Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

23 Листопада станом на 1003 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2545
Фейк
758
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Викриття Росія завалює Захід дезінформацією

Журналіст американського онлайн-видання The Washington Post Лі Хокстейдер стверджує, що Росія почала активно поширювати дезінформацію в Європі ще напередодні виборів до Європарламенту. У своїй колонці Хокстейдер пише, що у 2022 році Європа вже переживала масштабну російську дезінформаційну операцію: «Підконтрольна Москві організація клонувала вебсайти газет, журналів та інформаційних служб, зокрема британського Guardian і німецького Bild, розміщувала копії під схожими доменними іменами та наповнювала їх кремлівською пропагандою». 

Основні атаки російської дезінформації спрямовані проти України: «Сайт, що видає себе за Міністерство оборони Франції, оголосив, що 200 тисяч французьких новобранців шукатимуть для служби в Україні. Знаний німецький тележурналіст, відомий як "знавець Путіна" й такий, що симпатизує Москві, як виявилося, отримав понад 600 000 доларів від російського мільярдера, пов’язаного з Кремлем». 

Війна Росії проти України усунула перешкоди для використання Москвою різних інструментів дезінформації. США можуть зіткнутися з подібним або навіть більшим викликом цієї осені напередодні президентських виборів. За словами Хокстейдера, якщо Європа не відповість на цей виклик, «що виглядає дедалі ймовірнішим, то деінде картина виглядатиме ще похмурішою. Особливо в Сполучених Штатах, де дисфункціональна політика та гарантії Першої поправки роблять відстеження російських витівок ще складнішим».

Викриття Нібито французький сайт Republican Resistance поширює російські наративи про війну в Україні

Цей ресурс поширює фейкові новини, зокрема про «загибель вояків французького іноземного легіону на війні в Україні», критикує французький уряд, публікує карикатури на президента Макрона, просуває проросійські фейки та підтримує правих радикалів. Про це пишуть у Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП. 

Resistancerepublicaine.com зареєстрований і розміщений у Москві ― саме тому було обрано домен «.com», а не «.fr», призначений для французьких онлайн-ресурсів. Це встановили дослідники з Insight News Media.

На думку розслідувачів, матеріали цього сайту мають на меті поширити хаос, розпач і протестні настрої у Франції, підірвати французький уряд і підтримати правих радикалів, прихильних Москві. Раніше ми спростовували інформацію, що Франція нібито ухвалила офіційне рішення відправити свої війська в Україну. 

Фейк У Львові випускникам школи нібито видали стрічки з мапою України без Криму

Проросійські ресурси поширюють фото, на якому зображені українські випускники на святі останнього дзвоника з надітими випускними стрічками. І, як стверджують пропагандисти, цього року на стрічках начебто зобразили карту України без тимчасово окупованого Криму. 

Скриншот VoxCheck

Проте це — фотофейк. Фото відредаговане, адже на оригінальній світлині мапа України на стрічці зображена включно з Кримом. Про це повідомляють фахівці з проєкту VoxCheck. За допомогою програми PimEyes, що здійснює зворотний пошук за обличчям, вони знайшли світлину однієї з дівчат у стрічці — вона була присутня на чемпіонаті України з греко-римської боротьби у Тернополі.

Фото з чемпіонату України з греко-римської боротьби в Тернополі. Джерело: VoxCheck

Потім завдяки пошуку за словами «останній дзвоник Тернопіль» вдалося знайти оригінальні кадри з випускного. Насправді їх зробили не у Львові, а в Тернополі — їх поширило місцеве медіа 31 травня 2024 року. На фото у всіх випускників на стрічках Україна зображена в міжнародно визнаних кордонах 1991 року, включно з тимчасово окупованим Кримом

Оригінальна світлина випускників зі стрічками. Джерело: VoxCheck

Крім того, на фейковому фото можна помітити ознаки редагування, ймовірно точковою корекцією: на одній стрічці на місці Криму помітне затемнення, на іншій — розрив на контурі мапи.

Також в усіх онлайн-магазинах, де продають або виготовляють на замовлення такі випускні стрічки, Україна зображена в міжнародно визнаних кордонах 1991 року. Зрештою, цю «новину» поширюють переважно російські сайти й телеграм-канали. В українських медіа немає жодних згадок про інцидент, який неодмінно спровокував би обурення в україномовному сегменті соцмереж, адже на подібні ситуації гостро реагують у медіапросторі

• Читайте також: Зеленський нібито сказав, що Україна «готова віддати Крим та Донбас» (маніпуляція)

Автор: Віталій Михайлів,

Меседж Україна нібито впаде «за афганським сценарієм»

Російські пропагандистські медіа поширюють меседж, що Україна буцімто «закінчить так само, як і Афганістан» – коли станеться крах, то це відбудеться миттєво. Стверджуючи це, пропагандисти посилаються на відповідну заяву ірландського «журналіста» Чей Боуза.

У Центрі стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки при МКІП пишуть, що такі заяви не мають нічого спільного з реальністю та не підкріплені жодними фактами

Насправді «журналіст» Чей Боуз ― відомий ретранслятор кремлівських наративів і пропаганди. Він співпрацює із західними виданнями, які поширюють російську брехню. Наприклад, Боуз стверджував, що українські військові з 2014 року нібито «вбили тисячі цивільних громадян» і що в Україні триває «громадянська війна», яка розпочалася після «перевороту на Майдані» за буцімто «спонсорства ЦРУ».

Також у Центрі додають, що Сили оборони України продовжують знищувати російських окупантів, а міжнародні партнери надають усю необхідну допомогу та підтримку Україні. Це, зокрема, не дає підстав говорити про так званий «афганський сценарій» в Україні.

Цей вкид ― чергова інформаційна операція РФ, мета якої переконати західну авдиторію в тому, що нібито «перемога РФ ― близька й неминуча», а підтримка України не має сенсу. Раніше ми аналізували меседж, мовляв, США можуть перетворити Україну на новий Афганістан.

Автор: Віталій Михайлів,

Маніпуляція Польських медиків нібито відправляють в Україну для участі в бойових діях

Прокремлівські телеграм-канали поширюють інформацію, що польських медиків буцімто відправлять в Україну в прифронтові госпіталі та для участі в бойових діях. За словами російських пропагандистів, це відбудеться найближчим часом і до того ж примусово. Як «доказ» росіяни наводять скриншоти одного з польських сайтів з відповідною статтею. 

Однак ця інформація не відповідає дійсності, пишуть у Центрі протидії дезінформації при РНБО. У статті насправді йдеться про те, що до України 15 польських медиків прибудуть саме з навчальною метою. У матеріалі взагалі не згадується про їхню участь у бойових діях

Поширюючи такі повідомлення, російська пропаганда просуває наратив про «іноземних найманців», які буцімто воюють проти росіян у лавах Збройних сил України. Раніше ми спростовували інформацію, що «українець» закликав поляків йти воювати проти Росії.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.