Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Листопада станом на 1002 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2543
Фейк
756
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 22 грудня

У випуску розбираємо такі фейки та маніпуляції: Залужний визнав, що Суровікін «викликає у нього страх»; Велика Британія спільно зі «своїми васалами» створює антиросійську коаліцію та інші.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Цей випуск підготовлений у рамках проєкту «Термінова підтримка ЄС для громадянського супільства», що впроваджується ІСАР Єднання за фінансової підтримки Європейського Союзу. Зміст випуску є виключною відповідальністю ГО «Детектор медіа» і не обов`язково відображає позицію Європейського Союзу.

Меседж Через вибух у ресторані Донецька з Рогозіним Росія атакуватиме місця з українськими силовими топчиновниками

21 грудня у ресторані тимчасово окупованого Донецька пролунав вибух, внаслідок чого постраждав колишній голова «Роскосмосу», керівник групи військових радників Росії Дмитро Рогозін і керівник так званого «уряду» Донецької окупованої території Віталій Хоценко. Після цього російські пропагандисти взялися у телеграм-каналах залякувати українців новими прильотами.

Мовляв, американські супутники відстежують високопоставлених осіб керівництва Росії та наводять українських військових, які лише виконують їхні вказівки. Нібито, такі вибухи розпалюють війну, тож тепер у відповідь Україні прилетить. Начебто Росія почне завдавати ударів по місцях, де розміщуються українські топчиновники силових відомств. Внаслідок цього також постраждають мирні люди.

Російські пропагандисти використовують такі меседжі для збільшення ідеологічного інформаційного тиску на російське суспільство, щоб воно ще з більшою жорстокістю хотіло знищити Україну. 24 лютого 2022 року Росія розпочала повномасштабну війну проти України з масовими атаками по всій території, зокрема по силових структурах.

Росії не потрібна причина, щоб запустити сотні ракет за один день по Україні, виставляючи Україну виконавцем американських вказівок. Пропагандисти твердять, що це дії українських військових провокують розпал війни, перекладають відповідальність за свої злочини й розв'язання війни.

Фейк Зеленський знищив на війні 50 тисяч військовослужбовиць

Про це сказав колишній прем'єр-міністр України Микола Азаров, який утік з України під час Революції Гідності спільно з тодішнім президентом Віктором Януковичем.

Наразі Азаров перебуває в Росії та регулярно виступає експертом з українського питання. В одному з останніх його звернень він запевняє, що нібито в Україні під час війни було знищено 50 тисяч жінок, які служили в Збройних силах. І це сталося з вини Володимира Зеленського. Його слова поширили проросійські телеграм-канали та решта російських ресурсів.

На основі статті в АР про жінок, які добровільно пішли служити в українську армію, Азаров підрахував, що з 57 тисяч на сьогодні залишилося лише 6 тисяч. «Куди поділися понад 50 тисяч жінок?», — риторично запитує Азаров.

Насправді журналісти АР розповіли, як волонтери допомагають військовослужбовицям різним спорядженням. Вони наводять інформацію, що в армії служить 57 тисяч жінок, «не менше 6 000 українських жінок перебувають на лінії фронту або поблизу неї в таких ролях, як фельдшерки та розвідниці, а також снайперки та артилеристки». На основі цієї цитати Азаров робить висновок, що якщо 6 тисяч українок перебувають на фронті, то решта 51 тисяча «загинула, отримала поранення або потрапила в полон». Але це не так.

Міністр оборони Олексій Резніков у листопаді цього року назвав такі дані: «У лавах Збройних сил зараз служать 59 786 жінок. Водночас 18 тисяч жінок є цивільними працівницями у ЗСУ. 41 тисяча жінок обіймають саме військові посади і 5 тисяч перебувають безпосередньо на передовій».

Резніков уточнив, що від початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну на війні з російськими окупантами загинула 101 військовослужбовиця, ще 50 захисниць вважаються зниклими безвісти, а 100 отримали поранення.

Фейк Польща готує визвольний марш на Київ

Таку інформацію поширили проросійські телеграм-канали та російські сайти. Першоджерелом стала колонка Ганни Крамер польському виданню Niezależny Dziennik Polityczny, яке відоме як поширювач дезінформації, що відповідає російським наративам.

