Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

03 Січня станом на 1044 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2610
Фейк
777
Маніпуляція
756
Меседж
542
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція У Молдові на виборах нібито перемогли проросійські сили

У відповідь на заяви президентки Молдови Маї Санду, яка висловила переконання, що в Кишинева немає спільних тем для обговорення з Москвою, російські високопосадовці вказують на нібито провальні для керівної партії результати муніципальних виборів у Молдові. Втім це — маніпуляція. 

На неї звернули увагу фахівці проєкту The Insider. Вони наголошують, що «перемога опозиції» виглядає не дуже переконливою. Проєвропейська партія «Дія і солідарність», нині керує в Молдові, перемогла в 19 з 32 районів на регіональних виборах, що є у вісім разів кращим результатом, ніж на попередніх виборах у 2019 році. Також проросійська Партія соціалістів втратила 5 районів після цих виборів. Вони також зазначають, що перемога проросійської партії не є значущою, оскільки вона не досягла успіхів на виборах мерів найбільших міст. 

Іон Чебан, колишній радник президента Молдови Ігоря Додона, залишив Партію соціалістів і створив Національний альтернативний рух — лівоцентристську, також проєвропейську опозиційну політичну силу. Чебан виступає за євроінтеграцію Молдови та засуджує російську агресію проти України. Незважаючи на те, що існують твердження про зв'язки Чебана з Росією, його перемога на виборах відбулася під гаслами за євроінтеграцію та проти російської агресії. 

Поширюючи подібні маніпуляції, пропагандисти видають своє бажання за реальність. Мовляв, Молдова ніколи не зможе стати повноцінною європейською державою. Однак «Детектор медіа» на прикладі матеріалу про «молдовську мову» пояснював, як іще росіяни можуть використовувати внутрішньополітичний контекст Молдови для своєї пропаганди.

Фейк В Україні нібито прийняли закон для «приховування тортур у вʼязницях»

Медіа, що поширюють проросійську риторику, розповсюджують фейковий новинний сюжет щодо прийняття українським парламентом закону, який нібито має на меті «приховати тортури у тюрмах». Згідно з ним, оскільки інші країни відмовляються екстрадувати затриманих українців до України через «недотримання прав людини» там, то в Раді вирішили прийняти закон, який захищатиме таких ув'язнених. Це, мовляв, виконується з метою «переконати партнерів видавати неонацистам неприємних» режиму осіб. Утім це — маніпуляція.

На неї звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони вказують на те, що пропагандисти не лише неправильно написали ім'я депутата Верховної Ради, який є співавтором законопроєкту — не Вадим Божик, а Валерій Божик, але також спотворили зміст законодавчої ініціативи задля пропагандистських цілей. Ідеться про законопроєкт №9451, метою якого є забезпечення дотримання прав і свобод засуджених українців, яких екстрадують до України для притягнення до відповідальності або виконання вироку. У пояснювальній записці зазначено, що закон був запропонований через відмову багатьох країн у виконанні запитів про екстрадицію до України через порушення в установах виконання покарань України статті 3 Конвенції про захист прав людини та основних свобод щодо заборони тортур, а також через неможливість гарантувати безпеку під час перебування осіб в установах виконання покарань в умовах воєнного стану.

Божик пояснив, що через цей закон Мін'юст отримує повноваження затверджувати перелік виправно-трудових або виховних колоній, куди будуть передаватися українці з екстрадиції. Також вказано, що такі установи повністю відповідатимуть як вимогам національного законодавства, так і міжнародним зобов'язанням України в галузі прав людини.

Пропагандисти поширюють подібні маніпуляції, щоб дискредитувати Україну та зобразити її як країну, що нібито систематично порушує міжнародне право. «Детектор медіа» вже неодноразово спростовував інші відеофейки росіян.

Фейк Українські телефонні шахраї нібито шантажують ізраїльтян

Користувачі соцмереж, що транслюють проросійську риторику, поширюють нібито новинний сюжет стосовно телефонних шахраїв з України, які буцімто вчиняють злочини проти ізраїльтян. У «сюжеті» стверджується, що починаючи з 8 жовтня, ізраїльтянам надходять дзвінки від «банків», які повідомляють, що офіс банку нібито став жертвою нападу ХАМАСу і потрібно негайно надати дані картки для трансферу грошей у безпечне місце. Стверджується, що розслідування поліції нібито показало, що гроші перераховувалися в Україну, де діяли злочинці. Однак це — фейк.

