Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

28 Листопада станом на 1008 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2554
Фейк
764
Маніпуляція
742
Меседж
536
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 22 червня

У епізоді спростовуємо такі фейки: ПЦУ зарахувала Бандеру до «лику святих», Зеленський платить Заходу за військову допомогу «експонатами із харківських музеїв», в Україні на війні загинуло «понад 200 американців», Орбан заявив, що його «не хвилює» ситуація в Україні та інші.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк CNN показало постановку ракетного удару по Львову.

У твіттері поширили фейк, що відео телеканалу CNN про авіаудар Росії по складах палива у Львові 26 березня 2022 року — це нібито постановка, мовляв кадри зняті під час пожежі в Едмонтоні, Канада. Зокрема, у цих дописах зазначили, що пожежники мають на формі напис Edmonton. Це вже не вперше CNN закидають буцімто постановці сюжетів про війну в Україні, зокрема, раніше російська пропаганда звинувачувала канал у «постановці про російських солдат, які розстрілюють двох цивільних чоловіків у Київській області» (спростування цього фейку читайте тут).

Насправді Міністерство оборони Росії публічно визнало, що завдало ракетного удару по Львову того дня. Уже цей факт спростовує повідомлення про буцімто поставку CNN удару по складах палива у Львові. Однак цей фейк детально розібрали фактчекери проєкту Poynter, які вивчили геолокацію на відео CNN та знайшли львівську вулиці з відео на Google Maps. Вони також підтвердили, що на формі українських рятувальників дійсно був напис Edmonton. «Справжня історія полягає в тому, що ці куртки подарували українським пожежникам вогнеборці Едмонтона, а саме: некомерційна організація Firefighter Aid Ukraine. Начальник пожежної охорони Едмонтона також опублікував повідомлення, яке підтверджує, що куртку подарували з їхнього запасу», — розповіли фактчекери.

Маніпуляція Захід готується до тривалої війни, а для України ситуація заходить у глухий кут.

Таку тезу, посилаючись на статтю у The Washington Post, поширюють проросійські телеграм-канали та медіа. Насправді це маніпуляція. 17 червня у The Washington Post опублікували статтю під заголовком “Маючи обмежені варіанти в Україні, США та союзники готуються до тривалої війни”. Автори статті дійсно говорять, що “США та їх союзники готуються до тривалої війни в Україні, попри те, що Адміністрація Байдена намагається не допустити перемоги Путіна, надсилаючи Україні військову допомогу та одночасно зі спробами зменшити вплив цієї війни на голод у світі та глобальну економіку”. Тож щодо “приготування до тривалого конфлікту”, за контекстом статті, йдеться радше про підготовку плану на випадок одного з можливих варіантів розвитку подій. І це цілком логічно з точки зору відповідального керівництва державою. Однак саме контекст російська пропаганда залишає за межами обговорення.

Те саме стосується і питання “глухого кута для України”. У статті дійсно є таке речення: “Але аналітики стверджують, що, незважаючи на сплеск зовнішньої допомоги та міцний моральний дух українських військ, Київ та його прихильники можуть сподіватися лише на дещо більше, ніж на глухий кут із набагато більшою, краще озброєною армією Росії”. І, знов таки, російська пропаганда вирвала речення із контексту. У цьому випадку йдеться про бої на Донбасі по суті в “реальному часі”. Тобто припущення експертів стосуються стану справ на частині фронту в певний момент часу, а не узагальнюється думка про війну як таку. Також події на Донбасі порівнюються з успіхами української армії в битві за Київ. Отже, йдеться загалом про ті чи інші успішні дії обох воюючих сторін.

Зазначимо також, що у статті автори намагаються дотримуватися певного балансу думок і аналізувати ситуацію комплексно. Однак, після аналізу можливих ризиків щодо розвитку подій, у підсумку йдеться, що світові лідери, усвідомлюючи економічні та гуманітарні наслідки війни, готові протистояти Росії поряд з Україною та платити “криваву” ціну за перемогу, адже якщо Україна програє, то світові доведеться платити ще дорожче.

Маніпуляція У Маріуполі університети та коледжі відновлюють роботу.

Російська пропаганда просуває через соцмережі маніпулятивну тезу, що в Маріуполі буцімто університети та коледжі відновлюють роботу й готуються до вступної кампанії. Зокрема, у різних повідомленнях йдеться про три навчальні заклади — Маріупольський державний університет, Приазовський державний технічний університет та Коледж Приазовського технічного університету. Наприклад, у повідомленнях про нібито відновлення роботи ПДТУ вказані номери «Феніксу» (оператор, який незаконно працює на окупованій частині Донецької області) та електронна скринька на «Яндекс.ру» (сервіс заблокований український урядом). Ці дописи переважно поширюють через телеграм-канали, створенні на окупованих територіях. Детальніше про роботу «окупаційних телеграм-каналів» читайте тут.

