Spilnota Detector Media
«Детектор медіа» у режимі реального часу збирає та документує хроніки Кремлівської дезінформації навколо військового наступу на Україну. Україна роками страждає від кремлівської дезінформації, проте тут ми фіксуємо наративи, меседжі та тактики, які Росія використовує з 17 лютого 2022 року. Нагадаємо, що 17 лютого почалося значне збільшення обстрілів підконтрольної Україні території з боку бойовиків, в яких російська пропаганда звинувачує українські війська.

26 Листопада станом на 1006 день повномасштабної війни наша редакція зафіксувала:

2547
Фейк
761
Маніпуляція
742
Меседж
536
Викриття
Русскій фейк, іді на***!

Фейк Україна продає зброю ХАМАСу

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема у грузинському сегменті фейсбуку. Автори публікують відео та стверджують, що на ньому зображено нібито процес передавання західної зброї палестинському ісламістському руху ХАМАС. Автори дописують, що передача зброї буцімто ініційована українцями. На відео людина арабською мовою «дякує українській владі за постачання зброї». Це — брехня. 

Аналітики проєкту Myth Detector узялися за кейс і визначили, що на відео не видно мовця, а місце та час зйомки неможливо встановити. Саме відео складається з декількох кадрів, де зброя лежить на підлозі. Причому фактчекери наголошують, що це відео активно поширюють у російському сегменті соцмереж. Натомість ні ізраїльські, ні міжнародні медіа не виходити з новиною про передачу руху ХАМАС зброї. Найбільш імовірно, що відео скомпільоване. 

Також фахівці посилаються на заяву Інституту вивчення війни за 7 жовтня, у якій ідеться, що Кремль активно використовує атаку ХАМАСу на Ізраїль для інформаційних операцій, спрямованих на послаблення підтримки України США та Заходом. Зокрема, просуває тезу про «чорний ринок збуту зброї». 

Розганяючи такі фейки, пропагандисти вкотре хочуть показати українців як невдячних провокаторів, що хочуть дестабілізувати ситуацію у світі й підбурюють до збройних конфліктів. Мовляв, українці перепродають зброю на чорному ринку і вона потрапляє в руки злочинцям. У такий спосіб агітпроп підривє авторитет української влади та намагається зірвати майбутні поставки збройної допомоги з країн НАТО. Адже насамперед такі фейки таргетують на західну аудиторію та лідерів, щоб вселяти зневіру до дій України. 

Автор: Орест Сливенко,

Меседж ОБСЄ не дає слова Росії «через побоювання почути правду»

Прокремлівські медіа пишуть, що на одному із засідань ОБСЄ зі співробітництва в галузі безпеки так званого посла МЗС Росії Родіона Мірошника не допустили до зустрічі. У повідомленнях автори стверджують, нібито в ОБСЄ «просто злякалися», що представник Росії може розповісти «незручні для західної громадськості факти». Та підсумовують, що такі дії є «русофобією».

Аналітики проєкту StopFake проаналізували кейс і пояснили, що рішення щодо недопуску Мірошника на засідання пов’язане виключно з некомпетентністю «посла», який насправді є колаборантом, а в минулому прессекретарем експрезидента і держзрадника-втікача Віктора Януковича. 

2014 року Мірошник пішов на співпрацю з російськими окупантами та ввійшов до складу контрольованої Кремлем «адміністрації» захопленого Луганська — фіктивного органу. В Україні з 2017 року він перебуває в розшуку. 

Тобто так звана «русофобія» — не що інше, як відповідь на дії російської армії, керівництва та народу. Росіяни та колаборанти несуть колективну відповідальність за агресію проти України, яку вони підтримали або відповідними висловлюваннями, або мовчанням. Світовий осуд та санкції проти агресора — наслідки злочинних дій Росії, а не навпаки, як намагається переконати всіх Москва.

Меседж Україна не оголошувала війну Росії

Таку тезу поширили в українському сегменті фейсбуку. У повідомленнях ідеться, що Україна нібито не оголошувала воєнний стан та загалом війну Росії, а отже, вона веде бойові дії буцімто незаконно. Зокрема, переконують, що такі дії з боку українського керівництва пов'язані з непереборним бажанням заволодіти західними ресурсами.

В Україні триває війна, і це зрозуміло без жодних оголошень. Наприклад, політик та дипломат Андрій Шевченко в коментарі MediaSapiens пояснив, що з юридичної точки зору оголошення війни — це зовнішнє питання держави. Він додає, що міжнародне право зосереджене не на словах чи заявах, а на діях. Тому те, що відбувається, з точки зору міжнародного права є очевидною війною, порушенням суверенітету України. 

