Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Листопада станом на 1003 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Україна нібито воює виключно в інтересах США

Пропагандисти цитують міністра оборони Росії Сергія Шойгу, який на засіданні колегії оборони РФ заявив, нібито українські військові воюють в інтересах війни між США та Росією. Мовляв, за час повномасштабного вторгнення загинуло майже пів мільйона військових Збройних сил України. Він також наголосив на тому, що під час контрнаступу українські військові нібито не змогли  досягти тих цілей, які перед ними поставили «натівські інструктори», і в такий спосіб змогли розвіяти міф про перевагу західного озброєння. Втім це — неправда.

Наразі ми не маємо точно відомої цифри загиблих, поранених та безвісті зниклих бійців ЗСУ за весь час повномасштабного вторгнення. Але 25 лютого цього року Президент України Володимир Зеленський під час великої пресконференції за підсумками форуму «Україна. Рік 2024»  дав відповідь на це запитання. За його словами,  «загинула у цій війні 31 тисяча українських військових», не враховуючи бійців добровольчих батальйонів та безвісті зниклих. Але ми бачимо, що ця цифра є істотно меншою, ніж заявляє Міноборони РФ.

Російська пропаганда просуває наратив про війну України в інтересах США вже доволі давно для того, щоб знівелювати той факт, що Україна захищає власну територію, інтереси та культурну спадщину. Твердження щодо невдач у контрнаступі та розвіяння «міфу» про перевагу західного озброєння не відображає повної картини. Українські сили здійснили успішні оборонні дії, відбиваючи атаки та завдаючи значних втрат противнику. Наприклад, влітку 2022 року було досягнуто угоди з Росією про «безпечний коридор» у Чорному морі через посередництво ООН і Туреччини. Проте ця угода тривала лише рік, після чого Росія погрожувала атакувати українські порти. Україна  13 вересня 2023 року відповіла атаками морськими дронами та ракетами, що змусило Росію зменшити свої амбіції в Чорноморському регіоні. 

Також «найбільша танкова битва», за словами The New York Times, яку виграла українська сторона, відбулась 2 березня 2023 року і доводить зворотнє від тверджень Шойгу. Російська армія розпочала потужні наступальні операції після поразок на Харківщині й Херсонщині. Незважаючи на успішні дії біля Бахмуту та Соледару, вони зазнали поразки під Вугледаром через ефективний опір українських військ. Бійці ЗСУ вразили декілька танкових колон, що йшли на Вугледар, і надалі завдали російським військам значних втрат. 

Заяви Шойгу щодо контрнаступу і втрат Збройних сил України виглядають як спроба перекрутити обставини та переконати громадськість у своїй перевазі на полі бою, незважаючи на такого могутнього «супротивника», як НАТО.

Викриття Інформаційна кампанія Росії, направлена на максимальну дискредитацію військової допомоги США

У Центрі протидії дезінформації при РНБО зафіксували нову інформкампанію російських пропагандистів щодо дискредитації схвалення Конгресом США законопроєкту про виділення Україні майже 61 млрд доларів допомоги. 

Згідно з Центром, ключовий наратив кремлівської пропаганди звучить так: «Допомога США ніяк не вплине на ситуацію на полі бою».

Також Росія просуває такі меседжі:

  • «Допомога тільки затягне війну та призведе до збільшення жертв серед українців»;
  • «Більшість коштів залишиться у США. Американці збагачуються за рахунок життів українців»;
  • «Виділена допомога буде останньою, яку отримає Україна»;
  • «США надали допомогу за умови жорсткої мобілізації в Україні»;
  • «Зараз, після рішення про допомогу Україні, найкращий час для переговорів про перемир’я» тощо.

Фейк Українські АЕС нібито можуть працювати лише на російському паливі

Ворожі ресурси поширюють наратив, нібито на європейців чекає ядерна катастрофа на їхніх же атомних станціях. Пропагандисти апелюють до того, що ЄС може зіткнутися з непередбачуваними наслідками, порівнюючи досвід України, яка відмовилася від російського ядерного палива на користь американського. Втім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці StopFake. Вони наголошують, що в Україні та низці країн атомні станції справді були побудовані за часів панування радянської влади та розраховані виключно на російське паливо. Проте з часом Україна розпочала диверсифікацію своїх постачань, переходячи на американське паливо та запускаючи власне виробництво ядерного палива з українського урану. Так, «Енергоатом» і Westinghouse у 2020 році підписали контракт, у якому йшлося про довгострокове партнерство. А саме про постачання ядерного палива для реакторів ВВЕР-440 Рівненської атомної електростанції. Як наслідок, уже починаючи з 2020 року Україна не здійснювала жодної закупівлі російського палива. У вересні 2023 року паливо, виготовлене Westinghouse за участі наших фахівців, було успішно завантажено в український реактор. Навіть до початку повномасштабного вторгнення бюджет Росії вже втратив прибуток від постачання палива, оскільки ми вже використовували американське паливо на наших АЕС.

