Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

03 Травня станом на 799 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2118
Фейк
690
Маніпуляція
645
Меседж
432
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Україна нібито хоче «відмовитися» від поставок західної зброї

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях із посиланням на матеріал видання The Wall Street Journal ідеться, нібито Україна готова відмовитися від західної зброї «через труднощі з постачанням». Це — маніпуляція. 

Аналітики проєкту StopFake узялися за цей кейс і встановили, що в матеріалі WSJ не стверджували, що Україна відмовилася від західної зброї через «труднощі з постачанням».  Це — вигадка російського агітпропу. Адже провідна тема матеріалу зовсім інша, а саме: як Україна за допомогою західних партнерів має намір налагодити власне виробництво озброєння. Тобто йдеться про те, що Україна хоче виробляти більше власної зброї. «Відновлення збройової промисловості України може допомогти забезпечити довгострокову безпеку країни і стимулювати її економіку, кажуть урядовці», — дописує автор. 

У матеріалі розповідають про перспективи розвитку Україною власного виробництва зброї та чим таке рішення зумовлено. А пропагандисти спотворили тези на власний лад. 

Використовуючи цитати громадських діячів, журналістів, військових, політиків і нібито цитуючи західні видання, російський агітпроп намагається переконати споживачів дезінформації в автентичності такого висловлювання. Мовляв, якщо це заявив сам журналіст іноземного видання, отже, йому можна довіряти, адже він авторитетне джерело. Хоча наскільки достовірна інформація, викладена в маніпулятивній публікації, автори не пояснюють. Так пропагандисти використовують тактику апелювання до авторитету.

Скриншот — StopFake.

Фейк Володимир Зеленський начебто «розкритикував» західних партнерів у телефонній розмові з Оленою Зеленською

У соціальних мережах російського сегмента поширюють аудіо «телефонної розмови», у якому нібито Володимир Зеленський критикує союзників України в розмові з дружиною. Він буцімто стверджує, що союзники змушують його боротися з корупцією в Україні, але без корупції адміністрація президента буцімто розвалиться, адже «кожен в Україні зараз краде». У повідомленнях посилаються на видання The Intel Drop. Однак це — брехня. 

Проаналізувати кейс вдалося фахівцям VoxCheck, які пояснили, що «першоджерелом» запису є справді The Intel Drop, але в цьому виданні публікують антиукраїнські матеріали й такі, які містять у собі дезінформацію чи маніпулятивні тези. Причому на сайті ще й цитують заяви російських «політиків». Тобто сам запис «телефонної розмови» Володимира Зеленського з Оленою Зеленською — підроблений. Попри те, що в розмові нібито звучить українська мова, герої припускаються численних ортоепічних та граматичних помилок і здебільшого вживають російські слова. 

Наприклад, ось так звучать українські слова в інтерпретації героя, що вдавав із себе Володимира Зеленського: «закінчів», «пєрєміґ», «батьківщіну», «разуміїш». А ось як говорила нібито Олена Зеленська: «в іхніх інтересах, шоб ти пєрєміґ», «нємажліва», «разумію». Як і перша леді, так і український президент володіють українською на високому рівні. 

Скриншот — VoxCheck.

Викриття Невідомі поширюють повідомлення, що «Київстар» через масовий збій роботи нараховуватиме компенсацію кожному абонентові у розмірі 200 гривень

12 грудня 2023 року абоненти «Київстар» почали скаржитися на збій зв’язку, а сайт компанії з незрозумілих на тоді причин був недоступний. З’ясувалося, що компанія зазнала хакерської атаки. Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження за фактом кібератаки на оператора мобільного зв’язку. За однією з версій, за цим можуть стояти російські спецслужби. 

Тимчасом аналітики VoxCheck фіксували шахрайські повідомлення, начебто оператор нараховує кожному абоненту компенсацію в розмірі 200 гривень на мобільний рахунок.   

Представники «Київстару» на фейсбук-сторінці написали, що наразі на різних платформах активізувалися шахраї, які поширюють неправдиву інформацію щодо компенсації. У компанії не повідомляли про такі ініціативи. Фахівці також застерегли користувачів, щоб ті не поширювали особистих даних, які можуть потрапити до шахраїв.

Скриншот — VoxCheck.

Фейк У Берліні нібито створили графіті із Зеленським в образі маніяка

У прокремлівських телеграм-каналах поширюють відео нібито із видання Euronews, де показують «графіті» з Володимиром Зеленським в образі маніяка з фільму «Сяйво». Нібито в інтерпретації творців вуличного мистецтва Зеленський — «маніяк» — вимагає грошей у європейців. Також у повідомленнях посилаються на «матеріал» видання Der Tagesspiegel, у якому нібито наводять це графіті як свідчення зростання антиукраїнських настроїв. Це — неправда. 

Аналітики VoxCheck узялися за цей кейс і з’ясували, що Euronews на своїх сторінках у соціальних мережах не публікувало такого відео. А отже, ймовірний сюжет — скомпільований. Крім того, жодного матеріалу про карикатуру і зростання так званих «антиукраїнських настроїв» у Німеччині на сайті Der Tagesspiegel та в соцмережах видання також нема. 

Ми неодноразово документували фейки, які стосуються підробних графіті, обкладинок іноземних журналів / шпальт газет або ж рекламних роликів. У такий спосіб пропагандисти прагнуть показати, що їхню риторику (наприклад, що Зеленського ненавидить увесь світ) також повторюють на Заході. Так у читачів може скластися враження, що громадськість справді незадоволена Україною. І надто, коли автори використовують елементи масової культури, натякаючи, що люди глузують із ситуації в Україні та що український порядок денний для Європи — привід посміятися. 

Скриншот — VoxCheck.

Фейк Ексспікерка ТрО ЗСУ Сара Ештон-Сірілло нібито заявила, що жінкам варто мобілізуватися в ЗСУ

У соціальних мережах російського сегмента поширюють скриншот нібито листування ексречниці Сил територіальної оборони ЗСУ Сари Ештон-Сірілло з користувачем інстаграму, де вона начебто написала, що «жінкам варто служити в армії». Це — фейк.

Проаналізували кейс аналітики VoxCheck, які пояснили, що на своїх сторінках у соціальних мережах, а саме в Х (раніше твітер) ексспікерка Сил оборони ЗСУ Сара Ештон-Сірілло повідомила, що вона не листувалась з користувачем про мобілізацію жінок і не робила таких заяв. Також зазначила, що повідомила Департамент стратегічних комунікацій ЗСУ і командувача Сил територіальної оборони про цей фейк.

У такий спосіб пропагандисти прагнуть переконати, що українське керівництво нібито вдається до «тотальної мобілізації» та намагається «заманити» до армії будь-якими методами. 

В Україні лише медикині та фармацевтки з 1 жовтня 2023 року мають стати на військовий облік. Але постановка на військовий облік не означає мобілізацію чи встановлення обмежень на виїзд за кордон. У Міністерстві охорони здоров’я наголошують: облік необхідний лише для узагальнення даних про наявний резерв медиків у країні. Виїзд такої категорії жінок необмежений. Щоб стати на військовий облік, ця категорія жінок матиме 3 роки — до 31 грудня 2026 року.

Читайте ще: в інформаційних повідомленнях ЗСУ нібито «натякають», що жінок невдовзі мобілізуватимуть.

Скриншот — VoxCheck.
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.