Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

22 Січня станом на 1063 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2647
Фейк
799
Маніпуляція
758
Меседж
544
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Подкаст «Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 7 жовтня

У випуску спростовуємо такі фейки: у держбюджеті-2023 коштів для окупованих областей "не передбачили", Україна "розв’язала війну з Росією та відмовляється" від будь-яких перемовин, МАГАТЕ "підтвердило причетність України" до обстрілу ЗАЕС. А також розбираємося, як так сталося, що найбільшим «постачальником» важкої зброї в Україну виявився не Захід, а Росія.

Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.

Фейк Запорізька АЕС переходить у власність «Росатому»

Ці повідомлення поширюють російські пропагандистські ЗМІ та анонімні телеграм-канали. У повідомленні ідеться, що нібито після проведення псевдореферендумів ЗАЕС перейшла під юрисдикцію «Росатому». Проте — це неправда. 

Як повідомляє Центр протидії дезінформації, жодного переходу ЗАЕС під юрисдикцію «Росатому» не може бути. Окупанти фактично здійснили рейдерське захоплення атомної станції викравши печатку. Президент «Енергоатома», заступник генерального директора ЗАЕС Петро Котін, видав наказ про визнання недійсною вкрадену печатку попереднього зразка, а також затвердив використання нової печатки з 6 жовтня 2022 року. 

Поширюючи такі маніпулятивні заяви, Кремль намагається посилити ядерний шантаж світу та спробувати залякати країн-партнерок України. Раніше пропагандисти поширювали повідомлення, що нібито Запорізька АЕС  має   «катастрофічний» стан, і Росія її врятувала.

Фейк МАГАТЕ підтвердило причетність України до обстрілу ЗАЕС

Такі повідомлення ширяться соціальними мережами, зокрема в анонімних телеграм-каналах. У них ідеться, що експерти Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), які відвідали Запорізьку АЕС, засвідчили обстріл станції зі сторони України. Мовляв, місія МАГАТЕ підтвердила, що станція перебуває під українськими атаками. Проте це — неправда. 

Як перевірили аналітики EU vs Disinfo, МАГАТЕ не повідомляло про жодне «українське бомбардування/атаку» ні напередодні появи цієї дезінформаційної історії, ні після неї. Хоча експерти МАГАТЕ справді зафіксували обстріли в околицях станції, але не приписували їх жодній стороні. Заява тоді надійшла від місцевого колаборанта, «призначеного»  російською окупаційною владою, а не від МАГАТЕ.

У такий спосіб пропагандисти намагаються звинуватити Україну в небезпечних діях навколо ЗАЕС і зняти з себе будь-яку відповідальність. Росія вчинила чимало загрозливих дій навколо ЗАЕС, включно з розміщенням військової техніки та військ на території станції, використанням її околиць як ракетної бази та перериванням лінії електропередач. Крім того, Росія відхилила пропозиції ООН щодо демілітаризації територій навколо ЗАЕС, оскільки свідомо вела кампанію залякування щодо ризиків ядерної катастрофи для просування своїх цілей в Україні.

Фейк Україна розв’язала війну з Росією та відмовляється від будь-яких перемовин

Такий меседж поширюють російські ЗМІ на тлі нещодавньої заяви голови Ради Федерацій Валентини Матвієнко, яка «закликала українську делегацію до негайних перемовин». У повідомленнях посилаються на виступи Путіна, де він розповідав, що це нібито «Україна розв'язала війну ще у 2014 році», почала «вести бойові дії» проти «самої себе», а згодом «відмовилась сідати за стіл переговорів». Проте як і тоді, так і зараз — це брехня.

За словами фактчекерів StopFake, після так званих «референдумів» 28 вересня Володимир Зеленський сказав, що окупація українських територій унеможливлює переговори з Путіним. 30 вересня набуло чинності рішення Ради національної безпеки та оборони України «Про дії України у відповідь на спробу Російської Федерації анексувати території нашої держави з метою забезпечення безпеки євроатлантичного простору, України та відновлення її територіальної цілісності». У документі зафіксували неможливість ведення переговорів із нинішнім російським президентом, але не з Росією.

