Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

26 Червня станом на 853 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2227
Фейк
706
Маніпуляція
661
Меседж
456
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 30 грудня

У випуску розбираємо передноворічні фейки про іграшки начебто українські ялинкові прикраси «зі свастикою» та про «покарання» тих, хто святкуватиме Новий рік за московським часом.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Фейк Верховна Рада України публікує відео з комп’ютерних ігор, видаючи це за справжні кадри війни

Таке повідомлення шириться соціальними мережами й ворожими телеграм-каналами. У ньому йдеться, що Парламент удається до хитрощів: публікує різноманітні відео з комп’ютерних ігор, видаючи це за справжні кадри. Мовляв, Україна зазнає величезних поразок і намагається хоч якось стабілізувати настрої населення. Пропагандисти до свого допису додають імовірний скриншот, у якому нібито зображена публікація з телеграм-каналу Верховної Ради. Проте це — вигадка.

За словами фактчекерів VoxCheck, немає жодних підтверджень того, що телеграм-канал Верховної Ради публікував чи робив репост такого допису. Фахівці під час дослідження не знайшли такої публікації. Ба більше, офіційний телеграм-канал Парламенту верифікований та має відповідну позначку-прапорець «✓», що свідчить про автентичність каналу. Натомість на пропагандистському скриншоті прапорця немає. Орім цього, на скриншоті телеграм-каналу можна помітити, що кількість підписників сягає близько 350 тис. Однак на офіційний телеграм-канал Верховної Ради підписано близько 223 тис. осіб.

Пропагандисти поширюють цей фейк, щоб підживлювати наратив про те, що Україна у цій війні зазнає поразки.  

Фейк У Швейцарії заборонили переказувати гроші в Україну, зокрема й донатити на ЗСУ

Таке повідомлення шириться соціальними мережами й ворожими телеграм-каналами. У ньому йдеться, що переказувати кошти на допомогу Україні у Швейцарії заборонено. Мовляв, усі благодійні платформи не діють на території країни. Як доказ пропагандисти прикріплюють відео користувачки TikTok, у якому вона нібито скаржиться на те, що не може переказати гроші в Україну. Проте це — неправда. 

Як повідомляють фахівці StopFake, у Швейцарії не існує заборони на переказ грошей на будь-який рахунок в Україні. Фактчекери кажуть: Швейцарія входить до десятки країн, жителі якої найчастіше донатять гроші на допомогу Україні через платформу United24, зокрема й на потреби Збройних сил України.

Пропагандисти поширюють цей фейк, щоб вкотре дискредитувати Україну та показати, як ніби її не підтримує Захід, що аж забороняє переказувати кошти зі своїх банків. У такий спосіб вони намагаються натякнути, що Україні та українцям ніхто не хоче допомагати. Однак безумовна допомога наших партнерів демонструє справжнє ставлення світу до війни в Україні.  

Фейк Зеленський пообіцяв віддати Крим і Донбас «на поталу іноземцям-русофобам»

Кремлівські ресурси поширюють тезу, що Крим і Донбас після деокупації віддадуть «на поталу іноземцям-русофобам». Про це нібито сказав Володимир Зеленський під час виступу у Верховній Раді. Це — вигадка.

Насправді Володимир Зеленський під час щорічного звернення до Верховної Ради говорив про відновлення, розбудову країни та тимчасово окупованих територій після війни, і про те, що Україна має надати пріоритетні умови для тих іноземних компаній, які були в Україні або прийшли в Україну під час війни, та які пішли з російського ринку під час війни. 

Викриття У мережі поширюють фальшиву «памʼятку» від імені Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки

Про це повідомили у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки. У ній рекомендують використовувати в ефірі телеканалів українську лайку замість російських матюків.

Для створення фейку використали стару емблему Міністерства культури, якого в Україні немає з 2019-го  (у 2021-му створено Міністерство культури та інформаційної політики). Автори «памʼятки» вжили російське слово «мат», якого немає в українській мові (є «лайка», «матюки» чи «матюччя»).

Перелік «рекомендованих термінів» охоплює як зразки української лайки, так і дослівно перекладені російські матюки. Така добірка з’явилася в рунеті ще на початку 2010-х, її можна знайти в архіві Pikabu та інших розважальних сайтів.

Російська пропаганда систематично поширює у соціальних мережах та месенджерах фейкові документи від імені різних органів влади: КМУ, СБУ, Верховної Ради, обласних адміністрацій. У такий спосіб намагаються підірвати довіру до органів влади.

Фейк У Польщі випустили марку із Зеленським в образі Гітлера

У соціальних мережах поширюють нібито нову марку, яку випустили у Польщі. На ній зображений український президент Володимир Зеленський із вусами, схожими на вуса Адольфа Гітлера. Користувачі соцмереж запитують у коментарях чи можна надсилати листи з такими марками в Ізраїль. Проте, це — фейк.

У Польщі справді випустили марку із зображенням Володимира Зеленського. Однак це не офіційна марка, випущена Поштою Польщі. Як пише VoxCheck, випуск такої марки — ініціатива депутата Краківської міськради Лукаша Вантуха, а не Пошти Польщі. Кошти, отримані з продажу марки, планують передати на гуманітарну допомогу Україні. Видозмінене зображення цієї марки й поширюють у мережі.

Агітпроп неодноразово поширював фейки, що асоціюють Володимира Зеленського з Адольфом Гітлером. У такий спосіб просувають дезінформаційний наратив «українці — нацисти».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.