Ще у березні 2022 року ексзаступниця тодішнього міністра оборони України Ганна Маляр пояснила, що ухвалювати спеціальний закон чи указ про оголошення війни не потрібно. Вона процитувала 3 статтю Резолюції ООН «Про агресію» 1974 року й наголосила, що вторгнення або напад збройних сил держави на територію іншої країни, бомбардування або блокада портів кваліфікується як акт агресії. 

У такий спосіб автори намагаються маніпулювати нормами міжнародного права, кажучи, що Україна буцімто не оголосила війну і взагалі не має права воювати.

Фейк У Києві вбито американського аудитора, який стежив за постачанням західної зброї в Україну

Таку інформацію поширили в соціальних мережах, зокрема в телеграм-каналах, які транслюють прокремлівську риторику. У повідомленнях ідеться, що в Києві нібито вбили американського аудитора, який вивчав можливі розкрадання при постачанні західного озброєння в Україну. У публікаціях посилаються на нібито пресреліз поліції Києва. Це — брехня. 

Аналітики проєкту StopFake узялися за цей кейс і визначили, що поліція Києва не повідомляла про такий інцидент та не публікувала жоден пресреліз про вбивство аудитора, — отже, це просто вигадка агітпропу. Фактчекери також звернулися до посольства США в Україні з проханням підтвердити чи спростувати загибель американського аудитора в Києві. У посольстві їм відповіли, що «новина», яку поширює російський агітпроп, є фейковою.

Агітпроп намагається змалювати Україну як колиску корупції, аби знецінити й знівелювати українські наміри щодо боротьби з корупцією та подальші євроінтеграційні заходи. Нібито українські посадовці ладні вбивати й позбавлятися західних аудиторів, аби лишень не зафіксували «розкрадань» західної зброї. До того ж боротьба з корупцією — одна з вимог євроінтеграції. Розганяючи такі фейки, пропагандисти намагаються показати, що в Україні корупцію нібито не виправити, саме тому її не візьмуть до ЄС і НАТО. 

Маніпуляція СБУ заарештувала мешканця Харкова просто за «допис у соцмережах»

Таку тезу поширили прокремлівські медіа. У ній ідеться, що Україна нібито перешкоджає свободі слова, слідкуючи в соцмережах за всіма українцями, хто проявляє антиукраїнську позицію, — а якщо таких знаходять, то швидко «позбавляються» їх. Автори повідомлень наводять приклад, коли жителю Харкова висунули звинувачення «ні за що», точніше, за їхніми словами, за простий «допис у соцмережах». І додають, що це «спроба затулити рота тим, хто каже правду».  

Аналітики проєкту StopFake проаналізували кейс і визначили, що 58-річному харків’янину висунули звинувачення у виправданні збройної агресії Росії проти України та дискредитації ЗСУ. Про це повідомив речник обласного управління СБУ Владислав Абдула. Власне, у своїх публікаціях, які поплічники Кремля вважають миролюбними, чоловік розповсюджував пропагандистські матеріали та глорифікував дії окупаційної армії. І серед іншого, зловмисник звинувачував ЗСУ в обстрілах житлових кварталів Харкова. 

Фактчекери пояснюють, що у березні 2022 року Кримінальний кодекс України доповнили статтею 436-2, яка передбачає відповідальність за виправдовування, визнання правомірною збройної агресії Росії проти України, уславлення її учасників. Тобто дії СБУ щодо харків'янина — цілком правомірні та не є «атакою на свободу слова». Маніпулятори намагаються перекласти відповідальність за злочини на Україну, тому, очевидно, що називають «обстріл ЗСУ Харкова» правдивим, а й російських окупантів — «доблесними».

Прочитайте, як Росія розмиває реальність за допомогою слова «екстремізм». Якщо коротко, то Кремль вбачає у будь-яких діях, які суперечать  «політиці» Москви, екстремізм.  Наприклад, російська філія «Бі-бі-сі» у своєму матеріалі навела приклад, коли росіянин поставив уподобайку в «Одноклассниках» на публікацію з побажаннями смерті та ганьби росіянам, які їдуть воювати на «Донбас». І проти нього порушили кримінальну справу за звинуваченням у «ненависті за національною ознакою».

Над хронікою працюють Орест Сливенко, Артур Колдомасов, Віталій Михайлів, Олександра Котенко, Олександр С'єдін, Костянтин Задирака та Олексій Півторак. Координаторка — Леся Бідочко, авторка проєкту — Ксенія Ілюк.