Проте деякі російські пропагандисти подають цю колонку як офіційну позицію Польщі, а деякі як серйозне журналістське розслідування, якому слід вірити, але одні й другі вирвали з контексту кілька думок і дописали свій варіант захоплення частини території України.

Ганна Крамер робить припущення, що голова партії «Право і справедливість» Ярослав Качинський нібито готується до війни та хотів би захопити Захід України, щоб повернути понад 4,5 мільйона нових виборців, які могли б підтримати його партію на виборах.

Одночасно російські пропагандисти подають її колонку як розкриття плану захоплення Польщею частини України. Мовляв, він містить два етапи, перший із них Польща уже виконала – взяла під політичний і фінансовий контроль київський уряд. Другий етап – бойові дії, до яких, так би мовити, наразі триває підготовка. За версією пропагандистів, 4 травня армія Польщі влаштує «визвольний марш» на Київ. Мовляв, до цієї дати ЗСУ втратять свою боєздатність.

Російські пропагандисти від початку повномасштабної війни просувають різного роду дезінформацію про захоплення Польщею частини України з метою посварити дружні країни.

«Детектор медіа» раніше пояснював, навіщо Росія вигадала фейк про намір Польщі анексувати західні області України.

Викриття Що писали анонімні телеграм-канали про візит Зеленського у США

На тлі новин про візит українського президента Володимира Зеленського до США в інформаційному полі, зокрема, в анонімних телеграм-каналах, які транслюють проросійську позицію, виникло чимало дезінформаційних меседжів, за допомогою яких Росія просуває на аудиторію свій порядок денний. Аналітикині й аналітики «Детектора медіа» виокремили найпоширеніші з них.

1.     Зеленський не досягнув мети візиту в США

Автори повідомлень стверджували, що Зеленський не досягнув мети візиту до Вашингтона. Мовляв, він їздив до США, щоб отримати потужнішу зброю і посилити наступальні дії на фронті. Проте на думку телеграм-анонімів,  ознак того, що Зеленському вдалося переконати Байдена надати Україні таку зброю, немає. Доказів своїм твердженням автори телеграм-каналів не надають, як і не пояснюють, на яких підставах роблять такі висновки.

2.     Зеленський думає про дипломатію і готується до перемовин з Путіним

Автори дописів з таким меседжем стверджують, що оскільки «не було ознак», що йому вдалося «випросити» в США високоточну зброю, яка допоможе продовжити контрнаступ, український президент готовий на дипломатичні кроки. Зокрема, на перемовини з Росією. Автори-аноніми додають, що влада США ніби чекала від Зеленського відповіді на питання в якій позиції зараз перебуває Україна, щоб пришвидшити процес мирних переговорів. У деяких дописах стверджується, що президент США Джо Байден своєю промовою нібито схиляв Зеленського до перемовин. Однак насправді публічно Байден не озвучував тезу, що Україна повинна сісти за стіл переговорів і погодитися на умови Кремля. Навпаки — він укотре висловив підтримку Україні в її боротьбі, й сказав, що переконаний в тому, що Путін програє війну.

3.     Мета Зеленського в США — вибити найбільше грошей

Також в анонімних телеграм-каналах ширили тезу, що Зеленський їде в США виключно для того, щоб «вибити» ще більше грошей, однак це, на думку анонімних авторів, буде зробити не так просто, адже американські конгресмени ставляться до Зеленського вороже. Мовляв, конгресмени примусять Зеленського відповідати на незручні питання щодо тієї допомоги, яку Україна вже отримала й жодного «солодкого приймання» для українського президента не буде. Поширюючи такі тези, пропагандисти хочуть створити видимість того, що найближчим часом Україна залишиться без підтримки. Мовляв, у США вже Зеленського не охоче приймають і ставлять незручні запитання. Щоб ще більше розхитати ситуацію й посіяти в суспільстві відчуття зневіри, у таких повідомленнях додають, що без грошей Вашингтона на Україну чекає цілковитий хаос.   

