Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

25 Листопада станом на 1005 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2546
Фейк
761
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Ракетний удар по порту в Одесі знищив об'єкт військової інфраструктури

Про це повідомляють російські медіа з посиланням на прессекретарку міністерства закордонних справ Росії Марію Захарову. Мовляв, ракети знищили склад протикорабельних ракет Harpoon, які надали США, вивели з ладу виробничі потужності підприємства з ремонту українських військових кораблів та військовий корабель. Це – неправда.

22 липня у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду, яка стосується розблокування портів та вивезення українського зерна. Дзеркальну угоду з Туреччиною та ООН підписала Росія. Всі сторони чітко взяли на себе зобов’язання на світовій арені щодо забезпечення безпечного руху українського зерна та супутніх продуктів на світові ринки.

Уже наступного дня, 23 липня, армія Росіїї вдарила чотирма ракетами «Калібр» по Одеському порту, де знаходилося зерно, призначене для експорту. Дві ракети збили силами протиповітряної оборони. Дві – влучили в об'єкти інфраструктури порту, а саме в насосну станцію. Ударною хвилею пошкодило будинки навколо порту. В саме сховище зерна влучання не було.

Генеральний секретар ООН Антоніу Гутерреш засудив удари російських військових по українському порту в Одесі.

Після ракетного удару міністр оборони Туреччини Хулусі Акар зазначив, що говорив  із російською стороною і там йому заявили, що нібито не причетні до ракетного удару і «досліджують питання».

Тим часом 23 липня анонімні телеграм-канали уже поширювали різні версії причин і наслідків атаки порту в Одесі: 1) якщо Росія не має ніякого відношення до удару, то може бути так, що Збройні сили України самі зарядити літаки авіаційними ракетами для провокації; 2) прилетіло по Заводській гавані, де є українські воєнні катери, а не зерно; 3) у порту стояла військова протиповітряна оборона України, і саме вона була ціллю, «тему зерна можна закрити».

Росія ще жодного разу не визнала свого злочину, однак щоразу вигадує фейки, чому масово б’є ракетами по Україні.

Фейк Українцям-донощикам, які «здають» своїх друзів, родичів чи знайомих, виплачують 100 доларів

Про це повідомляють прокремлівські ЗМІ з посиланням на російські силові структури. Нібито затриманих відправлять до так званих фільтраційних таборів для подальшої детальної перевірки СБУ. У свою чергу СБУ в Миколаєві шукатиме людей, які мають зв'язки з Росією і не лояльні до київського режиму. Це – неправда.

Насправді росіян стривожило те, що голова Миколаївської обласної військової адміністрації Віталій Кім звернувся до людей допомогти зберегти Миколаївщину від обстрілів і пообіцяв винагороду за інформацію про корегувальників вогню. Кім закликав надати відомості на осіб, які на вашу думку, корегують вогонь окупанта, військових Росії та допомагають їм. «Після детальної перевірки та підтвердження наданої інформації, ви отримаєте винагороду у розмірі 100$», – зазначив Віталій Кім.

СБУ справді працює над затриманням ворожих агентів, які коригують ракетні обстріли українських міст, а не просто чиїсь друзі, і їм загрожує до 15 років тюрми, а не так звані фільтраційні табори, які саме росіяни відкрили на тимчасово окупованій території України і де затримують українських громадян, які загрожують російському контролю над Україною.

Фейк Онлайн-навчання в українських школах буде платним

Такий фейк розповсюджують російські окупанти разом з колаборантами у Мелітополі Запорізької області. Нібито для отримання свідоцтва про освіту потрібно буде виїжджати на підконтрольну територію, щоб скласти іспити. Це – неправда.

«В Україні всім дітям гарантоване безоплатне навчання. А отримувати документи майбутні випускники вже будуть у вільному Мелітополі відповідно до Закону України «Про освіту»», — повідомляє Відділ освіти Мелітопольської міської ради.

Це повідомлення поширюють для того, щоб в тимчасово окупованих містах Запорізької області діти із першого вересня пішли у школи, де навчатимуться за російською програмою і братимуть участь у прокремлівських заходах. Уже наприкінці березня окупанти в Мелітополі примушували вчителів навчати дітей російською мовою.

Фейк «Під ранок» росіяни планують почати операцію з Білорусі

У телеграм-чаті «Шацькі теревені» поширили повідомлення про початок росіянами нападу з Білорусі «під ранок». Радять зібрати усе важливе і приготуватися, що не буле електрики та інтернету.

Повідомлення, які стосуються військової активності сусідньої Білорусі, частішають відтоді, як оголосили про початок військових навчань неподалік кордону Волинської та Рівненської областей.

Наразі немає ніяких фактів про напад із боку Білорусі. Такі повідомленні, найімовірніше, надсилають, аби посіяти паніку та дестабілізувати ситуацію, пишуть фактчекери видання «Район.Шацьк».

На фейковість повідомлення вказує декілька речей. Наприклад, «під ранок» – але немає точної дати, коли ж цей ранок.

Фейк На Заході в українських біженців забирають дітей, які швидко їдять

Таку інформацію з посиланням на «владу Запоріжжя» (сепаратиста Володимира Рогова) поширюють російські ЗМІ. Нібито дітей забирають, бо вони  не доїдають або швидко з’їдають порції,  за дуже сильну емоційну прихильність до батьків і за те, що мама голосно кричала на дитину. Наче найчастіше такі випадки зустрічаються у Німеччині.

У Запорізькій області з початку повномасштабної війни владу представляє обласна військова адміністрація, головою якої є Олександр Старух. Він не робив жодної заяви про вилучення дітей в біженців.

Володимир Рогов – сепаратист і колаборант, який оголосив себе так званим мером тимчасово окупованого Мелітополя. Національна поліція відкрила проти нього кримінальну справу. 21 липня Європейський Союз наклав на Рогова санкції.

Такі фейки поширюють для того, щоб матері з дітьми не наважувалися тікати від війни в західні країни, де насправді надають їм соціальну допомогу та сприяють адаптації дітей.  

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.