Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

19 Січня станом на 1060 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2642
Фейк
793
Маніпуляція
757
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 30 січня

У випуску спростовуємо фейк про те, як в Україні «мобілізують не лише людей, а вже й собак». А також розповідаємо про фейкову «смерть» кандидата у президенти Чехії Петра Павела з російським слідом та такі ж мітинги проти «постачання зброї Україні» у Франції.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить з перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Маніпуляція У Китаї пророкують Росії швидку перемогу

Таке повідомлення поширили у соціальних мережах та у кремлівських медіа. У ньому йдеться, що Україні варто визнати неминучу поразку від Росії, оскільки та залежна від Заходу. Мовляв, Україна наразі на межі програшу, тож цілком ймовірно, за словами авторів повідомлення, що вона «може зникнути з мапи світу». У публікації посилаються на статтю, опубліковану на китайському порталі «Sina». Однак це — маніпуляція.

Аналітики проєкту The Insider дослідили цей кейс та з’ясували, що насправді платформа «Sina» — це не ЗМІ чи якийсь офіційний ресурс, а величезна онлайнова платформа з зареєстрованими користувачами. Тобто будь-хто може розмістити на ньому все, що завгодно. Саме тому під матеріалом про «неминучу поразку України» написано: «Зміст вищезгаданої статті демонструє лише власні погляди автора та не відбиває погляди чи позиції Sina.com». Стаття — неофіційна позиція країни чи навіть платформи, а лише одного користувача.

Фактчекери додають, що невідомий користувач платформи з 24 січня опублікував аж п'ять статей, у яких прославляє російську армію та пророкує Україні неминучу поразку. 

Поширюючи таку маніпуляцію, агітпроп вдається до хитрощів та намагається переконати росіян у своїх перемогах. Нібито росіян підтримує стратегічний партнер або «сильна» держава, якій варто довіритися. Відтак, Росія хоче спотворити реальність та видати бажане за дійсне. 

Тактики Як російська пропаганда використовує тактику висміювання

Висміювання — тактика пропаганди, яка має на меті підірвати авторитет супротивника й дискредитувати його. Пропагандисти опираються на психологічний прийом: якщо хтось/щось смішне, то цього не варто боятись чи сприймати серйозно.

Цю тактику агітпроп використовує для дискредитації Президента України Володимира Зеленського. Пропагандисти поширюють фейкові обкладинки французького журналу карикатур «Charlie Hebdo», іспанського сатиричного журналу «El Jueves» та німецького сатиричного журналу «Titanik». Також поширювали фейкові повідомлення про образливі графіті, які нібито намалювали у Берліні, Мадриді, Парижі, Варшаві. На них Зеленського зображають боягузливим, безпорадним чи бридким. У такий спосіб агітпроп намагається створити ілюзію, що українського президента зневажають і висміюють за кордоном. Пропагандисти намагаються викликати в українців почуття сорому за свого лідера та розділити через симпатії та антипатії до Зеленського.

У анонімних телеграм-каналах поширювали меседж, що нібито Україна планує захищати АЕС сама від себе. Мовляв, планування будівництва нових блоків АЕС з огляду на воєнні загрози смішне. Нібито у всьому світі лише українці наважилися свідомо обстрілювати АЕС. Мовляв, інших «суїцидників» більше немає. У такому разі висміювання поєднували з тактикою підміни понять, стверджуючи що це Україна навмисно обстрілює власні атомні станції.

Фейк У Києві пропонують акцію для військових — третя труна у подарунок

У російських медіа та в соцмережах поширюють нібито скриншот рекламного оголошення київської ритуальної служби «ПП Прядко». Буцімто у рекламі йдеться про «спеціальну акцію для військових та їхніх сімей» із пропозицією купити дві труни та отримати третю у подарунок. Також у повідомленнях зазначають, що ритуальні послуги — одна з «найуспішніших» сфер в Україні. Це — фейк.

Ритуальна служба «ПП Прядко» не замовляла рекламу з таким змістом. Автори «реклами» закликають долучитися до групи та стежити за «майбутніми акціями». Тобто реклама орієнтована на поширення у соціальних мережах. Втім, журналісти StopFake з’ясували, що сторінки Ритуальної служби «ПП Прядко» в Києві у Facebook та Instagram жодного разу не створювали рекламних кампаній. Жодної інформації про «акцію» на офіційних ресурсах ритуальної служби також немає. Фото, яке поширюють в мережі, відредаговане за допомогою фоторедакторів.

У такий спосіб пропагандисти вкотре вдаються до емоційного тиску на українців та маніпулюють темою втрат у ЗСУ. Раніше агітпроп поширював меседжі, що у Запоріжжі відкривають новий морг через великі втрати на фронті, також поширювали меседж, що втрати під Бахмутом колосальні, тіла загиблих українських воїнів навіть не лічать. Мовляв, українська влада бреше українцям, що в ЗСУ немає втрат.

