«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.
23 Листопада станом на 1003 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:
Користувачі соцмереж, що поширюють проросійську риторику, розповсюджують інформацію, нібито в телефонній розмові президент Зеленський висловив негативне ставлення до президента США Джо Байдена, називаючи його «лицеміром», а держсекретаря США Блінкена — «клоуном». Однак аудіозапис цієї розмови є фейковим.
На це звернули увагу в Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. Вони з'ясували, що аудіозапис розмови підробний і що здебільшого розповсюджується в соцмережі X (колишній Twitter). Це запис, зроблений із залученням акторів, які мають виразний російський акцент і вимову, що віддалено нагадує Зеленського та його дружину.
Поширюючи такі фейки, пропагандисти мають на меті посварити світових лідерів і створити передумови для скасування фінансової та військової підтримки для Києва.
Фейк
Українські військові нібито заразились сказом, бо з'їли інфікованих тварин
Користувачі соцмереж, що поширюють проросійську риторику, розповсюджують інформацію, нібито військовослужбовці двох окремих механізованих бригад на сході України, а саме 54 ОМБР ім. гетьмана Івана Мазепи та 14 ОМБР ім. князя Романа Великого, заразилися сказом. Зазначається, буцімто вони були госпіталізовані через споживання м'яса інфікованих тварин. Однак такі твердження є неправдивими.
Це з'ясували аналітики проєкту VoxCheck. Вони стверджують, що Міністерство охорони здоров'я України та місцеві медіа не зафіксували жодних випадків сказу серед військових згаданих у пості або будь-яких інших бригад. Станом на грудень 2023 року у Харківській області не було випадків зараження сказом у людей. На момент написання статті в Україні був підтверджений лише один випадок захворювання на сказ у мешканця Вінницької області. Попри те, що згадані бригади справді беруть участь в обороні на Харківщині, але немає доказів щодо інфікування сказом серед їхніх військовослужбовців.
Відзначається, що в Україні зафіксовано зростання випадків сказу серед тварин, особливо у вересні-жовтні. Проте інфікування через споживання м'яса інфікованих тварин є малоймовірним, оскільки вірус не зберігається в м'ясі тривалий час поза організмом.
Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб спаплюжити образ українських військових та викликати серед українського населення недовіру до них. «Детектор медіа» неодноразово писав і про інші вигадки росіян, спрямовані на дискредитацію ЗСУ.
Фейк
Медична місія FRIDA Ukraine нібито займається пересадкою органів
В інтернеті з'явилися обвинувачення щодо проєкту медичної місії FRIDA Ukraine, який отримує підтримку від Програми розвитку ООН та уряду Японії. Звинувачення полягають у тому, що місія нібито замість надання медичної допомоги людям на прифронтових територіях займається «пересадкою органів». В основі цих обвинувачень лежить припущення, що Японії необхідні донори, а ізраїльські лікарі визнані найкращими трансплантологами у світі.
Проте ці обвинувачення є безпідставними. На це звернули увагу аналітики проєкту VoxCheck. Українсько-ізраїльську медичну місію FRIDA Ukraine заснували ізраїльтяни Роман Гольдман та Марк Нев’язький, вона об'єднує 980 медиків з України та Ізраїлю. З початку повномасштабної війни вони надають медичну допомогу дітям, людям з інвалідністю та людям похилого віку в найгарячіших точках України. Важливо відзначити, що вони не проводять операції з трансплантації органів.
За підтримки Уряду Японії та Програми розвитку ООН організація реалізує лише один зі своїх проєктів — «Посилення обізнаності щодо прийняття та розуміння осіб, що постраждали від мінно-вибухової діяльності, серед лікарів-волонтерів, членів територіальних громад та широкої громадськості». Проєкт не включає проведення жодних операцій чи трансплантацій, а його мета полягає у підвищенні обізнаності лікарів-волонтерів та членів громад щодо правил роботи та взаємодії з жертвами мінно-вибухової діяльності, закупівлі обладнання та привернення уваги суспільства до цієї проблеми. Реалізація проєкту включає проведення тренінгів та інформаційної кампанії в інтернеті.
Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб дискредитувати українських медиків та владу загалом. Вони не вперше звинувачують українську сторону в «чорній трансплантології», про що вже писав «Детектор медіа».
Фейк
На українському телебаченні нібито радять переселятись до холостяків, щоб зберегти електроенергію
Користувачі соціальних мереж, що поширюють проросійську риторику, розповсюджують інформацію, що через дефіцит електроенергії на українському телебаченні нібито закликають «всіх незаміжніх жінок переїжджати до холостяків». У мережі також шириться відеоролик, де ведуча новинної програми каже: «І далі важливе повідомлення. У зв'язку з режимом збереження тепла та електроенергії всіх незаміжніх жінок просять переселятися до холостяків. Будь ласка, не ігноруйте це питання і обов'язково передайте своїм близьким. Студія».
