Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Листопада станом на 1002 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2543
Фейк
757
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Конспірологічні теорії Як конспірологи пояснюють події в Україні й світі: Теорія «аляскинської платіжної змови»

Пропагандисти вже роками намагаються пояснювати актуальні події за допомогою конспірології, прагнучи виправдати злочини росіян. Іноді вони використовують найабсурдніші теорії для цього, такі як теорія «аляскинської платіжної змови», або «оркнейської змови».

Згідно з нею, свого часу Російська імперія нібито так і не отримала оплати за купівлю Аляски від Сполучених Штатів. Корабель Orkney, що, як стверджується, перевозив оплату у вигляді золота до Санкт-Петербурга з Лондона, буцімто був навмисно підірваний Александром «Сенді» Кітом і затонув у Балтійському морі. Аферист та експерт з вибухів Александр Кіт, що мав кілька псевдонімів, зокрема Вільям Томпсон, раніше підривав кораблі, щоб вимагати страхові гроші в Європі. Російський політик Володимир Жириновський з Ліберально-демократичної партії Росії не раз висував ці твердження, а також звинувачення в хабарництві, пов'язаному з угодою про купівлю.

Теорію було спростовано. По-перше, про отримання Росією цих грошей свідчить те, що тоді їх витратили на побудову залізничних розвʼязок по всій імперії. По-друге, за теорією змови Orkney підірвали до дати, коли гроші мали б бути відправлені. Заявляється, що корабель затонув у середині липня 1868 року, тоді як оплату мали доставити 1 серпня 1868 року. Крім того, не існує записів про зникнення корабля з назвою Orkney, а тільки схожого за назвою корабля Orkney Lass, який після описаних подій усе ще перебував в експлуатації і, ймовірно, прямував до Південної Америки того року, а не до Санкт-Петербурга. У Балтійському морі також ніколи не було знайдено золота.

Російські пропагандисти використовують цю теорію як один із перших прикладів того, що Захід нібито постійно хотів надурити Росію. Також низка російських пропагандистів та високопосадовців, апелюючи до цієї теорії, неодноразово погрожувала Сполученим Штатам військовою інтервенцією на Аляску, оскільки в рамках теорії ця територія і надалі залишається російською. Мовляв, Росія має на це право, бо не отримала свого часу за неї гроші. Крім того, в такий спосіб вони хочуть виправдати «боротьбу проти Заходу та західних цінностей». Використовуючи подібні теорії, Росія віктимізує себе, підсилюючи міф про те, що Захід нібито постійно хоче знищити її.

Фейк Українська ППО нібито атакувала цивільне судно

Російські медіа поширюють інформацію, нібито нещодавня атака на цивільне судно під прапором Ліберії — це результат роботи української ППО. Втім це — фейк.

На нього звернули увагу аналітики проєкту StopFake. Вони зʼясували, що насправді, за версією британських спецслужб, російський пілот поцілив протирадіолокаційною ракетою по цьому судну «через погану тактику застосування зброї». 

Росія систематично порушує міжнародне гуманітарне право, здійснюючи атаки на українські порти та цивільні судна. А російська агресія призводить до загибелі мирних жителів, руйнування інфраструктури та порушення правил судноплавства в Чорному морі. Крім того Росія, вийшовши з Чорноморської ініціативи та заборонивши суднам заходити в українські порти, порушує право на вільне судноплавство в Чорному морі, яке потрібне не тільки Росії, але й Україні та іншим країнам, включаючи членів НАТО. 

Міжнародна морська організація ООН (IMO) вже закликала Росію припинити «незаконну діяльність у Чорному морі» і дотримуватися зобов'язань згідно з міжнародними договорами. Україна, незважаючи на агресію Росії, забезпечує легальний експорт через новий тимчасовий маршрут, затверджений IMO.

Поширюючи подібні фейки, пропагандисти хочуть перекласти відповідальність за дії агресора на жертву агресії. «Детектор медіа» неодноразово спростовував інші фейки та маніпуляції щодо дій Росії в Чорному морі. 