Маніпуляція Західні танки не допоможуть Україні, а будуть вщент знищені Росією

Таку маніпуляцію поширили у соціальних мережах та у прокремлівських телеграм-каналах. У повідомленні йдеться, що танки, які постачає Захід, неефективні. Мовляв, усю західну техніку окупанти спроможні знищити своєю, вітчизняною альтернативою. Як доказ пропагандисти посилаються на матеріал Академії оборони Данії, де буцімто про це йдеться. Проте це — маніпуляція. 

Як повідомляють аналітики проєкту StopFake, у цитованому матеріалі насправді не йдеться, що західні танки у боротьбі з Росією будуть неефективні та немає заяв про те, як всі вони будуть знищені Росією. Один з експертів у матеріалі лише каже про те, що їхню значущість не варто переоцінювати, і що вони зможуть справді відіграти свою роль під час контрнаступу України.

Пропагандисти поширюють таку маніпуляцію, щоб переконати всіх в ефективності російської техніки. Нібито їй рівних немає, а усю західну техніку можна легко знищити. «Детектор медіа» розказував про фейк, у якому нібито Росія знищила танк, який навіть ще не передали Україні, а також як певні країни Європи, зокрема, Данія, шкодують, що надають зброю Україні.

Фейк Естонія мобілізуватиме школярів на тлі російської агресії

Таке повідомлення поширили у телеграм-каналах та проросійських ЗМІ. У ньому ідеться, що Міноборони Естонії нібито поповнюватиме свій резерв за допомогою школярів-гімназистів. Мовляв, Естонія вчитиме своїх дітей «як умирати за Україну», тобто плануватиме відряджання дітей на війну до України. Проте це — брехня.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake і з’ясували, що заголовки про «поповнення естонської армії школярами» у російських ЗМІ з’явилися після пропозиції Міністра оборони Естонії Ханно Певкура зробити заняття з державної оборони обов’язковим предметом для старшокласників.

Сам міністр наголосив, що про призов школярів до естонської армії не йшлося, а річ винятково у запровадженні обов’язкового тематичного заняття у старшій школі. Певкур певен, що молоді слід знати, як убезпечитися під час ведення бойових дій.

Агітпроп неодноразово маніпулював відряджанням дітей на фронт. У такий спосіб пропагандисти хочуть підживити наратив, що в Україні нікому воювати, тож доводиться відряджати на фронт дітей, навіть з інших країн. «Детектор медіа» вже аналізував дезінформаційні вкиди про те, що підліткам вручають повістки або ж мобілізують на війну.

Фейк Білл Гейтс назвав теперішнє керівництво України одним із найгірших у світі

Таке повідомлення поширили у телеграм-каналах та у прокремлівських ЗМІ. У ньому йдеться, що американський підприємець Білл Гейтс нібито заявив, що уряд України є «одним із найгірших у світі, на жаль, для народу цієї країни». Як доказ пропагандисти посилаються на інтерв’ю Білла Гейтса, яке він нібито дав австралійському аналітичному центру Lowy Institute, в якому обговорювалася війна проти України та те, як вона впливає на ситуацію у світі. Однак Білл Гейтс не говорив такого, це — брехня.

Аналітики проєкту StopFake дослідили цей кейс та ретельно переглянули  інтерв'ю й визначили, що пропагандисти спотворили цитату-відповідь Білла на питання про те, як Зеленський доносить основні меседжі суспільству. 

На що Гейтс відповів, що, на його думку, «перед війною український уряд був одним із найгірших у світі — корумпований, контрольований кількома багатими людьми». Проте зараз він захоплюється тим, як українське керівництво доносить важливі меседжі громадськості.

Білл Гейтс не мав на увазі чинний уряд в Україні та говорив про уряд «до війни». Росія почала війну проти України в лютому 2014 року, анексувавши Крим і розпочавши війну на території Луганської й Донецької областей. Гейтс мав на увазі саме роки правління Януковича, які якраз і характеризувалися засиллям тотальної корупції в Україні та концентрацією влади у руках кількох олігархів. Саме ці чинники спричинили Революцію гідності та зміну уряду в країні. 

Маніпуляція В ООН незадоволені через постачання західної зброї Україні

Таку інформацію поширили у телеграм-каналах та у прокремлівських медіа. У повідомленні йдеться, що такої думки нібито притримується речник очільника ООН Стефан Дюжаррік. Автори повідомлень посилаються на його заяву, в якій він буцімто це сказав, і додають, що Захід постачає Україні все більше і більше зброї. За їхніми словами, це може «призвести ще до гіршого розвитку подій». Проте це — маніпуляція.

Як пояснюють аналітики проєкту StopFake, пропагандисти спотворили цитату посадовця. На запитання журналіста щодо перспектив завершення війни Росії проти України та використання західної зброї прессекретар Генерального секретаря ООН Стефан Дюжаррік заявив, що поточні процеси не свідчать про те, що «справедливий мир відповідно до Статуту ООН та до міжнародного права» буде незабаром досягнутий. Тобто мається на увазі, що Росія, країна-терорист, абсолютно не сповідує політику миру, дипломатії та демократії. Навпаки — несе війну та розруху, що якраз заперечує ключові цінності ООН, про які прессекретар згадував.