Навесні 2022 року відбулася низка українсько-російських переговорів про закінчення війни. На пропозиції української сторони Росія продовжувала вимагати капітуляції України. Влітку Зеленський вкотре наголосив, що він налаштований на прямі переговори з президентом Путіним, «якщо ми готові серйозно обговорювати», – говорив Зеленський 7 червня. У зверненні йшлося, що Україна готова обговорювати повернення територій. У Кремлі під різними приводами від переговорів ухилялися.

Після успішного контрнаступу української армії на сході та півдні країни риторика Кремля змінилася: тепер уже Росія почала вимагати мирних переговорів. Проте слова не підкріплювалися діями: наприкінці вересня Росія провела незаконні псевдореферендуми на тимчасово окупованих територіях України, результати яких не визнала жодна демократична країна світу.

Раніше Детектор медіа розповідав чому ці переговори лише фікція для висвітлення на прокремлівських ЗМІ. Усі заяви про мирні переговори використовують пропагандисти, які нібито воліють справедливості, а не кривавої війни, як це насправді і є. 

Меседж Захід використовує війну в Україні як інструмент для реалізації геополітичних амбіцій

Такий меседж пролунав від МЗС Росії. У повідомленні йшлося, що нібито Захід зумисне постачає зброю Україні, аби втримувати країну у сфері свого впливу. Мовляв, тому Захід може вдатися до застування ядерної зброї. 

Насправді ж ядерним шантажем займається Росія, яка хотіла залякати Захід, аби він не постачав зброю Україні. Власне після вдалої спроби контрнаступу України пропагандисти посилили дезінформаційну кампанію про ядерну загрозу. Також після невдалої спроби окупанти вдалися до іншої риторики, а саме тієї, що Захід буцімто «хоче заполонити весь світ», тому намагається постачати зброю й нести смерть повсюди. Однак Західна спільнота допомагає Україні зброєю й усіляко підтримує країну в захисті її територій від Росії, яка розв’язала війну в Україні.

У такий спосіб пропагандисти намагаються залякати Захід і спробувати чинити опір постачанню зброї Україні та водночас виправдати свої поразки у війні, яку самі й розв’язали. Раніше пропагандисти вже писали, що Росія воює проти колективного Заходу. Якщо зброя надходить від країн-членів НАТО, то вони нібито є стороною конфлікту

Викриття Пропагандисти ширять сфабрикований проєкт держбюджету, в якому тимчасово окуповані території позбавлені додаткового фінансування на 2023 рік

Такі повідомлення поширюють пропагандистські телеграм-канали, підкріплюючи свої слова фейковим документом. У ньому йдеться, що нібито в обласні адміністрації надходять проєкти бюджету на 2023 рік, у яких немає Запорізької, Луганської, Донецької та Херсонської областей.

До повідомлень додають фото нібито Постанови КМУ №1051 від 25.09.2022 року «Деякі питання фінансування закупівлі товарів тривалого зберігання в умовах воєнного стану». Однак цей документ сфабрикований. 

Центр протидії дезінформації повідомляє, що цей документ є фейковим через низку причин: 

  • Постанова №1051 опублікована на сайті КМУ 27.09.2022 року за назвою «Про внесення змін до постанови КМУ від 19.07.2022 року №812», а не від 25.09.2022, як це зазначено в «документі»;
  • постанова з назвою «Деякі питання фінансування закупівлі товарів тривалого зберігання в умовах воєнного стану» має №528 та опублікована на сайті КМУ ще 03.05.2022 року.  

І відповідно до цієї постанови субвенції (грошова допомога з державного бюджету місцевим бюджетам) передбачені й для тимчасово окупованих територій. 

Центр протидії дезінформації закликає перевіряти підозрілі документи та пам’ятати, що необачне ширення таких сфабрикованих документів грає окупантові на руку.

Поширюючи такі меседжі, пропагандисти намагаються просувати наратив про те, що українська влада не зацікавлена жителями тимчасово окупованих територій, а відтак усе населення нібито страждає від «засилля» української влади на цих територіях. 

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.