Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Листопада станом на 1003 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк ЗСУ нібито перешкоджають евакуації цивільних із Часового Яру

Пропагандисти стверджують, що Сили оборони України заважають евакуації цивільного населення з міста Часів Яр у Донецькій області. Російські медіа, посилаючись на росіянина Ігоря Кімаковського, стверджують, що ЗСУ нібито використовують людей як живий щит для зупинки російського наступу. Втім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з'ясували, що Часів Яр у Донецькій області не став винятком для російської пропаганди. Окупанти систематично знищують місто, обстрілюючи кожен метр населеного пункту. Добровільна евакуація цивільного населення там розпочалася ще у 2022 році, у серпні 2022-го евакуація жителів Донеччини стала обов'язковою, а до березня 2023 року українські військові евакуювали з міста всіх дітей.

На квітень 2024 року в Часовому Яру залишилося близько 700 людей — до початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в місті проживало 16 тисяч людей. Тому говорити в таких умовах про перешкоджання з боку українських військових процесу порятунку людей — це цинічний фейк російської пропаганди. За даними начальника міської військової адміністрації Часового Яру Сергія Чауса, з цими людьми щоденно проводиться роз'яснювальна робота, проте основним аргументом для евакуації стає лише руйнування житла.

«У останні тижні ми фактично бачили невелике посилення евакуації. Щодня не змінювалася кількість: один-два, максимум три людини, але фактично кожен день люди від'їжджали... Може настати та хвилина, коли ми просто фізично не зможемо цього зробити. Ми це говоримо відкрито, попереджаємо людей», — підкреслив Чаус в інтерв'ю «Радіо Свобода» 15 квітня 2024 року.

Будь-яка евакуація проводиться в тісному співробітництві українських військових, волонтерів з правозахисниками та міжнародними організаціями, наприклад, людей з Донеччини евакуювали під егідою USAID. Весь процес евакуації відбувається відкрито і під наглядом українських та іноземних спостерігачів. Людей транспортують організованими колонами, евакуйованим сім'ям надаються безкоштовне житло в більш безпечних регіонах України, соціальні гарантії, гуманітарна допомога та психологічна підтримка.

Окремо варто відзначити, що Кімаковський, якого агітпроп використовує для створення антиукраїнських фейків, не може бути достовірним джерелом інформації — російський громадянин обіймає фіктивну «посаду» в неіснуючому «органі управління» тимчасово окупованих частин Донецької області України. У 2015 році Служба безпеки України звинуватила громадянина країни-агресора у шпигунстві на користь Росії. За даними українських спецслужб, Кімаковський — агент ФСБ Росії, який збирав інформацію про передислокацію українських військових у Донецькій області. Росіянина також звинуватили у втручанні в територіальну цілісність України. У 2019 році агента ФСБ обміняли на українських політв'язнів, серед яких опинилися Олег Сенцов, Олександр Кольченко, Станіслав Клих, Роман Сущенко, Володимир Балух, а також ряд інших незаконно затриманих громадян України, включаючи моряків, викрадених Росією в Керченській протоці в листопаді 2018 року.

Пропагандисти поширюють ще один фейк про українських військових з метою дискредитації Збройних сил України. Агітпроп систематично розповсюджує дезінформацію про евакуацію цивільного населення з передових українських населених пунктів, традиційно замовчуючи про першопричину ускладненої ситуації — російську агресію проти України, щоденні обстріли, вбивства мирного населення, руйнування критичної інфраструктури населених пунктів.

Фейк Загиблому українському військовому було нібито лише 16 років

Проросійські джерела поширюють інформацію про загибель військового з Конотопа, Бойка Дмитра Олександровича. Пропагандисти стверджують, що хлопцеві нібито було лише 16 років, і в підтвердження цього наводять скриншот з невідомої бази особистих даних громадян України. У публікаціях звинувачують українських військових у приховуванні справжнього віку юнака, оскільки в некрологах зазначена зовсім інша дата народження — 28.07.2005. Утім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з'ясували, що насправді загиблому воїну було 18 років, як повідомляли місцеві медіа. Це підтвердив Конотопський ліцей №9, який закінчував боєць. За словами керівництва ліцею, дата народження хлопця — справді 28.07.2005, і він закінчив школу (повні 11 класів) ще два роки тому. Однак у Конотопі дійсно живе ще один Бойко Дмитро Олександрович, народжений 16.02.2008 року. Хлопець грає у футбол в ДЮСШ міста Конотопа. На одному з записів футбольного матчу між командами Конотопа та Шостки він забиває третій гол, і можна переконатися, що хлопець виглядає зовсім інакше, ніж загиблий військовий. Отже, ще одне повідомлення про службу неповнолітніх у українській армії виявилося фейком.

