Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Грудня станом на 1035 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2605
Фейк
776
Маніпуляція
755
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 1 травня

У випуску спростовуємо фейк про те, як через русофобію у Латвії «заборонили» співати «Катюшу» на родинних застіллях, а також розповідаємо, як аккаунт «військового» у Тік-Току може виявитися фейковим.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Викриття Росіяни поширили донесення нібито про низький морально-психологічний стан військових 123 бригади ТрО

Такий «документ» поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У «документі» йдеться, що українські військові все частіше почали залишати позиції, відмовляються виконувати завдання на передовій. Також вони нібито саботують накази та розпорядження командирів. 

На цей кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck, які визначили, що донесення — несправжнє. Фактчекери звернулися із запитом до 123 бригади ТрО, де їм відповіли, що таке донесення вони не створювали і воно фейкове. 

Зокрема, «документ» містить елементи у своєму оформленні, які не відповідають нормам сучасного українського діловодства. Наприклад,  у цьому випадку документ не слід підписувати для «командувача ОУВ “ХЕРСОН”», а потрібно для вищого військового органу (наприклад, штабу військової частини) та органу Військової служби правопорядку, оскільки це інший вид документа, а саме донесення. Тому для його оформлення існують інші інструкції.

Тактики Як російська пропаганда застосовує тактику «використання упередження»

Упередження — це хибна думка, яка формується в людини під зовнішнім впливом щодо певних людей, предметів чи явищ. Це відбувається без прямого досвіду, використання критичного мислення та достатніх об'єктивних підстав.

Негативні упередження можуть створюватися за ознакою статі, гендеру, расової, національної чи етнічної належності тощо. Російська пропаганда постійно апелює до різного роду упереджень.

Прикладом використання цілої низки упереджень є коментар заступника голови Ради безпеки Росії Дмитра Медведєва після блокування його англомовного профілю у твіттері. «Твіттер прогнувся під Держдепом і хохлами», «Головна задача Росії — завдати розгромної поразки усім ворогам: укронацистам, США, їхнім клевретам у НАТО, включаючи огидну Польщу, та іншим західним гнидам». Тут застосовані упередження щодо українців, США та їхнього уряду, інших західних союзників України, зокрема  Польщі.

Також російський агітпроп транслює упередження щодо іноземних добровольців, які зі зброєю в руках захищають Україну. Так, у новині про загибель у Бахмуті американця Ендрю «Харріса» Купера вони використовують терміни «бандит» і «найманець», а також опускаються до відвертого расизму. Схожа риторика використовується і в новині про загибель двох канадських добровольців.

Крім цього, пропагандисти розкритикували українського чемпіона світу з боксу у важкій вазі Олександра Усика, який нібито побував на передовій і вистрілив з міномета по позиціях окупантів. Дезінформатори були щедрими на упереджені епітети щодо самого Усика та українських військових загалом: «карателі», «бойовик», «боксер-націоналіст», «пробитий фрик», «виродженець», «русофоб», «нацист» тощо. Так упередження допомагають російській пропаганді за замовчуванням формувати в аудиторії негативну думку про певних людей, предмети чи явища.

Фейк У Полтаві продавали великодні набори «із символікою нацистів» та полку «Азов»

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що в Полтаві напередодні Великодня продавали тематичні набори (аксесуари для крашанок) із символікою нацистів та полку «Азов». Автори до публікації додають скриншот і відео начебто зі сториз полтавчанина чи полтавчанки, які стверджують, що «всі набори розкупили». Це — неправда. 

Фактчекери проєкту VoxCheck дослідили, що такий набір не продають ні в Полтаві, ні в Україні загалом. Таку світлину/відео можна знайти лише в російському сегменті соцмереж, а отже, імовірно, «великодній набір» зробили за допомогою спеціальних програм. 

Ба більше, в Україні заборонено розповсюджувати нацистську символіку. Відповідно до Кримінального кодексу України, виготовлення і поширення комуністичної, нацистської символіки та пропаганда комуністичного чи націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів карається позбавленням волі на строк до п’яти років. В теорії такий товар не міг потрапити на прилавок чи навіть бути прорекламованим у ЗМІ. 

Крім того, пропагандисти прирівняли нацистську символіку й символіку полку «Азов» і вкотре прагнуть просувати наратив про існування українців-нацистів. Нібито в Україні возвеличують нацистів разом із «азовцями».

Меседж «Гвардія наступу» — група ухилянтів для захисту режиму Зеленського

Таку тезу поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що «Гвардія наступу» — це «група ухилянтів для захисту режиму Зеленського». Мовляв, бригади «Гвардії наступу» підпорядковані МВС, а отже, вони захищатимуть українських високопосадовців від цивільних людей та від ЗСУ. Нібито «Гвардія наступу» працюватиме в разі масових протестів українців, перешкоджаючи свободі слова.

