Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

13 Січня станом на 1054 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2625
Фейк
783
Маніпуляція
756
Меседж
543
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 6 березня

У випуску спростовуємо інформацію про те, що Румунією готується зробити «черговий крок до загарбання» Чернівецької області, а також що в Україні нібито було збільшено віковий поріг придатних до мобілізації громадян України – до 62 років.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Меседж Русофобія «замилила очі полякам»

Таку тезу поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що польські ЗМІ «приховують правду»: не розповідають, що «США розпалює ворожнечу між Україною та Росією» та роблять усе, щоб приховати «справжні миротворчі дії Росії». Мовляв, усе це наслідок «русофобії», яку поляки відчувають до росіян. 

Аналітики проєкту The Insider дослідили цей кейс та визначили, що підґрунтям до створення цього меседжу став матеріал видання «Mysl Polska». Це — пропагандистське видання, яке ширить фейки та маніпуляції на тему російсько-української війни. Відтак, матеріали видання точно не свідчать про позицію країни щодо російсько-української війни. До того ж аналітики пояснюють, що у серпні 2022 року словацькі, чеські та польські журналісти-розслідувачі з'ясували, що польська газета «Mysl Polska» постачає контент для одного з російських пропагандистських видань «NewsFront». Понад 7 відсотків усього контенту, що публікується в «NewsFront», є передруками з «Mysl Polska».

Водночас пропагандисти називаючи «русофобією» дії інших держав проти Росії, мають на увазі нібито безпідставне явище, яке полягає у ненависті до всього російського: від продуктів виробництва до культури. Однак так звана «русофобія» — це відповідь на дії російської армії, керівництва та народу. Росіяни несуть колективну відповідальність за агресію проти України, яку вони підтримали або відповідними висловлюваннями, або мовчанням. Світовий осуд та санкції проти агресора — наслідки злочинних дій Росії, а не просто «прояв ненависти до росіян як народу», як намагається переконати усіх Москва. Агітпроп хоче також переконати, що «ненависть до росіян» замилила очі багатьом європейцям, у такий спосіб намагаються вибілити себе та постати жертвою, а не агресором.

Фейк Український уряд не виділяє кошти для лікування ПТСР у військовослужбовців

Таку інформацію поширили у соціальних мережах та у пропагандистських ЗМІ. У повідомленнях ідеться, що нібито український уряд не виділяє коштів на реабілітацію військових із посттравматичним стресовим розладом. Мовляв, усі гроші Зеленський «витрачає на інше». Це — неправда. 

Аналітики проєкту VoxCheck дослідили цей кейс та встановили, що  відповідно до Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» держава забезпечує безоплатну психологічну допомогу: 

  • військовослужбовцям, які проходять військову службу на території України та виконують військовий обов’язок за її межами; 
  • військовим, які стали особами з інвалідністю внаслідок захворювання, пов’язаного з проходженням служби;  
  • членам добровольчих формувань територіальних громад.

Тобто законодавством врегульований процес надання безоплатної психологічної допомоги, отже теза про «невиділення урядом коштів» безпідставна. Аналітики вважають, що підґрунтям до створення цього фейку став матеріал видання «The Economist», у якому журналісти розповідають про військовий реабілітаційний центр для лікування ПТСР, розташований у Харківській області. У матеріалі також йшлося, що все це є «новим» для України, оскільки до 2014 року військовим майже не надавали психологічної допомоги.

 Посттравматичний стресовий розлад (ПТСР) — це хронічне порушення психічного стану, що може розвинутися після травматичної події. Постійні думки про травматичну подію тривають понад місяць та зазвичай виникають впродовж 6 місяців після події. Нав’язливі думки з’являються мимохіть, коли якийсь тригер нагадує про травму. 

Фейк У польській вугільній шахті «Богданка» знайшли могильник з тілами військових, які воювали в Україні

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що  у польській вугільній шахті «Богданка», яка міститься за 40 км від кордону з Україною, нібито знайдено «могильник» із п’ятьма сотнями тіл військових. Ці тіла, як сповіщають автори повідомлень, начебто належать полеглим військовослужбовцям Збройних Сил України та «іноземним найманцям», які брали участь у війні на боці України. Це — неправда. 

