Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Січня станом на 1063 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2649
Фейк
800
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 31 березня

У випуску розповідаємо про фейки, спрямовані на підбурювання мусульман проти України, а також говоримо про меседжі російської пропаганди щодо Європейського Союзу.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Викриття Херсонцям надходять дзвінки від невідомих з метою викрадення особистих даних

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки повідомляють, що херсонцям надходять дзвінки нібито від імені Міжнародної організації з міграції. Зловмисники просять назвати код, який надійшов у sms-повідомленні нібито від організації, яка займається питанням міграції. 

Як кажуть фахівці, Міжнародна організація з міграції не здійснює телефонних дзвінків. Це шахраї, котрі намагаються зняти кошти з банківських карток та крадуть особисті дані. Водночас відповідати на такі дзвінки не варто. 

Меседж Представники ЛГБТ-спільноти не служать в ЗСУ, тому законопроєкт про реєстровані партнерства не потрібен

Таку тезу поширили у соціальних мережах українського сегмента. У повідомленнях ідеться, що представники ЛГБТ-спільноти не служать в ЗСУ, а отже і законопроєкт №9103 про цивільні партнерства для одностатевих та різностатевих пар «не потрібен».

На кейс звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck, які визначили, що теза, ніби представники ЛГБТ-спільноти не служать у лавах ЗСУ та не беруть участь у бойових діях не відповідає дійсності. У 2018 році в Україні створили об’єднання «Українські ЛГБТ військові за рівні права». Засновником цієї організації є тодішній доброволець батальйону «Донбас», а нині боєць 72-гої окремої механізованої бригади імені Чорних Запорожців Віктор Пилипенко, який зробив перший камінгаут як ветеран-учасник бойових дій.

У 2019 році ЛГБТ військові вперше пройшли колоною на Марші Рівності у Києві. Також у березні 2021 року об'єднання «Українські ЛГБТ військові за рівні права» оголосило про набір ЛГБТ-осіб, військових, фахівців, а також дружніх до ЛГБТ-спільноти осіб до лав однієї з мотопіхотних частин ЗСУ.

У разі прийняття законопроєкту про інститут реєстрованих партнерств дія документа поширюватиметься не лише на гомосексуальні, а й на гетеросексуальні пари. Однак реєстроване партнерство відрізняється від шлюбу.  Так партнери не змінюють прізвища, не можуть всиновлювати дітей та не обов'язково мають бути пов'язані романтичними стосунками. Як пояснював правозахисник Святослав Шеремет, батьківські права залишаються лише за біологічним батьком чи матірʼю, право опіки над дитиною надається другому партнеру лише на час перебування в партнерстві. 

Автор: Орест Сливенко,

Викриття Росіяни запустили дезінформаційну кампанію, спрямовану на підбурювання мусульман проти України

Таку дезінформаційну кампанію зафіксували фахівці Центру протидії дезінформації при РНБО. Як вони розповідають, у телеграм-каналах, що транслюють прокремлівську риторику, ширять повідомлення про «українців-нацистів, які ненавидять чужі релігії», зокрема мусульманство. Автори повідомлень намагаються переконати, що «Україна – безбожна й сатаністська держава», зокрема поширюючи фейки про спалення військовими ЗСУ Корану тощо.

Як пояснюють фахівці, мета цієї дезінформаційної кампанії — розпалити міжрелігійну ворожнечу та демонізувати Україну й українців в очах мусульман. Крім того, за словами аналітиків, інша мета дезінформаційної кампанії — підвищити рівень мобілізації серед мусульман-вірян. 

Другим важливим чинником стала дата початку великого релігійного свята мусульман — Рамадан. Перед цим пропагандисти отримали методички, в яких ідеться, що вони за допомогою фейків і дезінформаційних кампаній повинні розпалити міжрелігійний конфлікт українців з мусульманами, який має перерости в «релігійну війну». Недарма фейк про спалення Корану зафіксували в проросійських телеграм-каналах 15 березня, у міжнародний день боротьби з ісламофобією. 

Отже, росіяни намагаються демонізувати українців і подати їх ворогами усіх народів. Укотре російський агітпроп позиціює Україну як агресора, а свої дії приховує. Водночас пропагандисти у такий спосіб віддзеркалюють свої вчинки та кажуть, що це буцімто українці вбивають мирних людей, сповідують ненависть до багатьох народів, зневажають інші культури та релігії.

Тактики Як російська пропаганда використовує кінематограф для поширення антиукраїнських наративів

«Кіно — це найважливіше мистецтво», — казав (за версією агітпропу) більшовик Ленін, вихваляючи радянську школу кінематографа. Володимир Путін також заприсягнувся наглядати за російським кіно, коли нещодавно доручив показувати у кінотеатрах Росії фільми про війну проти України. Точніше б мовити, фільми покликані «боротися з поширенням неонацистської та неофашистської ідеології». У дорученні від Путіна йдеться, що міністерство оборони сприятиме російським документалістам у підготовці кінематографічного матеріалу про учасників так званої «спецоперації» (насправді — повномасштабної війни), які «виявили відвагу, мужність і героїзм». Утім, «відвага, мужність і героїзм» — це те, що притаманно російським окупантам? Російська пропаганда намагається збудувати вигідний образ «героїв-військових», застосовуючи при цьому кінематограф. 