Цей крок дав Україні змогу звільнитися від залежності від російського палива і стати потенційним постачальником для інших країн Європи, а саме Чехії, Словаччини, Фінляндії, Болгарії, які також цікавляться диверсифікацією своїх джерел енергії.

Незважаючи на це, російські медіа продовжують поширювати фейки щодо ядерної безпеки України та інших країн. Оскільки державна корпорація з атомної енергії «Росатом» потрапила в санкційні списки, Росія почала втрачати конкурентні позиції на ринку енергоносіїв. Тому пропагандисти намагаються вплинути на західну аудиторію, послаблюючи її довіру до західних технологій. 

Фейк Euronews нібито повідомив про українську шахрайку в Польщі, яка відкрила салон краси з комарами, що висмоктують жир

Пропагандисти поширюють у соцмережах відеоролик з символікою європейського інформаційного телеканалу Euronews, у якому заявляється, що біженка з України нібито створила в Польщі салон краси з комарами, укус яких мав позбавити її клієнтів від целюліту. У відеоролику повідомляється, що після того, як один з пацієнтів потрапив до лікарні Гданська з алергією, польська поліція нібито затримала за шахрайство Катерину Іванченко — жінку, яка, за свідченнями пропагандистів, організувала цей бізнес. «На звичайних комарах, які, як вважалося, відсмоктують жир, українка заробила 1 мільйон злотих», — зазначається в публікаціях. Насправді ця інформація не відповідає дійсності.

На це звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з'ясували, що розповсюджуване в мережі відео імітує дизайн відеороликів Euronews — зокрема, в правому верхньому куті відео можна помітити логотип компанії. Однак ні на офіційному вебсайті, ні в соціальних мережах медіакомпанії немає подібного сюжету. На те, що ця історія є повністю вигаданою, вказує і той факт, що жодне з польських медіа також не повідомляло про подібні випадки шахрайства з боку українки.

Для створення фейкового відео зловмисники використали відеофрагменти з безкоштовних стокових відео. Для ілюстрації вигаданого затримання власниці салону краси був узятий відеофрагмент затримання підозрюваної у підпалі торгового центру в Гданську. Цей випадок стався в липні 2020 року і не має жодного стосунку до описаного у фейковому ролику інциденту.

Мета цього фейку — дискредитувати біженців з України в очах поляків. «Детектор медіа» неодноразово спростовував й інші російські фейки щодо українських біженців.

Фейк В Україні жінки нібито вчаться робити накладні животи, щоб уникнути мобілізації

«Українки активно готуються ухилятись від мобілізації», — з таким заголовком пропагандисти масово поширюють у соцмережах відеоролик, на якому жінка накладає штучний живіт для імітації вагітності. «Ці лайфхаки вже користуються великою популярністю. Все зроблено як слід — чоловіки в перуках, а жінки зі штучними животами», — пишуть користувачі, які поширюють цей відеоролик. Утім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з'ясували, що незважаючи на написи українською мовою «pov: почула про мобілізацію жінок» та «Записуйте, дівчатка!», цей відеоролик поширюється виключно проросійськими групами та Z-каналами в телеграмі. Немає жодних доказів, що це відео популярне серед українок.

Журналістам StopFake вдалося дослідити, що це відео вперше з'явилося в мережі ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, у червні 2021 року, на ютуб-каналі «Надія Коробейникова». На ньому, очевидно, відсутні написи «pov: почула про мобілізацію жінок» та «Записуйте, дівчатка!». В описі до оригінального відео зазначається, що цей відеоролик є короткою інструкцією, як «власноруч» зробити штучний живіт для імітації вагітності. За зазначеним в описі номером телефону журналістам StopFake вдалося знайти більш докладну інформацію про цей профіль на ютубі.

Цей номер телефону також зазначений у контактах сторінки на фейсбуку, яку використовують для промозамовлення штучних животів для імітації вагітності. Переглянувши їхні публікації, журналістам не вдалося знайти жодної, яка рекламувала б штучні животи як засіб ухиляння від мобілізації. На сайті, зазначеному в описі сторінки, йдеться, що штучні животи для імітації вагітності підійдуть для магазинів одягу, тематичних фото- та відеозйомок, для пар, які звертаються по допомогою із сурогатного материнства або вирішили всиновити дитину.

Повідомлення про те, що українки вчаться робити штучні животи для «ухиляння від мобілізації», не є реалістичними. Справа в тому, що в Україні жінки можуть мобілізуватися лише добровільно. Президент України Володимир Зеленський заявив на підсумковій пресконференції у грудні 2023 року, що мобілізації жінок в країні під час воєнного стану не буде. Зараз військовий облік поширюється лише на тих жінок, які здобули освіту за медичними та фармацевтичними спеціальностями, але й вони можуть служити лише за власним бажанням.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб дискредитувати мобілізацію в Україні та викликати паніку серед місцевого населення. «Детектор медіа» неодноразово спростовував інші російські вигадки про мобілізацію в Україні.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.