Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Листопада станом на 1002 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2544
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Російські війська перегруповуються на більш вигідні позиції на Херсонщині

Пропагандистські ресурси намагаються дезорієнтувати Сили оборони України повідомленнями про нібито вихід російської армії з деяких тимчасово окупованих територій (ТОТ) Херсонщини. Так, зранку 12 листопада проросійські медіа опублікували новини про перегрупування військ Росії поблизу Дніпра, а вже 13 листопада вони видалили свої публікації та повідомили, що попередня інформація «анульовується». 

У Центрі національного спротиву дослідили це питання й заявили, що перегрупування російських військ у Херсонській області не зафіксовано. Про це Центру повідомили місцеві мешканці ТОТ Херсонщини, про які йдеться в «новинах». Схоже, що цей кейс — інформаційна операція проти України. У Центрі національного спротиву також додали, що відхід російських військ з Херсонської області — справа часу.

Викриття Українські військовослужбовці записали відеозвернення до Зеленського та Залужного зі скаргами про «безглузді штурми» в Авдіївці

Проросійські ресурси почали поширювати відео, в якому нібито українські військові, які назвалися бійцями 3-го батальйону 110-ї окремої механізованої бригади ЗСУ, скаржаться Президенту України та Верховному Головнокомандувачу на погане командування й великі втрати в Авдіївці. 

Фактчекери проєкту StopFake опрацювали цей кейс. Вони зʼясували, що 110-а окрема механізована бригада ЗСУ зреагувала на це відео та спростувала його. На офіційній сторінці бригади у фейсбуці пишуть, що на відео не їхні воїни ЗСУ, а перевдягнуті в українську форму окупанти. Також підозру викликало те, що «військовий», який скаржився від імені батальйону, у цьому «зверненні» не назвав свої роту, підрозділ, посаду, прізвище чи позивний, хоча відео було записане з відкритими обличчями. 

Пропагандисти намагаються деморалізувати українське суспільство, поширюючи фейки, як-от це відео. Вони роблять це цинічно, підступно й вдаються до своєрідних способів. Раніше ми спростовували інформацію, буцімто представники ХАМАСу записали відео, в якому подякували Зеленському за надану зброю.

Маніпуляція У Литві запровадять податок на дощ через витрати країни на оборону та підтримку України

Проросійські ресурси почали поширювати інформацію, нібито литовська влада планує запровадити «податок на дощ», причиною якого стали «непосильні витрати» на оборону країни й постачання зброї та військової техніки Україні. Мовляв, уряд Литви вже не знає, де шукати додаткові ресурси, щоб покривати витрати країни, тому вдається до інноваційних способів. Це — маніпуляція. 

Цей кейс опрацювали фактчекери з Центру протидії дезінформації. Вони зʼясували, що в деяких повітах Литви справді існує «податок на дощ», щоправда, він не повʼязаний із війною в Україні. Наприклад, в Алітусі мешканці міста платять його ще з 1996 року. Варто зауважити, що податок стягують лише з мешканців приватних будинків і то за умови, що опади випали на їхні території та потрапили в загальний стік. Виходить, що податок — не зовсім за дощ, а за обробку дощової води очисними спорудами.

Російська дезінформація в цьому випадку має на меті підірвати довіру литовців до своєї влади, заохотити їх бойкотувати фінансову допомогу Україні та загалом послабити міжнародну підтримку нашої країни. Один із ключових меседжів пропагандистів тут полягає в тому, що в Литві не вирішені внутрішні проблеми держави й, наприклад, учителі шкіл періодично страйкують через низькі зарплати, а владі до цього байдуже — вона думає про Україну. 

Скриншот із телеграм-каналу

Фейк Журналісти нарахували нібито майже 300 тисяч українських військових некрологів

Пропагандисти стверджують, що незалежні журналісти з України нібито налічили 284 тисячі українських військових некрологів, що були опубліковані в соцмережах сімʼями та друзями загиблих. У листопаді 2022 року кількість некрологів була «рекордною» — буцімто щоденно публікувалося по 1100 таких матеріалів. Це — фейк. 

Інформацію опрацювали в Центрі стратегічних комунікацій. Вони дослідили, що в жодного українського видання немає матеріалів, повʼязаних із кількістю некрологів про українських воїнів. Ще в серпні 2023 року мережею поширювали інформацію, що так званий російський військовий експерт Руслан Татарінов провів свій «підрахунок». Тоді якраз-таки вперше проросійські ресурси почали поширювати дезінформацію про 284 тисячі некрологів. 

Дані про загиблих українських військових є державною таємницею і не будуть оприлюднені до завершення російсько-української війни. Цифри ж, згадані в матеріалі, агітпроп вигадав з метою деморалізувати українців: посіяти страх, непевність та сумніви щодо питання війни та перемоги України в ній. 

Фейк Український капітан переховується на «кораблі-утікачі» в Болгарії, щоб уникнути мобілізації

У мережі почали поширювати інформацію, нібито капітан українського судна «Ізмаїл» Анатолій Богатирьов відмовився виконувати наказ вищого командування негайно відправитися на кораблі до України з Бурґаса (Болгарія). Причина «непокори українського капітана» – його бажання уникнути мобілізації. Анатолій Богатирьов начебто сказав начальству, що готовий вирушити будь-куди, окрім України. Це — фейк.

Кейс дослідили фактчекери проєкту StopFake. Вони зʼясували, що українське судно «Ізмаїл» мало заборону на плавання з боку Морської адміністрації болгарського Бурґаса і тому не могло взяти курс на Україну. У Морській адміністрації Бурґаса це пояснювали двома причинами: закінченням терміну дії документів у корабля та неповним складом екіпажу. Після надання Україною всіх необхідних документів судно повинно було отримати дозвіл на плавання. Інших членів екіпажу мав би найняти фрахтувальник.

Згодом генеральний директор Приватного акціонерного товариства «Українське Дунайське пароплавство» (УДП) Дмитро Москаленко написав на своїй сторінці у фейсбуці, що Україна все ж повернула під свій контроль суховантажне судно «Ізмаїл». Крім того, українська сторона планує вимагати компенсацію в орендаря за повернення корабля в неналежному стані після простою. УДП на своїй сторінці у фейсбуці також відповіло одному з підписників, що капітан Анатолій Богатирьов уже в Ізмаїлі (Одеська область). 

Цей кейс дезінформації підживлює один з російських наративів про «могилізацію» в Україні, згідно з яким українська влада не цінує людські життя та скоро відправлятиме воювати всіх підряд. Раніше ми спростовували інформацію, нібито в Україні точиться «війна до останнього українця», навіть ненародженого.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.