Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

04 Травня станом на 800 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2122
Фейк
691
Маніпуляція
645
Меседж
433
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк У Слов'янську нібито ліквідували французьких найманців

Пропагандистські телеграм-канали пишуть, що російські війська завдали удару по місцю дислокації українських артилеристів і, ймовірно, там були французи, які привезли для ЗСУ установки CAESAR.

Проте ця інформація є фейковою, пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. Такі заяви російських пропагандистів — це спроба виправдати терористичний удар по Слов'янську 15 квітня 2024 року. Тоді росіяни обстріляли місто ракетою-бомбою «Гром-Е1», пошкодили два багатоквартирні будинки, заклад освіти й будівлю банку.

Схожим чином кремлівська пропаганда виправдовувала удар 16 січня 2024 року по Харкову. Тоді розслідувачі проєкту All Eyes on Wagner зазначали, що новину поширювали на тлі повідомлень про надання українцям французьких ракет. «Франція не має найманців ні в Україні, ні деінде», — такою була відповідь французького МЗС на закиди зі сторони Росії, пише видання Reuters. Ми також спростовували цю інформацію.

Риторика агітпропу про «іноземних найманців» в Україні має на меті демонізувати Захід в очах населення Росії, а також зобразити Росію в образі жертви цієї війни, зокрема.

• Читайте також: Росіяни знайшли підтвердження перебування «іноземних найманців» в Україні — військовий квиток полеглого американського бійця

Меседж У США нібито з’явилися сумніви щодо легітимності Зеленського через скасування виборів

У мережі поширюють скриншот нібито статті Politico, в якій ідеться, що в кулуарах Білого дому починають сумніватися в легітимності Президента України Володимира Зеленського. Причина цього — скасування президентських виборів. «У країні відсутні базові демократичні процедури», — нібито такі фрази невдоволення лунають у приватних розмовах американських чиновників.

Скриншот VoxCheck

Однак це неправда. На жодній зі сторінок Politico в соціальних мережах та на сайті медіа не публікували подібної статті. Один і той самий скриншот поширюють лише російські та проросійські ресурси. Про це пишуть фахівці з проєкту VoxCheck

Наразі в Україні введений воєнний стан, тому відповідно до статті 19 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» вибори проводити заборонено. Це означає, що на час дії воєнного стану Президент України залишиться на посаді на законних підставах, а чергові вибори проведуть після скасування дії воєнного стану. 

Проблемою у проведенні виборів в Україні є й безпека громадян. Адже частина території країни тимчасово окупована, деякі міста перебувають у межах досяжності ворожої артилерії, а вся країна загалом — під загрозою ракетних атак. Крім того, у воєнний час витрати на проведення виборів є невиправданими, адже Україна бореться за своє існування і кошти на проведення голосування можна спрямувати на закупівлю військового обладнання.

Зрештою, Зеленський не втратив своєї легітимності після скасування виборів. Попри падіння рейтингів, чинний президент зберігає відносно високий рівень підтримки. Дані Київського міжнародного інституту соціології (КМІС) свідчать, що станом на лютий 2024 року довіра до Зеленського становила 64%. Перед повномасштабним вторгненням Росії йому довіряли 37% громадян, а відразу після 24 лютого 2022 року рівень збільшився до 90%. Також дослідження КМІС показує, що в лютому 2024 року 69% українців підтримувало думку, що Зеленський має працювати на посаді президента до завершення воєнного стану. 

Раніше ми спростовували інформацію, що в Києві нібито зʼявилися «плакати з простроченим Зеленським».

Викриття Російські телеграм-канали поширюють фейковий допис від імені Центру протидії дезінформації

Російські пропагандисти від імені заступниці керівника Центру протидії дезінформації при РНБО Аліни Бондарчук стверджують, що в рамках флешмобу «Ухилянт» використовуються українські військові, що перебувають у російському полоні. 

Насправді Аліна Бондарчук не робила відповідної заяви. Про це пишуть у самому ЦПД. На її офіційній сторінці у фейсбуці, звідки нібито й було взято допис, немає інформації з подібним вмістом. Крім того, на офіційному профілі заступниці керівника Центру інша назва та інше фото. 

Скриншот Центру протидії дезінформації

Подібні фейки поширюються в рамках масштабної інформаційної кампанії Росії під назвою «Ухилянт» з метою дискредитувати роботу Центру, який, зокрема, протидіє цій інформкампанії. Дискредитація мобілізації, сіяння розбрату в українському суспільстві, підрив здатності України оборонятися ― основні цілі цієї ІПСО.

• Читайте також: Флешмоб «Ухилянт» ― Росія запустила нову масштабну інформаційну кампанію

Фейк Військовослужбовці ЗСУ нібито побили літнього чоловіка через його небажання залишати власну домівку

Російські ресурси поширюють інформацію, буцімто в селищі Козача Лопань Харківської області офіцери 121-го батальйону 113 ОБрТрО побили чоловіка похилого віку. Сталося це нібито через те, що він відмовився покидати свій дім. Унаслідок побиття в чоловіка буцімто зламано ногу. 

Насправді ця інформація не відповідає дійсності, пишуть у Центрі протидії дезінформації при РНБО. Це черговий фейк росіян, за основу якого вони взяли світлину з офіційної сторінки у фейсбуці 113 ОБрТрО. У дійсності ж військові 121-го окремого батальйону Сил ТрО ЗСУ евакуювали літнього чоловіка з його зруйнованої росіянами домівки. 

Поширюючи дезінформацію такого роду, пропагандисти намагаються дискредитувати ЗСУ й посіяти недовіру до них з боку народу України. Крім того, у такий спосіб агітпроп також прагне схилити до думки, що, можливо, чоловік літнього віку не хотів виїжджати, адже чекав на «визволення» росіянами. Раніше ми спростовували інформацію, що українські військові нібито планують захопити Верховну Раду України.

Фейк Кирило Буданов нібито потрапив у полон

Прокремлівські пропагандисти поширюють інформацію, буцімто очільник ГУР Кирило Буданов був узятий в полон російськими військовими. До того повідомлялося, що після масштабного ракетного удару по позиціях ЗСУ нібито було ліквідовано «одну з важливих українських фігур». 

Насправді ця інформація не відповідає дійсності, пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. Для створення фейку пропагандисти використали технологію дипфейку з обличчям Буданова. 

До речі, на форумі Kyiv Stratcom Forum 2024 глава ГУР заявив: найабсурдніший російський фейк був про те, що його минулого року вбили. Крім того, пропагандисти вже «брали у полон Буданова» – цей фейк вони поширювали ще в жовтні 2023 року.

• Читайте також: Буданова поранено і його замінили двійником

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.