Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

28 Березня станом на 763 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2044
Фейк
676
Маніпуляція
634
Меседж
419
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 10 жовтня

У випуску робимо огляд російських фейків про "втечу Зеленського з Києва" у бік Польщі, "неминучий розпад" НАТО, "внутрішньоросійське" Азовське море та інших.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Меседж Українська влада вимагає не публікувати фото та відео наслідків ракетних ударів, щоби приховати те, що насправді відбувається

Таку тезу після масових ракетних ударів, які Росія здійснила на території України сьогодні, 10 жовтня, поширюють російські пропагандисти. Зокрема, інформація про це з'явилася в телеграм-каналах, контрольованих російськими спецслужбами.

У своїх повідомленнях вони стверджують, що Офіс президента та голови областей закликають українців не публікувати фото руйнувань від ракетних ударів, а СБУ нібито пише адміністраторам пабліків у соцмережах і вимагає припинити публікувати такі фото. Пропагандисти стверджують, що така вимога влади має на меті зупинити поширення паніки, адже "якщо нема фото та відео, значить, і ударів та втрат немає".

Тобто на думку пропагандистів, українська влада бреше українцям та намагається приховати від них справжню картину подій. "Влада бреше, а ракети продовжують летіти", — пишуть пропагандисти.

Насправді фото та відео ракетних ударів рекомендують не поширювати одразу після влучання ракети, щоб не допомагати ворогу наводити ціль, а не для того, щоб приховати картину руйнувань. У мережі та на офіційних сторінках представників влади поступово з'являється як інформація про ракетні удари, так і фото та відео подій. Зокрема, й на сторінці президента Володимира Зеленського.

Такі повідомлення потрібні пропагандистам для того, щоби запевнити українців, що влада їх обманює, й задля того, щоб розв'язувати проблему, просто ігнорує її й удає, що нічого не відбувається, приховуючи фото та відео руйнувань. Такі меседжі дискредитують керівництво України. Проте в тому, що коїться, винна не влада України, а Росія, яка не припиняє обстрілювати Україну з повітря упродовж семи місяців. 

Фейк У Закарпатській області чути вибухи

Про це поширили анонімні телеграм-канали. Повідомлення про вибухи також з’явилося у додатку «єТривога», згодом відредагували, що ця інформація від ЗМІ. Це не відповідає дійсності.

Голова Закарпатської обласної військової адміністрації Віктор Микита зазначив, що зранку 10 жовтня, коли з’явилося це повідомлення, ударів ракетами по території Закарпаття не зафіксовано.

«Загалом область не постраждала, були певні перебої з електроенергією, але обленерго з цим впоралося», — сказав Віктор Микита.

Він попросив усіх під час повітряної тривоги перебувати в укриттях і не пересуватися вулицями.

10 жовтня від самого ранку на всій території країни, крім Криму, була оголошена повітряна тривога. Під обстріл ракет потрапили Київ, Львів, Запоріжжя, Харків, Вінниця, Тернопіль, Дніпро, Миколаїв. Був вибух у Конотопі на Сумщині, в Кривому Розі.

Інформацію про вибухи та наслідки від них уповноважені повідомляти представники обласних військових адміністрацій та мери. Повідомлення про прильоти з анонімних каналів покликані посіяти паніку.  

Фейк Спільно з ракетними ударами по містах України розпочався наступ з Білорусі та по всій лінії фронту

Таку інформацію сьогодні, 10 жовтня, після масових ракетних ударів по українських містах активно поширюють російські пропагандисти. У повідомленнях йдеться про те, що крім ударів російськими ракетами по "інфраструктурних та воєнних об'єктах", російські військові мають успіхи й по всій лінії фронту, йдучи у повторний наступ.

Зокрема, у таких повідомленнях йдеться і про наступ із Білорусі. Однак це — неправда. Українська влада та командування Збройних Сил заперечують інформацію про наступ із Білорусі та щодо просування російських військ по лінії фронту.

Як пише Суспільне, українське керівництво не має жодних даних на підтвердження того, що Росія планує організувати новий наступ з території сусідньої Білорусі попри заяви білоруського керівника Олександра Лукашенка про створення спільного з Росією військового підрозділу.

"Лукашенко продовжує продавати РФ останні крихти суверенітету. Заява про розміщення російського контингенту в Білорусі під надуманими приводами — формалізація окупації", — сказав радник керівника Офісу президента Михайло Подоляк. За його словами, Україна оцінює ризики й готова до будь-яких загроз.

Однак пропагандистам вигідно стверджувати те, що Росія має успіхи всюди: не лише "повертає Україну до середньовіччя", обстрілюючи ТЕЦ, а й має успіхи на полі бою. У такий спосіб пропагандисти прагнуть посіяти паніку й залякати українців.

Фейк Посольства країн ЄС розпочали термінову евакуацію з Києва

Таку інформацію поширили російські пропагандисти. Нібито усі вони передислокуються до Польщі. Це не відповідає дійсності.

Надзвичайний і Повноважний Посол ФРН в Україні Анка Фельдгузен повідомила, що під час обстрілів перебувала в укритті спільно з сотнями киян.

