«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.
28 Листопада станом на 1008 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:
2554
Фейк
762
Маніпуляція
742
Меседж
536
Викриття
Подкаст
«Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 08 лютого
У випуску спростовуємо такі фейки: енергосистема на Одещині «не витримала б» і без російських обстрілів, Україна «вивозить за кордон чорнозем і рештки солдатів» Червоної армії.
Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.
Фейк
Землетрус із Туреччини пошириться на Волинь і Рівненщину
Після землетрусу у Туреччині й Сирії в українському сегменті телеграму почали поширювати повідомлення, що нібито землетрус з амплітудою 8-9 балів рухається до України. У дописах розповідають, що його епіцентром може стати зона Вранча у Румунії. Мовляв, мешканцям Волині та Рівенщини варто підготуватися до природного катаклізму, зокрема навчити дітей як правильно поводитися в таких випадках Ці повідомлення некоректні.
Наразі немає вагомих аргументів, що землетрус магнітудою у 8 – 9 балів може статися на Волині та Рівненщині. Зона Вранча — сейсмоактивна зона, що розташована на ділянці стикування Південних (Румунія) та Східних (Україна) Карпат. Однак, як пояснюють фактчекери проєкту Брехунець, південно-західну частину України, на яку безпосередньо впливає зона Вранча, потенційно відносять до зони з інтенсивністю від 6 до 7 балів. Загалом, на території України немає таких глибоких розломів земної кори, як у Туреччині, тому місцеві землетруси не можуть сягати 8-9 балів за шкалою Ріхтера. Більшість території України розташована в зоні з інтенсивністю землетрусу 4-6 балів.
За словами генерального директора Національного інституту досліджень і розвитку фізики Землі (INFP) Константіна Іонеску, землетруси у Румунії та Туреччині в один день — це збіг. Поверхневі сейсмічні зони цих країн не пов’язані між собою.
Ймовірно, що повідомлення у телеграм-каналах поширили, щоб додатково спровокувати в українців відчуття страху та паніки. Мовляв, тепер треба боятись не лише ракетних обстрілів, а ще й природних катаклізмів. Раніше українців намагались залякати неминучим голодом та масовими смертями через постачання важкого озброєння.
Викриття
Шахраї пропонують українцям отримати вигадану закордонну допомогу
Як повідомляє Центр протидії дезінформації, шахраї розсилають у мережі й на телефони фейкові повідомлення про можливість отримати грошову допомогу від нібито закордонних партнерів. Мовляв, кожен українець може отримати 6500 гривень допомоги на банківську картку.
Для отримання «допомоги» шахраї пропонують перейти за посиланням і для входу на сайт ввести персональні дані. Оформлення на підробленому сайті імітує офіційні вебресурси. Після введення банківських реквізитів, злодії знімають всі кошти з картки власника
У Центрі закликають перевіряти інформацію в офіційних джерелах, щоб не стати жертвою шахраїв. Також у разі підозри щодо шахрайських дій в Інтернеті просять повідомляти кіберполіції на електронну пошту: callcenter@cyberpolice.gov.ua.
Викриття
У Запоріжжі заблокували роботу проросійської ботоферми
Про це повідомили в Службі безпеки України. Кілька тисяч ботів «розганяли» дезінформацію про ситуацію на південному фронті, популяризували російські окупаційні угруповання і закликали донатити на їхню підтримку. Крім цього займалися дискредитацією командування Сил оборони та підбурювали українських громадян ухилятися від мобілізації.
Першоджерелом поширення ворожого контенту був телеграм-канал колаборанта Рогова. На початку роботи ботоферма нараховувала майже дві тисячі фейкових акаунтів, що поширювали проросійські меседжі та наративи нібито від імені місцевих жителів. За словами СБУ, надалі цю ботоферму планували використовувати для поширення російської пропаганди у прифронтових районах області.
За даними слідства, організатор ботоферми — місцевий фахівець з ІТ-технологій. Необхідну техніку він розмістив в одному з орендованих офісних приміщень у центрі міста. За допомогою цього обладнання щодня реєстрували нові анонімні облікові записи у соцмережах, зокрема заборонених в Україні. Наразі триває слідство, відкрили кримінальне провадження.
Раніше «Детектор медіа» розповідав про проросійські та окупаційні телеграм-канали, які поширюють російську пропаганду.
Фейк
Військові з країн Євросоюзу воювали на території України ще до повномасштабного вторгнення
Російські медіа з посиланням на слова представниці російського МЗС Марії Захарової пишуть, що нібито військовослужбовці з країн ЄС воювали в Україні ще до початку великої війни. Мовляв, вони працювали інструкторами, представляли західні спецслужби. Ба більше — були простими найманцями. Це — неправда.