На нього звернули увагу фахівці проєкту StopFake. Вони стверджують, що ця інформація є неправдивою. Зазначається, що розповсюджене в мережі відео імітує дизайн відеороликів ізраїльського видання The Times of Israel, але насправді жодного такого матеріалу на офіційному сайті чи в соцмережах цієї медіакомпанії немає. Також на несправжність відео вказує відмінність у дизайні, оскільки The Times of Israel використовує інший шрифт і час від часу публікує відео без свого логотипу та будь-яких написів. Сама історія є повністю вигаданою ще й тому, що жодне з авторитетних видань, включаючи місцеві медіа в Ізраїлі, не повідомляло про такі випадки шахрайства з боку українців.

Поширюючи подібні фейки, пропагандисти хочуть дискредитувати українців за кордоном. Мовляв, вони втручаються у справи інших та заробляють гроші на чужому горі. Втім «Детектор медіа» спростовував й інші фейки та маніпуляції на тему останніх подій на Близькому Сході. 

Фейк Зеленський нібито закликав «негайно покинути» Авдіївку

Медіа та користувачі соцмереж, що поширюють проросійську риторику, стверджують, нібито Президент України Володимир Зеленський наказав українським військовим «негайно покинути» місто Авдіївка в Донецькій області, підкріплюючи це відповідним відео. Проте це відео є фейком. 

На нього звернули увагу аналітики проєкту StopFake. Вони зʼясували, що у відео використані старі кадри та голос, схожий на голос українського президента. Крім того, його поширюють тільки користувачі соцмереж, проросійські сайти й телеграм-канали. Жодне авторитетне українське або англомовне медіа не повідомляло про такий «гучний» наказ від українського президента. Крім того, на офіційних сторінках Зеленського в соцмережах, де він зазвичай публікує свої звернення, немає цього поширюваного агітпропом відео.

По-друге, при ретельному перегляді фейкового «відеозвернення» помітно, що міміка Зеленського не відповідає його словам. Фахівці StopFake знайшли ідентичне відео із Зеленським від 31 жовтня 2023 року. Проте в оригінальному відео президент не видає жодних «наказів» щодо Авдіївки, а говорить про ситуацію в Чорному морі, роботу «зернового коридору», міжнародну підтримку та інше. Для створення фейку на цей ролик просто наклали аудіо зі штучно згенерованим голосом Зеленського, використовуючи фірмовий стиль телеканалу «1+1» для більшої правдоподібності.

Поширюючи подібні фейки, пропагандисти хочуть викликати паніку серед українців та особисту недовіру до Зеленського. Мовляв, Україна програє. Однак «Детектор медіа» спростовував й інші фейки та маніпуляції на подібну тематику, де пропагандисти маніпулювали особою Президента України.

Маніпуляція ЄС нібито визнав програш України у війні

Російські медіа поширюють інформацію, нібито глава європейської дипломатії Жозеп Боррель заявив, що Європейський Союз визнав програш України у війні. Однак це — маніпуляція.

На неї звернули увагу аналітики проєкту StopFake. Вони зʼясували, що пропагандисти використали вислів Борреля, вирвавши його з контексту. Насправді дипломат не сумнівався у перспективі завершення війни на користь України. Цитату вирвали з виступу Верховного представника Європейського Союзу з питань закордонних справ та безпеки під час Конгресу партії європейських соціалістів в іспанській Малазі 11 листопада. Боррель заявив, що країни ЄС повинні бути готові продовжувати підтримку України у протистоянні російській агресії.

Хоча Боррель справді сказав, що перемога України над Росією «не настає миттєво», російські медіа навмисно пропустили значну частину виступу євродипломата, яка слідувала за цією фразою. Боррель наголосив, що найбільшою гарантією безпеки, яку ЄС може надати Україні, є її членство в «європейській родині». Проте для цього Союз має залишатись обʼєднаним і готуватися до тривалішого конфлікту, ніж планувала Росія, яка сподівалася за два тижні захопити Україну і встановити свій маріонетковий режим, аналогічний білоруському. Боррель підкреслив, що навіть попри очікування диктатора Путіна, Україна не тільки не впала, але й відвойовує свої території. Це стало можливим завдяки рішучому спротиву українців кремлівському режиму та підтримці партнерів. Отже, за словами представника ЄС, Україна — головний пріоритет Євросоюзу, і робота з її підтримки повинна тривати до перемоги України у війні.

Пропагандисти поширюють подібні фейки, оскільки хочуть переконати українців у тому, що від них нібито відвернулись навіть найближчі партнери. Мовляв, якщо вже ЄС визнав програш України, то ситуація точно катастрофічна. Однак це не так, і «Детектор медіа» неодноразово спростовував такі фейки й маніпуляції російської пропаганди. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.