Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

02 Травня станом на 798 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2118
Фейк
690
Маніпуляція
645
Меседж
432
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк У Вроцлаві нібито встановили памʼятник українським біженцям у вигляді гнома

Прокремлівські телеграм-канали поширюють інформацію, що в Польщі, у місті Вроцлаві, яке славиться своїми вуличними гномами, їх колекцію поповнили новою скульптурою — біженцем-чоловіком з українським паспортом і валізою. Втім це — фейк. 

Розібрати цей кейс узялися фахівці з проєкту «Без брехні». Вони зʼясували, що жодних офіційних публікацій про встановлення такої фігурки у Вроцлаві не існує. Втім у березні 2023 року там справді встановили гномів, пов'язаних з Україною, — це біженка з дитиною на руках та валізою, а також волонтер. У такий спосіб поляки висловили подяку тим, хто допомагає українським біженцям після 24 лютого 2022 року.

Пропагандисти намагаються створити враження, що українцям ніхто не радий за кордоном і що вони нікому не потрібні. Саме тому росіяни вдалися до фейку з таким «ганебним памʼятником» у Вроцлаві. Раніше ми спростовували інформацію, що Польща нібито скасувала виплати для українських біженців з 1 січня 2024 року

Маніпуляція Україна нібито сама відмовилася від припинення війни

Таку інформацію поширюють проросійські ресурси. Агітпроп посилається на інтервʼю голови фракції «Слуга народу» Давида Арахамії, який буцімто сказав, що в Україні могли зупинити війну, погодившись на нейтральний, позаблоковий статус, який пропонувала Росія. Проте натомість представники України «відкинули мир» і «прирекли сотні тисяч своїх громадян на смерть». Це — маніпуляція. 

Цей кейс опрацювали фактчекери з проєкту StopFake. Вони зʼясували, що Арахамія заявляв, що Україна справді не погодилася на позаблоковий статус, запропонований Росією, але на це були обʼєктивні причини. По-перше, до обіцянок Росії вивести війська і не вступати більше у воєнні дії з Україною немає ніякої довіри, а по-друге, треба було б змінювати Конституцію України, оскільки шлях до НАТО записаний саме там. 

Росіяни впродовж усієї війни просувають тезу, що Україна буцімто сама не погоджується на мир. Таким чином Кремль хоче показати, що першопричиною збройної агресії нібито були дії України, які «спровокували» Росію на війну, і що насправді «миротворцем» є саме російський уряд. Мета такого наративу — спростувати, що війну розпочала якраз Росія і що саме Росія винна в усіх злочинах, скоєних проти українського народу. 

• Читайте також: 90% українців проти територіальних поступок агресору навіть заради припинення війни

Викриття Ворог почав надсилати SMS-повідомлення мешканцям Запоріжжя про евакуацію з міста

Згідно з такими повідомленнями найближча евакуація з Запоріжжя до «Одеси, Польщі та Німеччини» мала б відбутися 11 грудня 2023 року. Проте опрацювавши цю інформацію, Центр протидії дезінформації (ЦПД) при РНБО зʼясував, що насправді жодної евакуації не планується. Такі повідомлення – це частина російської ІПсО. Вдаючись до такого цинізму, пропагандисти мають на меті посіяти панічні настрої серед населення України. У випадку отримання такого повідомлення ЦПД закликає громадян не переходити за посиланнями та заблокувати номер, з якого прийшло SMS. Більше спекуляцій ворога на тему евакуації українців можна переглянути тут.

Фейк Українські військові нібито відходять з позицій поблизу Білогорівки

Російські телеграм-канали поширюють відеоролик користувача тіктоку під нікнеймом «shket057», в якому буцімто бійці 167 бригади Сил оборони України неорганізовано відходять із займаних позицій поблизу Білогорівки. Мовляв, такі дії пов'язані з відсутністю постачання ресурсів, необхідних для боротьби на полі бою. Втім це — фейк.

У Центрі протидії дезінформації експерти проаналізували це відео. Вони зʼясували, що профіль, з якого було поширено відеоролик, дублює справжню сторінку користувача «shket057», а на ній цього відео немає. Крім того, у цьому випадку важливий також той факт, що 167 бригади в Збройних силах України немає. 

Для більшої правдоподібності пропагандисти створюють фейкові акаунти в тіктоці, де поширюють свою брехню від імені українських військових. Мета таких дій — деморалізувати населення України, посіяти паніку серед нього та запевнити всіх навколо в успіхах армії Росії на полі бою. Росіяни також поширювали інформацію, що Україна нібито перейшла в оборону по всій лінії фронту, втім це виявилося маніпуляцією слів Ганни Маляр — ексзаступниці міністра оборони України.

Фейк США нібито попросили в України повернути танки Abrams, щоб врятувати їх імідж

У мережі почали поширювати інформацію, буцімто міністр оборони США Ллойд Остін під час свого візиту до Києва 20 листопада запропонував Україні обміняти американські танки Abrams на німецькі Leopard у співвідношенні 1 до 4. Тобто, за сім американських танків Україні нібито було обіцяно 28 німецьких. Така заява пояснюється тим, що нібито низька ефективність Abrams може завдати «серйозних репутаційних втрат цим танкам по всьому світу», — американці ж хотіли б уникнути цього. Це — фейк. 

Насправді Ллойд Остін під час свого візиту не пропонував Україні обміняти американські танки Abrams на Leopard. Про це не згадується в жодному провідному світовому медіа, а сама інформація була поширена здебільшого в російських або проросійських ЗМІ. Натомість Ллойд Остін тоді заявляв, що «Сполучені Штати разом із їхніми союзниками та партнерами продовжуватимуть підтримувати нагальні потреби України на полі бою та довгострокові оборонні потреби». Під час візиту голова Пентагону також оголосив про новий пакет військової допомоги Україні вартістю в 100 млн доларів, але про жодні побоювання щодо втрати іміджу танків Abrams внаслідок невдалих дій українських воїнів на полі бою не йшлося.

Поширюючи дезінформацію, як у цьому випадку, агітпроп має на меті дискредитувати міжнародну підтримку партнерів України у війні проти Росії. Крім того, пропагандисти ціляться на те, щоб переконати всіх навколо, буцімто російські військові мають перевагу на полі бою, а поразка України є питанням часу. 

Раніше міністр оборони Ллойд Остін говорив про те, що українські захисники надзвичайно ефективно використовують західну зброю, а у відповідь на це Росія посилює агресію проти мирного населення.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.