Насправді поширюване в мережі повідомлення не відповідає дійсності, а власне відео було відредаговане. За допомогою зворотного пошуку за зображенням у Bing фахівцям StopFake вдалося встановити, що для створення цього фейкового ролика був використаний випуск новин «Першого міського телеканалу. Кривий Ріг». На екрані — Наталія Болдунська, яка регулярно веде новинну програму. Фактчекери переглянули всі випуски новин з участю Наталії, але їм так і не вдалося знайти подібний «сюжет». Iмовірно, цей відеоролик був створений за допомогою нейромережі.
На те, що ролик умисно змонтований з пропагандистською метою, вказує і нелогічність мови «ведучої". Наприкінці відео можна почути, як вона «каже»: «Студія». Зазвичай подібне звертання можна почути від кореспондентів під час прямих включень, а не від ведучої новинної програми, яка сама перебуває в студії. Сама порада незаміжнім жінкам переселятися до холостяків під час відключення електроенергії є жартом і поширюється в мережі принаймні з жовтня 2022 року.
Це відео першим опублікував у себе в телеграм-каналі відомий прокремлівський пропагандист Сімеон Бойков, більш знаний під своїм онлайн-ніком «Австралійський козак» («Aussie Cossack»). StopFake вже неодноразово звертав увагу на пропагандистську діяльність Бойкова: він регулярно поширює недостовірний контент про Україну. Також раніше австралійські медіа повідомляли, що Бойков переховується в консульстві Росії після того, як у грудні 2022 року суд Сіднея видав ордер на його арешт. Чоловіка звинувачують у нападі на проукраїнського протестувальника.
Поширюючи подібні фейки, пропагандисти хочуть показати, що українська влада та українці загалом не хочуть вирішувати проблеми, а тікають від них. Зокрема, це буцімто стосується і перебоїв у роботі електромереж. Однак насправді в них винна саме Росія, оскільки вона нищить українську цивільну інфраструктуру.
Фейк
В Україні нібито визнали придатним до військової служби чоловіка без ноги
Користувачі соціальних мереж та медійні особи, що поширюють проросійську риторику, почали розповсюджувати хибну інформацію про те, що в Україні чоловіка без ноги нібито визнали придатним до військової служби. Як «доказ» використовується фотографія тимчасового посвідчення військовозобов'язаного з відповідним рішенням. Мовляв, навіть з однією ногою українця визнали не інвалідом, а «обмежено функціональним». У фейковому документі зазначається, що чоловіка «визнали» придатним до служби з діагнозом «ампутаційна кукса правої нижньої кінцівки вище рівня верхньої третини гомілки». Такий документ, як видно на фото, нібито підписав начальник Деснянського районного територіального центру комплектування і соціальної підтримки (ТЦК і СП) у Києві Дмитро Клабуков.
Після розповсюдження такої інформації StopFake вирішив перевірити, чи справді чоловіка з таким діагнозом могли визнати придатним до військової служби. Як виявилося, ця інформація не відповідає дійсності.
По-перше, у наказі Міністерства оборони України «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України» є чіткий перелік хвороб, станів і фізичних недоліків, які визначають ступінь придатності до військової служби. У статті 63 цього переліку є також і діагноз, який агітпроп додав до фейкового документа, — «одностороння ампутаційна кукса нижньої кінцівки вище рівня верхньої третини гомілки». З таким діагнозом, як зазначено в документі Міноборони, людина вважається «непридатною до військової служби з виключенням з військового обліку». Згідно з інформацією на 11 грудня 2023 року, цей наказ чинний.
По-друге, в поширеному «документі» є неправильне формулювання щодо придатності або непридатності до військової служби — «Придатний до військової служби. Обмежено функціональний». Справа в тому, що в зазначеному наказі Міноборони України прописано, що після медичного огляду призовників повинно бути прийнято одне з рішень: придатний до військової служби; тимчасово непридатний до військової служби, потребує лікування в ...; потребує направлення на додатковий медичний огляд і проведення повторного медичного огляду…; непридатний до військової служби в мирний час, обмежено придатний в умовах воєнного стану; непридатний до військової служби з виключенням з військового обліку. Якби людина мала проблеми зі здоров'ям і була придатною до військової служби, їй написали б «обмежено придатний в умовах воєнного стану», а не «придатний до військової служби. Обмежено функціональний».
По-третє, оскільки на поширеній фотографії видно, що документ підписав начальник Деснянського районного ТЦК і СП в Києві, StopFake вирішив звернутися до них по коментар — чи справді такий документ там підписали. Представник установи відповів, що «цей документ виглядає як підробка». Зокрема, він звернув увагу на пункт №7, де прописується придатність до військової служби за станом здоров'я. Саме в цьому пункті вказаний діагноз, із яким чоловіка, як вони стверджують, визнали придатним. Крім того, представник ТЦК додав, що, виходячи з інформації на фотографії, яку поширюють пропагандисти, чоловіка повинні були б виключити зі списків військовозобов'язаних «як засудженого» (виходячи з інформації в пункті №8 розповсюджуваного документа. — Ред.).
Подібні фейки поширюють, щоб дискредитувати владу та Збройні сили України, а також викликати паніку серед населення. Мовляв, до війська гребуть усіх підряд, бо на фронті все погано. «Детектор медіа» писав і про інші вигадки росіян на тему мобілізації в Україні.
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.