Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

19 Квітня станом на 785 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2090
Фейк
687
Маніпуляція
642
Меседж
427
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Меседж Через удар по Кримському мосту для Росії відкрилося вікно можливостей, щоб розпочати "повномасштабну війну"

Після пожежі на Керченському мосту вчора, 8 жовтня, в пропагандистських анонімних каналах з'явилася низка меседжів, пов'язаних із цією подією. Зокрема, пропагандисти поширюють тезу про те, що після пожежі й часткового обвалу мосту, Росія матиме велике вікно можливостей для того, щоби розпочати велику війну проти України.

Мовляв, це стане доброю нагодою для повномасштабної війни, як свого часу США нібито почали війну в Афганістані у відповідь на терористичний акт у вересні 2001. Тобто у такий спосіб пропагандисти стверджують, що Україна — держава-терорист, яка чинить терор проти Росії та російських інфраструктурних об'єктів. Однак офіційних підтверджень щодо того, що до події з мостом дотична Україна, немає. Такі меседжі мають ще одну функцію — залякування. Мовляв, через такі акти тероризму Росія тепер битиме по воєнних та інфраструктурних об'єктах України все частіше й матиме привід для повномасштабної війни. Проте повномасштабна війна Росії проти України вже розпочалася 24 лютого цього року: російські війська незаконно окупували чотири українські області, знищили десятки не лише інфраструктурних, а й цивільних об'єктів, цілеспрямовано цілили в колони із цивільними, руйнували житлові будинки, лікарні, школи тощо. За допомогою таких меседжів пропагандисти нібито показують, що Росія поки воює не на повну силу, а Україна — провокує агресію.

Також пропагандисти стверджують, що "підрив Кримського мосту" — такий самий терористичний акт України, як і нібито вбивство Дар'ї Дугіної у Москві. Однак те, що до вбивства Дугіної причетна Україна — не доведено, й серйозних доказів, крім вигадок пропагандистів, у Росії немає. Однак виставляючи Україну країною-терористом, пропагандисти перекладають відповідальність за свої злочини й розв'язання війни.

Ще один меседж стосувався того, що підірвати міст Україні нібито нарешті дали команду "західні куратори". Мовляв, до цього причетна не Україна, а якісь інші — треті й розвинутіші країни, які сподівалися на радикалізацію у війні з боку Росії, але її поки нема. Більше про те, що писали в телеграм-каналах після подій на Кримському мості, читайте в огляді "Детектора медіа".

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.