Ця новина вписується в кремлівський наратив про дітей та підлітків у ЗСУ, щоб зірвати процес мобілізації в Україні. «Детектор медіа» вже спростовував інші російські вигадки на цю тему.

Фейк В Україні нібито хочуть мобілізувати росіян і білорусів зі статусом політичних біженців

Пропагандисти почали поширювати в соцмережах та медіа інформацію про те, що в Україні нібито мають намір мобілізувати росіян і білорусів, які перебувають тут зі статусом політичних біженців. У таких «новинах» прикріплюють фальшивий «документ», у якому, як вони стверджують, Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський звертається до міністра оборони України Рустема Умєрова з відповідною ініціативою. «У ньому говориться, що українське командування ініціювало заклик громадян РФ і Білорусі, які мають статус політичних біженців, на службу у спецпідрозділі, сформованому з іноземців», — пишуть пропагандисти. Цей «документ» нібито підписаний особисто Головнокомандувачем Олександром Сирським. Втім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з'ясували, що попри те, що ні російські медіа, ні користувачі соцмереж не надають жодної додаткової інформації про те, хто опублікував «документ», російська пропаганда почала обговорювати його з різними «експертами» у пропагандистських передачах.

StopFake звернувся з інформаційним запитом до Управління зв'язків з громадськістю Збройних сил України. Фактчекери запитали, чи існують насправді така ініціатива і такий документ. Їм відповіли, що ця інформація не відповідає дійсності.

Крім того, факт підробки «документа» підтверджується наявністю низки грубих помилок, які, ймовірно, були допущені людиною, що не володіє українською мовою. Наприклад, пропаганда вживає слово «клопочимо» в реченні, де слід було написати «закликаємо». Ймовірно, пропагандисти неправильно переклали російське слово «хлопочем» (старатися надати допомогу комусь), використання якого в документі російською мовою було б більш відповідним. Ще один приклад — зі словосполученням «питання заклику іноземців». Слово «заклик» (звати, запрошувати) неправильно використане в контексті звернення «про мобілізацію». Пропаганді слід було написати «питання призову (мобілізації) іноземців».

Вони поширюють подібні маніпуляції, щоб зірвати процес мобілізації в Україні. «Детектор медіа» спростовував й інші вигадки російської пропаганди щодо цього питання.

Маніпуляція Енергетику в Україні нібито захищали лише мішками з піском за два мільярди гривень

Пропагандисти в російських медіа кажуть, що енергетику в Україні «захищали мішками з піском на 2 млрд гривень», і нібито саме через це Трипільська теплоелектростанція (ТЕС) у Київській області була зруйнована. Мовляв, корупція та відсутність бажання справді захистити енергетичну інфраструктуру країни стали причиною знищення українських ТЕС, а не цілеспрямовані ракетні обстріли російської армії. Втім це — маніпуляція.

На неї звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони нагадують, що в ніч на 11 квітня війська РФ повністю знищили Трипільську ТЕС у Київській області, про що повідомив голова наглядової ради ПАТ «Центренерго» Андрій Гота в коментарі для «Інтерфакс-Україна». У «Центренерго» додали, що Трипільська ТЕС була найбільшим постачальником електроенергії в Київську, Черкаську та Житомирську області.

Після знищення ТЕС у соцмережах почала поширюватися інформація про те, що минулого року в ПАТ «Центренерго» стверджували, що Трипільська станція на 100% обладнана фізичним захистом від обстрілів і на це були виділені гроші з бюджету (ідеться про 9,7 млрд гривень — зауваження ред.). На підставі цього російський пропагандист почав писати, що цим захистом стали «мішки з піском» вартістю 2 млрд гривень.

На цю інформацію відреагували в ПАТ «Центренерго» і пояснили, що Трипільська ТЕС не отримувала з держбюджету 9,7 млрд гривень для будівництва захисту від дронів та ракет, і що ця сума була виділена Кабміном для захисту всієї критичної інфраструктури паливно-енергетичного сектора країни, а не лише окремо для Трипільської станції. Крім того, в «Центренерго» додали, що компанія власними зусиллями забезпечила фізичний захист станції на 100%, але цей захист здатний захистити лише від осколкових уражень, а не від прямих влучань ракет.

Те ж саме заявив і глава Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури Мустафа Найєм, пояснивши, що Трипільська ТЕС — дуже великий об'єкт, й убезпечити його повністю лише захисними інженерними спорудами без застосування відповідних засобів ППО неможливо.

