Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

28 Грудня станом на 1038 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2608
Фейк
776
Маніпуляція
755
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Україна сама винна у війні, бо вона спровокувала Росію

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в анонімних телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що Україна спровокувала Росію, тому та й вирішила «напасти на Україну». Мовляв, постійний євроінтеграційний курс України шкодить Росії, бо її ворог — Євросоюз — чимдуж наближався до російських кордонів. Автори підсумовують: Росія здійснила широкомасштабний наступ на територію України й легітимно відстоює свої цінності. 

Аналітики проєкту EU vs Disinfo проаналізували кейс і пояснили, що загалом російська агресія спрямована на знищення України як держави та українців як нації. Російська армія чинить геноцид в Україні. Меседж про знищення України висловив на початку квітня російський політтехнолог Тимофій Сергєйцев у статті на сайті пропагандистського інформаційного агентства «РИА Новости». Автор пропонував знищити все, що робить українців українцями, а також винищити тих, кого не вдасться зламати та підкорити. Існування України заперечувалося, адже «історія показала неможливість державотворення в Україні». 

Крім того, Росія переконує, що прагнення України вступити до НАТО чи ЄС є прямою загрозою безпеці Росії. Проте членство України в будь-яких міжнародних організаціях — вибір України та її народу, а не нав’язана воля третіх сторін. 

Зрештою, Кремль за допомогою цього меседжу намагається виправдати широкомасштабне вторгнення Росії до України і знаходить треті сторони, звинувачуючи їх у всіх бідах. Проте будь-які політичні рішення в Україні ухвалюють українські посадовці. Україна ладна вступати в будь-яку організацію, підтримувати ініціативи, якщо на це є воля народу. Вдертися до України — це рішення Росії та росіян, яке вони підтримали або відповідними висловлюваннями, або мовчазною згодою. 

Тактики Як російська пропаганда використовує контроль середовища для досягнення власних цілей

Контроль середовища (контроль Мільє) — тактика, яка передбачає вплив соціальної групи на людину, аби внаслідок суспільного тиску вона змінила свої переконання, цінності та почала діяти, думати або поводитися певним чином. Цей термін популяризував американський психіатр Роберт Джей Ліфтон. Він зазначав, що для ізоляції членів від решти суспільства та поглиблення зв’язків із групою людей можуть використовуватися різні інструменти, зокрема спеціалізована мова, сленг.

Тактику «контроль середовища» російські пропагандисти широко застосовують на тимчасово окупованих територіях України. Окупанти намагаються ізолювати місцевих жителів захоплених регіонів, обмежуючи доступ до інтернету, українських медіа й телебачення, мобільного зв’язку, а в деяких випадках — вимикаючи навіть російський зв’язок та інтернет. Чи не єдиним джерелом інформації залишається російське телебачення, яке цілодобово транслює кремлівські наративи, та група людей, що опинилася в окупованому місті і так само не має доступу до інформації зовні.

Наприклад, після звільнення українськими військами Куп’янська група людей з інших тимчасово окупованих міст підхопила російську дезінформацію про те, що ЗСУ нібито на танках переїжджали російських вчителів, яких окупанти привезли з Росії промивати мізки українським дітям. Такі повідомлення поширювалися в місцевих телеграм-каналах, чутки передавалися усно та повторювалися багато разів. А оскільки пошук альтернативних джерел інформації на тимчасово окупованих територіях неможливий або потребує докладання значних зусиль, люди піддавалися соціальному тиску (адже так вважає соціальна група, до того ж інформацію повторювали кілька джерел, що створювало ефект об’єктивності) та починали вірити у фейки. Через це в декого міг з’являтися страх, мовляв, коли українська армія прийде деокуповувати їхнє місто, вона вчинятиме такі самі злочини.

Щодо використання спільної мови, яка допомагає ідентифікувати членів соціальної групи, то російський агітпроп застосовує новомову — винаходить нові слова й фрази, переосмислює вже наявні терміни. Росіяни завдають ракетних ударів по цивільній інфраструктурі, житлових будинках, лікарнях, школах та дитсадках, але транслюють, що ціляться в «центри ухвалення рішень» — нібито місця перебування українських військових. Прикриваючись цим терміном, Росія намагається нормалізувати обстріли території України (навіть якщо це військові об’єкти) та приховати вбивство мирних українців. Підхоплюючи новомову, мешканці тимчасово окупованих територій не тільки визначають собі подібних, але й піддаються впливу російських наративів. Вони починають думати, що Росія б’є всього лише по «центру ухвалення рішень» та не робить нічого поганого. Використання новомови об’єднує цих людей у певну соціальну групу, що потім тисне в умовах інформаційної ізоляції на українців, які мають інакшу думку.

Фейк Американський генерал загинув від ракетної атаки в Україні

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в грузинському сегменті фейсбуку. У повідомленнях ідеться, що американський генерал Ентоні Поттс загинув у результаті російського ракетного удару по штаб-квартирі НАТО в Дніпрі. Це — брехня. 

