Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

17 Липня станом на 874 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2268
Фейк
711
Маніпуляція
671
Меседж
469
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Журналіста, який опублікував «розслідування» купівлі вілли родиною Зеленського, нібито «вбили»

Прокремлівські медіа поширюють інформацію, нібито після чергового скандалу, пов’язаного з «купівлею» вілли гітлерівського міністра пропаганди Геббельса за 8 мільйонів євро, Зеленський вирішив позбутися так званого журналіста-розслідувача, який раніше викривав придбання іншої нерухомості; а саме — вілли тещі Зеленського. Це — брехня. 

Фактчекери проєкту EU vs Disinfo пояснили: як і перший випадок купівлі вілли, так і другий не відповідають дійсності. Скажімо, щодо так званої вілли тещі Зеленського, то «матеріал-розслідування» містить у собі багато фактологічних помилок. Автори наводять фото нібито документа про купівлю нерухомості, де зазначена майбутня власниця будинку. У ньому написано, що володіє будинком Olha KIYASHKO, хоча згідно з чинними нормами державної міграційної служби транслітерація на всіх документах виглядала б так: Olha KYIASHKO. Автори не довели автентичності такого «документа» і не пояснили, звідки вони його взяли. Тобто договір про купівлю вілли, щонайменше, точно не стосується Ольги Кияшко.

А особа самого журналіста-розслідувача викликає чимало запитань. Оскільки за запитом «Mohammed Al-Alawi investigative journalist» пошуковик видає лише посилання якраз на матеріал про цю віллу і жодної додаткової інформації про особу — найбільш імовірно, що це ім’я вигадане. Тобто нікого й не вбивали, адже такої людини просто не існує, і вілли ніхто не купував. 

Так само з другим прикладом «оволодіння» нерухомістю: зовсім недавно російські пропагандисти переконували, що український президент нібито придбав колишню віллу головного пропагандиста Третього Райху. На підтримку таких тез прикріпляли відео «колишньої співробітниці» компанії, що займається нерухомістю Берліна. Жінка йменувала себе Сабіною Мелс.

Утім, не вдалося встановити зв’язок так званої Сабіни Мелс і компанії з нерухомості Берліна. І за запитом «Sabine Mels» пошуковик видає якраз посилання на матеріал про цю віллу й більше нічого. У цьому випадку ситуація повторюється: швидше за все, ім’я цієї особи також вигадане. 

Щодо ролика «розслідування», то його опублікували на малоактивному ютуб-каналі, де є всього три відео. Одне з них присвячене ультраправому руху. Авторка виклала сюжет індійської служби новин WION про зростання кількості симпатиків німецької партії «Альтернатива для Німеччини» (AfD). Друге відео — з назвою «Антифашисти погодилися розповісти», а сама авторка у третьому ролику розповідає про «купівлю» вілли, одягнена у футболку з написом «Antifaschistische aktion» (антифашистська акція). За інформацією Федеральної служби захисту конституції Німеччини, цей рух належить до лівих екстремістів. Антифашизм (опозиція до нацизму та фашизму) як ідеологія може мати різні «виміри» розвитку: лівий, ліберальний тощо. У Федеральній службі, серед іншого, навели випадки насильства з боку членів таких спільнот — можете прочитати ось тут.

Зрештою, агітпроп намагається змалювати Україну як колиску корупції, щоб знецінити й знівелювати українські наміри щодо боротьби з корупцією та подальші євроінтеграційні заходи. Нібито українські посадовці скуповують нерухомість за незаконно привласнені кошти західних партнерів. До того ж боротьба з корупцією — одна з вимог євроінтеграції. Розганяючи такі фейки, пропагандисти намагаються показати, що в Україні корупцію нібито не здолати, саме тому її не візьмуть до ЄС чи НАТО. 

Фейк На Харківщині нібито поширюється вірусна пневмонія

В анонімних телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику, публікують інформацію, начебто в Харківській області «масово поширюється» вірусна пневмонія. Як доказ додають світлину нібито від українського військово лікаря в кареті швидкої допомоги з людьми, які «хворіють на пневмонію».  І стверджують, що до кінця місцеві лікарі не можуть визначити, що це за хвороба: припускають, що це також може бути форма COVID-19 або іншого захворювання. Це — неправда.

