Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Листопада станом на 1002 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2543
Фейк
756
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Байден попросив не стрибати «людину-невидимку» під час свого виступу

Таку інформацію поширюють у соцмережах й у кремлівських медіа. До повідомлень додають обрізане відео з президентом США Джо Байденом, де він нібито звертається до когось невидимого та просить «перестати стрибати». У повідомленнях також йдеться, що «Байдена точно потрібно обирати на другий термін, адже він явно чує голоси з потойбіччя, бачить привидів та чує сутності». Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери StopFake. Вони знайшли відео виступу Джо Байдена в Ольстерському університеті (Північна Ірландія), зняте телеканалом GB News. Оператор знімав президента США крупним та загальним планом. На кадрі, знятому крупним планом, можна побачити, що Байден звертається до людей — вони стояли на поверхах, розташованих над банером. Тобто очевидно, що президент США не спілкується сам із собою.

Однак такі фейки потрібні Росії, щоб дискредитувати президента США та переконати всіх у тому, що він «неадекватно поводиться». Агітпроп намагається створити для Байдена образ пристаркуватого й божевільного чоловіка, не здатного приймати рішення, й якому нібито не можна довіряти.  Раніше «Детектор медіа» спростовував низку фейків про Джо Байдена, зокрема про нібито падіння з літака під час візиту до Варшави або про буцімто його заяву, де стверджували, що Путіна неможливо перемогти. Також аналітики та аналітикині спростували маніпуляцію про те, як Байден начебто заявив, що «лікарям довелося розрізати йому черепну коробку, аби переконатися, що у нього є мозок».

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 14 квітня

У випуску спростовуємо такі фейки: в Україні «забороняють фото- і відеозйомку» кладовищ, Хантер Байден «профінансував створення біологічної зброї» в Україні, Укрпошта «випустила нацистські марки», присвячені дивізії СС «Галичина».

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Маніпуляція У Києві заборонили проведення Великодніх богослужінь у храмах

Таку інформацію поширює низка акаунтів у Facebook та російські пропагандисти у Telegram-каналах, які до цього поширювали інформацію про боротьбу української влади з православ’ям та УПЦ МП. Це — маніпуляція.

На кейс звернули увагу фахівці Myth Detector. 11 квітня Київська державна адміністрація виклала заяву про відзначення Великодніх свят в умовах воєнного стану. Комендантська година діятиме з 00:00 до 05:00, а мешканців закликають надати перевагу онлайн-трансляціям богослужінь. На сайті КМДА йдеться, що влада міста «звернулося до керівників релігійних громад із проханням обмежити проведення масових богослужінь і максимально забезпечити онлайн-трансляції з культових споруд на українських телеканалах та через інтернет».

Поширюючи таку маніпуляцію, пропагандисти намагаються створити релігійний конфлікт, посіяти ворожнечу в суспільстві та розколоти його. Раніше «Детектор медіа» розвінчував фейк, що українські націоналісти нібито підпалили храм УПЦ МП у Миколаївській області.

Фейк Після вступу Фінляндії в НАТО Росія почала переміщувати ядерну зброю до російсько-фінського кордону

З 6 квітня у грузинському сегменті Facebook почали поширювати відео, на якому зафіксовано пересування міжконтинентального балістичного ракетного комплексу РС-24 «Ярс». Згідно з описом, мобільні ядерні установки з’явилися у прикордонному місті Виборг після того, як Фінляндія вступила в НАТО. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фахівці Myth Detector. Відео поширилося у Twitter, де кілька акаунтів змогли визначити розташування техніки за допомогою геолокації. Порівнявши локацію на відео з картою Google, визначили, що відео техніки зняте у місті Кольчугине Володимирської області, що неподалік від Москви, а не в місті Виборг біля кордону з Фінляндією. Також Myth Detector звернулися до фахівця з озброєння Гіги Інашвілі. За його словами, зона дії ракетного комплексу РС-24 «Ярс» становить до 12 000 км, «система не призначена для прилеглих країн, а комплекси, зображені на відео, ймовірно, готувалися до параду 9 травня».

Поширення відео, на якому зафіксоване переміщення техніки нібито до кордону з Фінляндією, — було задля залякування. Раніше перший заступник постійного представника Росії при ООН Дмитро Полянський наголошував, що «Якщо на цих територіях [Швеції та Фінляндії] з’являться підрозділи НАТО, ці території стануть мішенню — або можливою мішенню — для удару». «Детектор медіа» досліджував, що писали анонімні телеграм-канали про вступ Фінляндії до НАТО та як Путін звинуватив НАТО у «порушенні» обіцянки не розширюватися на Схід.

