Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

03 Травня станом на 799 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2118
Фейк
690
Маніпуляція
645
Меседж
432
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 6 квітня

Впродовж багатьох років Росія плекала образи жертв, що нібито страждали від злочинів української влади. Напевно найвідомішим фейком була історія про «розіп’ятого хлопчика в трусиках». Проте з початком великої війни ситуація змінилася: складно утримувати бойовий дух росіян, якщо він ґрунтується лише на співчутті чи жалю. Тож російський агітпроп вдався до іншої тактики — героїзації. Тобто ідеалізації чиєїсь поведінки, рис та досягнень. Наприклад, Росія героїзує хлопчика Фьодора, який начебто «рятував людей від поганих українців» та бабусю з червоним прапором, яка «чекала на денацифікацію». Детально розповідаємо, як працює ця тактика й чого за її допомогою прагне досягти Росія. Більше у матеріалі ДМ.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк Українські націоналісти підпалили храм УПЦ МП у Миколаївській області

Анонімні телеграм-канали, які транслюють проросійську риторику, поширюють відео, на якому нібито горить «канонічний храм» УПЦ МП у селі Новополтавка Миколаївської області. У підпалі храму звинувачують українських націоналістів, дії яких зіставні з буцімто антиправославною політикою Зеленського.

Фахівці Центру протидії дезінформації при РНБО дослідили цей кейс і визначили, що поширювана інформація не відповідає дійсності. Церква, яка палає на відео, відрізняється від тієї, що розташована в Новополтавці. Насправді це відео зображає пожежу в російському селищі Іллінка. Його зняли ще у 2013 році, коли там горів храм. 

Пропагандисти використовують подібні фейки, щоб посіяти релігійну ворожнечу між українцями та сприяти розколу суспільства. Агітпроп вже не вперше поширює дезінформацію на релігійну тематику. «Детектор медіа» вже розповідав про вигадки агітпропу, що нібито США керують антиправославною церковною політикою Зеленського, що на храмі Києво-Печерської лаври буцімто чорніють хрести через «українське богохульство», чи що ООН нібито визнає утиски православної церкви в Україні.

Викриття Зареєстрована у Великій Британії новинна компанія поширює російську дезінформацію на багатомільйонну арабськомовну аудиторію

Команда з протидії дезінформації Бі-Бі-Сі встановила, що зареєстроване у Великій Британії видання Yala News має сирійське коріння й поширює контент, який відбиває тези російських пропагандистських медіа. 

Аналітики Бі-Бі-Сі протягом року відстежували найпопулярніші відеоматеріали Yala News і з’ясували, що майже всі вони співзвучні з поширюваною Росією дезінформацією. Так, у Yala News повідомляли про плани США використовувати птахів як біологічну зброю для перенесення хвороб в Росію, інсценування масових вбивств мирних жителів у Бучі, відеозвернення Зеленського до українців нібито у стані алкогольного сп'яніння, а також про втечу українських військових з передової. Усі ці новини спочатку публікувалися в російських пропагандистських медіа, а вже через кілька годин схожі відеоматеріали з’являлися на Yala News.

Дослідники також розповіли, що Yala Group (материнська компанія видання Yala News) зареєстрована в центрі Лондона за адресою, яка використовується спільно з понад 65 тисячами інших фірм. Ані фізичних офісів, ані співробітників Yala Group там немає.

За допомогою інструментів геолокації команді Бі-Бі-Сі вдалося знайти у фейсбуку фотографії співробітників та офісів Yala Group, що розташовані в передмісті Дамаска. Більшість профілів співробітників у соціальних мережах теж показують, що вони перебувають в столиці Сирії. Цю інформацію підтвердив і один із колишніх працівників компанії.

Засновник та головний виконавчий директор Yala Group, сирійський бізнесмен Ахмад Моемна проживає в Дубаї. На запитання команди Бі-Бі-Сі про наявність проросійських відео на Yala News він відповів, що контент, який подається на цьому новинному ресурсі, є об’єктивним та неупередженим.

