Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

29 Грудня станом на 1039 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2608
Фейк
776
Маніпуляція
755
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція В Україні дітей нібито змушують вивчати польську для підготовки до польської окупації

Російські телеграм-канали поширили інформацію про вивчення польської мови як другої іноземної в школах Полтавщини. Пропагандисти пояснюють це тим, що українська влада нібито готує громадян до здачі своїх територій Польщі. Однак це — маніпуляція.

На неї звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Вони з'ясували, що в одному з класів ліцею №17 «Інтелект» у Полтаві справді вивчають польську мову як другу іноземну (перша — англійська). Але запровадити вивчення польської вирішила не влада, а батьки учнів. Це рішення було ухвалене на рівні батьківського комітету і взяте на обласному рівні для вивчення у двох школах Полтавщини, як підтверджує Центр протидії дезінформації при РНБО.

Міністерство освіти і науки розробило програму вивчення польської мови для учнів 5-9 і 10-11 класів, проте вона не є обов'язковою. Директорка ліцею №17 Олена Голтвяниця наголошує, що Міністерство не обмежує школу у виборі іноземних мов для вивчення. Запровадження польської мови в ліцеї обґрунтовується тим, що багато дітей мають досвід перебування в Польщі, тому це стає для них зручнішим варіантом за інші іноземні мови. Також це дає дітям більше можливостей для практики.

Отже, це нововведення зумовлене спільною ініціативою батьків та школи, і воно абсолютно не пов'язане з будь-якими планами віддати території Польщі. Крім того, польська влада вже кілька разів висловлювала повагу до територіальної цілісності України. «Детектор медіа» вже писав, як та навіщо пропагандисти намагаються створювати фейки про те, що Польща нібито скоро захопить Україну. 

Фейк Житомирський обласний ТЦК нібито розсилає повістки через «Дію»

Російські телеграм-канали поширюють скриншот повідомлення, приписуючи його одному з користувачів застосунку «Дія». У повідомленні стверджується, що вказана особа повинна явитися в Житомирський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки в зазначену дату і час. Електронна повістка нібито надійшла від керівника цього центру Сергія Мартищенка. Однак це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Житомирський обласний територіальний центр комплектування та соціальної підтримки спростував інформацію про такі повістки в «Дії».

Спочатку фейкові скриншоти з'явилися в телеграм-каналі «Труха» (російський ресурс зі схожою назвою на український) 26 грудня 2023 року. Проте Житомирський обласний ТЦК та СП відкидає інформацію про повістки в «Дії» і підтверджує, що це ще один фейк російського походження.

Декілька недоліків свідчать про редагування цього зображення. Наприклад, напис «термінове електронне повідомлення» на другому скриншоті виділено жирним шрифтом, чого немає на першому. Також спостерігається зайвий пробіл між «№» та цифрами, а також між «електронна повістка № 0273» та основним текстом. На повістці також має бути підпис керівника, якого немає на скриншоті. Помилки в розташуванні слів, зокрема, у фразі «Житомир, Сергія Параджанова (Баранова) вул., 4», також свідчать про редагування.

Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров, відповідальний за розробку «Дії», раніше наголошував, що повістки через застосунок надсилатися не будуть. На додаток, оновлений дизайн застосунку «Дія», представлений на Diia Summit 19 грудня 2023 року, виключив розділ «Повідомлення», як показано на скриншоті з фейків. Користувачі, що оновили застосунок, тепер можуть знайти «Повідомлення» в загальній вкладці «Меню».

Цей фейк є новою спробою російської сторони посіяти ворожі настрої в українському суспільстві. «Детектор медіа» вже раніше спростовував російські фейки про мобілізацію.

