Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

24 Січня станом на 1065 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2653
Фейк
802
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Українську військову техніку продають на авторинку в Польщі

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, начебто в Польщі на авторинку продають важку техніку з України. Там нібито можна придбати будь-яку бойову машину піхоти (БМП), бронетранспортер (БТР) та інші військові машини, які передавали західні партнери. Автори додають скриншот із сайту з продажу автівок. Це — брехня.

Фактчекери проєкту VoxCheck узялися за цей кейс і визначили, що на сайті польського авторинку немає жодної згадки, що техніку привезли саме з України. Автори не навели жодних вагомих доказів, а отже, це пропагандистський вкид. Авторинок, на якому нібито продають українську техніку, називається Motodemont і розташований у польському місті Казімеж. Це компанія, яка спеціалізується на ремонті спецавтомобілів і вантажних автомобілів. Власне, вони й мають свій офіційний сайт із продажу. Проте фактчекери зазначили, що на жодному із опублікованих оголошень вони не знайшли ознаки перепродажу української техніки.

На сайті представлені старі екземпляри техніки військового призначення, яку виробляли для Збройних сил Польщі. Однак цю техніку не передавали Україні. Наприклад, у продажі на Motodemont є шість варіантів гусеничної військової техніки 1980-х років, п'ять одиниць броньованої колісної техніки, кулемет і пускова установка. Фактчекери підкреслюють, що жодного стосунку ця техніка до ЗСУ не має. 

Нагадаємо, що раніше ми спростовували фейк, буцімто 92-га бригада ЗСУ перепродає автомобілі швидкої допомоги. 

Фейк Гумористичний журнал LeMan зобразив на обкладинці Зеленського, який прив'язаний до стовпа з палаючою військовою технікою

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що нещодавно турецький гумористичний журнал опублікував обкладинку із зображенням Володимира Зеленського, який прив'язаний до стовпа з палаючою військовою технікою. Також на обкладинці є напис, нібито Зеленський вигукує: «Як чудово, що ми скоро будемо в НАТО!» Це — неправда. 

Фактчекери Центру протидії дезінформації дослідили цей кейс і встановили, що такої обкладинки не існує. На фейковій обкладинці вказано, що це 26-ий випуск 2023 року (2023\26). Хоча насправді випуск з таким номером, що вийшов друком 12 липня, має зовсім іншу обкладинку. 

У такий спосіб пропагандисти прагнуть показати, що їхню риторику також повторюють на Заході. Так у читачів може скластися враження, що весь світ налаштований проти України.

Тактики Як російська пропаганда застосовує тактику «опудало»

«Опудало» — це тактика пропаганди, за якої аргументи опонентів підміняють на більш слабкі. Після чого спростовують саме їх, а не першочергові, сильніші позиції. У цій тактиці використовується логічна хиба «підміна тези».

Класичним прикладом використання цієї тактики є такий діалог:

А: «Сонячні дні — це добре».

Б: «Якби всі дні були сонячними, то ніколи б не було дощу, а без дощу настали б посуха та голодна смерть».

У цьому випадку Б підміняє твердження А на те, що нібито лише сонячні дні — це добре, і спростовує його. Насправді ж А говорить, що сонячні дні — це добре, нічого не згадуючи про дощові дні.

Хоч «опудало» вважається досить примітивним маніпулятивним прийомом, але його часто використовують як у внутрішньополітичних баталіях, так і в пропаганді міжнародного рівня. Наприклад, противники легалізації медичного канабісу в Україні, який має винятково знеболювальний ефект для важкохворих та поранених, заявляють, що Україна стане «одним з провідних наркохабів світу» та «другим Афганістаном» тощо. Проти узаконення цивільних партнерств, в тому числі для одностатевих пар, звучать аргументи на кшталт «я не хочу, щоб мій син став геєм» або «церква і Бог проти цього». Чи, наприклад, закиди про усиновлення дітей одностатевими парами, хоча профільний законопроєкт цього не передбачає.

Російська пропаганда теж постійно використовує цей маніпулятивний прийом. Так, на твердження, що українці є окремою від росіян нацією зі своєю мовою, історією та культурою, лунають відповіді на кшталт «а Чорне море викопали давні укри» чи «а Ісус Христос був українцем» тощо. 

Якщо хтось насмілюється критикувати «культ Перемоги» в Росії, йому закидають підтримку нацизму. Якщо вимагає демократичних свобод і прав — закидають розпалювання смути та руйнування порядку в країні. Під диктовку Заходу, звісно ж. Коли українці звинувачують Росію в незаконній анексії територій та війні з безліччю жертв, їм відповідають, що «а у вас при владі ж нацисти, які незаконно скинули легітимного Януковича» або «а хто до того 8 років бомбив Донбас та вбивав дітей?» Так відбувається підміна, мавпування та знецінення сильних та раціональних аргументів відвертою маячнею.

