Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

24 Листопада станом на 1004 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Викриття Невідомі від імені ДСНС України оголосили фейкову евакуацію з Харкова

Користувачам месенджерів Telegram і Signal почали приходити повідомлення від імені ДСНС України про те, що українська влада рекомендує мешканцям Харкова до 22 квітня 2024 року евакуюватися з міста через його ймовірне оточення російськими військами. Крім того, до цих повідомлень додають памʼятку щодо дій у разі евакуації.

Насправді в ДСНС заявила, що не надсилала подібних повідомлень українцям. Військове керівництво України постійно відстежує ситуацію й наразі не зафіксувало жодних ознак готовності Росії наступати на Харків. Про це вже пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. 

Самі ж повідомлення про евакуацію з Харкова – це інформаційний вкид, спрямований на дестабілізацію ситуації в Україні, наголошують в ДСНС і закликають не довіряти сумнівним джерелам інформації. 

Дезінформацію про «евакуацію з Харкова» поширюють не вперше. Раніше ми спростовували інформацію, що «в Харкові нібито панують панічні настрої ― мешканці міста “масово виїжджають”», «Україна нібито оголосила депортацію жителів Харкова, готуючи його до оборони» або що «влада Харкова нібито збирається втікати з міста».

Скриншоти ДСНС України

Викриття Флешмоб «Ухилянт» ― Росія запустила нову масштабну інформаційну кампанію

Росіяни запустили масштабну інформаційну кампанію, спрямовану на романтизацію ухилення від мобілізації та самих «ухилянтів». У тіктоці та інших соцмережах системно почали з’являтися відеоролики, на яких нібито українські чоловіки знімають себе на відео за кордоном на відпочинку й називають себе «ухилянтами». Про це повідомляють у Головному управлінні розвідки Міноборони України. 

Такий контент швидко набирає перегляди та коментарі авдиторії ― схвальні та критичні, однак дискусії під цими відео тільки просувають їх у тренди. Для таких відео навіть були створені «народні» пісні, у текстах яких завжди простежується основний меседж ― вихваляння «ухилянтів», додають у ГУР МО.

Про цілеспрямовану російську інформаційну кампанію свідчать такі речі:

  • синхронність появи численних пісень та відео, що «героїзують» чоловіків, які відмовляються стати на захист власної країни;
  • анонімність авторів відео;
  • просування цього контенту організованими групами ботів.

Керівник Центру протидії дезінформації при РНБО, лейтенант Андрій Коваленко прокоментував ситуацію: «Псевдофлешмоб із хештегом "ухилянт" – чергова ворожа ІПСО. Це класична технологія розколу суспільства, в якій використовується той же принцип, що і в технології розколу за мовою, тільки в цьому випадку ворог розпалює ненависть, нівелюючи конституційний обов’язок».

Дискредитація мобілізації, сіяння розбрату серед українського суспільства, підрив здатності України оборонятися ― основні цілі цієї ІПСО.  

• Читайте також: «Захист Батьківщини ― кара», «партія ухилянтів перемогла би “Слугу народу”». Тези російської пропаганди щодо мобілізації в Україні - MediaSapiens.

Меседж ЗСУ нібито перекидають резерви на Сумщину, готуючись до активізації бойових дій в області

Російська пропаганда використовує українські сюжети про навчання прикордонників для поширення в українському інфопросторі дезінформації про буцімто підготовку Силами оборони України наступальних дій із Сумщини на Курську область Росії, що «призведе до посилення бойових дій у Сумській області». 

Водночас росіяни поширюють інформацію й про нібито підготовку Росією наступу на Сумщині. Насправді ж наразі Росія не має достатніх резервів для наступу в цьому регіоні. Згідно з Центром протидії дезінформації при РНБО, така риторика має змусити ЗСУ відтягнути резерви від Купʼянська.

Також у цьому випадку Росія вдається до однієї з тактик пропаганди, використовуючи страх, непевність та сумніви для досягнення власних цілей. Тобто, цільовою авдиторією подібних меседжів є ще й жителі прикордоння. Адже ще одна мета агітпропу ― змусити якомога більше цивільних українців виїхати з прикордонних регіонів України. Крім того, у такий спосіб Росія намагається виправдати свої терористичні удари по населених пунктах Сумщини.

• Читайте також: Харків нібито «готують до оборони», створюючи з житлових будинків «фортеці»

Меседж Захід нібито допомагає Україні влаштувати всесвітню ядерну катастрофу

Пропагандистські телеграм-канали пишуть, що Захід разом із Києвом нібито намагаються перекласти провину за небезпечні інциденти на Запорізькій АЕС на Росію. І що таким чином вони нібито лише підтверджують свою причетність до цих провокацій. 

Насправді ця інформація не відповідає дійсності. Про це повідомляють у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. Постійний представник України при ООН Сергій Кислиця на засіданні Ради Безпеки відкинув звинувачення зі сторони Росії в тому, що Україна може стати причиною ядерної катастрофи: «Хтось вірить, що країна, яка досі оговтується від найбільшої ядерної катастрофи, хотіла б повторення Чорнобиля 1986 року? Це ідея, яка могла спасти на думку лише кремлівським пропагандистам, адже тільки кремлівські пропагандисти відкрито мріють про те, щоб радіоактивний пил замінив українські міста».

Крім того, за словами в. о. голови правління НАЕК «Енергоатом» Петра Котіна, через некомпетентність набраного окупантами персоналу на Запорізькій АЕС не проводять необхідні ремонти та перевірки в повному обсязі. Зокрема, через це фіксують відмови обладнання, що суттєво погіршує ситуацію з безпекою.

Звинувачення росіянами України в  нібито причетності до обстрілів ЗАЕС та просування цієї дезінформації на рівні ООН та МЗС Росії є частиною кремлівського ядерного тероризму. Водночас таким чином пропагандисти дискредитують Україну, вкидають в інфопростір ще один «аргумент» для виправдання агресії, який звучить як «захист від тероризму з боку України». Читайте більше про те, як Росія розмиває реальність, вдаючись до риторики про «український слід» у тих чи інших бідах Росії чи навіть світу, тут.

Викриття Російські кібергрупи намагаються вплинути на прийдешні вибори в США

За даними Microsoft, упродовж останніх 45 днів російські хакери активізувалися. Водночас поки що ця активність менша в порівнянні з американськими виборами 2020 року. Про це повідомляє Reuters.

Повідомлення через традиційні медіа та соцмережі транслюють не менш як 70 кібергруп. Повʼязані з Росією облікові записи поширюють суперечливий контент, наприклад, критикують американську підтримку України. Ба більше, хакери поширюють дезінформацію різними мовами й нібито від імені «викривача» або «журналіста».

Потім фейкові дописи публікують на низці вебсайтів, зокрема DC Weekly, Miami Chronical і The Intel Drop. Про це пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. Варто зауважити, що згадані ресурси є фейковими, створеними росіянами й, відповідно, на них поширюють інформацію в інтересах Росії. Раніше ми аналізували маніпуляцію російського агітпропу, мовляв, Захід та ПАРЄ «втручаються» у вибори президента Росії.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.