Грузинські фактчекери проаналізували цей кейс та пояснили, що насправді американський генерал загинув в авіакатастрофі, перебуваючи на борту одномоторного літака (Piper PA-28 Cherokee) 25 липня 2023 року. Літак розбився в Гавр-де-Грейс, у штаті Меріленд. Причина аварії все ще не відома. Розслідування інциденту проводить Національна рада з безпеки на транспорті США. Тобто це просто вкид непідтвердженої інформації від російських пропагандистів. 

Російські війська атакували Дніпро 28 липня 2023 року та влучили в багатоповерхівку. За результатами обстрілу 60% квартир житлового комплексу так чи інакше пошкоджені. Але Росія не обстрілювала Дніпро 25 липня і тоді не міг загинути генерал. Він був у США.  

У такий спосіб автори прагнуть показати, що російська армія всемогутня і, мовляв, ладна знищити американських військових або бійців, причетних до НАТО. Більш того, так російський агітпроп демонструє, що НАТО та американські військові прямо залучені в російсько-українську війну. Тому нібито окупанти й знищують противників на території України. 

Утім, Росія вкотре просуває тезу про «незліченні штаб-квартири НАТО» в Україні й натякає, що західні посадовці мають нібито нездоровий інтерес до українських територій. Нібито Україною вже керують ззовні, а українські депутати, військові та інші актори політичного процесу взагалі не здатні ухвалювати будь-які рішення без попередніх узгоджень. 

Понад те, Кремль прагне приховати власні злочинні дії проти українців, прикриваючись «військовими об'єктами», які буцімто є легітимною ціллю. Однак від російських ракет і дронів потерпають зовсім не військові об’єкти, а українські мирні міста й цивільна інфраструктура. Крім того, будь-який напад на іншу країну, навіть на військові об’єкти — це злочин. Безпідставні вкиди Кремля про «обстріл військових об’єктів» існують, аби також підживлювати наратив про боротьбу Заходу проти Росії.

Рекомендуємо ознайомитися з терміном новомови «центри ухвалення рішень», за допомогою якого Москва якраз легітимізує щоденні обстріли України та вбивство мирних жителів. Там ви також знайдете хронологію російських обстрілів житлових об'єктів від початку 2023 року. 

Меседж Україна поширює «ЛГБТ-пропаганду» на українських школярів та нищить молоді уми

Таку тезу поширили в російському сегменті фейсбуку. У повідомленнях ідеться, що «ЛГБТзація» українського суспільства йде повним ходом, навіть в українських школах створюють спеціальні гуртки «ЛГБТ-просвіти». У повідомленнях пропагандисти дописують, що українські освітяни потурають європейцям, аби ті побачили «рівень розвитку» українських школярів та їхню «любов» до гомосексуальності. Власне, так автори натякають, що держава примусово займається «ЛГБТзацією» українців. До публікації додають нібито скриншот із сайту Івано-франківського ліцею, де розповідають про відповідний гурток і наводять переваги його відвідування. Серед них — висока ймовірність «успішного працевлаштування» в європейські компанії. 

Аналітики StopFake проаналізували цей кейс і встановили, що така інформація є неправдивою. Вони звернулися до керівництва ліцею, які підтвердили, що такого гуртка не існує. На офіційному сайті закладу освіти також немає оголошення про набір дітей в позаурочні гуртки та секції. Останні оголошення стосуються організації харчування. Тобто фейкороби скомпілювали скриншот сайту та вкинули неправдиву інформацію. 

Утім, дезінформатори подають створення такого гуртка як щось небезпечне та непотрібне Україні. Хоча це адекватна практика розвивати в дітей свідомість та прийняття різноманіття. Адже жодної  «ЛГБТ-пропаганди» просто не існує. У нашій рубриці «Новомова» ми пояснили, чому країна-терорист жахається розмаїття та плекає у своїх громадян винятково «традиційні цінності». Якщо коротко, то Москва показує, як належність до ЛГБТКІА-спільноти вважається чимось неприпустимим, таким, що дискредитує людину, або через що людину визнають  «неправильною». У споживачів пропаганди може сформуватися хибне враження, ніби все, що стосується ЛГБТ-осіб, містить негатив. Гомосексуальність така ж природна, як і гетеросексуальність. 

Російський агітпроп подає будь-які намагання України створювати толерантне середовище як загрозу для молодого покоління. Нібито діти страждають від засилля «содомії», через що, за висновками Кремля, українців перетворюють на гомосексуалів. Жахи західної «гомодиктатури» та як у такий спосіб Європа нібито впливає на Україну ми описали у великому дослідженні про гомофобію в соціальних мережах. 

