Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

08 Січня станом на 1049 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2617
Фейк
782
Маніпуляція
756
Меседж
543
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Спікерка ТрО ЗСУ Сара Ештон-Сірілло отримала позитивний тест на ВІЛ

У російському сегменті соцмережі Х (колишній твітер) поширюється інформація про те, що спікерка Територіальної оборони ЗСУ Сара Ештон-Сірілло нібито отримала позитивний тест на ВІЛ. Користувачі соцмережі посилаються буцімто на статтю видання Breitbart News, де зазначають, що Сара Ештон-Сірілло раніше перебувала під слідством через звинувачення в педофілії та зґвалтуванні військових ЗСУ. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту VoxCheck. Вони встановили, що статті про ВІЛ, на яку посилається агітпроп, немає на сайті, в соцмережах та у вебархіві видання Breitbart News. Ба більше, першоджерелом цієї публікації є російський телеграм-канал. Видання Breitbart News написало статтю про те, що спікерку відсторонили на час розслідування щодо її висловлювань на адресу російських пропагандистів. Отож агітпроп створив фотофейк на основі цієї публікації.

Ба більше, фактчекери не знайшли інформації про звинувачення посадовиці в педофілії та зґвалтуванні. А результати тестування на ВІЛ-інфекцію є конфіденційними, тож якби Сара Ештон-Сірілло справді отримала позитивний тест, то його результати не розголошувалися б.

У такий спосіб російський агітпроп намагається дискредитувати спікерку ТрО ЗСУ Сару Ештон-Сірілло, яка належить до спільноти ЛГБТК+. Російські пропагандисти підживлюють хибну інформацію про те, що особи ЛГБТК+ є головними носіями ВІЛу та СНІДу, педофілами та ґвалтівниками. Усе це є частиною російської кампанії з дискредитації спільноти ЛГБТК+ та України, яка нібито відійшла від традиційних цінностей. Раніше «Детектор медіа» публікував дослідження щодо російської ЛГБТ-дезінформації в соціальних мережах та пояснював, як російський агітпроп намагається використати тематику ЛГБТКІА в умовах війни проти України.

Викриття У фейсбуці розпочалася фішингова атака: щоб не заблокували акаунт нібито через порушення правил спільноти, треба перейти за посиланням

У соціальній мережі «Фейсбук» почалася фішингова атака адміністраторів груп. Їм приходить повідомлення, в якому йдеться, що нібито через серйозні порушення правил спільноти їхній акаунт заблокують протягом 24 годин. Щоб акаунт не заблокували, потрібно буцімто перейти за посиланням у повідомленні та оскаржити рішення.

Фахівці Центру протидії дезінформації дослідили цю схему та закликають не переходити за сумнівними посиланнями. У такий спосіб шахраї намагаються отримати доступ до вашого акаунту у фейсбуку та інформацію щодо банківських карток і особистих даних.

Ба більше, адміністрація фейсбуку не розсилає повідомлення такого штибу. Якщо вам написали подібне, надішліть скаргу та заблокуйте автора. Якщо ви стали жертвою шахраїв, зверніться в кіберполіцію.

Автор: Олександра Котенко,

Фейк Естонська рада надає українським дітям грошову допомогу в розмірі 250 доларів на зимовий одяг

В українському сегменті інстаграму поширюється відео з інформацією, що Естонська рада нібито виділяє грошову допомогу українським дітям на зимовий одяг у розмірі 250 доларів. «Сьогодні усім діткам України, яким не виповнилося 10 років, Естонська рада виділяє допомогу на зимовий одяг (...) Або можна вибрати бокс з одягом». Щоб її отримати, потрібно перейти за лінком та заповнити анкету. Це — неправда.

Кейс дослідили фактчекери проєкту «Брехунець». Сторінка, яка поширила відео в Інстаграмі, має більш ніж 20 тисяч підписників, а лінк, за яким нібито можна знайти анкету для заповнення, веде в телеграм-канал «Місто Кия», на який треба підписатися.

Ба більше, фактчекери перевірили офіційні інформаційні ресурси Естонської ради у справах біженців і встановили, що подібного повідомлення там немає. Отож інформацію про грошові допомоги від міжнародних організацій треба дізнаватися на офіційних сторінках організації в соцмережах або на офіційному сайті.

Маніпуляція Глава МЗС Естонії вважає, що українці — «дешевий спосіб боротьби з Росією»

Російські медіа, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що глава МЗС Естонії Маргус Цахкна нібито назвав українців «дешевим способом боротьби з Росією». Це він буцімто заявив під час зустрічі, яку організувала Атлантична рада. Це — маніпуляція.

Кейс дослідили фахівці зі StopFake. Глава МЗС Естонії не робив подібних заяв. У межах зустрічі, організованої Атлантичною радою, він сказав: «Замість військових конфліктів чи агресії між Росією та членами НАТО у нашому регіоні бореться Україна. І це найефективніший і найдешевший спосіб, якщо можна так грубо висловитися, позбутися бажання агресії з російського боку». Цю фразу агітпроп перекрутив, аби створити маніпуляцію.

Насправді міністр говорив про те, що українці борються за європейські цінності.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються дискредитувати західних партнерів та показати, що вони нібито знецінюють смерті українців у російсько-українській війні. Також це продовження наративу про те, нібито війну розв'язав Захід, а Росія «була змушена захищатися». Раніше ми спростовували фейк, буцімто Глава МЗС Дмитро Кулеба заявив, що Україна повинна брати участь у формуванні держбюджету США.

Меседж США надали Україні системи озброєння ATACMS, які вона використовує проти цивільних цілей

В анонімних телеграм-каналах, що транслюють прокремлівську риторику, поширюють інформацію про те, що українці нібито використовуватимуть системи озброєння ATACMS, які передали США, проти цивільних. «Підла рука США завжди пропагує смерть, оскільки ми знаємо, що ця зброя в руках українських нацистів буде використана проти цивільних цілей», — ідеться в повідомленні. Це — неправда.

Кейс дослідили фактчекери проєкту EUvsDiSiNFO. Немає жодних доказів, які підтверджують, що ця зброя буде використана проти цивільних цілей. Так само й немає доказів, що українці нападають на мирних жителів, на відміну від Росії, чиї злочини задокументували правозахисні організації та ООН.

Ба більше, у вересні 2023 року США запровадили так звану Політику щодо передачі звичайних озброєнь, мета якої — відстежити та запобігти загибелі цивільного населення від зброї, яку постачають Штати, зокрема й Україні.

У такий спосіб російські пропагандисти намагаються просувати наратив про те, що росіяни борються з нацизмом в Україні, а також демонізувати українських військових, мовляв, їм байдужий український народ. Раніше ми розповідали про меседж, що українські біженці в Європі демонструють свої «нацистські схильності».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.