Фейк На Закарпатті нібито мінують кордон з Угорщиною

Пропагандисти поширюють у соцмережах відео, де чоловік у військовій формі стверджує, що на Закарпатті розпочалося мінування кордонів з Угорщиною. В коментарях користувачі соцмереж припускають, що це робиться для припинення порушень кордону або через присутність угорських військ. Втім ця інформація є недостовірною

На неї звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Державна прикордонна служба України (ДПСУ) спростувала інформацію щодо мінування кордонів з Угорщиною. Аналітики проєкту також не змогли ідентифікувати військовослужбовця, який зображений на відео, а в українських медіа не було відповідних повідомлень на цю тему. Натомість ДПСУ повідомила про продовження мінування кордонів із Білоруссю. За словами речника ДПСУ Андрія Демченка, напрямок до Білорусі є пріоритетним для України з точки зору безпеки.

Пропагандисти поширюють цю дезінформацію, щоб викликати паніку серед населення. Мовляв, уже й на західні кордони України готується напад. 

Фейк У чеках в «Сільпо» нібито видають повістки

Пропагандисти поширюють у соцмережах нібито фотографію чека із супермаркету «Сільпо» з повідомленням: «Щойно ви отримали повістку. У вас є 48 годин, щоб з’явитися в найближчому пункті ТЦК». Заявляється, що при оплаті карткою на чеку можуть з'явитися особисті дані покупця, і в разі неявки в ТЦК особу чекає суд та блокування банківської картки. Проте це — неправда, а фото чека змінене.

Це з'ясували фахівці проєкту VoxCheck. Заявлене блокування банківських карток за неявку до ТЦК є неправдою. Першоджерело цієї інформації, ймовірно, телеграм-канал «На повестке Днепр», який поширює сатиричні новини про Україну. А фото чека, яке використане для цього жарту, гуляє мережею щонайменше з 2020 року. На ньому видно, що фразу про ТЦК додали, зокрема, за шрифтом, що відрізняється від того, який використовується в чеку. 

Крім того, VoxCheck перевірили власний чек із супермаркету «Сільпо» і підтвердили, що при купівлі на ньому не з'являються особисті дані, і «повістка» до ТЦК також.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб викликати паніку серед населення. Мовляв, тепер на закупи неможливо вийти без дозволу ТЦК. «Детектор медіа» спростовував й інші фейки росіян щодо мобілізації в Україні.

Фейк Зеленський нібито готується виїхати до США до 31 березня

У проросійських медіа поширюється інформація, нібито Президент України Володимир Зеленський готується виїхати до США за наказом Вашингтона перед завершенням свого президентства 31 березня 2024 року. Зазначається, що для нього та його родини вже підготували будинок у Флориді. Цю теорію, зокрема, поширює американська журналістка Джессіка Делвін у своїй статті на порталі The DC Weekly та «анонімний інформатор з американських спецслужб». Відео з подібними звинуваченнями також розмістив на ютубі користувач з нікнеймом «John Doe», що видає себе за працівника Секретної служби США. Однак це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту VoxCheck. Вони з'ясували, що докази, представлені у статті, не відповідають дійсності.

Фото сертифіката з натуралізації на ім’я Володимира Зеленського, що ілюструє статтю, є підробкою. Відсутність печатки Міністерства національної безпеки США та підпису власника свідоцтва свідчать про його несправжність. Фотографія Зеленського взята з відкритих джерел. Ім'я «John Doe» також згадується як «ім'я-заповнювач» у подібних документах, яке використовується, коли особу не ідентифікують. Примітка на фото, що копіювати зразок заборонено, є характерною для фейкових документів, оскільки на справжніх сертифікатах такої примітки немає. Наведений у документі зріст Зеленського не відповідає його фактичному зросту. До того ж зазначається, що Зеленський подав заявку на громадянство США 20 вересня 2023 року, але це не відповідає дійсності, оскільки в цей час президент виступав на засіданні Ради безпеки ООН, а не на саміті НАТО. У статті також наводиться інформація про віллу, на яку буцімто має переїхати Зеленський, проте зворотний пошук показує, що ціна та доступність цієї вілли інакші, ніж стверджують пропагандисти. 

Вони поширюють подібні фейки, щоб особисто дискредитувати Президента України та поставити під сумнів легітимність його влади. «Детектор медіа» вже неодноразово спростовував й інші російські фейки проти Зеленського. 

Порівняння фейкового та справжнього сертифікатів. Джерела: DCWeekly/Getty Images
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.