«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.
22 Грудня станом на 1032 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:
2602
Фейк
774
Маніпуляція
753
Меседж
541
Викриття
Подкаст
«Русскій фейк, іді на***!» — розвінчуємо російську дезінформацію за 11 жовтня
У випуску розбираємо такі фейки: Посольства країн ЄС розпочали "термінову евакуацію" з Києва, у магазинах "бракує" продуктів, розпочався "наступ з Білорусі" та по всій лінії фронту, українські волонтери під час російських атак "цинічно збирають гроші" та інші.
Щоденний подкаст Вадима Міського виходить із перших днів великої війни. У ньому ми не лише розбираємо на атоми ворожі фейки, а й розповідаємо про те, як навчитися самостійно розрізняти маніпулювання, шахрайство та дезінформацію. Також спілкуємося з експертами різних галузей. Слухайте нас щобудня в ефірі «Українського радіо» о 07:50 та 19:50, а також у будь-який час на подкастингових платформах.
Фейк
Росія знайшла «докази» причетності України до «диверсії» на Кримському мосту (оновлено)
У соціальних мережах поширюють повідомлення, що нібито Росія встановила особу чоловіка, що вчинив «теракт» на Кримському мосту. Буцімто ним виявився українець. Про це нібито свідчить його паспорт. Світлину додають до повідомлень. Це фото — фейк.
Фото паспорта «терориста» насправді виявилося обробленою за допомогою фоторедакторів картинкою, що ілюструє зразок паспорта громадянина України (ID картку) у Вікіпедії. Автори фейку змінили лише ім’я, фото та стать, а всі решта «реквізитів документа» залишились такими ж як у Вікіпедії. Також за допомогою фоторедактора додали нібито плями крові чи пошкодження «внаслідок теракту». Таку ж картинку, використали й для фейкового акаунту в соціальній мережі Twitter.
Насправді для фейкового «паспорта» використали фото американського коміка та пранкера Сема Гайда (Sam Hyde). Аналогічне фото можна знайти на футболках, що продаються в онлайн-магазині.
Доказів причетності України до вибуху на Кримському мосту немає. Українська влада також відкинула будь-які звинувачення щодо цього.
Меседж
Для української влади є «більш та менш важливі» області
Такий меседж поширюють проросійські телеграм-канали спекулюючи на темі російських обстрілів та роботі систем ППО.
Мовляв, напередодні з Івано-Франківщини та Львівщини забрали ППО та залишили ці області без належного захисту. Тепер ці системи «терміново» повертають. Натомість як ідеться у повідомленнях, Київ та Дніпро «надміру» захищені, бо вони «більш стратегічно важливі» для влади. Такі ж спекуляції раніше спостерігали в місцевих телеграм-каналах Миколаївщини, Одещини, Харківщини тощо. Пропагандисти навмисно поширюють повідомлення як «інсайди» чи «чутки» після обстрілів, маніпулюючи емоціями постраждалих та користуючись тим, що дислокацію та чисельність систем ППО не розголошують. У такий спосіб пропагандисти також просувають наратив щодо поділу українців за місцем проживання.
Насправді 10 жовтня Росія здійснила ракетні удари по всій території України. За офіційною інформацією, з 84 російських ракет, що були запущені проти України, 43 збиті. Також збили 13 з 24 російських безпілотників. Система ППО збивала цілі по всій території України.
Меседж
Українські волонтери під час російських атак «цинічно збирають гроші»
Меседж масово поширили проросійські телеграм-канали як реакцію на оголошення спільного збору Сергія Притули та Сергія Стерненка, до яких долучилися й інші волонтерські ініціативи. Пропагандисти стверджують, що волонтери нібито використовують атаку на Україну, щоб отримати більше грошей собі або на те, що Захід і так надає Україні безкоштовно.
Насправді як повідомив Сергій Притула, українські волонтери достроково оголосили запланований на 12 жовтня збір коштів на дрони-камікадзе RAM II. У дописі Притула також аргументував потребу в закупівлі такого озброєння для української армії.