4.     Поїздку Зеленського до США пролобіювало «збройне лобі»

Така теза з’явилася також в анонімних телеграм-каналах, які транслюють проросійську риторику. Мовляв, ініціатором та спонсором поїздки Зеленського до США стало так зване «збройне лобі». Так у проросійських телеграм-каналах називають людей, які нібито заробляють мільярди на постачанні західної зброї в Україну. Натомість Україну в таких повідомленнях називають лише інструментом для «збройного лобі», мета якого, на думку авторів повідомлень, піарити своє озброєння для просування на світовий ринок. Поширюючи такі меседжі російська пропаганда намагається нівелювати ту підтримку, як збройну, так і фінансову, яку Україна отримує від західних партнерів. Мовляв, насправді тим, що США надає Україні зброю, вона не підтримує українців, а лише продовжує війну й просуває свою зброю на ринок, намагаючись витіснити з нього Китай.

5.     Зеленський навмисно вилетів з країни, щоб здавання Бахмута «повісити» на Залужного

Анонімні телеграм-канали поширюють тезу, що під час візиту президента Зеленського до США в Україні «здадуть» Бахмут. Мовляв, в Офісі президента навмисно підлаштували все так, щоб після повернення Зеленський міг звинуватити у недбалості й здаванні важливого міста генерала Залужного. У повідомленнях також додають, що через те, що президент залишив країну, в Бахмуті почнеться ще більше пекло. Насправді пропагандисти вже не вперше роздмухують конфлікт між Зеленським та Залужним і запевняють, що український президент не задоволений роботою головнокомандувача Збройних Сил, тож і чинить різні провокації, щоб «було за що зачепитися» й звільнити його з посади. Однак жодних фактів, які б підтверджували цю тезу, в дописах у телеграм-каналах не надають. Також стверджуючи, що пекло в Бахмуті розпочнеться через від’їзд Зеленського з країни, автори дописів перекладають відповідальність за те, що коїться в місті, з російської армії на українського президента. Адже саме Росія напала на Україну й саме через дії ворожої армії ситуація в окремих українських містах і селах стає пекельною.

6.     Зеленського навмисно покликали в Білий дім, щоб «промацати» ґрунт і зрозуміти, як його можна надурити

Ще одна теза проросійських анонімних телеграм-каналів. Мовляв, у Білому домі вирішили покликати Зеленського, щоб уточнити драфти й зрозуміти, де вони можуть «нахилити» Україну. У повідомленнях додають, що у Байдена та Зеленського нібито є розбіжності в баченні того, як має розв’язатися війна в Україні. Буцімто Байден турбується, щоб все не зайшло «надто далеко». Й, мовляв, Байден постійно натякає Зеленському на мирне врегулювання й запитує його, який це повинно мати вигляд. Поширюючи такі меседжі, пропагандисти прагнуть застовпити думку, що очільники країн Заходу воліють більше не підтримувати Україну в її боротьбі, а вбачають єдиний шлях завершення війни — мирні перемовини, адже бояться ескалації проблем з Росією. Проте причин вважати, що США чи будь-яка інша країна найближчим часом перестане підтримувати Україну, якщо Зеленський не сяде за стіл перемовин, немає. Очільники держав не робили публічних заяв такого змісту.

7.     Приїзд Зеленського в США — відвернення уваги

У повідомленнях телеграм-каналів, які транслюють російську риторику, також йшлося, що приїзд Зеленського був вигідний для американських демократів. Ще й надто, приїзд, на думку анонімних авторів, організувало «збройне лобі», Адміністрація Байдена нібито намагалася змістити якісь внутрішні акценти з проблем всередині країни на проблеми глобальні. Тобто в таких меседжах Україну вкотре виставляють лише інструментом для США задля досягнення своїх цілей. Також у таких повідомленнях не згадують, що приїзд Зеленського до США насамперед вигідний Україні, щоб формувати домовленості, згідно з якими Україна й далі зможе отримувати допомогу від США на боротьбу з агресором. Такі повідомлення вигідні Росії та її прихильникам, адже завдяки їм формується думка, що США грають у свою гру, лише удаючи, що допомагають Україні.

Нагадаємо, раніше в телеграм-каналах ширили меседж, що поїздка Зеленського до Бахмута — це постановка напередодні відрядження до США. Мовляв, він навмисно хотів продемонструвати, що нібито їде в місто, яке постійно обстрілюють, що через день в Конгресі мати вигляд героя.