Тактики Як російська пропаганда використовує тактику героїзації

Тактика героїзації — один із методів воєнної пропаганди, що має декілька ключових завдань. По-перше, консолідувати маси довкола спільної мети — в контексті російської агресії, цією метою є «денацифікація» та «звільнення» українських територій. По-друге, насадити «правильні» цінності й типи поведінки, тобто закріпити в суспільстві лояльність до режиму, активну підтримку армії, бажання долучатися до воєнних дій тощо. По-третє, відвернути увагу від нагальних проблем, компенсувавши їх сумнівними «здобутками». По-четверте, вкотре виправдати й раціоналізувати агресію, зміцнивши прагнення до реваншу. Окрім цього, героїзація породжує романтизоване бачення смерті, руйнувань та людських страждань і цим затьмарює реалії війни та вихолощує ціну людських втрат.

Ця тактика стала популярною з початком повномасштабної війни. Адже впродовж перших восьми років війни російський агітпроп апелював до страдницьких образів — «знедолений народ Донбасу», «урізані в правах російськомовні українці», «замордовані діти Донбасу», «гнані за правду православні віряни», «осквернені радянські пам’ятники»… Мета пропагандистського прийому  апелювання до мук і страждань — викликати, з одного боку, ненависть до «карателів», демонізувати й дегуманізувати їх, а з іншого — викликати співчуття до «постраждалих» та раціоналізувати щедру «допомогу» — гумконвоїв у вигляді зброї. Складно утримувати бойовий дух, якщо він ґрунтується лише на співчутті чи жалю. Тому Росія героїзує 11-річного Фьодора з Брянщини: на нього та ще двох школярок нібито напала група «українських диверсантів». Хлопець був поранений, в тілі застрягла «натовська куля», та він не розгубився, врятував себе і дівчат, втікши у безпечне місце.

Історія хлопчика Фьодора апелює до сильних емоцій. Агітпроп намагається викликати симпатію до Фьодора: маленький хлопець потрапив у ситуацію, з якої не кожен дорослий зумів би вибратися. Змушує співпереживати й захоплюватися — поранений «герой» із кулею в тілі рятує себе і двох ровесниць. До того ж відвага школяра контрастує з зухвальством «диверсантів». Якщо спроєктувати ці емоції на конкретні дії, вийде повага до «подвигу», люта ненависть до українців та бажання помсти.

Фейк Зброя, яку постачають Україні, «з’являється в озброєних злочинних групах Європи та Африки»

Таку інформацію поширюють російські медіа, посилаючись на слова постпреда Росії при ООН Василя Небензі, які він сказав 10 березня під час засідання Радбезу ООН. Вони пишуть, що західна зброя, яку постачають Україні, «уже почала з’являтися в державах Європи та Африки, поповнюючи арсенали організованої злочинності». І в такий спосіб  «в руки бандитів та радикальних режимів потрапляють автомати, кулемети, гранатомети, протитанкові керовані ракети та переносні ракетні комплекси західного виробництва». Це — неправда.

На кейс звернули увагу фактчекери StopFake. У 2022 році в Україні було створено Тимчасову спеціальну комісію Верховної Ради України з питань моніторингу отримання і використання міжнародної матеріально-технічної допомоги під час дії воєнного стану. Уряд України зобов'язався забезпечити належне зберігання та облік переданої оборонної техніки, про це зазначив постпред США при ООН Роберт Вуд. Його підтримали представники Великої Британії, Албанії, Японії, Польщі, Франції.

Такі фейки необхідні Росії для того, щоб дискредитувати Україну та послабити міжнародну підтримку. «Детектор медіа» досліджував появу дезінформації у Financial Times про «контрабанду зброї з України».

Фейк Україна забирає дітей із сімей, які живуть у зоні бойових дій

Таку інформацію поширюють російські ЗМІ, посилаючись на заяву постпреда Росії при ООН Василя Небензі. Він зробив її 5 квітня під час так званої зустрічі за «формулою Арріа» — неформальної зустрічі, під час якої держави-члени ООН можуть дізнатися більше інформації з питань міжнародної безпеки. За словами Небензі, влада України «вчиняє злочини проти дітей» — їх викрадають у батьків, які відмовляються евакуюватися з зони ведення бойових дій. Це — фейк.

На кейс звернули увагу фактчекери проєкту StopFake. Україна не викрадає дітей. 4 квітня Кабінет Міністрів України підтримав ініціативу Донецької ОВА щодо обов’язкової евакуації 126 дітей із 21 населеного пункта області через активні бойові дії. Дітей евакуювали з небезпечних населених пунктів Донецької області броньованими машинами виключно у супроводі батьків чи опікунів.

Також 49 країн-членів ООН ухвалили заяву, в якій звинувачують Росію «у поширенні дезінформації про масові викрадення та незаконну насильницьку депортацію тисяч українських дітей». Країни-члени ООН наголошують, що виключено Росія винна у депортації українських дітей, а Міжнародний кримінальний суд має низку доказів, які це підтверджують.

Такі заяви потрібні Росії аби легалізувати агресію проти українського народу, виставити себе як «миротворця» й зняти з себе відповідальність за ці злочини. «Детектор медіа» досліджував, як Росія виправдовує депортацію та інші воєнні злочини в Україні.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.