Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Листопада станом на 1003 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Західні партнери нібито можуть звинуватити Зеленського в узурпації влади

Аноніми поширюють інформацію, нібито експерт із конституційного права Центру політико-правових реформ (ЦППР) Андрій Магера заявив виданню Deutsche Welle, що через відмову від проведення президентських виборів в Україні західні партнери можуть звинуватити Зеленського в узурпації влади. Це — брехня.

Фахівці VoxCheck дійшли висновку, що в коментарях Deutsche Welle Андрій Магера взагалі не згадує західних партнерів та їхні думки щодо законності перебування Зеленського на посаді. 

У матеріалі експерт також пояснив, що, згідно зі статтею 108 Конституції України, повноваження президента не припиняються після закінчення п'ятирічного терміну, він залишається на посаді до моменту інавгурації наступного очільника держави. Обрати нового президента можна буде лише після закінчення війни. 

Колишній суддя Конституційного суду Микола Мельник вказав, що хоча Конституція прямо не забороняє проводити президентські вибори під час воєнного стану, ця норма вказана в чинному законі «Про правовий режим воєнного стану». 

Магера також підтвердив цю думку, зазначивши, що в умовах воєнного стану деякі конституційні права й свободи, як-от право на свободу слова, на мирні зібрання, можуть бути обмежені.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк США нібито більше не зможуть постачати Україні системи ППО, бо все «закінчилося»

У російських телеграм-каналах та медіа поширюють пост підприємця Девіда Сакса, який заявив, що США начебто більше не зможуть постачати системи ППО Україні. Причиною він називає те, що «вони просто закінчилися». 

Аналітики VoxCheck розібрали цей кейс і пояснили, що американський підприємець не може бути до кінця обізнаним у кількості наявних систем ППО в резерві США. Щобільше, передача будь-якого озброєння залежить від Конгресу. Тобто така інформація не відповідає дійсності, сам Девід Сакс не навів жодних доказів щодо «малої кількості резервів».

А ще підприємець та інвестор Девід Сакс неодноразово поширював проросійські наративи. Наприклад, він репостив відео, яке нібито вказує на зв’язок України та ІДІЛ. На ньому українській військовий носить нібито шеврон терористичної організації, хоча насправді це трофей, здобутий бійцями ЗСУ у штурмі позицій російських «вагнерівців». 

Скриншот — VoxCheck
Автор: Орест Сливенко,

Фейк В Україні нібито готуються мобілізувати шкільних учителів

У російських медіа пишуть, нібито в Україні хочуть мобілізувати шкільних учителів. Цю тезу фейкороби обґрунтували світлинами з проведення базового військового вишколу, які бійці 107-ї бригади ТрО провели буцімто спеціально для педагогів. Це — брехня.

Аналітики VoxCheck пояснили, що на фото, яке поширили пропагандисти, зображене добровільне навчання з базової підготовки громадян до національного спротиву. Згідно з законодавством, в Україні не мобілізують шкільних учителів.

Згідно зі статтею 23 закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», право на відстрочку, з-поміж інших, мають працівники закладів загальної середньої освіти за умови, що вони працюють не менш як на 0,75 ставки. У новому законі про мобілізацію ця норма також залишається без змін.

Скриншот — VoxCheck

Меседж США «просуватимуть» ідею трансгендерного переходу серед дітей

У російському сегменті соцмереж дописують, що «американський олігархічний клан» просуває тему трансгендерного переходу серед дітей та заробляє на цьому. І зараховують до числа таких «пройдисвітів» Пенні Пріцкер, яка, мовляв, стала «наглядати» за Україною й скоро впроваджуватиме свої реформи. 

Фахівці VoxCheck дослідили цей кейс і пояснили, що Пенні Пріцкер — спеціальна представниця США з питань економічного відновлення України, вона не займатиметься проведенням медичних реформ. Також про намір змінити правила щодо трансгендерного переходу не повідомляла українська влада.

Міжнародні партнери України, наприклад, США та ЄС, також публічно не закликали змінити політику в галузі трансгендерного переходу для дітей. Але натомість партнери закликають боротися з дискримінацією ЛГБТ-спільноти в Україні, як-от включити до статті 161 Кримінального кодексу покарання за розпалювання ненависті чи насильства на підставі сексуальної орієнтації чи гендерної ідентичності, а також покращити представництво жінок на всіх рівнях політичного та суспільного життя.

Автор: Орест Сливенко,

Фейк Рада ЄС нібито ухвалила рішення про депортацію 830 тисяч українців

У соціальних мережах поширюють скриншот нібито із сайту Представництва Європейського Союзу в Україні, на якому вказано, що через так звані масові протести по європейських країнах ухвалили рішення депортувати частину українців. 

«Учора Рада ЄС ухвалила рішення продовжити обмежувальні заходи проти українців. 830 тисяч українців буде депортовано з території ЄС До 15 квітня 2024 року», — нібито написано в пресрелізі. 

Розібралися з кейсом фактчекери проєкту VoxCheck, які дослідили, що фейкороби підробили скриншот і замінили оригінальний текст на інформацію про «депортацію». Відповідно, Рада Європи не ухвалювала такого рішення. 

Також в оголошенні вказаний бот нібито від Європейської служби зовнішніх справ (EEAS), — @EEAS_deportation_bot. Проте на сайті цього європейського відомства немає згадки про цей бот. І при переході в пошуковику за цим «ботом» перекидає на телеграм-канал, який штучно намагається збільшити кількість аудиторії. 

Скриншот — VoxCheck
Автор: Орест Сливенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.