Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

21 Листопада станом на 1001 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2543
Фейк
756
Маніпуляція
739
Меседж
535
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Маніпуляція Військові США обговорюють вбивство Путіна

Таку інформацію поширили російські видання з посиланням на американський журнал Newsweek. Нібито військові не погоджуються з президентом США Джо Байденом щодо стримування Росії виключно неядерними засобами. Мовляв, американські військові вважають, що треба по росіянах «стукнути молотком» і готують «удар із метою вбити Путіна у серці Кремля».

Російські пропагандисти вирвали цитати із контексту. Насправді у статті Newsweek «Байден вважає, що неядерні погрози зупинять Путіна. Його військові так не думають». Ідеться про розбіжність щодо ролі американської ядерної зброї та найефективнішого способу стримування Володимира Путіна. У статті акцентують, що Вашингтон «повідомив росіянам на дуже високому рівні, що для Росії будуть катастрофічні наслідки, якщо вони застосують ядерну зброю в Україні». І що їхні безпрецедентні погрози — лише реакція на такий же безпрецедентний виступ Путіна про ядерний удар.

Російські пропагандисти поширюють тези про те, що США готують ядерний удар по Росії та вбивство Путіна для того, щоб нібито з метою захисту виправдати будь-які рішення Путіна і злочини російської армії на території України. Детальніше.

Фейк Російські ракети знищили завод у Шепетівці, де ремонтували озброєння ЗСУ

Таку інформацію поширюють російські ЗМІ та користувачі у соціальних мережах.

На світанку 6 жовтня російські війська завдали ракетного удару по території Шепетівського району Хмельницької області. Як повідомляв голова обласної військової адміністрації Сергій Гамалій, одна ракета впала поряд з інфраструктурним об'єктом, інша – на пустирі. Внаслідок ракетного удару немає загиблих та поранених. Частково пошкоджені житлові будинки та господарські споруди.

Щоразу після запуску ракет по Україні росіяни «звітують», мовляв, потрапили у ціль і нібито знищили черговий завод чи склад із західною зброєю, чи приміщення, де перебували найманці.

Такі повідомлення російській пропаганді потрібні, щоб «відбілитися» від обстрілів цивільних об’єктів і приписати собі вдаваний успіх.

Фейк У Києві біля мерії миттєво виставили зображення марки з вибухами на Кримському мості

Про таке пишуть у російських телеграм-каналах і проросійське інтернет-видання в Україні «Страна.ua». Насправді це не так.

Ідея створити таку марку належить директору «Укрпошти» Ігорю Смілянському, який ще 9 серпня після вибуху в Криму написав: “Що, вже час?” і оприлюднив ескіз нової марки з кримським мостом.

Ініціативу підхопив рух ЧЕСНО і підготував до Дня Незалежності України виставку «Інформаційний спротив», частиною якої є марка-фотозона «Бавовна над Кримським мостом».

З кінця серпня і до середини вересня величезну марку можна було побачити на Подолі, біля колеса огляду. 18 вересня її встановили на Хрещатику, біля будівлі столичної мерії. Вибух на Кримському мосту стався на світанку 8 жовтня.

Російським пропагандистам, серед яких ведуча Ольга Скабєєва, не сподобалася фотозона «Бавовна над Кримським мостом». Вони бідкаються, як українці можуть тішитися чужому горю і фотографуватися біля зображення зруйнованої інфраструктури. В той самий час ЧЕСНО закликає: «Ну, це точно привід сходити туди та зробити фото! Щоб позлити Скабєєву, приходьте до КМДА, марка там». А «Укрпошта» опублікувала ескіз нової марки під назвою «Кримський міст – ВСЬО» і готує її до випуску. 

Меседж В Україні працюють над створенням «брудної» ядерної бомби

Такий меседж активізувався цього тижня у російських медіа та анонімних телеграм-каналах, які контролюються Кремлем.

Нібито процес переговорів із Великою Британією щодо передачі Україні ядерної зброї для стримування Росії забуксував. Через це президент Володимир Зеленський розпорядився якнайшвидше зібрати всіх учених-атомників в Україні, щоб створити «брудну» ядерну бомбу.

Меседжі про те, що Україна «готує» так звану брудну атомну бомбу, активно поширювалися напередодні повномасштабної війни Росії проти України. Це також зазначалося серед причин вторгнення Росії в Україну.

Пізніше російська пропаганда поширювала тезу про те, що Київ обстрілами Запорізької АЕС намагався перетворити станцію на «брудну» ядерну бомбу, а також що нібито США зацікавлені у тому, аби в Україні з’явилася брудна бомба. Ще був варіант, що безпосередньо біля кордону Росії українські вчені уже працювали над компонентами брудної бомби.

«Брудна бомба» – це тип «радіологічного розсіювального пристрою, в якому звичайна вибухова речовина — на кшталт динаміту — поєднується з радіоактивним матеріалом. Такі бомби не вивільняють достатньо радіації, щоб убити людей або викликати серйозне захворювання. Однак сам вибух такої бомби може спричинити страх і паніку, забруднити простір і потребувати потенційно дорогого очищення. Такі бомби вважаються швидше зброєю не армій, а терористичних угруповань.

«Україна не має ядерної зброї, не веде ніяких робіт з її створення/придбання. Ми є відповідальним членом Договору про непоширення ядерної зброї», – написав міністр закордонних справ Дмитро Кулеба у своєму акаунті в Twitter.

У Центрі протидії дезінформації акцентували, що Україні ніде брати уран, плутоній виробляли реактори ЧАЕС, і вже чверть століття такі роботи не ведуться, тому заяви про створення «брудної ядерної бомби» не мають під собою жодних підстав.

Водночас члени Національної комісії з радіаційного захисту населення України Анатолій Носовський і Віктор Долін в інтерв’ю журналу Science повідомляли, що під час окупації російськими військами Чорнобильської атомної станції було здійснено варварський набіг на лабораторію радіаційного моніторингу «Екоцентр», її фактично розграбували. На думку вчених, у лабораторії росіяни могли вилучити радіоактивні ізотопи, що використовувалися для калібрування приладів і залишків радіоактивних відходів.

«Ці матеріали можна змішати зі звичайними вибуховими речовинами, щоб утворити «брудну бомбу», яка поширює забруднення на велику територію», – повідомив Носовський. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.