Насправді жоден з цих навчальних закладів роботу в Маріуполі не відновив. Як пише проєкт «Без Брехні», наприклад, Маріупольський державний університет зазнав значних ушкоджень від обстрілів російських військових; його тимчасово перемістили до Києва, де він й відновив свою діяльність на базі одного з київський вишів. Коледж Приазовського державного технічного університету зруйнований внаслідок обстрілів Росії, його роботу разом з ПДТУ тимчасово перенесли до Дніпра. «Російська пропаганда намагається продемонструвати світу, що вона відновлює мирне життя в Маріуполі. Одним з напрямків такої демонстрації є освіта», — додали фактчекери.

Меседж Захід безсилий перед союзом Росії та Китаю.

Російська пропаганда поширює статтю китайського політолога Міньсінь Пейя, розповідаючи про «безсилля» Заходу перед «союзом Росії та Китаю». У такий спосіб Росія намагається сформувати враження, що має потужну підтримку на міжнародній арені.

Однак це не так. Як повідомляє Центр протидії дезінформації, в авторському матеріалі Міньсінь Пейя, опублікованому Bloomberg, справді йдеться про те, що Китай та Росія зберігають «стратегічну єдність», яка є геополітичним викликом Заходу. Також він зазначає, що Китай та Росію об’єднують «схожі націоналістичні цінності та глибока антипатія Заходу». Проте в матеріалі автор не згадує про «безсилля» країн Заходу перед союзом Росії та Китаю. У інших виданнях можна знайти думки цього ж автора щодо того, що Путін прагне втягнути Китай у військовий конфлікт, але Китай намагається надавати підтримку Росії без прямої участі у конфлікті та не перетинаючи «червоні лінії» США. На думку Міньсінь Пейя, Китай опинився у складному становищі через підписану 4 лютого 2022 року заяву про стратегічне партнерство з Росією. То ж російська пропаганда використовує виключно вигідну їй частину висловлювань китайського політолога для формування образу Китаю як свого надійного партнера, відкидаючи частину тверджень про намагання Китаю зберегти нейтралітет.

Маніпуляція Україні загрожує військовий переворот.

Цю маніпулятивну тезу поширили на російському військово-пропагандистському телеканалі "Звезда", а саме: з такою "темою" вийшла програма "Главное с Ольгой Беловой". У програмі повторюють низку фейків та маніпуляцій, зокрема, щодо розколу між президентом України Володимиром Зеленським та головнокомандувачем ЗСУ Валерієм Залужним; здачі Зеленським "західної України" Польщі; бунтів підрозділів у ЗСУ та прохань полонених військовослужбовців ЗСУ не повертати їх на батьківщину. У сюжеті також є фейки про обов'язкову мобілізацію жінок в Україні для "поповнення лав ЗСУ через бойові втрати" та маніпуляції на тему підписання Зеленським указу про відправку бійців територіальної оборони на передову. Пропагандисти переконують, що обидві ідеї "не підтримують як цивільні українці, так і військові". Більшість цих маніпуляції та фейків вже спростовував "Детектор медіа".

Окрім цього, у сюжеті використовують традиційні для російських медіа ярлики: "київська хунта", "нацики", "фашисти" тощо. Важливою ознакою маніпулятивності сюжету є джерела інформації, які цитує ведуча: анонімні коментарі невідомого чоловіка, заяви Олександра Лукашенка та Анатолія Шарія. Також російські пропагандисти використовують вирвані з контексту або ж спотворені цитати міністра оборони Олексія Резнікова, президента України Володимира Зеленського та інших українських високопосадовців. Відтак, сказане ніби-то підтверджує "істинніть" висновків пропагандистів. Як джерело інформації використовують і маніпулятивні цитати західних політиків та медіа, які "Детектор медіа" також спростовував протягом останніх тижнів. У такий спосіб автори спробували підвести до "висновку", що Україні нібито загрожує військовий переворот, бо "зростає невдоволення діями керівників держави" і українські військові "такого не терпітимуть, а візьмуть владу в свої руки". Пропаганда у такий спосіб також відволікає увагу від проблем у власній країні, бо серед головного на центральному військовому телеканалі Росії не розповіли про проблеми російської армії, лише кілька разів озвучили традиційні переможно-патріотичні лозунги.

Фейк Ексдержсекретарка США Гілларі Клінтон закликає США віддати Україні частину ядерного арсеналу.

У російському сегменті соцмереж поширили фото з цитатою Гілларі Клінтон про те, що переговори між Україною та Росією неможливі до поразки Росії, і що «США повинні передати Україні частину свого ядерного арсеналу, тому що в Україні йде війна, мовляв «все або нічого». Пізніше з'явилось таке саме фото Клінтон з дещо іншим підписом: «Як виявилося, [Клінтон] пояснила всьому світу, що Росія воює не з Україною, а зі США». Але всі ці цитати — фейк. Як дослідили грузинські фактчекери з Myth Detector, інформації про те, що колишня держсекретарка закликала США передати Україні частину свого ядерного арсеналу, немає в жодному відкритому джерелі. Стосовно позиції Клінтон щодо ведення переговорів з Росією, то в інтерв’ю Radio France 11 червня вона заявила, що погоджується з позицією українців, щодо вирішення конфлікту в результаті розгрому Путіна та повного виведення російських військ з території України.

