Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

02 Травня станом на 798 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2118
Фейк
690
Маніпуляція
645
Меседж
432
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Російські хакери нібито знищили тисячі компʼютерів і серверів «Київстару»

Російські хакери з так званої групи «Солнцепьок» взяли на себе відповідальність за кібератаку на мобільного оператора «Київстар». Вони стверджують, що буцімто знищили десять тисяч компʼютерів, понад чотири тисячі серверів й усі системи хмарного зберігання даних і резервного копіювання. Це — фейк.

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки опрацювали цю інформацію. Речниця «Київстару» Ірина Леліченко заявила в інтервʼю Liga.net, що персональні дані користувачів мобільного оператора в безпеці, а інформація про нібито знищення «компʼютерів і серверів» не відповідає дійсності. До того ж до цієї кібератаки якісь «навмання зібрані технологічні дані» не мають жодного стосунку.

Після кібератаки роботу мережі «Київстар» уже частково відновили й вона запрацювала в користувачів у багатьох областях України. Для відновлення звʼязку іноді треба перезавантажити телефон. 

Вигадавши інформацію про тисячі знищених компʼютерів та серверів, росіяни намагалися посіяти паніку серед українців та запевнити їх, що варто переживати за персональні дані. Також ми писали, що Кіберполіція попереджає про шахрайську активність у месенджерах, скеровану на користувачів «Київстару».

Меседж Україна нібито готується до «здачі Херсона»

Російські телеграм-канали поширюють відеозапис із невідомою жінкою, яка на умовах анонімності розповідає, що українські військові начебто грабують житлові будинки та квартири в Херсоні, оскільки будуть «здавати місто». Свої дії вони буцімто обґрунтовують тим, що нічого не хочуть залишати Росії. 

У Центрі протидії дезінформації при РНБО стверджують, що сам факт появи інформації з посиланням на анонімний авторитет уже свідчить про її сумнівність. Росіяни проводять ІПСО, що начебто вони активно наступають на всіх ділянках фронту й готуються окупувати Херсон. Насправді реальність інша — Збройні сили України ведуть операцію на лівобережжі Херсонщини, а це дає підстави стверджувати, що інформація про здачу Херсона є вигадкою агітпропу. 

Дезінформацією про начебто захоплення Херсона росіяни намагаються перекрити свої невдачі на полі бою та дискредитувати українську армію. Ба більше, схожі меседжі росіяни запускали перед тим, як у вересні 2022 року було звільнено Харківщину. 

• Читайте також: Збройні сили України нібито навмисно обстріляли центр Херсона

Меседж В України «дві армії»

Росіяни просувають меседж про нібито появу в Україні «двох армій»: одна під командуванням Головнокомандувача Збройних сил Валерія Залужного, інша  командувача Сухопутних військ Олександра Сирського. Аргументи, що нібито підтверджують цю тезу, зводяться до того, що президент Володимир Зеленський мав особисте спілкування із Сирським. 

У Центрі протидії дезінформації при РНБО пояснюють, що працює Ставка Верховного Головнокомандувача, тож особисті зустрічі і Зеленського із Залужним, і самого Залужного із Сирським є регулярними. В Україні є чітка вертикаль: Верховний Головнокомандувач (Президент)  Міноборони  Головнокомандувач ЗСУ  Генеральний штаб ЗСУ  Сухопутні війська ЗСУ. 

Сам меседж про «дві українські армії» вигідний передусім Росії. У такий спосіб агітпроп намагається посіяти розбрат серед військово-політичного керівництва України, українців і послабити нас. Раніше «Детектор медіа» спростовував інформацію, що Головнокомандувач ЗСУ нібито закликає до військового перевороту.

Фейк Україна нібито готує провокацію із застосуванням хімічної зброї

Проросійські ресурси звинувачують Збройні сили України в підготовці нібито «антиросійської провокації» із «застосуванням бойових отруйних речовин». Водночас світові структури буцімто звинуватять у цьому Росію — за прикладом «хибних звинувачень Росії в хіматаках у Сирії». Це — фейк.