Аналітики проєкту VoxCheck узялися за кейс і з’ясували, що наразі немає статистики щодо кількості інфікованих будь-яким типом пневмонії. Причому в Харківській області захворюваність на грип та COVID-19 не перевищує епідемічного порогу. А за допомогою зворотного пошуку в Google аналітики знайшли першоджерело світлини — у фейсбуці військовий опублікував фото карети швидкої допомоги й написав, що витягнув з поля бою побратима, у якого була лихоманка через пневмонію. За словами автора допису, після лікування хлопець одужав та повернувся до служби.

Тобто аноніми використали справжню світлину, яка зображено хворого на пневмонію військового, але спотворили контекст ситуації на власний лад — нібито в Україні насуваються епідемії хвороб.

Викриття Від імені «Укрпошти» розсилають повідомлення, закликаючи користувачів переходити за невідомими посиланнями

Це зафіксували фактчекери проєкту «Брехунець». Вони пояснюють, що українці почали отримувати повідомлення начебто від «Укрпошти» про те, що їхня посилка «затримана, бо на ній немає номера». А щоб її відправили, необхідно оновити адресу, перейшовши за посиланням.

У відомстві «Укрпошти» раніше застерігали, що від їхнього імені можуть надсилати повідомлення зі схожим змістом. Фахівці компанії переконані, що в такий спосіб шахраї хочуть дістати особисті дані користувачів, зокрема й для того, щоб заволодіти їхніми коштами. Тому переходити за підозрілими посиланнями не варто.

Фото — Брехунець.

Фейк Під час різдвяного телевізійного привітання 2024 року українці нібито побачили відеоролик «чортів, які танцюють в церкві», бажаючи смерті росіянам

Телеграм-аноніми поширюють відеоролик, який, за їхньою версією, став привітанням із Різдвом Христовим: на відео актори, переодягнені в чортів, співають в образі церковного хору і вітають українців зі святом. Це — фейк.

Фактчекери StopFake дослідили кейс і визначили, що це зовсім не офіційне  привітання з Новим роком чи Різдвом Христовим. Адже цей ролик — реклама онлайн-казино. Автори фейку просто додали один із логотипів українських каналів на підтвердження «трансляції» так званого привітання з переодягненими чортами. Тобто жодного стосунку до релігії відео не має, як і не є офіційним привітанням українців із Різдвом.

Фото — StopFake.

Фейк На вітрині французької крамниці нібито розмістили величезну наліпку Зеленського із написом «жебрак»

Прокремлівські медіа поширюють фото французького супермаркету, на вітрині якого нібито розмістили наліпку Зеленського із написом «жебрак». Це — брехня.

Цей кейс дослідили фактчекери Myth Detector. Насамперед вони звернулися до адміністрації магазину задля спростування інформації, адже на поширюваних фото можна помітити назву крамниці, а саме Franprix. Адміністрація компанії спростували факт розміщення такої наліпки на дверях на будь-яких крамницях французької мережі. Натомість зображення Зеленського, тобто наклейку на вітрину, створили за допомогою графічних редакторів і вставили на звичайне фото магазину Franprix. 

Ми неодноразово документували фейки, які стосуються підробних графіті чи обкладинок іноземних журналів / шпальт газет або ж рекламних роликів. У такий спосіб пропагандисти прагнуть показати, що їхню риторику (наприклад, що Зеленського ненавидить увесь світ) також повторюють на Заході. Так у читачів може скластися враження, що громадськість справді незадоволена Україною. І надто, коли автори використовують елементи масової культури, натякаючи, що люди глузують із ситуації в Україні та що український порядок денний для Європи — привід посміятися. 

Фото — Myth Detector.

За допомогою російського агітпропу Зеленський зміг постати в різноманітних ролях, зокрема: марнославною людиною, яка витрачає всі бюджетні кошти лише на себе; карателем-сатаністом, що нищить українське церковне надбання; особою з наркозалежністю; крадієм західних грошей; лялькою-маріонеткою, керованою Заходом; нелюдом, який кидає на фронт «усіх підряд» тощо. Так Кремль використовує тактику обкладання ганебними епітетами

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.