«Із сотнями киян в укритті. Мене вражає спокій, який панує тут, поки Росія обстрілює дитячі майданчики в центрі Києва. #StandWithUkraine», – поділилася вона у твіттері.

За словами амбасадорки США в Україні Бріджіт Брінк, американські дипломати, які працюють у посольстві США у Києві, перебувають у безпеці після чергової хвилі російських ударів по цивільних об'єктах України.

«Вдячна всім, хто зреагував та працює заради нашої безпеки. Моє серце розривається від болю за тих, хто постраждав у Києві та по всій Україні», – написала Бріджіт Брін у твіттері.

Також у Києві перебуває посол Великої Британії в Україні Мелінда Сіммонс.

«Влучання по центру міста Києва. Персонал посольства в порядку. Мої думки зараз із пораненими. Величезна вдячність українцям, які першими реагують», – поділилася амбасадорка.

Російська пропаганда зумисне саме сьогодні, після масових ракетних обстрілів поширила фейк про евакуацію посольств, щоб акцентувати небезпечне для життя становище по всій Україні. У такий спосіб пропагандисти намагаються якомога більше українців загнати у стан стресу та тривоги.  

Фейк Міжнародний комітет Червоного Хреста тимчасово припинив свою роботу в Україні з міркувань безпеки

Ця інформація шириться в соціальних мережах. Нібито про це журналістам Reuters повідомив прессекретар організації після масованих російських ракетних обстрілів сьогодні вранці.

В Україні працюють Міжнародний Комітет Червоного Хреста і Товариство Червоного Хреста України. Обидві організації заявили, що не припинили свою діяльність в Україні.

Штаб-квартира Міжнародного Комітету Червоного Хреста знаходиться у Женеві (Швейцарія).  Представництва організації розташовані у майже 80 країнах світу. В Україні в організації налічується близько 700 співробітників, які працюють у 10 місцях по всій Україні.

Фейк поширили саме про припинення діяльності Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні.

Радник глави делегації Міжнародного комітету Червоного Хреста Андрій Круглашов спростував цю інформацію: «Ми з людьми й для людей, яким потрібні.

Там, де потрібні й настільки близько, наскільки можемо. Стільки, скільки доведеться». Також є спростування Міжнародного комітету Червоного Хреста на офіційній сторінці у твітері. 

«З огляду на безпекову ситуацію в Україні сьогодні зранку, команди Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні на короткий час призупинили рух, перемістилися в укриття і продовжили працювати на місці. Надання гуманітарної допомоги Міжнародного Комітету Червоного Хреста в Україні за графіком відновиться негайно, як тільки дозволить безпекова ситуація. Ми стежимо за гуманітарними потребами, щоб надати допомогу», – йдеться в роз'ясненні Міжнародного Комітету Червоного Хреста після публікації в Reuters. 

В Україні Міжнародний комітет Червоного Хреста допомагає людям, які постраждали внаслідок конфлікту на сході країни, і підтримує роботу Товариства Червоного Хреста України. Організація має номери телефона гарячих ліній, куди можна звертатися з питань зникнення родича через конфлікт на Донбасі або ж з питаннями про гуманітарну допомогу. Гаряча лінія щодо пошуку зниклих станом на 16:20 10 жовтня працює, всі лінії зайняті.

Також офіційні сторінки Міжнародного комітету Червоного Хреста у соціальних мережах активні. Сьогодні там опублікували рекомендації, як поводитися у разі обстрілу і після закінчення бомбардування.

У статті Reuters, на яку дехто робить посилання, нібито Міжнародний комітет Червоного Хреста припинив діяльність, йдеться про те, що саме сьогодні, після того, як Росія обстріляла ракетами міста по всій Україні, команди Міжнародного Комітету червоного хреста припинили діяльність. Працівники організації доставляють допомогу і ліки. Вони не можуть цього робити під обстрілами. Міжнародний комітет Червоного Хреста  залишається в Україні та продовжує свою діяльність, пристосовуючись до погіршення ситуації з безпекою, якщо це буде потрібно. Коли небезпека мине, працівники організації відновлять в Україні повноцінну роботу. 

Товариство Червоного Хреста України також спростувало інформацію, нібито він призупинив діяльність на території України.

«Товариство Червоного Хреста України у зв’язку з сьогоднішніми ракетними атаками по містам України працює у посиленому режимі, надаючи допомогу постраждалим – йдться у повідомленні. – Партнери по міжнародному руху Червоного Хреста також продовжують працювати на території України, аби спільними зусиллями допомогти якомога більшій кількості людей».

Товариство Червоного Хреста України — всеукраїнська, добровільна, гуманітарна організація, яка допомагає державі у наданні гуманітарної допомоги під час збройних конфліктів та в мирний час, бере участь у наданні міжнародної допомоги у разі катастроф і надзвичайних ситуацій, забезпечує допомогу найменш соціально захищеним верствам населення. Товариство є частиною Міжнародного руху Червоного Хреста і Червоного Півмісяця. 

Фейк У магазинах в Києві закінчуються продукти

Таку інформацію поширюють російські пропагандисти та як доказ наводять фото пустих полиць. Це не відповідає дійсності.