«Бандерівці», «прибічники нацистів», «телепні у шароварах» — таким постає українець у російському кіно, яке створюється на замовлення Москви. Російські фільми методично використовують стереотипи, щоб розлюднювати українців і решту неросійських народів. У такий спосіб агітпроп спотворює реальність та нав’язує стереотипи глядачам, які починають вірити в альтернативну реальність. Крім демонізації українців, Москва часто вдається до «токсичної ностальгії» та крутиться навколо своїх стереотипів про «добрий Радянський Союз» та «побєдоносную Велику Вітчизняну» — для підживлення наративу про існування «єдиного народу», ментально об’єднуючи росіян з українцями. 

У 2014 році, з початком російсько-української війни, вийшла стрічка під назвою «Російський характер». Стрічка вийшла на екрани 28 грудня 2014 року, тобто менше, ніж через рік після окупації Криму. Це історія про те, як у 2013 році російський флотський офіцер приїжджає у відпустку до діда в Крим і дізнається, що його вбили «бандерівці» Місцева «міліція» прикриває «бандерівців», адже за ними стоїть українська влада, якою водночас керують американські олігархи. Також постійно просуваються меседжі про «Крим — наш», «утиски російськомовних людей», «підлу натуру українців, які все життя розмовляли російською, а раптом згадали, що вони українці» тощо. 

А фраза Леніна про кіно, як кажуть, повністю звучить так: «Поки народ безграмотний, із усіх мистецтв найважливішими для нас є кіно і цирк». За таким принципом діє і російська влада. 

Фейк Росіяни завдали удару по командному пункту з військовими НАТО в Україні

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що, мовляв, російські військові ракетами «Кинжал» влучили в місце дислокації військових НАТО, які секретно керують Генштабом ЗСУ. Водночас автори посилаються на іноземне видання «The Intel Drop». Це — неправда. 

За кейс взялися фахівці проєкту VoxCheck, які пояснюють, що військові НАТО не беруть участі у війні в Україні, а ще й надто не керують Генштабом ЗСУ. Також фактчекери розповіли, що автором статті у «The Intel Drop» є один із російських пропагандистів. У матеріалі «The Intel Drop» присутні кремлівські наративи та фейки. Наприклад, видання пише, мовляв, українці не довіряють Валерію Залужному щодо кількості збитих ракет, а їхні настрої в соціальних мережах видають зневіру до президента. Серед публікацій «The Intel Drop» можна також побачити й інші матеріали  пропагандистів — наприклад, дописи про так званих «іноземних найманців».

У січні 2023 року Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг вкотре наголосив, що НАТО не відряджає своїх військових на війну, натомість Альянс підтримує Україну озброєнням. 

Автор: Орест Сливенко,

Меседж Економіка Заходу «руйнується» внаслідок антиросійських санкцій

Таку тезу поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що ЄС програє у протистоянні з Росією. «Зростання інфляції та безробіття, неналагоджена  банківська система — ось результат політики Брюсселя в ЄС». Мовляв, економіка Європи «іде в прірву».

Над кейсом попрацювали фахівці проєкту EU vs Disinfo, які визначили, що теза про жахливу економічну ситуацію в західних країнах неправдива.  За даними Світового банку, Міжнародного валютного фонду і Організації економічного співробітництва та розвитку, 2022 рік став поганим для російської економіки. За оцінками експертів, у 2022 році показник валового внутрішнього продукту Росії впав щонайменше на 2,2% за найоптимістичнішим сценарієм і до 3,9% — за найгіршим. Економіка Росії скорочуватиметься й у 2023 році. Очікується, що ВВП скоротиться на 5,6% або на 3,3% за даними організацій. 

Крім того, у дослідженні Єльського університету детально розглянули вплив санкцій на російську економіку,  дійшовши висновку, що «санкції катастрофічно руйнують російську економіку».

Згідно з останніми даними Європейської комісії, економіка ЄС «стійко тримається та готова протистояти викликам, зокрема спричиненим війною Росії проти України».

Фейк Ілон Маск прокоментував у твітері, що оточення Бахмута — «це добре»

Таку інформацію поширили у соціальних мережах, зокрема у телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що нібито Ілон Маск у твітері написав, що Бахмут «майже оточений, і це добре». Це — неправда. 

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту VoxCheck, які визначили, що  відповідь «і це добре» стосувалася іншого треду, а не Бахмута.  Як пояснюють фактчекери, коментар «It`s good» Ілон Маск написав у відповідь одному з користувачів, і це видно зі скриншотів, які поширюють пропагандисти. За допомогою пошуку вони знайшли саме цю відповідь. Вона ніяк не повʼязана з Бахмутом, адже цей коментар Маска у треді про матраци, які можуть регулювати температуру.

Автор: Орест Сливенко,
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.