Водночас фахівці з дослідження російської дезінформації вказали Бі-Бі-Сі, що часові рамки поширення новинних відеоматеріалів та їх схожість з кремлівськими тезами може свідчити, що Yala News імовірно слугує інструментом поширення російської пропаганди через закордонні медіа, щоб не складалося враження, ніби ці тези походять напряму від Кремля.

Росія часто намагається поширювати дезінформаційні вкидання серед міжнародної аудиторії. Наприклад, «Детектор медіа» досліджував, які дезінформаційні наративи поширює Росія у Східній Європі для досягнення політичних цілей.

Викриття Що писали анонімні телеграм-канали про вступ Фінляндії до НАТО

Фінляндія — нейтральна держава, яка після повномасштабного вторгнення Росії в Україну кардинально змінила свій статус і стала 31-м членом найбільшого військово-політичного альянсу. Відтепер Росія межує з НАТО на всьому західному кордоні (крім України та маріонеткової Білорусі), і Альянс контролює переважну більшість узбережжя Балтійського моря. Якщо бажання України вступити до НАТО нібито змусило Росію завдати превентивного удару у вигляді вторгнення (спочатку у 2014, тоді у 2022 році), то реальне приєднання сусідньої Фінляндії до Альянсу спричинило в рази слабшу реакцію. Відтак Путін заявив, що у Москви немає таких проблем із Гельсінкі, як із Києвом. Тобто немає ні територіальних суперечок, ні інших видів конфронтацій, тому й реакція на вступ Фінляндії до НАТО така м’яка. Подібні заяви з боку Кремля звучать як спроби виправдатися та згладити кути. Росія зреагувала на вступ Фінляндії до НАТО низкою пропагандистських меседжів. Зокрема, вони з'явилися в телеграм-каналах, що транслюють проросійську риторику. Ми виокремили деякі з них.

1. Російські пропагандисти висловили низку «суворих зауважень». Мовляв, Фінляндія стала недружньою до Росії державою, тож Кремль «вживатиме військово-технічних заходів» у відповідь на розширення НАТО. Цей меседж покликаний запевнити внутрішню аудиторію, що у Росії готові до різних сценаріїв розвитку подій. Нібито Росія робить симетричний (насправді радше символічний) крок у відповідь. І хоча кордон НАТО та Росії удвоє збільшився, у разі потреби Кремль може дати відсіч. Та чи справді зміна геополітичного вектора означає «антиросійський поворот»? Вступ до НАТО — це про власну безпеку та безпеку регіону, а не про ворожість до Росії.

2. Пропагандисти стверджують, що членство Фінляндії в НАТО означає втрату фінського суверенітету та геополітичної ваги. За їхньою версією, Фінляндія стала одним зі слабких світових гравців, які нічого не вирішують у міжнародних справах. Насправді вступ до НАТО означає зміцнення оборонної здатності, а колективна безпека лише закріплює синергію та взаємодоповнюваність сил союзників. Подібні зауваження з боку кремлівських пропагандистів — це спроба змістити увагу й подати найбільшу проблему Москви — вступ сусідньої держави до недружнього (за версією Росії) військово-політичного союзу як проблему самої Фінляндії. 

3. Вступ до Альянсу дорого обійдеться Фінляндії. Цільовий показник військових витрат союзників сягає 2% ВВП, тож економіка держави ледь «потягне» оборонний бюджет, це неабияк ударить по кишені пересічних фінів, — запевняє російський агітпроп. Після початку російської воєнної агресії проти України країни НАТО постали перед потребою у збільшенні витрат на  оборону, тож наступний саміт у Вільнюсі може погодити мінімальний рівень оборонних витрат для членів НАТО на рівні 2%, що раніше вважалося бажаним показником. Насправді у 2022 році оборонний бюджет Фінляндії вже майже сягнув бажаної позначки — 1,96%, тож маніпуляція росіян має непереконливий вигляд. Радше це чергова спроба темою економіки відвернути увагу від основного питання — факту вступу.

