Spilnota Detector Media
Русскій фейк, іді на***!

Фейк В Україні жінки нібито вчаться робити накладні животи, щоб уникнути мобілізації

«Українки активно готуються ухилятись від мобілізації», — з таким заголовком пропагандисти масово поширюють у соцмережах відеоролик, на якому жінка накладає штучний живіт для імітації вагітності. «Ці лайфхаки вже користуються великою популярністю. Все зроблено як слід — чоловіки в перуках, а жінки зі штучними животами», — пишуть користувачі, які поширюють цей відеоролик. Утім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з'ясували, що незважаючи на написи українською мовою «pov: почула про мобілізацію жінок» та «Записуйте, дівчатка!», цей відеоролик поширюється виключно проросійськими групами та Z-каналами в телеграмі. Немає жодних доказів, що це відео популярне серед українок.

Журналістам StopFake вдалося дослідити, що це відео вперше з'явилося в мережі ще до повномасштабного вторгнення Росії в Україну, у червні 2021 року, на ютуб-каналі «Надія Коробейникова». На ньому, очевидно, відсутні написи «pov: почула про мобілізацію жінок» та «Записуйте, дівчатка!». В описі до оригінального відео зазначається, що цей відеоролик є короткою інструкцією, як «власноруч» зробити штучний живіт для імітації вагітності. За зазначеним в описі номером телефону журналістам StopFake вдалося знайти більш докладну інформацію про цей профіль на ютубі.

Цей номер телефону також зазначений у контактах сторінки на фейсбуку, яку використовують для промозамовлення штучних животів для імітації вагітності. Переглянувши їхні публікації, журналістам не вдалося знайти жодної, яка рекламувала б штучні животи як засіб ухиляння від мобілізації. На сайті, зазначеному в описі сторінки, йдеться, що штучні животи для імітації вагітності підійдуть для магазинів одягу, тематичних фото- та відеозйомок, для пар, які звертаються по допомогою із сурогатного материнства або вирішили всиновити дитину.

Повідомлення про те, що українки вчаться робити штучні животи для «ухиляння від мобілізації», не є реалістичними. Справа в тому, що в Україні жінки можуть мобілізуватися лише добровільно. Президент України Володимир Зеленський заявив на підсумковій пресконференції у грудні 2023 року, що мобілізації жінок в країні під час воєнного стану не буде. Зараз військовий облік поширюється лише на тих жінок, які здобули освіту за медичними та фармацевтичними спеціальностями, але й вони можуть служити лише за власним бажанням.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб дискредитувати мобілізацію в Україні та викликати паніку серед місцевого населення. «Детектор медіа» неодноразово спростовував інші російські вигадки про мобілізацію в Україні.

Із перших днів повномасштабного вторгнення експерти «Детектора медіа» щодня протистоять російській дезінформації. Ми спростовуємо фейкові новини, деконструюємо російські наративи та меседжі. І гартуємо медіаграмотність читачів.

Наша команда закликає долучитися до Спільноти «Детектора медіа», щоб разом боротися з російською пропагандою.

Долучитись