Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

02 Травня станом на 798 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2115
Фейк
690
Маніпуляція
645
Меседж
432
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 25 липня

Бригада територіальної оборони Волині у повному складі "відмовляється воювати"; брехня про обстріл одеського порту; на Заході в українських біженців забирають дітей, які швидко їдять; "оновлено" перелік хвороб, з якими не беруть в армію та інші фейки за 25 липня.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк На обкладинці Charlie Hebdo Володимир Зеленський у вигляді собаки з відірваною рукою «Азовця»

Обкладинку карикатурного журналу, на якій Велика Британія «випльовує» Бориса Джонсона та Зеленський, використали анонімні телеграмканали для  численних маніпуляцій. Однак, такої обкладинки не існує.

Інформацію спростували фактчекери проєкту VoxCheck. На фейковій обкладинці журналу вказано, що номер виданий 9 липня 2022 року. На сайті Charlie Hebdo є архів усіх обкладинок журналу. Обкладинки з карикатурою, яку поширюють користувачі фейсбука, на цій сторінці немає. У розділі з малюнками, опублікованими у журналі, та на офіційному акаунті видання у твітері, також немає карикатури з Джонсоном та Зеленським. Невідомо, хто автор цієї карикатури, однак до журналу Сharlie Hebdo вона жодного  стосунку не має.

Карикатурні малюнки, які нібито опубліковані в іноземних журналах, російська пропаганда використовує для висміювання та знецінення партнерських відносин між Україною та іноземними державами.

Фейк У США розробили карту і план розподілу Росії

Про це повідомляють російські пропагандисти. Йдеться про те, що нібито Комісія по безпеці та співпраці в Європі (Гельсінська комісія США)  розробила проєкт під назвою «Деколонізація Росії: моральний та стратегічний імператив», який передбачає розподіл Росії на сімнадцять частин. Це — неправда.

Як пишуть фактчекери StopFake, на сайті Гельсінської комісії США справді можна знайти анонс заходу під назвою «Деколонізація Росії: моральний та стратегічний імператив». Але він не має жодного стосунку до розподілу Росії та карти, яку поширюють російські медіа. Під час дискусії обговорювали фундаментальні основи агресивної і жорстокої політики Росії, і як наслідок відпрацьовували ідеї що допоможуть стримати Росію та запровадити довгостроковий мир на євразійському континенті. Йшлося про російський імперіалізм та деколонізацію Росії у розумінні припинення відносин, у яких метрополія встановлює політичний контроль над іншою країною, використовує її економічний та природній потенціал у своїх цілях. Тобто припинення контролю Росії над іншими державами.

Щодо карти, то вона була створена у 2021 році користувачем під псевдо «Kaiyr» та знаходиться у вільному доступі в інтернеті.

Маніпуляція У Маріуполі масово відсвяткували День металурга

У соціальних мережах поширюють відео концерту в Маріуполі, на якому нібито містяни масово святкували та підспівували «а белий лебедь на пруду …» солісту російської групи «Лісоповал». Фото та відео «дуже масової» участі містян у концерті від «пресслужби» так званої ДНР поширили російські медіа та проросійські телеграмканали. Потім це відео поширили у фейсбуку. Це — маніпуляція.

Справді, в Україні 17 липня відзначають День працівників металургійної та гірничодобувної промисловості. Аналогічне свято у цей день відзначають також у Росії, Білорусі та Казахстані. Як пише НотаЄнота, окупанти до Дня металурга вирішили провести ряд заходів, серед яких концерт за участі спеціального гостя — Сергія Купріка. У коментарях до відео концерту українські користувачі пишуть «за кого наші хлопці воюють», «подивіться, а ми їх шкодували» тощо. Саме такого ефекту й прагнули окупанти — переконати українців у «зраді» маріупольців.

У Маріуполі раніше проживало понад 400 тисяч людей. Ймовірно, серед них були й ті, хто має проросійські погляди. Однак через воєнні дії загинули щонайменше 22 тисячі маріупольців. Окупанти примусово вивезли тисячі людей через так звані «фільтраційні табори» в Росію. Багато містян виїхали в безпечніші місця раніше. За інформацією радника міського голови Маріуполя Петра Андрющенка, досі з міста щодня виїжджає 50-100 людей. Тож інформація окупантів про те, що зараз населення міста 220 тисяч, — не відповідає дійсності. На відео «свята» не більше тисячі людей, але немає доказів, що це саме мешканці Маріуполя, а не спеціально привезені актори. З іншого ракурсу картинка людності заходу суттєво відрізняється. Захід малолюдний і в порівнянні з відео попередніх років. Ймовірно, частину людей зібрали, роздаючи продуктові набори, оскільки з продуктами у місті є проблеми. Також пропагандисти  залучили російських блогерів, які в коментарях розповідають про підтримку маріупольців мешканцями російських міст та розповідають про «мирне» життя в Маріуполі. 

Маніпуляція Росія допоможе українському народу позбутися абсолютно «антинародного та антиісторичного режиму»

Про таке заявив очільник російського МЗС Сергій Лавров. Мовляв, російський та український народи продовжать жити разом.