Аналітики проєкту StopFake звернули увагу на цей кейс та визначили, що інформація не відповідає дійсності. Аналітики переконані, що це чергова конспірологічна теорія від російської пропаганди. Інформацію також спростував речник шахти «Богданка» Ян Матисік. Представник підприємства заявив, що інформація, яка поширюється в мережі, є фейком. Він заперечив існування так званого «могильника». Також він наголосив, що «бойові дії у безпосередній близькості від ”Богданки”, а також на території Республіки Польща не ведуться». 

Поширюючи цей фейк, пропагандисти хочуть спотворити реальність та показати те, що нібито Україна постійно програє й намагається приховати жертви всіма можливими способами. Крім того, російська пропаганда неодноразово ширила маніпуляції про так званих іноземних найманців в Україні. У такий спосіб агітпроп підмінює поняття, називаючи іноземний легіон «найманцями» та водночас хоче створити видимість, що Росія насправді воює не з Україною, а з так званим «колективним Заходом».

Нагадаємо, раніше «Детектор медіа» пояснював меседж, у якому стверджували, що буцімто лише іноземний легіон ЗСУ використовує іноземну техніку на болі бою. 

Тактики Як російська пропаганда використовує тактику «самі винні»

«Самі винні» — одна з найпоширеніших тактик пропаганди як у внутрішньому (російському), так і у зовнішньому інфопросторі. Пропагандисти перекладають відповідальність за скоєне на жертву, викликаючи у неї відчуття сорому, провини тощо. До прикладу, влада погана, але винні у цьому не чиновники, які порушують закони, а виборці, котрі за них голосували. Мовляв, що обрали, те й маєте.

Від початку повномасштабної війни агітпроп переконує, що саме Україна винна у тривалості війни. Мовляв, якби українці не чинили спротив, то так звана «спеціальна воєнна операція» уже б «досягла своїх цілей» і завершилася. Також пропагандисти намагались частину провини перекласти на Захід. Мовляв, постачання Україні систем ППО та озброєння лише «збільшує кількість жертв і затягує “конфлікт”». Ці меседжі пропагандисти поширюють і на внутрішню авдиторію. Мовляв, своїм опором українці «самі напросилися». 

Використовуючи цю тактику, агітпроп перекладає відповідальність за російські масовані ракетні удари на українську армію. Мовляв, якби російські «високоточні» ракети не збивали за допомогою українських «недолугих» систем ППО, то вони влучали б «лише у військові цілі», цивільні «не постраждали б». Зокрема, таке озвучувала в ефірі російського телеканалу пропагандистка Ольга Скабєєва: нібито українські військові випускають десятки ракет із систем ППО, які хаотично переміщуються в небі, не влучають у російські ракети, проте зіштовхуються між собою й уламки саме цих ракет влучають у цивільні будівлі, поки російські ракети досягають цілі. Так Скабєєва пояснювала наслідки ракетних обстрілів Києва. Схожі пояснення давали й щодо причин влучання ракети Х-22 у багатоповерхівку в Дніпрі — російська ракета нібито летіла чітко у військову ціль, а її «невдало» збили над житловим будинком.

Також пропагандисти поширювали меседжі, що завдяки Порошенку Україна втратила Крим і частину Сходу, а завдяки Зеленському втрати територій ще більші. Мовляв, то не Росія у 2014 році почала окуповувати українські території, а в цьому «винні» українці, які підтримали Революцію Гідності (мовою пропагандистів — «держпереворот»), обрали президентом Петра Порошенка, а згодом і Володимира Зеленського.

Часто техніку «самі винні» використовують у поєднанні з технікою «підміни понять».

Маніпуляція Український сейсмолог підтвердив, що землетрус із Туреччини насувається на Київ

Таку тезу поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, як нібито український сейсмолог Олександр Кендзера розповів, що «Київ затрясе як Туреччину», маючи на увазі нещодавній руйнівний землетрус у Туреччині та Сирії, який за останніми даними забрав життя близько 52 тисяч осіб. Автори повідомлень посилаються на інтерв'ю Олександра Кендзери телеканалу «Київ». Однак це — маніпуляція.