Меседж Заколот Пригожина спланували на Заході

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що засновник терористичної організації у складі російської армії «Вагнер», яка визнана українським парламентом міжнародною злочинною організацією, Євгеній Пригожин насправді служить Заходу та Києву. Відповідно виконує накази західних посадовців. Автори дописують, що насправді заколот спланували на Заході, щоб «вкотре спробувати знищити» Росію. 

Кейс опрацювали фактчекери проєкту EU vs Disinfo, які пояснили, що це безпідставна конспірологічна теорія. Зрештою, автори не навели жодних доказів, що заколот спланували на Заході. Звинувачуючи Захід, пропагандисти намагаються зобразити Росію жертвою змови та неправомірного зовнішнього втручання. Мовляв, росіяни настільки свідомі та згуртовані, що не здатні на жоден заколот. Тобто подібні речі відбуваються лише з волі зовнішніх ворожих сил, а саме — ворожих західних посадовців. 

Як російська пропаганда реагувала на бунт Пригожина, читайте в матеріалі аналітикинь та аналітиків «Детектора медіа».

Маніпуляція Зеленський заявив, що легалізує марихуану, аби люди «терпіли біль, стрес та травми»

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях розповідають, як 10 червня 2022 року Верховна Рада зареєструвала законопроєкт про медичний канабіс, який регулює його застосування в різних сферах. Водночас автори дописували, що уже 28 червня під час своєї промови Володимир Зеленський зазначив, що він легалізує марихуану, аби люди «терпіли біль, стрес та травми». 

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck, які з’ясували, що під час своєї промови президент справді говорив про потребу розвивати сферу реабілітаційної допомоги в Україні. Одним із кроків є легалізація ліків на основі канабісу. Також зазначив, що він просуває цю ідею, щоб насамперед людям НЕ довелося терпіли біль, стрес та травми. Тобто пропагандисти просто спотворили контекст цитати Зеленського. 

Зеленський не прагне, аби українці «терпіли». Навпаки, він говорив про покращення реабілітаційної сфери в Україні: відкриття центрів, реабілітаційних відділень, підготовку фахівців. Легалізація ліків на основі канабісу є лише одним із кроків до покращення умов реабілітації для військових та постраждалих від війни.

Меседж США намагаються знищити та окупувати Європу

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що зараз посадовці США роздумують над швидкою окупацією Європи. Мовляв, так їм легше буде керувати Україною. За висновками авторів, у США мають на меті довести Європу до економічного колапсу, а потім узятися за Україну. 

Фактчекери проєкту EU vs Disinfo проаналізували цей кейс та пояснили, що  США — стратегічний партнер ЄС у просуванні миру та стабільності в усьому світі. Разом вони є двома найбільшими донорами гуманітарної допомоги в усьому світі. ЄС і США також мають найбільші двосторонні торговельні та інвестиційні відносини і найбільш інтегровані економічні відносини у світі. Тобто теза про те, що США прагнуть знищити Європу, — безпідставна. Це два стратегічних партнери. 

Використовуючи цей меседж, пропагандисти прагнуть показати, що США «керує всім порядком денним», а країни ЄС — буцімто країни-маріонетки. У такий спосіб агітпроп хоче демонізувати США, які є нібито загарбниками.

Автор: Орест Сливенко,

Викриття Невідомі поширюють інформацію про виплати «всім, хто має український паспорт»

Це зафіксували фактчекери проєкту «Брехунець». Вони пояснили, що в українському сегменті соцмереж, зокрема в місцевих волинських телеграм-каналах, поширюють інформацію про виплату українцям у розмірі 6600 гривень. Як зазначають автори,  потрібно мати лише український паспорт, аби отримати винагороду. У постах також є низка посилань нібито на регіональні банки, водночас автори закликають перейти за покликаннями. 

Фактчекери запевнили, що така інформація не відповідає дійсності. Не існує жодних виплат «всім українцям». А самі посилання в публікаціях ведуть на випадкові телеграм-канали, які жодного стосунку до того чи іншого регіонального банку не мають. Найбільш імовірно, що в такий спосіб адміністратори каналів прагнуть штучно набрати й збільшити аудиторію. 

Також фактчекери з'ясували, що український уряд та Міжнародна організація з міграції ООН виплачуватимуть одноразову допомогу в розмірі 6600 гривень. Це стосуватиметься постраждалих від підриву росіянами Каховської ГЕС. Можливо, автори зманіпулювали саме цією інформацією, заманюючи людей у свої телеграм-канали. Однак жодної офіційної інформації щодо такої ініціативи адміністратори каналів не надавали.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.