З огляду на контекст цієї заяви, аналітики переконані, що Дюжаррік має на увазі концепт війни як явища, та ймовірні ескалаційні загрози з боку країни-терориста, але це не стосується питання постачання зброї, бо прессекретар наголосив, що загалом війна триває і це вже погано. Проте ООН робитиме усе, щоб в Україні настав мир.

Водночас російські ЗМІ опустили частину цитати, уникнувши «….відповідно до міжнародного права», що насамперед свідчить про компіляцію та спробу зманіпулювати думкою читачів. Це поняття передбачає виведення російських військ з усієї території України в її визнаних кордонах станом на 1991 рік. 

Водночас російські ЗМІ опустили частину цитати, уникнувши «….відповідно до міжнародного права», що насамперед свідчить про компіляцію та спробу зманіпулювати думкою читачів. Це поняття передбачає виведення російських військ з усієї території України в її визнаних кордонах станом на 1991 рік.

Нагадаємо, раніше Росія вже поширювала дезінформацію, що певні країни Європи, зокрема Данія, шкодують, що надають зброю Україні.  

Меседж На окупованих Росією територіях сфера охорони здоров’я на найвищому рівні

Такий меседж поширили у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що на тимчасово окупованих Росією територіях України життя не просто триває, а охорона здоров’я процвітає, але й   проводяться високотехнологічні операції з найсучаснішим обладнанням. У публікаціях додають, мовляв, адміністрація, зокрема, тимчасово окупованої Херсонщини працює над поліпшенням сфери охорони здоров’я.

Насправді як пояснюють аналітики проєкту VoxCheck, росіяни мають дефіцит лікарів на тимчасово окупованих територіях, адже місцеві українці відмовляються співпрацювати з окупантами. Аби поповнити медичний персонал, росіяни завозять лікарів зі своєї країни та заохочують їх додатковими виплатами від 4,5 до 18 тисяч рублів.

Крім того, зафіксовані випадки, коли російські медики лікують лише свій особовий склад. До прикладу, у Генічеському районі Херсонської області російські військові переобладнують дитячі садочки під польові шпиталі, адже лікарні переповнені.

Водночас лікують лише поранених російських військових, а місцевим мешканцям забороняють приходити до лікарень. Росія замовчує правду про те, що  російські військові вкрали медобладнання в Скадовську, Новій Каховці та  решті окупованих містах.

Поширюючи такий меседж, пропагандисти намагаються переконати людей у тому, що на тимчасово окупованих територіях під керівництвом Росії живеться добре. Росія створює видимість, що після так званого визволення — насправді — окупації, життя простих людей поліпшилося у порівнянні з тим, яке воно було під злочинною українською владою. Проте насправді, як свідчить практика, міста й села, які українська армія звільняє від російських окупантів, мають жахливий стан. Таку ситуацію можна було спостерігати на звільнених Київщині, Харківщині, Чернігівщині, а також — у звільненому Херсоні. Зокрема, в Херсоні після відходу російських військ не працювала критична інфраструктура, не було води, продовольства, медикаментів тощо. Тобто ні про який розвиток медицини в умовах російської окупації не йшлося, навпаки — постійними обстрілами й грабежем, росіяни спровокували в місті розруху. 

Фейк Рейс «Белград — Київ, Росія» запровадили у сербських авіалініях

Такі повідомлення поширили у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленні йдеться, що на табло в сербському аеропорту відображається рейс до Києва, але при цьому зазначено, що це, мовляв, російське місто. Буцімто, в Європі тепер не визнають Київ українським. У повідомленнях додають, що на табло нібито відображають й інший рейс: «Белград — Косово, Сербія». Проте таких рейсів не існує, це — неправда.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck. За їхніми даними, автори повідомлень скористалися спеціальними редакторами для створення фотофейку. Аналітики переконані, що про це свідчать такі ознаки: 

— номери рейсів. Кожен номер рейсу містить букви та числа. Букви свідчать про авіакомпанію, яка здійснює перевезення. Номер W64051, який нібито належить рейсу «Белград — Косово, Сербія», насправді належить рейсу з Белграда до Базеля, Німеччина (MLH). Інший номер присвоєний рейсу з Белграда до Відня, Австрія, аж ніяк не «Белград — Київ, Росія»;

— використання назв держав замість міст. Зазвичай маршрут рейс мстить назви міст, в яких розташовані аеропорти. Однак на цьому табло зазначений напрямок «Косово», хоча Косово — це частково визнана держава, а не місто. Теж саме і з росією та Сербією, які є державами, а не містами;

— прапори країн замість логотипів авіакомпаній. На всіх рейсах на табло поряд із часом відльоту зображено логотипи авіакомпаній, крім перших двох. 

Поширюючи цей фейк, пропагандисти намагаються спотворити реальність та видати бажане за дійсність: ніби в Європі вже не визнають незалежність України й вважають українські міста Росією. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.