4. НАТО не планує розміщувати свої війська у Фінляндії. Пропаганда намагається заспокоїти, що у Росії все під контролем, а дії Альянсу на його східному фланзі будуть узгоджуватися з Кремлем. Знову ж таки, це гра на внутрішню аудиторію й спроба заспокоїти збентежених росіян, яким втовкмачували, що чергова хвиля розширення НАТО на схід неприйнятна, але коли це відбулося, агітпроп став запевняти, що нічого страшного не сталося, адже натовські солдати у Скандинавії не наблизяться до російського кордону. 

5. Фінляндія — в НАТО, а Україну водять за ніс обіцянками. Мовляв, Фінляндія з легкістю вступила в Альянс, тоді як Україна йде тернистим шляхом — через війну, величезні втрати та непопулярні реформи. У такий спосіб російський агітпроп хоче знецінити євроатлантичний курс України й переконати, що сподівання Києва на вступ до НАТО — марні. Насправді ж до організації не можуть прийняти державу у стані війни, адже це автоматично означатиме активізацію п’ятої статті Вашингтонського договору (напад на будь-яку союзницю розцінюється як напад на увесь Альянс). У 2018 році Україна визнана aspiring country (державою, що має намір стати членом Альянсу). А у 2022 році Україна заявила, що подає заявку про вступ до НАТО, втім цей документ є винятково політичним і не має юридичного значення. Попри це, Україна є кандидатом на вступ, і ми маємо всі шанси реалізувати наш намір після остаточної перемоги України у війні.

Автор: Леся Бідочко,

Маніпуляція Санкції проти Росії підірвали довіру до долара США у світі

Таку тезу поширюють проросійські телеграм-канали, посилаючись на американське видання  «Washington Times». За їхніми словами,  «Washington Times» немовби пише, що застосування санкцій проти Росії спричинило зменшення довіри до долара у всьому світі, а тому все більше країн починають розглядати альтернативи валюті США як резервної. Пропагандисти також стверджують, що так світ бунтує проти фінансового імперіалізму США. Це — маніпуляція.

На кейс звернули увагу фахівці Центру протидії дезінформації при РНБО. Вони виокремили кілька аспектів статті «Washington Times», які спотворили проросійські пропагандисти. Так, у тексті оригіналу йдеться, що нову резервну валюту шукають Китай, Росія, Бразилія, Індія, Індонезія, Аргентина й Південна Африка, а не ввесь світ. Стаття також розповідає, що санкції спричинили паніку лише серед російської фінансової спільноти, тобто серед країн, які мають обґрунтовані побоювання потрапити під санкції. Крім того, автор статті  «Washington Times» використовує  фразу «фінансовий імперіалізм Америки» у лапках.

Поширюючи цю маніпуляцію, пропагандисти намагаються дискредитувати США й усталити думку, що санкції проти Росії мають бути скасовані. «Детектор медіа» вже повідомляв про схожі дезінформаційні вкидання щодо санкцій проти Росії. Наприклад, про руйнування економіки Заходу чи знищення «економічного суверенітету» Європи внаслідок антиросійських санкцій.

Новомова Як Росія розмиває реальність за допомогою новомови: «Перегрупування»

Російські війська зазнають провалів на полі бою. Некомпетентне командування, корупція, розбіжності серед еліт, проблеми з ресурсозабезпеченням, застарілі технологічні можливості — з усім цим стикаються російські солдати на фронті. 

Через ці проблеми або тиск обставин, часу чи керівництва (а часто і всіх факторів водночас) цілим ешелонам російських солдатів нічого не залишається окрім втечі, щоб зберегти власне життя хоча б на якийсь період. Однак пропагандисти не можуть сказати про це правду. Для них важливо втримати героїчний образ російських збройних сил. Крім того, він тримається на маніпулюванні суттю самопожертви. Мовляв, російський солдат заради батьківщини готовий на все: і у вогонь, і у воду, і життя віддати. Тому втечу російських військ агітпроп називає «перегрупуванням».