Аналітики проєкту StopFake дослідили цей кейс та встановили, що пропагандисти спотворили контекст інтерв’ю. Оскільки сейсмолог відповідав на запитання чи взагалі можливий землетрус на території України, зокрема у Києві. Сейсмолог пояснив, що існує спеціальна карта — сейсмічного районування України — за допомогою якої можна визначити сейсмічно активні зони. Києву насправді може загрожувати землетрус інтенсивністю 6 балів, проте з періодичністю раз на 5 тисяч років. Відсоток перевищення сейсмічної інтенсивності найближчими роками також дуже низький — ймовірність шестибального землетрусу в столиці становить 1%. Олександр Кендзера не казав, що «землетрус пройде Києвом», а лише розповів про сейсмічну активність України та Києва зокрема. 

Поширюючи таку маніпуляцію, пропагандисти хочуть  додатково спровокувати в українців відчуття страху та паніки. Мовляв, тепер треба боятися ще й природніх катаклізмів, як-от землетрусів. У такий спосіб автори використовують тактику залякування задля досягнення своєї мети. 

Нагадаємо, раніше «Детектор медіа» спростовував фейк, у якому йшлося, що нібито землетрус із Туреччини пошириться на Волинь і Рівненщину та пояснював меседж, де стверджували, що Європа вирішила покарати Туреччину землетрусом.

Фейк У США офіційно підтвердили існування біолабораторій в Україні

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що Україна спільно зі США нібито проводять небезпечні експерименти в українських біолабораторіях. Мовляв, таку інформацію підтвердила заступниця держсекретаря США з політичних питань Вікторія Нуланд. Водночас автори також посилаються на матеріал американського видання  «OAN», де про це написано. Проте це — неправда. 

Аналітики проєкту VoxCheck взялися за цей кейс та дослідили, що такої заяви Вікторія Нуланд не робила. В Україні немає лабораторій, у яких би розробляли біологічну зброю чи проводили б небезпечні експерименти. Проте такий сюжет від американського видання «One America News» справді існує. Аналітики пояснюють, що це упереджене видання, яке поширює пропаганду, теорії змов та фейкові новини. Тому наведені в сюжеті «факти» не можуть свідчити про офіційну позицію країни, оскільки сам сюжет — вигадка.

Росія використовує тему з «біолабораторіями» як частину наративу про «керування України Заходом», а також про існування «русофобії». Буцімто Україна —  «маріонетка Заходу», яка виконує його вказівки й працює з небезпечними речовинами, щоб нашкодити Росії. 

Викриття Окупанти поширили листівку, у якій йдеться, що Православна церква України закликає від свого імені вбивати росіян

Таку «листівку» поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У «листівці» йдеться, що так званий «відділ взаємодії зі Збройними силами та правоохоронними органами України при Православній церкві України Київського патріархату» закликає українських воїнів убивати росіян від свого імені. Мовляв, сам митрополит підписав листівку, а отже українська церква закликає до вбивств від свого імені.

Аналітики проєкту НотаЄнота взялися за цей кейс та визначили, що листівка — несправжня. Аналітики проаналізували цю «листівку» та виявили у ній низку неточностей, зокрема: 

  • Київського патріархату в Україні немає з 2018 року, хоча листівка підписана від імені Православної церкви України Київського патріархату;
  • У складі Православної церкви України немає «Відділу по взаємодії із Збройними силами та правоохоронними органами України». Натомість такий відділ є у російській православній церкві;
  • Варсонофій, чиїм іменем підписано «листівку», насправді митрополит Української православної церкви Московського патріархату.

Варто зазначити, що предстоятель Православної церкви України митрополит Епіфаній наголошував, що бажати смерті ворогові та вбивати російських окупантів не є гріхом. Проте жодних закликів «вбивати від імені ПЦУ» не було. 

Викриття Окупанти поширили документ, у якому йдеться, що українське керівництво мобілізуватиме працівників АЕС

Такий «документ» поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У «документі» йдеться, що народні депутати України звертаються до очільника «Енергоатома» з проханням надати перелік працівників АЕС України, які підлягають мобілізації.

Аналітики проєкту StopFake дослідили цей кейс та виявили, що документ — фейковий. Як пояснюють аналітики, «документ» містить у собі низку неточностей, зокрема: 

  • Фейковий документ не відповідає стандартному оформленню, яке використовують народні депутати, пишучи звернення
  • Формулювання, використані у «документі», не притаманні офіційно-діловому мовленню;
  • Автори «документа» припустилися граматичних і орфографічних помилок.

Крім того, як зазначають аналітики, деякі народні депутати, що нібито підписали «документ», уже склали свої повноваження і не виконують обов’язків нардепів.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.