«Я розумію, що є великі дипломатичні ставки, і чому деякі люди вважають, що ми не повинні провокувати Росію, ризикуючи створити ще більше проблем. […] Цю атаку спровокували росіяни. Вони атакували суверенну націю. Вони вчиняють геноцид. Вони руйнують міста. Коли ми говоримо про ослаблення Росії, то не лише на полі бою, намагаючись озброїти українців і навчити їх застосовувати складну військову зброю. Це також передбачає санкції», – сказала Клінтон. Це інтерв'ю поширили російські медіа зі спотвореним тлумаченням, що ексдержсекретарка відкидає переговори між Україною та Росією й наполягає на силовому рішенні ситуації. Російська пропаганда вкотре маніпулює вирваними з контексту чи спотвореними цитатами іноземних політиків, щоби дискредитувати воєнну допомоги Україні та партнерські стосунків зі США й іншими державами.

Фейк Прем’єр Угорщини заявив, що його не хвилює ситуація в Україні.

У соцмережах на іноземну авдиторію поширюють фейк про прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, який нібито заявив, що його «не хвилює ситуація в Україні, тому що він угорець».

Фактчекери Check Your Fact повідомили, що не знайшли жодних достовірних новин, з подібним коментарем Орбана, немає цієї цитати й на сайті уряду Угорщини. Речник Угорського офісу міжнародних комунікацій також спростував інформацію, що Віктор Орбан робив подібну заяву щодо України. «Цитата, яку приписують прем’єр-міністру Віктору Орбану, йому не належить, — сказав він Check Your Fact. — Пост, на який ви посилаєтеся, є фейковою новиною». Подібні фейки можуть бути спробою спровокувати конфлікт між Україною та Угорщиною. Окрім цього, його поширення на іноземну авдиторію свідчить про спроби підірвати підтримку України серед іноземців, мовляв «країни-сусіди не підтримують України, то навіщо це робити іншим».

Фейк ПЦУ зарахувала Бандеру до лику святих.

Російські ЗМІ та прокремлівські телеграм-канали поширили фейк про Православну Церква України, яка нібито зарахувала до святих голову Організації Українських Націоналістів Степана Бандеру. Разом з цією інформацію також поширюють «документ», у якому йдеться, що рішення про «канонізацію Бандери» буцімто прийняли на Архієрейському соборі ПЦУ 20 червня. Цим фейком російська пропаганда вкотре намагається дискредитувати ПЦУ, а також — підживлює наратив про «нацизм в Україні».

У коментарі StopFake ПЦУ спростувала інформацію про «канонізацію Степана Бандери» та про «справжність документу». Насправді востаннє Архієрейський Собор збирався 20 травня, на сайті ПЦУ також немає указу про канонізацію будь-кого, включаючи Бандеру. У ПЦУ звернули увагу на те, що не можуть взагалі розглядати питання канонізації Бандери, оскільки за віросповіданням він був греко-католиком. «Документ» у ПЦУ теж назвали підробкою: «Для створення цієї картинки використано грубий монтаж, а його зміст — абсурдний і безграмотний з погляду мови та традицій канонізації. Навіть сама його форма написання, як і зміст, прямо вказують на підробку».

Фейк У США заявили, що багато країн віддали Україні всю свою зброю.

Російські медіа поширили фейкову інформацію, що постійна представниця США при НАТО Джулліан Сміт нібито заявила про труднощі з наданням військової допомоги Україні, бо багато країн уже буцімто «віддали практично все, що мали».

Насправді Сміт не робила подібних заяв. StopFake пише, що постпред США при НАТО під час Національної безпекової конференції відповідала на запитання журналіста з The New York Times, чи мають рацію українці, скаржачись, що союзники по НАТО недостатньо серйозно ставляться до надання їм зброї. Джулліан Сміт сказала, що, на її думку, у НАТО відреагували дуже оперативно, і продовжують співпрацювати з Україною, щоб швидко оцінювати необхідні потреби та переміщувати зброю так швидко, наскільки це можливо. Також вона відповідала і на питання про те, чи готові США та НАТО збільшувати постачання зброї та амуніції в Україну. Сміт зазначила, що від початку війни країни НАТО, і не тільки, підтримують Україну тим чи іншим способом. За даними Kiel Institute for the world economy на початок червня 2022 року, на першому місці за кількістю підтримки, що оцінюється в мільярдах доларів, знаходяться США (25,76 млрд доларів), на другому — Велика Британія (2,5 млрд доларів), далі йдуть Польща (1,62 млрд доларів) та Німеччина (1,49 млрд доларів).

Детальніше

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.