Країни Євросоюзу не відряджали й не планують відряджати своїх військовослужбовців в Україну. Верховний представник Європейського Союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель наголосив, що ЄС має намір зберегти статус «сторони, що не воює», тому може допомагати усім, окрім введення військ на територію України. Іноземці воюють на боці України виключно на добровільних засадах — чи то в лавах української армії, чи як волонтери. ЄС та міжнародні партнери надають суттєву політичну, військову, фінансову та гуманітарну підтримку Україні. Після повномасштабного вторгнення європейські країни не лише збільшили допомогу Україні, а й значно посилили санкції проти Росії.
Натомість російська пропаганда намагається виправдати повномасштабне вторгнення, дискредитувати міжнародну допомогу та систематично поширює меседжі про закордонних найманців, які воюють за Україну. У такий спосіб підживлюють наратив, що Росія воює не з Україною, а з «колективним Заходом». Раніше агітпроп розповідав, що до українського війська вербують поляків та сирійців. Також пропагандисти писали, що спільно зі зброєю Західні країни скеровують до України солдатів. Детальніше.
Маніпуляція
Україна запровадила санкції проти Запорізької АЕС
Про таке повідомляють російські медіа та проросійські телеграм-канали. Буцімто, президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення Ради національної безпеки та оборони України про санкції проти «Росатома» та ЗАЕС. Це — маніпуляція.
Санкції щодо ЗАЕС не запроваджували. На підставі рішення РНБО Указом президента України запровадили санкції проти російської корпорації «Росатом» та 199 компаній, які входять до її структури. Зокрема дві російські компанії — АТ «Експлуатуюча організація Запорізької АЕС» та федеральне державне унітарне підприємство «Запорізька АЕС». Як зазначає StopFake, за допомогою цих компаній окупанти намагаються легалізувати роботу Запорізької АЕС на Росію, зокрема під'єднання української електростанції до російської енергетичної системи.
Російська пропаганда намагається у такий спосіб просувати меседж, що нібито тимчасово окуповані українські території та підприємства на них тепер «належать» Росії. Раніше пропагандисти писали, що підприємства Запоріжжя потрапили під санкції ЄС. Мовляв, це свідчить, що ЄС визнав ці підприємства російськими.
Фейк
У Брюсселі створили графіті з Зеленським, який «пожирає» танки
У російських медіа та проросійських телеграм-каналах поширюють фотографію, буцімто зроблену у Брюсселі. Мовляв, група художників з Польщі зробила новий малюнок, що продовжує серію їхніх робіт на вулицях міст. Це — фейк.
Такого графіті не існує. Пропагандисти пишуть, що «група польських художників» раніше створювала графіті про Зеленського у Мадриді та Варшаві. Однак, фото цих графіті створені за допомогою фоторедакторів. Так само як і фейкові графіті у Нью-Йорку та Парижі.
У такий спосіб російська пропаганда використовує тактику висміювання задля дискредитації президента України. Мовляв, Зеленського зневажають і висміюють за кордоном, тож українцям має бути соромно за свого лідера. Також пропагандисти підігрівають внутрішні суперечки через симпатії та антипатії українців до Зеленського.
Такий меседж поширюють проросійські телеграм-канали. Мовляв, в Україні триває «прихована» мобілізація. На фронті «колосальні» втрати, тому чоловіків «відловлюють» на вулицях, щоб відрядити на фронт.
Насправді мобілізація в Україні триває з 24 лютого. Термін дії цього закону кілька разів продовжували. Відповідно до останніх змін воєнний стан та загальна мобілізація триватимуть до 20 травня 2023 року. Однак, пропагандисти систематично маніпулюють темою «прихованої» мобілізації, використовуючи техніку підміни понять. Також агітпроп використовує реальні факти порушень у процесі мобілізації, щоб підкріпити свої меседжі та надати їм більшої правдоподібності.
Систематичні маніпуляції щодо мобілізації дискредитують українську армію та емоційно впливають на українців. Раніше пропагандисти розповідали, що Офіс президента хоче відрядити всіх на війну, тож депутаткам заборонили виїзд за кордон й посилюють мобілізацію.
Викриття
Від імені Укртелекому розсилали листи задля шпигунства
Урядова команда реагування на комп'ютерні надзвичайні події України (CERT-UA) зафіксувала поширення електронних листів начебто від імені АТ «Укртелеком».
У темі листа йшлося про судову претензію щодо особового рахунку. До листів серед іншого прикріпили файл із форматом «pdf.exe», після запуску якого на комп'ютері користувача встановлювалась програма для віддаленого контролю та стеження Remcos. Ця програма платна, її можна придбати на вебсайті виробника.
Схожі спроби неодноразово фіксували з 2020 року. Попередні кібератаки здійснювали за допомогою програми для віддаленого адміністрування RemoteUtilities. Листи розсилали здебільшого органам державної влади. Ймовірно — для шпигунства.
Раніше фахівці розповідали, що Україна щодоби відбиває від 5 до 40 потужних DDoS-атак.
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.