Українці вкотре продемонстрували свою стійкість до російської пропаганди та дезінформації. За час масованих обстрілів Росією ракетами чи не всієї України, попри відсутність світла та перебої з інтернетом, українці активно надсилали пожертви на зброю для української армії. Станом на ранок 11 жовтня сума зібраних коштів перевищила 276 мільйонів гривень, остаточну суму поки не повідомили.
Російська пропаганда систематично намагається дискредитувати роботу волонтерів, які суттєво допомагають армії. Раніше масово поширювали фейки щодо закупівлі Фондом Сергія Притули «Народного супутника» за 600 мільйонів гривень.
Маніпуляція
Західні журналісти «спростували» повідомлення про катівню під Харковом
Про таке повідомляють проросійські телеграм-канали та ресурси з посиланням на статтю німецького видання BILD. Журналісти видання нібито викрили та спростували «фейк української пропаганди про “катівню” та “золоті зуби” в селі Піски-Радьківські Харківської області». Це — маніпуляція.
У матеріалах BILD немає спростування інформації щодо катівень для місцевих мешканців на території села Піски-Радьківські у Харківській області. Навпаки, стаття BILD це підтверджує. Як зазначає StopFake, питання виникли лише щодо контейнера з видаленими зубними протезами, фото якого, були опубліковані спільно з іншими доказами. У матеріалах зазначено, що місцевий стоматолог впізнав свою коробку з протезами. Але цей факт не заперечує правдивість інших знарядь для тортур, як і існування самих «катівень» на території села.
Журналісти BILD пишуть: «Одне можна стверджувати напевно: у селі — як і в багатьох інших окупованих Росією місцях — застосовувалися жорстокі тортури». Місцеві мешканці розповіли, що вони постійно чули крики про допомогу з різних будівель. У статті також наведені свідчення жертв російських катівень.
Російська пропаганда намагається виправдати злочини російської армії та навмисно маніпулює інформацією. На випередження подій вони стверджували, що українська влада готує до фейкової «Бучі-2» на харківському напрямку та переконували, що ексгумація тіл у місцях масових захоронень в Ізюмі — осквернення останків загиблих.
Фейк
Кількість іноземців в українській армії невдовзі перевищить 50%
Про таке пишуть проросійські телеграм-канали та медіа. Мовляв, російській армії протистоять не ЗСУ, а іноземці, «армія НАТО», «батальйони поляків» тощо. Нібито за даними російської розвідки зараз українська армія насичена іноземними найманцями на 30%, а незабаром частка перевищить 50%. Буцімто саме тоді й зроблять повідомлення, що в Україні воюють війська НАТО. Це — неправда.
За словами президента України Володимира Зеленського, вторгненню Росії в Україну протистоїть близько 700 тисяч українських військових. Чисельність іноземних добровольців оцінюється від кількох сотень до кількох тисяч осіб і не може бути «половиною» ЗСУ.
У серпні 2022 року в Генштабі ЗСУ повідомляли, що за контрактом в українській армії служить не більше 100 військовослужбовців-іноземців. Як пише StopFake, у березні 2022 року, на участь в Міжнародному легіоні тероборони України подали заявки близько 20 тисяч добровольців. До легіону входять бійці з усіх континентів. Найбільше представників США, Великої Британії, Польщі, країн Балтії, Канади, Норвегії, Фінляндії та Данії. Загалом це 70–80% іноземних добровольців. За інформацією посольства України у США, заявки на вступ до легіону подали понад три тисячі американців. Проте остаточна кількість іноземців військовим командуванням не озвучується з міркувань безпеки. Зазначені цифри — це лише заявки, а скільки саме людей із тих, які виявили бажання вирушити на фронт, справді пішли воювати, — невідомо.
Російська пропаганда поширює фейки про те, що нібито в Україні їм протистоїть армія НАТО задля виправдання провалів своєї армії в очах росіян. Також агітпроп розповідав, що нібито українські військові неспроможні досягнути рівня військового вишколу за стандартами НАТО. Також, нібито, успішний контрнаступ ЗСУ — заслуга безпосередньої участі Пентагону в розробленні плану.
Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.