Маніпуляція Росіяни, що виступали проти війни, тепер змушені шукати харчі у смітниках

Російські медіа стверджують, що тепер росіяни, які залишили свою країну через незгоду з російською агресією проти України, нібито змушені шукати їжу на смітниках. Утім це — маніпуляція.

На неї звернули увагу аналітики проєкту The Insider. Вони знайшли статтю, згадану як першоджерело в репортажах із маніпуляцією. Насправді ж, у статті «Фрига — ідея розумного споживання» журналіст і фотограф Сергій Строітєлєв розповідає про молодих росіян, що переїхали в Грузію та залишилися вірні ідеї «розумного споживання», або ж фриганства, не згадуючи про труднощі еміграції. У статті також зазначається, що більшість із цих людей займалася фриганством ще в Росії і що це є їхнім способом життя та практикою, пов'язаною із субкультурою, екологічними та анархістськими ідеями. 

Поширюючи подібні маніпуляції, пропагандисти хочуть дискредитувати всіх, хто виступає проти війни всередині Росії. Мовляв, за кордоном — нестерпно, а в Росії — добре, тому треба обміняти принципи на комфорт. 

Меседж Володимир Зеленський нібито влаштував державний переворот, бо не хоче проводити вибори

Флоріан Філіппо, лідер французької партії «Патріоти», розповів у соціальній мережі про те, що, відмовившись від проведення виборів Президента України, Володимир Зеленський нібито влаштував державний переворот. Мовляв, це зумовлено тим, що громадяни напевно його не переобрали б. 

На цей меседж звернули увагу аналітики проєкту The Insider. Вони зазначають, що Філіппо є лідером євроскептичної партії, яка не досягала успіху на виборах. Він уже відомий своїми виступами з антиукраїнською риторикою, а його тези активно поширюють російські медіа

Сама ідея «державного перевороту» полягає в тому, що Зеленський дотримується законів України, які забороняють проведення виборів під час воєнного стану. Аналітики The Insider зазначають, що шанси на гіпотетичну поразку Зеленського на виборах важко вважати високими, оскільки він залишається найпопулярнішим політиком в країні. Наприклад, результати опитування телеграм-каналу «ПолітиКум» вказують на електоральний рейтинг Зеленського на рівні 45%. Згідно з даними Центру Разумкова, опублікованими у жовтні, зараз рейтинг довіри до президента є найвищим в країні — 75%.

Пропагандисти поширюють подібні заяви, щоб особисто дискредитувати Президента України. «Детектор медіа» неодноразово спростовував інші закиди росіян проти Володимира Зеленського. 

Фейк Українців нібито змушують сплачувати державний борг через «Дію»

Російські медіа та користувачі соціальних мереж, що поширюють проросійську риторику, почали розповсюджувати  інформацію про те, що громадянам України нібито пропонують долучитися до погашення державного боргу. «Доказом» цієї інформації слугують фотографії з повідомленнями, які начебто розіслали українцям через онлайн-сервіс державних послуг «Дія». Утім це — фейк.

Після поширення цієї інформації портал StopFake вирішив перевірити, чи справді через «Дію» українців просять «долучитися» до погашення державного боргу. З'ясувалося, що ця інформація не відповідає дійсності.

На розповсюджених агітпропом фотографіях видно, що повідомлення в додатку «Дія» нібито прийшло 7 листопада 2023 року. Однак фактчекери не змогли знайти подібної інформації на офіційному сайті та фейсбук-сторінці онлайн-сервісу, а також на сайті Міністерства цифрової трансформації України, яке відповідає за «Дію».

Навіть попри це StopFake звернувся безпосередньо до Міністерства цифрової трансформації України із запитанням, чи достовірною є поширювана інформація. У пресслужбі установи повідомили, що це не відповідає дійсності і в «Дії» не було подібної розсилки повідомлень.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, щоб дискредитувати український уряд та перебільшити масштаб економічних проблем України. Крім того, у такий спосіб вони хочуть посилити уявну субʼєктність України перед її західними партнерами. «Детектор медіа» неодноразово спростовував фейки, меседжі та маніпуляції росіян на тему української економіки.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.