По-перше, у підписі до фотографій не зазначено, що це за магазин і коли її зробили.

По-друге, 10 жовтня у Києві повітряна тривога тривала з 6:47 до 12:24 і розпочалася знову о 15:14. У цей час всі магазини зачинені та не обслуговують покупців.

По-третє, «Детектор медіа» у перерві між оголошеннями про небезпеку відвідав один із супермаркетів Києва на лівому березі міста і переконався, що всіх продуктів вдосталь, немає жодної пустої полиці, на касах немає черг. Також працюють банкомати, є можливість зняти готівку і купити продукти в кіосках.

Мета тез про брак харчових продуктів – залякування, сіяння паніки та страху. У дні, коли Росія масово атакує ракетами Україну, варто особливо ретельно перевіряти інформацію, не вірити анонімним каналам і попри все зберігати спокій. 

Викриття Російська пропаганда перетворює анонімні канали на джерела «інсайдів», які нібито попереджають про загрози

На цю технологію звернула увагу засновниця ініціативи з інформаційної гігієни «Як не стати овочем» Оксана Мороз. За її словами, ворог постійно розсилає повідомлення-попередження, які десь можуть збігтися з реальністю. Тоді у багатьох може виникнути думка: «Ці джерела щось знали», людина пов'язує «попередження» та прильоти й довіряє такому джерелу.

Тепер це джерело регулярно публікуватиме «інсайди» у стилі – «ходять чутки», «сказала перевірена людина з СБУ», «наші джерела з Офісу президента», «повідомив дядько з поліції». Людина віритиме і поширюватиме – щоб попередити близьких: «Бо ж тоді джерело попередило, а отже і зараз не брехатиме". У результаті цими джерелами почнуть розганяти паніку, яка працює не гірше ракет та є інформаційним терором.

«Детектор медіа» уже пояснював про те, як не марнувати час на вигадки, які хтось намагається видати за новини і добирати джерела інформації під час війни.

Фейк Російські ракети влучили у Верховну Раду та СБУ

Таку інформацію поширили відомі російські пропагандисти. На їхню думку, на вулиці Володимирській у Києві розташовані офіси Служби безпеки України та Президента України, а також Верховна Рада України. Нібито саме туди влучили російські ракети.

Пропагандисти сплутали купол Київського міського будинку учителя з куполом Верховної Ради, яка насправді розташована в іншому місці.

Пропагандистам вигідно поширювати тези про те, що вони потрапили у ціль – у приміщення органів державної влади, щоб залякати українців, мовляв, зробили державу недієздатною.

Насправді російські терористи воюють проти мирних мешканців та української культури. У Києві на вулиці Володимирській російські ракети пошкодили університет імені Тараса Шевченка, музей Ханенків, музей Шевченка, дитячий майданчик у парку Шевченка та житлові будинки у центрі столиці. Всі органи влади працюють і тримають зв'язок із громадянами України.

Щоб не піддаватися паніці, слід слухати поради державних органів та довіряти інформації лише з перевірених джерел.  

Фейк Зеленський втік із Києва у бік кордону з Польщею

Про це повідомили російські медіа, зокрема Readovka. Нібито після масованої ракетної атаки по всій Україні його евакуювали до секретного бункера на заході України, а то й взагалі везуть у бік кордону з Польщею. Це – неправда.

Президент України Володимир Зеленський продовжує виконувати свої обов’язки у Києві. Його відеозвернення з Банкової – цьому доказ.

Російські пропагандисти публікують повідомлення про нібито втечу Зеленського для того, щоб посіяти паніку і хаос, показати, що простих українців нібито кинули напризволяще, влади в Києві немає.

Таку ж інформацію прокремлівські телеграм-канали публікували 24 лютого. На початку березня пропагандисти запустили в мережу діпфейк відео, в якому нібито Зеленський говорить про здачу Донбасу та пропонує скласти зброю. 

Фейк У Залужного «браслет зі свастикою»

Такий фотофакт поширили пропагандистські анонімні телеграм-канали.

Насправді «свастику» на браслеті Головнокомандувача Збройних Сил України Валерія Залужного росіяни намалювали самі за допомогою стисненого зображення, що зробило скандинавський символ спотвореним.

На брехню пропагандистів вказав журналіст Роман Цимбалюк у своєму Телеграм-каналі.

Намальвана росіянами свастика, якої насправді немає

«Російського мобілізованого запевняють віддати життя за браслет Залужного. Якщо так, нехай зблизька подивляться який він має вигляд перед тим, як вирушити на інший берег Керченської протоки в чорному мішку», – написав він і опублікував фото аналога браслета Залужного.

Російська пропаганда регулярно поширює фейкові фото та відео, щоб просувати думку про те, що українці — нацисти. Зокрема, пропагандисти роблять неонацистами працівників поліції та військових, публікуючи нібито їхні татуювання у вигляді свастики. Їхня мета – викликати ненависть у росіян до українців, бо ж вони, мовляв, всі нацисти, і виправдати вторгнення в Україну та воєнні злочини.

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Павло Рудь, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.