Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

01 Червня станом на 828 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2185
Фейк
695
Маніпуляція
652
Меседж
447
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк СБУ тотально прослуховує телефони по всій країні і моніторить соцмережі

У чатах Вайбер поширюють старий фейк про «тотальне прослуховування телефонів по всій країні» і «повний моніторинг соцмереж». Цього разу нібито про це повідомляє СБУ, пише Ситуаційний центр міста Дніпра.

Це старий фейк, який періодично поширюють, щонайменше, з 2017 року. Раніше його публікували лише російською мовою. 24 лютого 2022 року, у день повномасштабного нападу Росії на Україну, фейк про те, що з 25 лютого нібито будуть записувати телефонні дзвінки, а також повідомлення та дзвінки в Whatsapp, Twitter та Facebook, переклали українською і почали поширювати в українських соцмережах.

Такі фейки періодично спливають у соцмережах, щоб змусити людей панікувати, почуватися вразливими і незахищеними.

Меседж Росія завершить війну протягом місяця

Про це в інтерв’ю іноземним медіа заявив колишній полковник армії США Дуглас Макгрегор, відомий своєю проросійською позицією. За його словами, російська армія вже відпочила і готова завдати нищівного удару Україні.

Від початку повномасштабної війни в Україні Макгрегор розповідає про «непереможну армію Росії» та залякує світ «ядерною кнопкою Путіна». За його прогнозами, Росія мала захопити Україну ще у середині березня 2022 року.

Фейк Угорщина готується до захисту від насильства Києва і Брюсселя

Такі повідомлення поширюють у російських ЗМІ. Нібито «через те, що відбувається в Україні», Угорщина планує посилювати боєздатність армії і вводить енергетичний надзвичайний стан.

У посольстві Угорщини в Україні наголосили, що такі заяви є недостовірною інформацією.

«Будучи членом НАТО і сусідньою з Україною країною, Угорщина від самого початку зайняла чітку позицію: у співпраці з нашими союзниками ми надамо всю можливу гуманітарну допомогу Україні, але ми в жодному разі не хочемо ризикувати втягуватися у війну й ризикувати безпекою Угорщини. Ця позиція залишається незмінною, тому будь-який портал новин, що подає протилежне, говорить неправду. Міністр закордонних справ Угорщини не визначав жодного сценарію, за яким угорська армія перетнула б український кордон», – заявили в посольстві.

Російські ЗМІ активно поширюють фейки про територіальні претензії сусідів України: то Польща чи Білорусь готується захопити частину України, то, навпаки, сусідні країни працюють над «захистом» від українських військ.

Фейк Бригада територіальної оборони Волині у повному складі відмовляється воювати

Таку інформацію поширили російські видання з посиланням на міністерство оборони Росії. Начебто після відмови брати участь у бойових діях бригаду роззброїли, а самих бійців арештували. Це – неправда.

100-та окрема бригада територіальної оборони України у Волинській області спростувала фейк російської пропаганди на своїй офіційній сторінці у фейсбуку: «Особовий склад нашої бригади територіальної оборони Волині, як і раніше повністю контролює ситуацію у зоні своєї відповідальності вздовж кордону республіки Білорусь за підтримки інших складових сил оборони нашого краю.

Командування бригади вкотре просить довіряти тільки офіційній та не розповсюджувати неперевірену, фейкову інформацію».

Російські пропагандисти не вперше поширюють подібну дезінформацію, мета якої похитнути бойовий дух українських воїнів і мешканців Волинської області.

Маніпуляція Європол зафіксував випадки контрабанди зброї з України до європейських країн

Про це виданню Spiegel сказав речник Європейського поліцейського управління (Європол) Яп Оп Ген Оорт. Його коментар поширили німецькі, українські, російські та інші ЗМІ. За словами речника, розслідувачі з країн ЄС виявили «ознаки торгівлі важким військовим озброєнням» на чорному ринку і що є «ризик, що зброя потрапить до рук організованих злочинців чи терористів». Його заява викликала значний резонанс.

Через кілька годин після інформаційного «вкиду» в Європолі уточнили, що говорили про потенційну загрозу, а не конкретні випадки. «Європол тісно співпрацює з українськими посадовцями, щоб зменшити загрозу продажу зброї в Європейський Союз. Ми цілком довіряємо їм, оскільки вони впроваджують нові заходи для моніторингу та відстеження цієї вогнепальної зброї», – йдеться в заяві Європолу.

За словами заступниці міністра внутрішніх справ Мері Акопян, інформація щодо потенційних ризиків контрабанди зброї з України на тлі війни може бути фактом недоброчесності чи непрофесійності медіа або свідомою акцією російських спецслужб.

Радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк заявив, що далекобійна зброя, яку Україні надали західні партнери, зокрема РСЗВ HIMARS, завдає російським збройним формуванням тяжких втрат, через що Росія докладає зусиль для зриву постачань, поширюючи фейки про нібито контрабанду озброєнь з боку України. Уся зброя в Україні контролюється, а партнери отримують інформацію на всіх етапах.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.