знищила весь флот безпілотників Bayraktar в Україні.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.