Розібрати цей кейс узялися фахівці з проєкту StopFake. Насправді Україна є учасницею Конвенції про заборону хімічної зброї — міжнародного договору, який набув чинності в країні 1998 року. Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну секретаріат Організації із заборони хімічної зброї (ОЗХЗ) уважно відстежує стан українських хімічних промислових підприємств і будь-які загрози використання токсичних хімікатів як зброї в країні. Україна дотримується взятих на себе міжнародних зобов’язань щодо незастосування та нерозповсюдження хімічної зброї, — цей факт неодноразово підтверджували в ОЗХЗ, що працює під егідою ООН. Усі російські звинувачення щодо підготовки Україною так званих «провокацій» цинічні, а наративи не мають під собою жодної фактологічної та доказової бази. 

Твердження про «хибне звинувачення Росії» в скоєнні хімічних атак у Сирії — також дезінформаційні. Російські фейки на цю тему були неодноразово спростовані провідними фахівцями світу з бойових отруйних речовин, включно з Організацією із заборони хімічної зброї.

Пропагандисти вчергове намагаються представити Україну, що обороняється від Росії, як агресора. У такий спосіб вони також хочуть виправдати злочини власної армії в Україні, мовляв, Росія протистоїть злу та прийшла до сусідньої країни «наводити порядок». 

• Читайте також: Українська армія нібито застосувала хімічну зброю

Фейк Проти Давида Арахамії нібито розпочато розслідування через його «причетність» до продажу зброї ХАМАСу

Таку інформацію поширюють прокремлівські ресурси. У цих «новинах» агітпроп посилається на британську корпорацію мовників BBC, яка буцімто опублікувала відповідне відео. Сама інформація поширюється в кількох версіях. У першій агітпроп прикріплює нібито відеоролик BBC з текстом про звинувачення на адресу голови фракції «Слуга народу». Там написано, що справу, ймовірно, розслідує Міжнародний кримінальний суд, а інформацію про це отримали якраз-таки BBC, а також дослідницька група Bellingcat. У другій версії прикріплюють лише скриншот із того самого відеоролика. Все це виконано у фірмовому стилі британського мовника. Втім це — фейк. 

Експерти з проєкту StopFake дослідили цей кейс. Їм вдалося зʼясувати, що інформація не відповідає дійсності. Журналісти з Newtral і Checkyourfact, які перевіряли відеоролик, також дійшли висновку, що він фейковий.

По-перше, на згаданому відео сказано, що один із тих, хто отримав інформацію про розслідування, — журналіст BBC Шаян Сардарізаде (Shayan Sardarizadeh). Варто зауважити, що такий журналіст справді існує, і він займається фактчекінгом. Проте на своїй сторінці в соцмережі X сам журналіст повідомив, що поширюваний відеоролик є фейковим.

По-друге, неправильне написання прізвища Давида Арахамії у відеоролику вказує на імовірну фейковість матеріалу. У супровідному тексті пише «Arahmia», тобто «Арахмія», але англійською мовою прізвище голови фракції «Слуга народу» слід писати як «Arakhamia». Крім того, пошук на офіційному сайті BBC за прізвищем «Arahmia» не дає жодних результатів.

По-третє, на тому ж офіційному сайті BBC, в соціальних мережах X і Facebook, на YouTube не існує відеопублікації, що видається агітпропом. Пропагандисти вкотре використали фірмовий стиль провідних світових ЗМІ, у цьому випадку BBC, для створення чергового фейку про Україну. 

Агітпроп уже не вперше використовує фірмовий стиль оформлення авторитетних іноземних ЗМІ для публікації своїх фейків. Раніше ми спростовували інформацію, що німецьке медіа Deutsche Welle нібито поширило відео про антиукраїнський флешмоб, що проходив у Польщі.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.