Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Проросійські ресурси поширюють фейкову рекламу ЗСУ в громадському транспорті

У мережі поширюють фото нібито реклами Збройних сил України із закликом долучатися до їхніх лав. На ній зображений сивий військовий, а також буцімто напис: «Синку, мені потрібна твоя допомога». Пропагандисти пишуть, що це «типовий український мобілізований років за 60». Такою рекламою ЗСУ начебто кличуть молодь на фронт. 

Скриншот із пропагандистського джерела

Насправді це ― фотофейк. При перевірці цього зображення в інструменті FotoForensics за допомогою ELA-аналізу (Error Level Analysis — аналіз рівня помилок), який виділяє зони зображення з різними рівнями стиснення, вдалося виявити ознаки редагування тексту на рекламі. Вони виділені яскравим кольором.

Перевірка фото за допомогою ELA-аналізу

Цим фотофейком російські пропагандисти намагаються дискредитувати мобілізаційний процес в Україні. Раніше ми спростовували інформацію, що в Україні закликають людей мобілізуватися до лав ЗСУ цілими сімʼями.

Фейк Росіяни пишуть, що місцева влада в Києві закликає киян покинути свої домівки, якщо ті живуть поблизу «центрів прийняття рішень»

Російські телеграм-канали поширюють скриншот нібито одного з будинкових чатів столиці. Згідно з ним, Печерська районна в місті Києві державна адміністрація закликає містян евакуюватися, якщо ті проживають поруч із «центрами прийняття рішень». 

Скриншот ЦПД

Однак Центр протидії дезінформації РНБО після верифікації цієї «новини» в Печерській районній адміністрації повідомив, що це ― фейк. Жодних подібних попереджень адміністрація не розсилала.

Цю дезінформацію поширили на тлі публікації в одному з іноземних ЗМІ про можливий ракетний удар по «центрах прийняття рішень» у відповідь на операцію ЗСУ в Курській області. І на це, зокрема, відреагував керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко у своєму телеграм-каналі. Він закликав українців менше читати гучні заголовки про масовані обстріли.

Фейк Російська пропаганда стверджує, що в деяких українських магазинах ввели податок 20% для працівників ТЦК

Російські пропагандисти поширюють фото оголошення нібито в одному з українських продуктових магазинів. У ньому попереджають, що в магазині діє податок 20% для співробітників ТЦК. Утім це — фотофейк. 

Скриншот із пропагандистського ресурсу

«Оголошення», яке поширюють у мережі, містить ознаки редагування, а ще магазини не мають права самостійно запроваджувати податки, тим паче дискримінаційні. Про це повідомляють у проєкті VoxCheck.

Перевірка фото «оголошення» в інструменті FotoForensics за допомогою ELA-аналізу (Error Level Analysis — аналіз рівня помилок), який виділяє зони зображення з різними рівнями стиснення, вказує на очевидні ознаки редагування.

Перевірка за допомогою ELA-аналізу

Також Податковий кодекс України передбачає рівність усіх платників перед законом та недопущення будь-яких проявів податкової дискримінації, як-от соціальної, расової, національної, релігійної тощо. Місце працевлаштування також не може бути причиною дискримінації. Така дискримінація суперечить і статті 24 Конституції України, у якій закріплюється рівність громадян. А згідно зі статтею 17 закону «Про захист прав споживачів», потреби всіх споживачів мають задовольнятися однаковою мірою. Тобто за самостійне встановлення подібних податків магазином передбачена адміністративна, а в деяких випадках і кримінальна відповідальність.

В Україні взагалі немає податків, які магазин може встановити для покупця самостійно. Існують тільки загальнодержавні та місцеві податки й збори. Загальнодержавні податки встановлює Верховна Рада, вона ж визначає перелік місцевих податків, які встановлюють місцеві ради. 

Подібними фейками російські пропагандисти намагаються зірвати мобілізацію в Україні та посіяти розбрат в українському суспільстві. 

Маніпуляція У Франції нібито вважають, що НАТО не зможе відповісти на потенційний напад Росії, — Politico

Російські ресурси стверджують, що французький генерал Бертран Тужу вважає, нібито НАТО буде не в змозі відповісти на потенційний напад Росії. Поширюючи цю інформацію, пропагандисти посилаються на матеріал видання Politico.

Проте словами Тужу зманіпулювали, пишуть у проєкті StopFake. Насправді в тексті Politico французький генерал всього лише звернув увагу на те, які сфери оборони Європі слід покращити для ефективного захисту від російської агресії. Зокрема, ідеться про мобільність військового озброєння. Як пише Тужу, наразі оперативно перевозити зброю заважають надлишкові бюрократичні процедури, незручна інфраструктура (зокрема тунелі й мости) та брак залізничних вагонів. 

Для посилення цього напрямку оборони у травні 2024 року країни-члени ЄС запровадили нову обіцянку військової мобільності, яка сприятиме забезпеченню швидкого та безперебійного переміщення військового персоналу та матеріальних засобів у межах ЄС і поза ним. Зобов’язання включають інвестиції в інфраструктуру подвійного призначення та спрощену процедуру отримання дозволів на перевезення військової техніки через кордон.

Тож Бертран Тужу не вважає, що Європа безсильна перед потенційним нападом Росії. Навпаки, європейські країни ідентифікують слабкі зони своєї оборонної системи та впроваджують відповідні зміни.

Викриття Як Росія використовує мешканців окупованих територій для фейкових звинувачень ЗСУ

Російська пропаганда поширює публікації зі звинуваченнями Збройних сил України у воєнних злочинах. Як «докази» росіяни використовують розповіді людей, що опинилися на окупованих російськими військами територіях України.

Ці люди стверджують, що українські військові нібито обстрілювали та розграбовували будинки цивільних, спалювали житло чи відкривали вогонь по цивільних. Однак жодних підтверджень цим словам немає. Про це повідомляють у Центрі протидії дезінформації РНБО.

Поширюючи фальшиві заяви про «злочини ЗСУ» від імені населення окупованих територій, Росія прагне:
- виправдати війну, яку вона почала;
- налаштувати жителів окупованих територій проти ЗСУ;
- перекласти відповідальність за руйнування цивільної інфраструктури на Україну.

У ЦПД додають, що насправді саме Росія знищує українські населені пункти. Вона ж і несе відповідальність за гуманітарну ситуацію на окупованих територіях.

Раніше ми вже фіксували фейкові свідчення про «злочини ЗСУ». Так, російська пропаганда звинувачувала українських військових у погрозах жителям окупованих територій і вимаганні від них послуг інтимного характеру, у відбиранні дітей у батьків на Донбасі, щоб передати їх педофілам або на органи тощо.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.