Відповідно до Конституції, Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою державою. Єдиним джерелом влади в Україні є народ. Користуючись своїми правами народ України обрав президентом Володимира Зеленського. Тож результати народного волевиявлення спростовують тезу про «антинародний режим» в Україні. Росія, як іноземна держава, взагалі не повинна втручатись у внутрішні процеси в Україні. Слова Лаврова «історичну єдність українського і російського народів» є одним із кліше російської пропаганди, побудованих на переписаній радянською владою історії та комуністичній  ідеології. 

За результатами соціологічного опитування  лише 2% українців добре ставляться до Росії, у той час як 92% – погано. Тож твердження Лаврова про подальше «спільне життя» українців та росіян не відповідає дійсності.

Викриття Від імені OSINT-компанії Molfar поширювали фейк про обстріли Києва

Неправдиву інформацію розповсюджували росіяни у формі копії друкованого документа під назвою «Термінове повідомлення щодо ймовірних ракетних ударів незабаром по території України». Це — підробка.  Як повідомляє компанія, «це фейк, вкид та просто невміла дискредитація з метою помститися Molfar за їх роботу для України».

Інформацію у фейковому документі подають «у стилі кабінетного наказу силової структури, де прийняття рішень залежить від печаток і підписів». Такий стиль формулювання текстів не властивий дослідникам Molfar. Фактчекери зазначають, що вони не володіють інсайдерською інформацією про ракетні обстріли й спрогнозувати маршрути польоту ракет на основі OSINT-аналітики неможливо. Також у фейковому документі використали лого пивоварні Molfar. Компанія закликає перевіряти інформацію та не вірити фейкам.  ‍Детальніше.

Маніпуляція ООН стверджує, що ракетним ударом по порту Одеси Росія технічно не порушила зернову угоду, підписану в Стамбулі

Про таке пишуть російські медіа з посиланням на статтю The New York Times з коментарем неназваного джерела. Мовляв, Росія не обіцяла не обстрілювати ті частини українських портів, які напряму не задіяні в експорті зерна. Це — неправда.

Таке повідомлення суперечить заяві генерального секретаря Антоніу Ґуттеріша, який беззастережно засудив обстріл Одеського порту. Міжнародна спільнота  також одноголосно вказала на порушення Росією своїх зобов’язань щодо безпечної роботи портової інфраструктури для експорту зернових. Як пише Радіо Свобода, в ООН запевнили, що неофіційний коментар «неназваного джерела» для The New York Times не відображає позицію ООН. Офіційними є слова Антоніу Гутерреша. Речник МЗС України Олег Ніколенко зазначив, що використання «неназваних джерел» є провокацією.

Фейк В Україні воювали два батальйони польської піхоти, їх знищили

Російські медіа поширюють інформацію про те, що нібито в Україну прибули два батальйони польської армії, їх відправили у Павлоград (Дніпропетровська область). У повідомленнях йдеться нібито ці польські батальйони на території України знищили. Утім, це неправда. 

Польські регулярні війська не беруть участі у війні Росії проти України. У коментарі польському виданню Konkret24 Генштаб Війська Польського спростував інформацію про участь польських батальйонів у війні на території України, назвавши такі повідомлення черговим фейком системної російської пропаганди. Поляки можуть воювати в Україні у складі Інтернаціонального легіону, він підпорядковується ЗСУ. Тому поляки чи будь-які військові з іноземним громадянством, які воюють в цьому легіоні, є українськими військовими. Детальніше.

Російська пропаганда систематично поширює повідомлення про іноземних найманців, які нібито воюють за Україну, є злочинцями, а тому Росія не використовуватиме норми Женевської конвенції щодо них.

Фейк В аеропортах Великої Британії плакати українською мовою закликають «не смітити й не ламати обладнання»

Про таке пишуть російські пропагандистські медіа та анонімні телеграмканали. Мовляв, британці починають «прозрівати» від того, який хаос українці влаштовують в аеропортах та запровадили штрафи в 5000 фунтів. У повідомленнях додають, що нібито для інформування спеціально встановили синьо-жовті плакати, щоб гарантовано привернути увагу українців. Це — фейк.

В аеропортах Великої Британії не проводять інформаційну кампанію для попередження українців про штрафи за порушення правил поведінки. Фактчекери StopFake перевірили ці «попереджувальні» плакати і виявили відео, де видно зовсім інший текст таких плакатів. Насправді на них трьома мовами українців  інформують про те, як пройти до пунктів допомоги в аеропорту. Текст на банері відредагований у фоторедакторі.

Британський уряд випустив спеціальний довідник для українських біженців. У ньому немає жодної інформації про спеціальні штрафи для українців у розмірі 5000 фунтів (близько 220 000 гривень) за порушення поведінки.

У такий спосіб російська пропаганда вкотре намагається дискредитувати українських біженців, звинуватити їх у невдячності до іноземних громадян, які допомагають.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.