Фейк Німеччина та Польща продовжують замовляти нафту у Росії після запровадження ембарго

Про це в інтерв'ю телеканалу «Росія-24» сказав керівник російської «Транснафти» Микола Токарєв. Його коментар поширили інші російські ресурси та пропагандисти у соціальних мережах.

За його словами, після запровадження ембарго на постачання російської нафти до країн ЄС «Транснафта» отримала заявки від Польщі та Німеччини на наступний рік.

Шостий пакет санкцій ЄС передбачає припинення закупівель російської нафти, але робить виняток для постачання нафтопроводом «Дружба».

У Берліні заперечили заяву керівника «Транснафти» про те, що Німеччина фактично порушує ембарго ЄС. Прессекретарка міністерства економіки та захисту клімату Німеччини Сюзанне Унгард заявила Deutsche Welle, що у новому році не закуповуватимуть російську нафту. Німецькі заводи, які раніше працювали на російській нафті, переходять на казахстанську сировину. Частина постачань піде нафтопроводом «Дружба» через території Росії, Білорусі та Польщі, і саме для казахстанської нафти завод зарезервував потужності нафтопроводу.

Польська нафтова компанія Orlen оголосила, що не продовжуватиме контракт на постачання російської нафти, який закінчується у січні 2023 року, а укладений до грудня 2024 року контракт розірве. За твердженням речниці Orlen Едіти Олькович, компанія готова до повного припинення постачання з Росії. Вже зараз 70% нафти, що надходить на її заводи у Польщі, Литві та Чехії, не є російського походження, хоча ще 2015 року вони працювали практично повністю на російській сировині. Зараз Orlen закуповує нафту у Саудівській Аравії, Нігерії, Анголі та Норвегії.

Мета такого фейку – показати, що санкції щодо припинення закупівель російської нафти формальні, а російська нафта незамінна. Російські пропагандисти в такий спосіб замовчують, що ембарго на російську нафту та цінове обмеження у $60 за барель, яке почало діяти з 5 грудня, уже принесло для Росії погані новини та показало позитивні результати для України та світової економіки.

Маніпуляція Франція визнала, що становище ЗСУ невтішне й перемогти Росію їм не вдасться

Російська пропаганда поширює інформацію, що у Франції визнали безперспективність намагань української армії перемогти російську, та пише про «невтішне становище» ЗСУ через великі втрати. Пропагандисти посилаються на статтю в економічному французькому виданні La Tribune. Але це — маніпуляція.

У статті, яка належить анонімній групі аналітиків під назвою Mars, немає тверджень про «невтішне становище ЗСУ». На це звернули увагу фактчекери з видання Insider. У статті йдеться про те, чи  може Україна перемогти на полі боя Росію, звільнивши лише військовим шляхом всю територію України до кордонів 1991 року. Автори  французького видання переконані, що ні, адже слід «реалістично» поглянути на цю війну, запропонувавши не лише Україні, а й Росії гарантії безпеки. Україні пропонується «гарантувати вступ в НАТО», але при цьому відмовитися від територій, які будуть «демілітаризованою зоною під контролем ООН», — йдеться про Донецьку, Луганську області, Крим та частини Запорізької та Херсонської областей. Надалі, пишуть автори, потрібно буде провести референдум про самовизначення цих областей і вони стануть «самостійними», «буферною зоною між НАТО і Росією».

Нещодавно «гарантії безпеки для Росії» також пропонував президент Франції Емануель Макрон. В ЄС та США також є частина політичних сил, які намагаються просунути ідею «розуміння інтересів Росії» та «гарантій безпеки» для країни-агресора,  на яку ніхто не нападав.  Це подається як «реальна політика» на противагу «ідеальним уявленням», які  не можуть бути втіленні в життя. Такі ж «реальні політики» вважали, що Росія захопить Україну за три доби. Анонімна французька аналітична група так само пише про «ідеальний світ, в якому Росія повинна вивести війська з українських територій» - і «реальність, в яких російська армія не може програти війну, з оглядом на ядерні сили стримування».

Такі статті та заяви російська пропаганда використовує, аби переконати аудиторію в тому, що Україні не виграти війну та вона втрачає підтримку на Заході. Хоча реальність така, що ніщо з планів Росії із захоплення України не здійснилося, і саме Росія раз за разом програє ЗСУ, а Україну підтримує більшість країн Європи, США та їхні партнери у світі.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.