Ба більше, використовуючи таке формулювання пропагандисти хочуть створити ілюзію продуманості кроків Росії. Буцімто це — черговий хід великих російських стратегів, які перехитрили українців. Насправді ж подібні втечі мають спонтанний характер й обумовлені тим, що українська армія витісняє російських військових з українських територій.

Фейк В Україні через війну «фактично закінчилися люди двадцятирічного віку»

На кремлівських сайтах поширюють інформацію, що в Україні через війну з Росією нібито майже не залишилося людей двадцятирічного віку. Пропагандисти пов'язують це з «наказом Заходу Зеленському воювати до останнього українця». Мовляв, саме через те, що українці вимушені воювати, кількість двадцятирічних юнаків та дівчат в Україні «лише за рік скоротилася вчетверо». Це — неправда.

За цей кейс взялися фактчекери проєкту StopFake. Вони визначили, що російські пропагандисти буцімто посилаються на «офіційні статичні дані щорічного видання World Population Prospects, яке випускає Секретаріат ООН». Так, агітпроп стверджує, що торік в Україні було близько 200 тисяч юнаків і 200 тисяч дівчат двадцятирічного віку, а цьогорічні дані демонструють, що у віковій категорії 21 року (цим людям тепер 21 рік) юнаків залишилося близько 60 тисяч, а дівчат — лише 50 тисяч.

Однак дані, наведені в World Population Prospects, відрізняються від цифр, озвучених пропагандистами. Насправді у 2023 році в Україні проживає близько 133 тисяч юнаків та 118 тисяч дівчат віком у 21 рік, а не 60 та 50 тисяч відповідно. А у 2021 році, коли їм було по 19 років, кількість юнаків становила близько 190 тисяч, дівчат — 180 тисяч. Тобто за означений період кількість молоді в Україні справді дещо зменшилася, але не в рази, як стверджує агітпроп. За словами фахівців StopFake, основною причиною зменшення населення України у 2022-2023 роках стала еміграція за кордон через збройну агресію Росії.

Агітпроп поширює такі фейки, щоб дискредитувати українську владу, деморалізувати українців і показати недоцільність подальшого опору Росії. Мовляв, Україна втрачає свою молодь через протидію російській агресії, а влада не здатна гарантувати безпеку свого народу. Зауважимо, що Росія не вперше маніпулює цифрами щодо кількості населення України. «Детектор медіа» вже розповідав, як російська пропаганда рахувала українців за кількістю спожитого хліба і стверджувала, що українців щороку стає на 5 мільйонів менше.

Фейк Французьке видання «Courrier International» присвятило обкладинку Зеленському, який викрадає Великдень у французів

Проросійські телеграм-канали поширюють нібито нову обкладинку французького тижневика «Courrier International», на якій Зеленський зі словами «Україні потрібніше» краде великодні яйця у французьких дітей. Мовляв, тамтешні платники податків витрачають забагато грошей на забаганки Зеленського щодо підтримки України. Проте це — неправда.

Як повідомляють фахівці Центру протидії дезінформації при РНБО, тижневик «Courrier International» ніколи не публікувався з такою обкладинкою. У цьому можна переконатися, перевіривши офіційний сайт видання. Ще одним підтвердженням несправжності обкладинки є те, що вона буцімто вийшла у виданні під номером 1692, хоча наклад видання з цим номером планують випустити лише 6 квітня 2023 року.

Ця дезінформаційна кампанія спрямована на дискредитацію України та її Президента в очах світової спільноти. Нагадаємо, російська пропаганда вже не вперше просуває фейкові обкладинки, аби очорнити Зеленського. Для поширення схожих фейків уже використовували французький журнал карикатур «Charlie Hebdo», німецький сатиричний журнал «Титанік», американський щотижневик «Newsweek», французький журнал «FRANC-TIREUR» та інші.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.