Пізніше Президент України Володимир Зеленський в інтерв'ю американському медіа PBS повідомив, що Трипільська ТЕС була знищена росіянами, тому що в Україні не залишилося ракет для її захисту. Коментуючи проблеми з наданням зброї союзниками, Зеленський навів приклад ситуації з ТЕС: «Я вам приведу один приклад, дуже простий: на Трипільську станцію, від неї залежить світло в Київському регіоні, летіли 11 ракет. Перші сім ми знищили, чотири знищили Трипіль. Чому? Тому що було ракет нуль. У нас закінчилися всі ракети, які захищали Трипіль».

В «Центренерго» також додають, що наразі відновлення ТЕС без надання Україні систем ППО є «напрочуд марним». Про це заявив голова наглядової ради ПАТ «Центренерго» Андрій Гота в ефірі Української служби «Голосу Америки».

Такі заяви — ще один приклад маніпуляцій російської пропаганди, спрямованих на поширення наративів про масову корупцію в Україні з метою дискредитації зусиль убезпечити свої об'єкти критичної інфраструктури. При цьому російська пропаганда упускає той факт, що це саме армія РФ скоює воєнні злочини, обстрілюючи енергетичну інфраструктуру України і завдаючи значної шкоди мирному населенню.

Фейк Українці нібито готові жити навіть «поруч з Чорнобилем», щоб сховатись від ТЦК

Пропагандисти поширюють у соціальних мережах та російських пабліках інформацію про те, що українці нібито готові жити навіть у Чорнобильській зоні лише для того, щоб урятувати своє життя. «Підприємливі українці стали робити мінімальний ремонт і продавати "безпечні будинки поблизу Прип'яті". Серед головних плюсів — відсутність ТЦК. Ціна задоволення — 6500 доларів», — повідомляють користувачі соцмереж, поширюючи у своїх публікаціях відео з оголошенням про «продаж будинку біля Прип'яті». Чоловічий голос у відео розповідає про ділянку та будинок, виставлені на продаж, а на самому відеоряді є написи «Безпечний будинок поблизу Прип'яті», «Відсутність ТЦК», «Є ремонт, чисто, затишно, пічне опалення». Утім це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони з'ясували, що насправді це оголошення про продаж будинку в селі Краснянка Вінницької області, і воно не має жодного стосунку ані до Чорнобильської зони відчуження, ані до спроб потенційних покупців уникнути мобілізації в Україні.

Справжнє відео, що поширюється в соцмережах та російських медіа, вони знайшли на українському ютуб-каналі «Переїхати в село легко». Канал був створений у грудні 2022 року та присвячений оглядам приватних будинків у сільській місцевості, що виставлені на продаж. Згадане відео міститься в розділі YouTube Shorts каналу і на сьогодні набрало понад 19 тисяч переглядів.

Цікаво, що як голос ведучого за кадром, так і фонова музика, і детальна інформація про нерухомість, і фотографії будинку та подвір'я повністю збігаються з фейковим оголошенням про «продаж будинку біля Чорнобиля». Отже, йдеться про одне й те саме оголошення. Однак на початку оригінального відео голос за кадром заявляє, що будинок стоїть у селі Краснянка Тивровського району Вінницької області. У фейкових публікаціях цю інформацію вирізали за допомогою програм відеомонтажу і для більшої достовірності додали текст на самому відеоряді, який підтверджує, що будинок розташований недалеко від Прип'яті. У справжньому оголошенні ніякого тексту на відео немає. Крім того, у фальшивому оголошенні змінили ціну будинку. За словами авторів фейку, ділянка біля Прип'яті коштує 6500 доларів, але в оригінальному відео названо ціну 2500 доларів. Це зроблено, очевидно, для того, щоб показати: українці готові віддати немалі суми грошей лише для того, щоб утекти від ТЦК.

Чорнобильська зона відчуження лежить на півночі Київської області. Вона сформувалася внаслідок радіоактивного забруднення території після аварії на 4-му енергоблоці Чорнобильської АЕС 26 квітня 1986 року. Її площа становить 36 545 гектарів. Отже, продаж будинків поблизу Прип'яті в Україні заборонений, а інформація про це є ще одним фейком російської пропаганди з метою дискредитації мобілізаційної кампанії в Україні. Оригінальне відео було умисно змінене для створення хибного наративу про те, що українці готові жити навіть у зоні відчуження, лише для того, щоб уникнути зустрічі з представниками ТЦК.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.