До речі, як Росія намагається захистити дітей від «небажаного впливу ЛГБТ» — читайте тут. А яким чином вона ще й виправдовує своє вторгнення «ЛГБТ-навалою» — дізнайтеся в дослідженні за результатами аналізу меседжів упродовж року повномасштабного вторгнення.  

Маніпуляція Волинських медиків масово звільняють, бо їх планують відправити на фронт

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в анонімних телеграм-каналах, що транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях зазначають, що нібито в Рожищенській багатопрофільній лікарні (Волинська область) розформовують два відділення та звільняють 50 медпрацівників, оскільки їх вирішили відправити на фронт. Автори додають, що на місце мобілізованого персоналу вже знаходять заміну. У публікаціях посилаються на матеріал Суспільного. Це — маніпуляція. 

Фактчекери проєкту VoxCheck узялися за цей кейс і визначили, що в матеріалі Суспільного йшлося про плани до кінця 2023 року розформувати в лікарні пологове й дитяче відділення. Тому й звільнили 50 медпрацівників. Директор закладу Віктор Редзій запевнив, що такі дії спричинені браком фінансування та загальною невідвідуваністю відділень. Тож пропагандисти спотворили контекст матеріалу й вигадали бажані тези для поширення свого порядку денного, оскільки про жодну мобілізацію медперсоналу в матеріалі не йшлося, тільки про оптимізацію медичного закладу.

Фактчекери пояснюють, що згідно з реформою 2018 року система фінансування лікарень змінилася. Заклад тепер отримує кошти за кожен візит пацієнта, а не за ліжкомісце, як це було раніше. Тож, якщо до лікарні звернулося менше пацієнтів, відповідно вона отримує менше грошей від Національної служби здоров’я України (НСЗУ).

Цікаво, що маніпулятивні меседжі згодом перекочували у фейсбук. Там нібито місцева користувачка прокоментувала допис Волинської новинної групи й також заявляла про мобілізацію лікарів та лікарок. Вона представилася буцімто колишньою медпрацівницею саме цієї лікарні з десятирічним стажем роботи. Але фейсбук-сторінка має підозрілий вигляд: її створили 24 серпня 2023 року як сторінку маркетингового агентства, місцем проживання вказаний Харків. У розділі «Робота» зазначено: «Медсестра фіз.кабінету у Волинській обласній дитячій клінічній лікарні». Директор Рожищенської лікарні спростував інформацію, що така особа працювала в них. 

Отже, пропагандисти намагаються залякати українців та поширити серед них панічні настрої. Нібито все так погано, воювати нікому, тому посадовці примусово мобілізують лікарів на фронт. 

До речі, у нашому огляді дезінформації за 21-27 серпня 2023 року ми зібрали для вас добірку фейків про так звану поголівну мобілізацію в Україні. Та пояснили, чого домагається Кремль, коли стверджує, нібито ТЦСК мобілізують жінок при надії та їхніх дітей. А в рубриці «Новомова» ми з'ясували, як Росія мобілізує свої ресурси, ховаючись за терміном «часткова мобілізація». 

Меседж На бійцях Сил оборони України тестують «невідомі» вакцини

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що так звані західні біолабораторії вже заполонили всю Україну й там проводять експерименти над військовими, зокрема тестують вакцини «невідомого» походження. Досліди проводить нібито компанія «Фармабіотест», яка буцімто афілійована з клініками у США. Автори дописують, що на тимчасово окупованій Луганщині війська Росії знайшли відповідні «документи», які підтверджують проведення тестувань. До публікацій додають інтерв’ю начебто з українськими військовополоненими.

Аналітики проєкту VoxCheck проаналізували цей кейс і дійшли висновку, що росіяни не навели у своїх публікаціях жодних доказів чи документів, які  підтверджували б їхню тезу. Більш того, фактчекерам не вдалося ідентифікувати героїв на відео, тобто ймовірних полонених військових. Вони припускають, що відео взагалі могли скомпілювати й видати героїв за українських бранців. Або окупанти змусили українських військових брехати, шантажуючи їх у будь-який спосіб. Адже Росія може використовувати військовополонених у своїх політичних цілях. Наприклад, МЗС України засудило такі дії з боку Росії. 

Прочитайте, що відбувається з українськими військовими за стінами російських тюрем у матеріалі Медійної ініціативи за права людини. Бо залякування, постійний терор та шантаж — це дії росіян щодо українських бранців. 

До речі, «Фармабіотест» — справжня лабораторія, де проводять досліди. Втім, на сайті Державного експертного центру Міністерства охорони здоров’я України зазначають перелік усіх можливих дослідів, які проводять різні клініки. Тож «Фармабіотест» проводила дослідження на біодоступність лікарських препаратів, таких як «Адезін», «Тензокард», «Кловаск» тощо. Усі ці назви є звичайними лікарськими препаратами. На сайті клініки немає згадок про тестування вакцин. Тобто пропагандисти вкинули інформацію без жодних підтверджень. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.