На кейс звернули увагу фактчекери VoxCheck, які встановили, що бригади «Гвардії наступу» створені для ведення бойових дій. Оскільки нацгвардійці, поліцейські та прикордонники воювали на фронті й до повномасштабного вторгнення Росії. Головна ціль «Гвардії наступу» — сформувати штурмові бригади, які будуть звільняти українську територію. Наразі формується 9 бригад. Усі ці підрозділи брали участь у бойових діях, але під іншою назвою чи в іншій структурі. 

Тобто «Гвардія наступу», як і ЗСУ, служить Україні та українцям. Це не ініціатива «окремих високопосадовців» задля запровадження свого порядку денного. Військові, навпаки, захищають кожного українця й кожну українку, а не перешкоджають їхній свободі. 

Викриття Росіяни поширили документ нібито від імені командира 123 бригади ТРО, у якому він наказує «відбирати особисті авто у цивільних»

Такий «документ» поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У «документі» йдеться, що командир 123 бригади територіальної оборони наказав відбирати автомобілі у мирних українців. Мовляв, потреба виникла через «значні втрати техніки» на полі бою. Крім того, командир нібито наказав провести агітаційну роботу серед особового складу, щоб вони використовували власні автомобілі у службових цілях.

На цей кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck, які визначили, що наказ — несправжній. Вони звернулися із запитом до 123 бригади ТРО. Їм відповіли, що такий документ керівництво бригади не видавало, і він є фейковим. 

Зокрема, «документ» містить елементи у своєму оформленні, які не відповідають нормам сучасного українського діловодства. Наприклад, ім’я автора документа варто вказувати повністю, а прізвище писати великими літерами. На фейковому документі написали «Ю. Чапленко», проте правильний варіант — «Юрій ЧАПЛЕНКО». Також у шапці тепер потрібно писати не «місто Херсон», а просто — «Херсон».

Фейк Росіяни знищили перший БМП «Bradley»

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що Україна втратила першу американську БМП «Bradley» на Запорізькому напрямку. Як доказ автори повідомлень наводять фото знищеного БМП. Це — неправда. 

Над кейсом попрацювали фахівці проєкту VoxCheck, які визначили, що фото відредагували, і про це повідомив сам автор світлини. Коли анонімні телеграм-канали поширили це фото, тоді ж про себе заявив і його автор. Він визнав факт редагування та пояснив, що зображення створювалося саме для того, щоб російські ресурси «повелись» на нього. Власне, у фоторедакторі додали бойову машину на зображення.

Автор: Орест Сливенко,

Викриття Росіяни поширили документ нібито від імені Міноборони, у якому наказують «розстрілювати дезертирів на блокпостах»

Такий «документ» поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У «документі» йдеться, що командир військової частини 3056 наказав особовому складу розстрілювати дезертирів на блокпостах. Ніби задля запобігання дезертирству в «документі» наводять певні заходи, зокрема й «організувати вогневі точки».

Фактчекери проєкту VoxCheck дослідили цей кейс та виявили, що документ фейковий. Про це заявила сама військова частина на своїй сторінці у фейсбуці. Крім того, як пояснюють аналітики, «документ» містить у собі низку неточностей, зокрема: 

  • У фейковому документі не дотримані правила оформлення. Наприклад, військова частина 3056 входить до складу Нацгвардії, яка підпорядковується Міністерству внутрішніх справ, а не Міністерству оборони.
  • Автори вказали неправильне прізвище командира. Так, командиром військової частини 3056 із 2021 року є підполковник Руслан Кузьміч. Однак у наказі замість «Р.Кузьміч» написано «Р.Кузьмич».
  • Також вказали неправильне місто видачі наказу. Військова частина 3056 розташована в Херсоні, звідтам і надсилає усі документи.

Як кажуть фахівці, жодних документів чи наказів щодо «нейтралізації» військового-втікача не існує. Якщо військовий самовільно покинув місце військової служби, то за це він отримує покарання відповідно до чинного законодавства. Згідно зі статтею 408 Кримінального кодексу України, дезертирство у період воєнного стану карається позбавленням волі на строк від 5 до 12 років.

Викриття Російські хакери розсилають фішингові листи румунам, закликаючи їх вводити дані банківських рахунків

Румуни почали масово отримувати електронні листи нібито від імені реальної компанії, яка займається доставками посилок. У таких повідомленнях ідеться, що начебто адреса доставки посилки є неправильною. Шахраї просять оновити дані протягом доби, інакше «посилку повернуть назад». Тобто, якщо протягом цього часу люди оформлювали доставку чи відправляли посилку за допомогою саме цього сервісу, їм приходить повідомлення від хакерів про неправильні дані. 

Про це повідомили журналісти видання «Digi24», які встановили, що листи від так званої кур’єрської служби схожі на справжні, проте жодна компанія не може просити у людей деталізовані дані банківського рахунку (тобто PIN чи CVV). Саме тому журналісти переконані, що це — шахрайська схема. Після перевірки виявилося, що IP-адреса сайту, звідки розсилаються листи, є російською. Відповідно, повідомлення надсилає російська мережа хакерів.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.